Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.
Najnowsze artykuły - Dla pracodawców
Rynek pracy wciąż się zmienia, podobnie jak potrzeby kandydatów do pracy i pracowników. Warto być na bieżąco z trendami HR, poznawać opinie ekspertów, m.in. na temat dobrego zarządzania zespołem czy metod skutecznej motywacji. Pracownicy to ogromny kapitał przedsiębiorstwa!

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy
Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Koszty rekrutacji pracowników – jak je obniżyć w Twojej firmie?
Badania pokazują, że koszt nieudanej rekrutacji na stanowisko, na którym pracownik zarabia 5963 zł brutto, wynosi blisko 92 tys. złotych! Skąd bierze się ta kwota? Specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz krok po kroku wyjaśnia, co wpływa na koszt naboru nowego pracownika, a także jakie narzędzia pomogą zoptymalizować proces i obniżyć wydatki rekrutacyjne.

Pomoc psychologiczna jako benefit dla pracownika – dlaczego warto?
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. To ważna data – zgodnie z przewidywaniami WHO do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. Warto zastanowić się, jak środowisko pracy wpływa na kondycję psychiczną pracowników i co mogą zrobić pracodawcy, by pomóc zatrudnionym zmniejszać stres i radzić sobie z trudnościami.

Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?
Jesteś otwarty czy ostrożnie podchodzisz do nowości? Sumienny, a może wolisz drogę na skróty? Ekstrawertyczny, ugodowy czy też zwykle spodziewasz się najgorszego? Rekruterzy często oceniają kandydatów, wykorzystując tzw. Model Wielkiej Piątki. Wyjaśniamy, na czym polega ta metoda i jak się ją stosuje w praktyce.

Zmiana czasu a praca w nocy – rozliczenie czasu pracy
Wkrótce przestawimy zegary z czasu zimowego na czas letni i będziemy musieli przyzwyczaić się do wstawania o godzinę wcześniej niż przez ostatnie pół roku. Przypominamy, że przestawienie wskazówek zegara ma znaczenie dla rozliczania czasu pracy i naliczania wynagrodzenia. Czy za „zabraną” godzinę należy się wypłata?

Ocena okresowa pracownika – kryteria, przykład, metody
Okresowa ocena pracownika to jedno z głównych narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi. Może być ona przeprowadzona na kilka sposobów. Wyjaśniamy, czym różnią się od siebie typy ocen 90 stopni, 180 stopni, 270 stopni i 360 stopni, jakie najlepiej przyjąć kryteria oceny, a także kto powinien dokonywać ewaluacji pracowników w firmie.

Rekrutacje 2023, prognozy na 2024 rok. Rozmowa z Eweliną Glińską-Kołodziej, Dyrektor Operacyjną Trenkwalder
Największym wyzwaniem dla pracodawców jest obecnie presja związana ze wzrostem wynagrodzeń – przyznaje Ewelina Glińska-Kołodziej, Dyrektor Operacyjna Trenkwalder. Jak prowadzić rozsądną politykę płacową i zwiększyć motywację pracowników? Okazuje się, że pogodzenie oczekiwań pracowników i pracodawcy jest możliwe. Zachęcamy do lektury inspirującej rozmowy wprowadzającej w rynek pracy 2024.
Polecane oferty
-
Stażysta / Stażystka do biura / Dział Księgowości
praktykant/stażysta umowa o pracę / zlecenie pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Sales & Business Development Specialist / Specjalista ds. rozwoju biznesu i sprzedaży
Lumel Alucast Sp. z o.o. Zielona Góra praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Doradczyni / Doradca klientów indywidualnych
PKO Bank Polski Olsztyn, Dąbrowszczaków 21 praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Analityczka kredytowa / Analityk kredytowy
PKO Bank Polski Warszawa, Świętokrzyska 36 praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Doradczyni / Doradca klientów indywidualnych
PKO Bank Polski Warszawa, Żelazna 51/53 praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Doradczyni / Doradca klientów indywidualnych
PKO Bank Polski Warszawa, Graniczna 4 praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Doradczyni / Doradca klientów indywidualnych
PKO Bank Polski Warszawa, Puławska 22 praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Doradczyni / Doradca klientów zamożnych
PKO Bank Polski Warszawa, Grójecka 65a praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Kierownik Działu Kooperacji
Rockfin S.A. Małkowo, ul. Pałacowa 9 praca stacjonarnakierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat -
Magazynier
Professional Thermo Logistics Sp. z o.o Chociw (pow. tomaszowski, gm. Czerniewice), k. Rawy Mazowieckiejpracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły

Praca w obwodowej komisji wyborczej – na czym polega, jak zasiąść, wynagrodzenie
18 maja Polacy ruszą do urn, żeby wziąć udział w pierwszej turze wyborów i wybrać głowę państwa na kolejne pięć lat. Nad przebiegiem głosowania w każdym lokalu wyborczym będą czuwać członkowie OKW. Kim są pracownicy obsługujący wyborców i liczący głosy, w jaki sposób zostali wybrani do pełnienia tej funkcji oraz ile zarobią przy wyborach prezydenckich 2025?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady
Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.