Pierwszy urlop wypoczynkowy naliczany jest na innych zasadach niż każdy kolejny. Kiedy najwcześniej może wziąć wolne osoba, która podpisała umowę o pracę po raz pierwszy w życiu? Jaki będzie jej wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy inaczej rozliczany jest urlop dla osób pracujących na część etatu i dla pracowników pełnoetatowych? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym płatnym urlopie.
Najnowsze artykuły - Studenci
Planowanie ścieżki kariery warto zacząć jak najwcześniej. Dlatego praca dla studenta to świetny sposób zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie nauki. Warto wiedzieć, jak jej szukać, jak wyglądają kwestie związane z umowami, praktykami i stażami absolwenckimi.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki
Wielu wyobraża sobie, że praca archeologa podobna jest do przygód Indiany Jonesa lub odkrywania sekretów egipskich mumii. A jak wygląda rzeczywista ścieżka kariery absolwenta studiów archeologicznych? Praca w zawodzie archeologa może oznaczać dalekie wyprawy i udział w wykopaliskach, ale też pracę w archiwum z tonami dokumentów czy prowadzenie badań w laboratorium.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?
Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Stypendium socjalne: zasady przyznawania, stypendium a praca
Od 1 października 2024 roku ulegają zmianie kryteria dochodowe, od których zależy wysokość stypendium socjalnego. Podwyższone progi dochodu na osobę w rodzinie to ważna informacja dla tysięcy studentów w trudnej sytuacji materialnej, którzy bez wsparcia socjalnego mogą nie mieć szansy na naukę. Sprawdź, jakie są nowe wymagania i kto może otrzymać pomoc pieniężną na studiach.

Status studenta – kiedy możesz go stracić? Dlaczego jest ważny?
W październiku na około czterystu polskich uczelniach rozpoczyna naukę ponad milion osób. Nie każda z nich jest studentem i może cieszyć się z przywilejów, jakie daje tzw. status studenta. Wyjaśniamy, kto w świetle prawa ma status studenta, dlaczego jest on ważny dla ZUS i potencjalnego pracodawcy, a także co prowadzi do utraty statusu studenta.

Studia online – na czym polegają? Dla kogo? Rekrutacja
E-learning pozwala łączyć studia z pracą, życiem osobistym czy rodzinnym, przez co jest dla niektórych jedyną szansą na uzyskanie wykształcenia wyższego. Na czym polegają studia online, na jakich kierunkach są dostępne i czy mają taką samą wartość, jak tradycyjna forma kształcenia? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o studiowaniu przez internet, zanim zapiszesz się na zajęcia.

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?
Kończę studia i nie wiem, co dalej. Nie wiem, co robić w życiu. Z takimi rozterkami zmaga się wielu absolwentów. – Młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką kariery – mówi socjolog Anna Nowicka. Rynek pracy zmienia się szybko, dlatego warto przede wszystkim zdobyć kompetencje przydatne w dużej liczbie zawodów.

Pokolenie Z a ekologia – „Zetki” chcą pracować w zielonych firmach. Raport Polskiej Zielonej Sieci
Rynek pracy się zazielenia, a przyszłość należy do tych, którzy potrafią połączyć zielone kompetencje z kompetencjami cyfrowymi. Czy „Zetki” sprostają tym wymaganiom? – Przed nami era rywalizacji i polowania na prawdziwe talenty z zielonymi umiejętnościami – komentuje Justyna Szczepanik, autorka raportu „Pokolenie Z a zielone umiejętności”.
Polecane oferty
-
InfoConsulting Sp. z o.o. za 3 dni wygasaspecjalista (mid) umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
-
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. za 3 dni wygasaspecjalista (mid) / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Kierownik / Inżynier robót sanitarnych
specjalista mid / senior / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat -
praktykant/stażysta umowa o staż/praktykę pełny etat / część etatu
-
Architekt
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski praca stacjonarnastarszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat -
Projektant Instalacji Sanitarnych / Inżynier
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski praca stacjonarnastarszy specjalista (senior) umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
Najnowsze artykuły

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta
Zbliża się Wielkanoc, którą tradycyjnie obchodzimy od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego. Niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z aż tylu dni urlopu. Sprawdź, które dni Wielkiej Nocy są ustawowo wolne od pracy w 2025 roku, kto musi pracować w Niedzielę Wielkanocną oraz czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?
Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.
Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?
Pierwszy urlop wypoczynkowy naliczany jest na innych zasadach niż każdy kolejny. Kiedy najwcześniej może wziąć wolne osoba, która podpisała umowę o pracę po raz pierwszy w życiu? Jaki będzie jej wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy inaczej rozliczany jest urlop dla osób pracujących na część etatu i dla pracowników pełnoetatowych? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszym płatnym urlopie.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?