– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Najnowsze artykuły - CV / Życiorys
CV to podstawowy dokument aplikacyjny, bez którego znalezienie pracy jest praktycznie niemożliwe. Dlatego bardzo ważne, aby był perfekcyjny i bezbłędny. Sprawdź, jak napisać dobry życiorys zawodowy na różne stanowiska, co musi zawierać CV i jak unikać błęd

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?
Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?
Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?
Roznoszenie ulotek w wakacje, praca na kasie w supermarkecie, zbiory truskawek czy jabłek dla podreperowania domowego budżetu, a może udzielanie korepetycji po godzinach? Czy takie zajęcia warto wpisywać w CV, zwłaszcza jeśli nie do końca korespondują z Twoim zawodem? Wyjaśniamy, kiedy warto pochwalić się pracą sezonową, a kiedy lepiej ją przemilczeć w czasie rekrutacji.

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać
Doradcy zawodowi często wzywają do aktywnej postawy w czasie poszukiwania nowej posady. Zamiast biernie czekać na nowe okazje znalezienia zatrudnienia i ograniczyć się do odpowiadania na oferty, możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o stanowisko w firmie, w której chcesz pracować. Pomoże w tym tzw. podanie o pracę. Sprawdź, co napisać w takim dokumencie oraz kiedy warto go wysłać.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?
CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.

Profesjonalne CV po 50. roku życia – co musi się w nim znaleźć?
Zamieszczanie w CV pełnego opisu bogatej kariery nie zawsze jest korzystne. Podpowiadamy, jakich błędów nie popełniać, tworząc CV dla osoby po 50-tce.

Copywriter CV – jak napisać?
Wbrew pozorom CV copywriterów nie zawsze zachwycają rekruterów. Sprawdź, jakie błędy popełniają mistrzowie języka oraz jak przygotować dobre CV.
Polecane oferty
-
specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat rekrutacja online
-
Prototype Process Lead
Aptiv Gdańsk praca zdalnakierownik/koordynator pełny etat -
kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
-
Kierowca ciężarówek C+E
Feel Flex Holandiapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat 2 600 - 3 600 zł brutto/mies. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Inspektor nadzoru budowlanego
Przedsiębiorstwo Budowlane ARKOP Sp. z o.o. Spółka Komandytowa Polkowice praca stacjonarna za 2 dni wygasaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Prototype Technician
Aptiv Gdańsk praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior pełny etat
Najnowsze artykuły

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika
Wraz z podpisaniem umowy o pracę w świetle prawa stajesz się pracownikiem: zaczynasz być chroniony prawem pracy oraz masz wynikające z niego obowiązki. Pamiętaj: nieznajomość prawa szkodzi! Zanim podpiszesz pierwszą umowę o pracę, sprawdź, co powinno znaleźć się w dokumencie, na co zwrócić uwagę, co może alarmować oraz jakie punkty dokumentu warto przedyskutować z pierwszym pracodawcą.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?
Żeby znaleźć pracę, nie trzeba już polegać na sieci kontaktów. Ta oczywiście nadal może przyspieszyć znalezienie posady, niemniej na otwartym rynku pracy nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy kandydatowi uda się zdobyć zatrudnienie. Jak zatem znaleźć pracę bez znajomości? Oto podstawowe strategie, które ułatwią poszukiwanie nowego miejsca pracy.