Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

 
Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

Roznoszenie ulotek w wakacje, praca na kasie w supermarkecie, zbiory truskawek czy jabłek dla podreperowania domowego budżetu, a może udzielanie korepetycji po godzinach? Czy takie zajęcia warto wpisywać w CV, zwłaszcza jeśli nie do końca korespondują z Twoim zawodem? Kiedy warto przemilczeć w życiorysie pracę sezonową, a kiedy dobrze jest się nią pochwalić?

 

Spis treści

Czy wpisywać pracę dorywczą i sezonową w CV?

 

Praca dorywcza w CV w niektórych przypadkach może być dużym atutem, ale niekiedy po prostu źle wygląda. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest w Twoim przypadku, przeanalizuj kilka kwestii.

 

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją ścieżkę kariery, nie masz doświadczenia w zawodzie, ale w okresie wakacyjnym pracowałeś/pracowałaś, wspomnij o tym w CV. Praca sezonowa może być bowiem interpretowana jako aktywność kandydata. Jeśli np. pracowałeś/pracowałaś jako kelner/kelnerka, to można wnioskować, że jesteś osobą otwartą na ludzi, z wysoką kulturą osobistą i umiejętnościami komunikacyjnymi. To cechy pożądane na bardzo wielu stanowiskach, nie tylko w gastronomii.

 

Praca sezonowa może też być sposobem na wyjaśnienie przerwy w zatrudnieniu w CV. W klasycznym, ułożonym chronologicznie życiorysie luka w aktywności zawodowej od razu rzuca się rekruterom w oczy.

 

Praca sezonowa w CV może też pokazać wiele Twoich umiejętności. Przykładowo, jeśli wyjechałeś na kilka miesięcy pracować za granicą, możesz zaznaczyć, że potrafisz współpracować w międzynarodowym zespole, dobrze posługujesz się językiem obcym (oczywiście wyłącznie, jeśli jest to zgodne z prawdą).

 

 

A zatem, jak zdecydować, co uwzględnić w życiorysie?

 

Pamiętaj, że potencjalny pracodawca czy rekruter w CV szuka informacji przydatnych z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności i stanowiska pracy, jakie oferuje. Dlatego zanim wpiszesz informację o pracy sezonowej albo dorywczej do swojego dokumentu aplikacyjnego, warto zadać sobie pytania:

 

  • Czy praca wakacyjna albo sezonowa ma jakiś punkt wspólny ze stanowiskiem, rodzajem pracy, o jaką się starasz?
  • Czy w jej czasie nabyłeś / nabyłaś umiejętności, które będą przydatne na nowym stanowisku?

 

Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, pracę dorywczą czy sezonową można wpisać do CV czy choćby wspomnieć o niej w liście motywacyjnym.

 

Pracowałeś / pracowałaś sezonowo? Dokładnie przyjrzyj się także kwestii: podatki a praca sezonowa. Pamiętaj, że podatki za pracę sezonową wymagają rozliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym. Jedyny wyjątek to zwolniony z podatku dochodowego zbiór dziko rosnących roślin i grzybów.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – dlaczego warto ją wpisać?

 

Prace dorywcze i sezonowe często pozwalają zdobyć nowe umiejętności, są też dobrym rozwiązaniem w razie przerwy w zatrudnieniu w wyuczonym zawodzie.

 

Podjęcie takiego zajęcia to również dobry pomysł w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, nawet praca sezonowa niezwiązana bezpośrednio z danym stanowiskiem czy choćby ukończoną przez Ciebie szkołą może być atutem wskazującym na Twoją aktywność i chęć poszerzania umiejętności.

 

Z kolei praca za granicą w CV może być dowodem na to, że posługujesz się językiem obcym, a także potrafisz pracować w międzynarodowym zespole.

 

 

Praca sezonowa – kiedy lepiej pominąć ją w CV?

 

Niekiedy dobrze jest pominąć pracę sezonową czy pracę dorywczą w CV. Załóżmy, że specjalista w jakiejś dziedzinie, np. księgowy, przez kilka miesięcy nie mógł znaleźć zatrudnienia. W związku z tym podjął się dorywczej pracy na kasie w sklepie, a w międzyczasie szukał ofert w swoim zawodzie. Wpisując w chronologicznym CV na pierwszym miejscu pracę kasjera, księgowy może popełnić błąd. Rekruterzy bowiem mogą wyciągnąć wniosek, że jego umiejętności były niewystarczające do działu księgowego.

W takich przypadkach pracę sezonową lub dorywczą warto pominąć. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie CV funkcjonalnego, w którym kładzie się nacisk nie na chronologię doświadczenia i wykształcenia, ale na umiejętności i kompetencje kandydata.

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – gdzie ją wpisać?

 

Zasady wpisywania w CV pracy sezonowej i dorywczej są takie same jak w przypadku standardowego zatrudnienia. Wykonywałeś / wykonywałaś pracę sezonową z zakwaterowaniem albo pracę dorywczą przez internet? Po prostu wpisz je w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Możesz także krótko opisać zakres obowiązków.

 

Pamiętaj!

 

Przygotowując CV do pracy, należy pamiętać o podaniu takich danych jak:

 

  • okres zatrudnienia;

  • nazwa pracodawcy;

  • stanowisko pracy;

  • obowiązki zawodowe.

 

Jeśli nie masz pewności, jak przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne, przydatny będzie Kreator CV online. W naszym serwisie możesz skorzystać z niego za darmo po zalogowaniu.

 

Praca sezonowa CV – wzór

 

Chcesz wziąć udział w rekrutacji dotyczącej pracy na wakacje? Pamiętaj, że w wielu branżach warto aplikować już wiosną, gdyż pracodawcy nawet kilka miesięcy wcześniej mogą poszukiwać osób do pracy latem. Sprawdź ogłoszenia o pracę sezonową. Pojawiają się regularnie na rynku pracy.

 

W procesie kwalifikacyjnym prawdopodobnie będzie Ci potrzebny życiorys zawodowy. W niektórych profesjach dodatkowo wymaga się też listu motywacyjnego do pracy sezonowej.

 

CV do pracy sezonowej praktycznie nie różni się od standardowego dokumentu. Zaleca się, aby wszystkie informacje zmieścić na jednej stronie A4 – w ten sposób dokument jest przejrzysty i nie zawiera zbędnych danych.

 

Najważniejsze elementy, których nie powinno w zabraknąć w życiorysie zawodowym to:

 

  • dane kontaktowe kandydata;

  • doświadczenie zawodowe;

  • wykształcenie;

  • umiejętności;

  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych CV.

 

Pamiętaj, że Twój dokument powinien być spójny i mieć logiczny układ. Jeśli masz luki w zatrudnieniu bądź bardzo bogate doświadczenie na wielu podobnych stanowiskach, zamiast CV chronologicznego możesz zdecydować się na wspomniane CV funkcjonalne.

 

Praca dorywcza CV – wzór

 

CV wzór dla pracy dorywczej niczym nie różni się od dokumentu dla pracy sezonowej czy stałego zatrudnienia. Można je przygotować, wykorzystując gotowe CV wzory – samodzielnie lub przy pomocy takiego narzędzia jak dostępny online CV Kreator.

Jeśli oferta dotyczy międzynarodowej korporacji, warto dodatkowo stworzyć CV po angielsku.

 

Czytaj także: List motywacyjny po angielsku – jak napisać cover letter? 

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy w CV wpisywać wszystkie nasze prace?

 

W dokumentach aplikacyjnych powinny znaleźć się informacje cenne z punktu widzenia rekrutera. W praktyce warto uwzględnić informacje o pracy dorywczej, jeśli ma ona związek ze stanowiskiem, o jakie się staramy lub gdy chcemy uzasadnić luki w zatrudnieniu.

 

  • Gdzie umieszczać pracę sezonową i dorywczą w CV?

 

Praca sezonowa przy zbiorach czy praca dorywcza zdalna powinna znaleźć się w CV w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Ważne, aby pamiętać o chronologii zatrudnienia i opisie obowiązków.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"
Praca LeasingTeam Group

Polecane oferty

  • LeasingTeam Group
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Zakres obowiązków: Uruchamianie urządzeń w autobusach; Programowanie sterowników, systemów video; Programowanie bramek liczących; Diagnostyka i usuwanie usterek.
  • LeasingTeam Group
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    ZADANIA: Montaż i uruchamianie systemów elektronicznych w pojazdach; Programowanie i diagnostyka systemów sterowania; Zakres napraw elektrycznych i elektronicznych.
  • Pakowacz Kontenerów

    LeasingTeam Group   Belsk Duży, k/ Grójca    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 000 zł brutto/mies.
    2 dni
    Zakres obowiązków: Układanie produktów gotowych zapakowanych w karton na kontener w odpowiednim układzie; Dbałość o porządek na miejscu pracy.
  • Magazynier-logistyk

    LeasingTeam Group   Głuchów (pow. skierniewicki, gm. Głuchów)    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    ZADANIA: Przyjęcie oraz rozładunek dostaw, utrzymanie efektywności logistycznej. Zarządzanie przestrzenią magazynową i przygotowywanie zamówień. Kontrola i expedycja zamówień przy zachowaniu standardów jakości.
  • Pracownik magazynu (także bez doświadczenia)

    LeasingTeam Group   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Twoje zadania: kompletacja towaru na podstawie zamówień; załadunek i rozładunek dostaw; obsługa skanera i kontrola dokumentacji magazynowej; monitorowanie stanów magazynowych; dbałość o czystość i bezpieczeństwo w miejscu pracy;
  • Pracownik magazynu - proste prace magazynowe

    LeasingTeam Group   Wojkowice (pow. wrocławski, gm. Żórawina), k. Wrocławia    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie   30,50 - 32,50 zł brutto/godz.
    3 dni
    Co będziesz robić: metkować i przygotowywać biżuterię do sprzedaży; rozwieszać produkty na ekspozytorach; obsługiwać zwroty od klientów; rozładowywać kontenery z towarem;

Najnowsze artykuły

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Przeciętny pracownik spędza w firmie 8 godzin dziennie, a więc 40 godzin tygodniowo. Przyjmuje się, że łącznie jest to około 10 lat życia, co oznacza, że warunki pracy mają ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dlatego coraz więcej firm decydują się przeznaczyć część przestrzeni biurowej na tzw. chillout roomy. Co się w nich znajduje i kto może z nich korzystać?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379