Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

 
Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

Roznoszenie ulotek w wakacje, praca na kasie w supermarkecie, zbiory truskawek czy jabłek dla podreperowania domowego budżetu, a może udzielanie korepetycji po godzinach? Czy takie zajęcia warto wpisywać w CV, zwłaszcza jeśli nie do końca korespondują z Twoim zawodem? Kiedy warto przemilczeć w życiorysie pracę sezonową, a kiedy dobrze jest się nią pochwalić?

 

Spis treści

Czy wpisywać pracę dorywczą i sezonową w CV?

 

Praca dorywcza w CV w niektórych przypadkach może być dużym atutem, ale niekiedy po prostu źle wygląda. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest w Twoim przypadku, przeanalizuj kilka kwestii.

 

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją ścieżkę kariery, nie masz doświadczenia w zawodzie, ale w okresie wakacyjnym pracowałeś/pracowałaś, wspomnij o tym w CV. Praca sezonowa może być bowiem interpretowana jako aktywność kandydata. Jeśli np. pracowałeś/pracowałaś jako kelner/kelnerka, to można wnioskować, że jesteś osobą otwartą na ludzi, z wysoką kulturą osobistą i umiejętnościami komunikacyjnymi. To cechy pożądane na bardzo wielu stanowiskach, nie tylko w gastronomii.

 

Praca sezonowa może też być sposobem na wyjaśnienie przerwy w zatrudnieniu w CV. W klasycznym, ułożonym chronologicznie życiorysie luka w aktywności zawodowej od razu rzuca się rekruterom w oczy.

 

Praca sezonowa w CV może też pokazać wiele Twoich umiejętności. Przykładowo, jeśli wyjechałeś na kilka miesięcy pracować za granicą, możesz zaznaczyć, że potrafisz współpracować w międzynarodowym zespole, dobrze posługujesz się językiem obcym (oczywiście wyłącznie, jeśli jest to zgodne z prawdą).

 

 

A zatem, jak zdecydować, co uwzględnić w życiorysie?

 

Pamiętaj, że potencjalny pracodawca czy rekruter w CV szuka informacji przydatnych z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności i stanowiska pracy, jakie oferuje. Dlatego zanim wpiszesz informację o pracy sezonowej albo dorywczej do swojego dokumentu aplikacyjnego, warto zadać sobie pytania:

 

  • Czy praca wakacyjna albo sezonowa ma jakiś punkt wspólny ze stanowiskiem, rodzajem pracy, o jaką się starasz?
  • Czy w jej czasie nabyłeś / nabyłaś umiejętności, które będą przydatne na nowym stanowisku?

 

Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, pracę dorywczą czy sezonową można wpisać do CV czy choćby wspomnieć o niej w liście motywacyjnym.

 

Pracowałeś / pracowałaś sezonowo? Dokładnie przyjrzyj się także kwestii: podatki a praca sezonowa. Pamiętaj, że podatki za pracę sezonową wymagają rozliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym. Jedyny wyjątek to zwolniony z podatku dochodowego zbiór dziko rosnących roślin i grzybów.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – dlaczego warto ją wpisać?

 

Prace dorywcze i sezonowe często pozwalają zdobyć nowe umiejętności, są też dobrym rozwiązaniem w razie przerwy w zatrudnieniu w wyuczonym zawodzie.

 

Podjęcie takiego zajęcia to również dobry pomysł w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, nawet praca sezonowa niezwiązana bezpośrednio z danym stanowiskiem czy choćby ukończoną przez Ciebie szkołą może być atutem wskazującym na Twoją aktywność i chęć poszerzania umiejętności.

 

Z kolei praca za granicą w CV może być dowodem na to, że posługujesz się językiem obcym, a także potrafisz pracować w międzynarodowym zespole.

 

 

Praca sezonowa – kiedy lepiej pominąć ją w CV?

 

Niekiedy dobrze jest pominąć pracę sezonową czy pracę dorywczą w CV. Załóżmy, że specjalista w jakiejś dziedzinie, np. księgowy, przez kilka miesięcy nie mógł znaleźć zatrudnienia. W związku z tym podjął się dorywczej pracy na kasie w sklepie, a w międzyczasie szukał ofert w swoim zawodzie. Wpisując w chronologicznym CV na pierwszym miejscu pracę kasjera, księgowy może popełnić błąd. Rekruterzy bowiem mogą wyciągnąć wniosek, że jego umiejętności były niewystarczające do działu księgowego.

W takich przypadkach pracę sezonową lub dorywczą warto pominąć. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie CV funkcjonalnego, w którym kładzie się nacisk nie na chronologię doświadczenia i wykształcenia, ale na umiejętności i kompetencje kandydata.

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – gdzie ją wpisać?

 

Zasady wpisywania w CV pracy sezonowej i dorywczej są takie same jak w przypadku standardowego zatrudnienia. Wykonywałeś / wykonywałaś pracę sezonową z zakwaterowaniem albo pracę dorywczą przez internet? Po prostu wpisz je w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Możesz także krótko opisać zakres obowiązków.

 

Pamiętaj!

 

Przygotowując CV do pracy, należy pamiętać o podaniu takich danych jak:

 

  • okres zatrudnienia;

  • nazwa pracodawcy;

  • stanowisko pracy;

  • obowiązki zawodowe.

 

Jeśli nie masz pewności, jak przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne, przydatny będzie Kreator CV online. W naszym serwisie możesz skorzystać z niego za darmo po zalogowaniu.

 

Praca sezonowa CV – wzór

 

Chcesz wziąć udział w rekrutacji dotyczącej pracy na wakacje? Pamiętaj, że w wielu branżach warto aplikować już wiosną, gdyż pracodawcy nawet kilka miesięcy wcześniej mogą poszukiwać osób do pracy latem. Sprawdź ogłoszenia o pracę sezonową. Pojawiają się regularnie na rynku pracy.

 

W procesie kwalifikacyjnym prawdopodobnie będzie Ci potrzebny życiorys zawodowy. W niektórych profesjach dodatkowo wymaga się też listu motywacyjnego do pracy sezonowej.

 

CV do pracy sezonowej praktycznie nie różni się od standardowego dokumentu. Zaleca się, aby wszystkie informacje zmieścić na jednej stronie A4 – w ten sposób dokument jest przejrzysty i nie zawiera zbędnych danych.

 

Najważniejsze elementy, których nie powinno w zabraknąć w życiorysie zawodowym to:

 

  • dane kontaktowe kandydata;

  • doświadczenie zawodowe;

  • wykształcenie;

  • umiejętności;

  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych CV.

 

Pamiętaj, że Twój dokument powinien być spójny i mieć logiczny układ. Jeśli masz luki w zatrudnieniu bądź bardzo bogate doświadczenie na wielu podobnych stanowiskach, zamiast CV chronologicznego możesz zdecydować się na wspomniane CV funkcjonalne.

 

Praca dorywcza CV – wzór

 

CV wzór dla pracy dorywczej niczym nie różni się od dokumentu dla pracy sezonowej czy stałego zatrudnienia. Można je przygotować, wykorzystując gotowe CV wzory – samodzielnie lub przy pomocy takiego narzędzia jak dostępny online CV Kreator.

Jeśli oferta dotyczy międzynarodowej korporacji, warto dodatkowo stworzyć CV po angielsku.

 

Czytaj także: List motywacyjny po angielsku – jak napisać cover letter? 

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy w CV wpisywać wszystkie nasze prace?

 

W dokumentach aplikacyjnych powinny znaleźć się informacje cenne z punktu widzenia rekrutera. W praktyce warto uwzględnić informacje o pracy dorywczej, jeśli ma ona związek ze stanowiskiem, o jakie się staramy lub gdy chcemy uzasadnić luki w zatrudnieniu.

 

  • Gdzie umieszczać pracę sezonową i dorywczą w CV?

 

Praca sezonowa przy zbiorach czy praca dorywcza zdalna powinna znaleźć się w CV w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Ważne, aby pamiętać o chronologii zatrudnienia i opisie obowiązków.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.
  • Kierownik Robót Elektrycznych

    Biuro Inżynierskie CONVERT Sp. z o.o   dolnośląskie    praca mobilna   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 500 zł / mies. (w zal. od umowy)
    3 dni
    Zakres obowiązków: Kierowanie i nadzorowanie robót elektrycznych w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną, harmonogramy i plany organizacji robót. Organizowanie, nadzorowanie i kontrolowanie jakości oraz terminowości wykonywania prac pracowników własnych oraz firm...
  • Inżynier Budowy Branży Elektrycznej

    Biuro Inżynierskie CONVERT Sp. z o.o   dolnośląskie    praca mobilna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 10 000 zł brutto/mies.
    3 dni
    Zakres obowiązków: Bezpośredni nadzór nad wykonywanymi robotami elektrycznymi w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną, harmonogramy i plany organizacji robót; Analiza zamówień materiałowych; Analiza harmonogramu i kontrola postępu robót; Analiza techniczna dokumentacji...
  • Sigmed Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Odwiedziny u klientów (gabinety weterynaryjne, uniwersytety) oraz wyspecjalizowane sklepy zoologiczne w celu promocji produktów. Prezentacja, sprzedaż i szkolenie z zakresu sprzętu medycznego i weterynaryjnego. Analiza rynku. Reprezentowanie firmy na branżowych targach i...
  • Sigmed Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Odwiedziny u klientów (gabinety weterynaryjne, uniwersytety) oraz wyspecjalizowane sklepy zoologiczne w celu promocji produktów. Prezentacja, sprzedaż i szkolenie z zakresu sprzętu medycznego i weterynaryjnego. Analiza rynku. Reprezentowanie firmy na branżowych targach i...
  • Specjalista ds. zaopatrzenia w branży weterynaryjno-zoologicznej

    Sigmed Sp. z o.o.   Cisek    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Miejsce pracy: siedziba firmy, możliwość pracy w trybie hybrydowym Zadania na stanowisku: Prowadzenie procesów zakupowych sprzętu medycznego i weterynaryjnego. Budowanie i podtrzymywanie relacji z dostawcami; Negocjowanie warunków współpracy. Śledzenie trendów rynkowych i analizowanie...

Najnowsze artykuły

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Osoba z zespołem Aspergera – jakie ma szanse na rynku pracy w Polsce?

Albert Einstein, Tim Burton, Michael Phelps... lista znanych i odnoszących niesamowite sukcesy osób z zespołem Aspergera jest bardzo długa. Zespół ten często nazywany jest autyzmem wysokofunkcjonującym, choć takie określenie nie oddaje pełni różnorodności jego objawów. Kiedy ujawnia się zespół Aspergera i w jakich zawodach najlepiej sprawdzają się osoby, które go posiadają?

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Opiekun osób starszych – wymagania, obowiązki i zarobki

Organizacja Narodów Zjednoczonych prognozuje, że jednym ze skutków czekającej nas zmiany demograficznej będzie rosnąca potrzeba świadczenia wysokiej jakości opieki nad seniorami. Tymczasem już teraz opiekun osób starszych jest w Polsce zawodem deficytowym, a chętni mogą przebierać w ofertach pracy. Wyjaśniamy, jak zostać opiekunem seniorów oraz jakie są zarobki w tym zawodzie.

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Mądrze korzystaj z promocji, sprawdzaj, czy zakup faktycznie Ci się opłaca i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.