Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

 
Praca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

Roznoszenie ulotek w wakacje, praca na kasie w supermarkecie, zbiory truskawek czy jabłek dla podreperowania domowego budżetu, a może udzielanie korepetycji po godzinach? Czy takie zajęcia warto wpisywać w CV, zwłaszcza jeśli nie do końca korespondują z Twoim zawodem? Kiedy warto przemilczeć w życiorysie pracę sezonową, a kiedy dobrze jest się nią pochwalić?

 

Spis treści

Czy wpisywać pracę dorywczą i sezonową w CV?

 

Praca dorywcza w CV w niektórych przypadkach może być dużym atutem, ale niekiedy po prostu źle wygląda. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak jest w Twoim przypadku, przeanalizuj kilka kwestii.

 

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją ścieżkę kariery, nie masz doświadczenia w zawodzie, ale w okresie wakacyjnym pracowałeś/pracowałaś, wspomnij o tym w CV. Praca sezonowa może być bowiem interpretowana jako aktywność kandydata. Jeśli np. pracowałeś/pracowałaś jako kelner/kelnerka, to można wnioskować, że jesteś osobą otwartą na ludzi, z wysoką kulturą osobistą i umiejętnościami komunikacyjnymi. To cechy pożądane na bardzo wielu stanowiskach, nie tylko w gastronomii.

 

Praca sezonowa może też być sposobem na wyjaśnienie przerwy w zatrudnieniu w CV. W klasycznym, ułożonym chronologicznie życiorysie luka w aktywności zawodowej od razu rzuca się rekruterom w oczy.

 

Praca sezonowa w CV może też pokazać wiele Twoich umiejętności. Przykładowo, jeśli wyjechałeś na kilka miesięcy pracować za granicą, możesz zaznaczyć, że potrafisz współpracować w międzynarodowym zespole, dobrze posługujesz się językiem obcym (oczywiście wyłącznie, jeśli jest to zgodne z prawdą).

 

 

A zatem, jak zdecydować, co uwzględnić w życiorysie?

 

Pamiętaj, że potencjalny pracodawca czy rekruter w CV szuka informacji przydatnych z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności i stanowiska pracy, jakie oferuje. Dlatego zanim wpiszesz informację o pracy sezonowej albo dorywczej do swojego dokumentu aplikacyjnego, warto zadać sobie pytania:

 

  • Czy praca wakacyjna albo sezonowa ma jakiś punkt wspólny ze stanowiskiem, rodzajem pracy, o jaką się starasz?
  • Czy w jej czasie nabyłeś / nabyłaś umiejętności, które będą przydatne na nowym stanowisku?

 

Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, pracę dorywczą czy sezonową można wpisać do CV czy choćby wspomnieć o niej w liście motywacyjnym.

 

Pracowałeś / pracowałaś sezonowo? Dokładnie przyjrzyj się także kwestii: podatki a praca sezonowa. Pamiętaj, że podatki za pracę sezonową wymagają rozliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym. Jedyny wyjątek to zwolniony z podatku dochodowego zbiór dziko rosnących roślin i grzybów.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – dlaczego warto ją wpisać?

 

Prace dorywcze i sezonowe często pozwalają zdobyć nowe umiejętności, są też dobrym rozwiązaniem w razie przerwy w zatrudnieniu w wyuczonym zawodzie.

 

Podjęcie takiego zajęcia to również dobry pomysł w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia, nawet praca sezonowa niezwiązana bezpośrednio z danym stanowiskiem czy choćby ukończoną przez Ciebie szkołą może być atutem wskazującym na Twoją aktywność i chęć poszerzania umiejętności.

 

Z kolei praca za granicą w CV może być dowodem na to, że posługujesz się językiem obcym, a także potrafisz pracować w międzynarodowym zespole.

 

 

Praca sezonowa – kiedy lepiej pominąć ją w CV?

 

Niekiedy dobrze jest pominąć pracę sezonową czy pracę dorywczą w CV. Załóżmy, że specjalista w jakiejś dziedzinie, np. księgowy, przez kilka miesięcy nie mógł znaleźć zatrudnienia. W związku z tym podjął się dorywczej pracy na kasie w sklepie, a w międzyczasie szukał ofert w swoim zawodzie. Wpisując w chronologicznym CV na pierwszym miejscu pracę kasjera, księgowy może popełnić błąd. Rekruterzy bowiem mogą wyciągnąć wniosek, że jego umiejętności były niewystarczające do działu księgowego.

W takich przypadkach pracę sezonową lub dorywczą warto pominąć. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie CV funkcjonalnego, w którym kładzie się nacisk nie na chronologię doświadczenia i wykształcenia, ale na umiejętności i kompetencje kandydata.

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – gdzie ją wpisać?

 

Zasady wpisywania w CV pracy sezonowej i dorywczej są takie same jak w przypadku standardowego zatrudnienia. Wykonywałeś / wykonywałaś pracę sezonową z zakwaterowaniem albo pracę dorywczą przez internet? Po prostu wpisz je w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Możesz także krótko opisać zakres obowiązków.

 

Pamiętaj!

 

Przygotowując CV do pracy, należy pamiętać o podaniu takich danych jak:

 

  • okres zatrudnienia;

  • nazwa pracodawcy;

  • stanowisko pracy;

  • obowiązki zawodowe.

 

Jeśli nie masz pewności, jak przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne, przydatny będzie Kreator CV online. W naszym serwisie możesz skorzystać z niego za darmo po zalogowaniu.

 

Praca sezonowa CV – wzór

 

Chcesz wziąć udział w rekrutacji dotyczącej pracy na wakacje? Pamiętaj, że w wielu branżach warto aplikować już wiosną, gdyż pracodawcy nawet kilka miesięcy wcześniej mogą poszukiwać osób do pracy latem. Sprawdź ogłoszenia o pracę sezonową. Pojawiają się regularnie na rynku pracy.

 

W procesie kwalifikacyjnym prawdopodobnie będzie Ci potrzebny życiorys zawodowy. W niektórych profesjach dodatkowo wymaga się też listu motywacyjnego do pracy sezonowej.

 

CV do pracy sezonowej praktycznie nie różni się od standardowego dokumentu. Zaleca się, aby wszystkie informacje zmieścić na jednej stronie A4 – w ten sposób dokument jest przejrzysty i nie zawiera zbędnych danych.

 

Najważniejsze elementy, których nie powinno w zabraknąć w życiorysie zawodowym to:

 

  • dane kontaktowe kandydata;

  • doświadczenie zawodowe;

  • wykształcenie;

  • umiejętności;

  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych CV.

 

Pamiętaj, że Twój dokument powinien być spójny i mieć logiczny układ. Jeśli masz luki w zatrudnieniu bądź bardzo bogate doświadczenie na wielu podobnych stanowiskach, zamiast CV chronologicznego możesz zdecydować się na wspomniane CV funkcjonalne.

 

Praca dorywcza CV – wzór

 

CV wzór dla pracy dorywczej niczym nie różni się od dokumentu dla pracy sezonowej czy stałego zatrudnienia. Można je przygotować, wykorzystując gotowe CV wzory – samodzielnie lub przy pomocy takiego narzędzia jak dostępny online CV Kreator.

Jeśli oferta dotyczy międzynarodowej korporacji, warto dodatkowo stworzyć CV po angielsku.

 

Czytaj także: List motywacyjny po angielsku – jak napisać cover letter? 

 

Praca sezonowa i dorywcza w CV – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy w CV wpisywać wszystkie nasze prace?

 

W dokumentach aplikacyjnych powinny znaleźć się informacje cenne z punktu widzenia rekrutera. W praktyce warto uwzględnić informacje o pracy dorywczej, jeśli ma ona związek ze stanowiskiem, o jakie się staramy lub gdy chcemy uzasadnić luki w zatrudnieniu.

 

  • Gdzie umieszczać pracę sezonową i dorywczą w CV?

 

Praca sezonowa przy zbiorach czy praca dorywcza zdalna powinna znaleźć się w CV w sekcji „Doświadczenie zawodowe”. Ważne, aby pamiętać o chronologii zatrudnienia i opisie obowiązków.

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. obsługi klienta z językiem angielskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, obok stacji METRO STOKŁOSY    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat   6 000 - 6 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    obsługa zamówień i przygotowywanie ofert handlowych; kontakt mailowy i telefoniczny z klientem przygotowywanie wizualizacji z logo klienta; budowanie baz i ich weryfikacja; współpraca z innymi działami firmy;
  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.
  • Inspektor nadzoru budowlanego

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    nadzór na pracownikami, podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych, dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Młodszy Prawnik

    Legal House poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twoje zadania: Bieżące wsparcie prawne dla spółki i jej działów; Przygotowywanie i analiza dokumentów (regulaminy, procedury, polityki) Monitorowanie postępowań sądowych i egzekucyjnych; Sporządzanie pozwów w EPU oraz współpraca z komornikami; Windykacja należności i prowadzenie...
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Czego oczekujemy od Ciebie? ważnego prawa jazdy klasy C lub CE + kod 95; ważnej karty kierowcy; otwartej komunikacji i szczerości, nawet w przypadku problemów lub pytań; właściwego obchodzenia się z ciężarówką; wiarygodnych informacji na temat zakresu Twojego doświadczenia zawodowego....
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami, podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych, dostaw materiałów, bhp na budowie itp.

Najnowsze artykuły

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki

Wielu wyobraża sobie, że praca archeologa podobna jest do przygód Indiany Jonesa lub odkrywania sekretów egipskich mumii. A jak wygląda rzeczywista ścieżka kariery absolwenta studiów archeologicznych? Praca w zawodzie archeologa może oznaczać dalekie wyprawy i udział w wykopaliskach, ale też pracę w archiwum z tonami dokumentów czy prowadzenie badań w laboratorium.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379