Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

 
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Mazurki, pisanki, lany poniedziałek... przerwa wielkanocna trwa zdecydowanie za krótko, a po świątecznej przerwie niełatwo znaleźć w sobie siły, by z pozytywnym nastawieniem wrócić do służbowych zadań. Dlatego już zawczasu warto zadać sobie pytanie: jak się zmotywować do pracy po urlopie? Oto kilka wskazówek, które w tym pomogą.

 

Spis treści

Dlaczego tak trudno się zmotywować do pracy po świątecznej przerwie?

 

Przerwa w pracy ma sprawić, że odpoczniemy, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Oznacza to, że w tym czasie nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy zapomnieć o karierze, obowiązkach służbowych, życiu firmowym. Oderwanie myśli od spraw zawodowych to usunięcie związanego z nimi napięcia emocjonalnego, stresu, lęków. Taka regeneracja jest bardzo ważna dla naszej kondycji psychicznej i korzystna nie tylko z uwagi na życie prywatne – któremu możemy się całkowicie poświęcić – ale i życie zawodowe. Prawdziwy urlop, a więc także ten „mentalny”, pozwala na spojrzenie na kwestie związane z pracą z nowej perspektywy. Odprężony umysł to umysł kreatywny i gotowy do działania na wysokich obrotach. To dlatego niejednokrotnie po wakacjach lub nawet przerwie świątecznej wpadamy na najbardziej oryginalne pomysły albo zaczynamy dostrzegać, że dotychczas obrana ścieżka nie była tą właściwą – i robimy krok, by ją zmienić. 

 

Z drugiej strony tak radykalna zmiana mentalna – przejście na tryb „świąteczny” i zapomnienie o pracy, zrelaksowanie się, sprawia, że wielu z nas odczuwa niechęć na myśl o powrocie do obowiązków. Trudno pogodzić się z końcem świąt – objadaniem się smakołykami, wylegiwaniem się w łóżku do późnego przedpołudnia, spędzaniem całego dnia z bliskimi czy oddawaniem się ulubionemu hobby. Praca to w końcu przede wszystkim obowiązki, niezależnie od tego, czy ją lubimy, czy też traktujemy jako przykrą konieczność. Obowiązki zaś niosą ze sobą stres, organizację, grafiki – innymi słowy, powrót do trybu zadaniowego, do którego niekiedy naprawdę trudno nam powrócić. 

 

Mimo tych trudności, są sposoby na to, by nieco złagodzić szok związany z powrotem do pracy po urlopie świątecznym bądź jakimkolwiek innym. Warto wypróbować poniższe sposoby w szczególności, jeśli nasza przerwa od pracy trwa co najmniej tydzień.

 

Czytaj takżeDrzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

 

 

5 sposobów na zmotywowanie się do pracy po świętach

 

  • Idź wcześniej spać

 

Jeśli ostatni wieczór przed powrotem do pracy po urlopie przeciągnie się do późnych godzin, a Ty obudzisz się rano niewyspany/niewyspana i w złym humorze, to zdecydowanie trudniej będzie Ci przetrwać ten dzień. Dlatego ta prosta rada – idź spać wcześniej – ma ogromne znaczenie dla Twojego samopoczucia. Podobnie, jeśli wracasz z wycieczki czy pobytu w rodzinnych stronach w wieczór poprzedzający powrót do pracy, to z pewnością kolejnego dnia – zamiast o obowiązkach zawodowych – będziesz myśleć o czekającej w domu stercie prania i nierozpakowanych walizkach. Na koniec urlopu daj sobie chwilę odpoczynku, weź długą kąpiel, zrelaksuj się. Sen to zawsze świetny pomysł.

 

  • Uporządkuj biurko

 

Jeśli przed świętami nie było na to czasu, to powrót po urlopie jest świetną okazją, aby uporządkować swoje biurko. Posegreguj dokumenty, pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Porządek pozwoli Ci łatwiej wejść w stan koncentracji.

 

  • Usuń rozpraszacze

 

Wyeliminowanie rozpraszaczy jest bardzo ważne, szczególnie jeśli myślami jesteś jeszcze na urlopie. Rozpraszacze to zbiorcza nazwa dla wszystkiego, co nie pozwala nam się skupić, odciąga nas od pracy, finalnie wprowadza nerwowość i stres. Dekoncentrować nas może przeglądanie mediów społecznościowych i rozmowy w komunikatorach tekstowych ze znajomymi (zwykle wystarczy wyciszyć telefon i odłożyć go poza zasięgiem ręki), telefony i rozmowy ze współpracownikami (być może da się ustalić godziny, kiedy jesteś dostępny). Spróbuj określić, co najbardziej przeszkadza Ci w pracy i zastanów się, jak ten czynnik wyeliminować.

 

Czytaj także: Trening mózgu – jak wspierać mózg, aby być wydajniejszym w pracy?

 

  • Ustal plan dnia

 

Plan dnia pozwoli Ci realnie ocenić, ile masz do zrobienia, co wymaga natychmiastowej uwagi, a co może jeszcze poczekać. Do Twojej dyspozycji jest wielu świetnych narzędzi do zarządzania czasem. Zwykle są one proste, a przynoszą dobre efekty. Jeśli dotychczas przygotowywanie planów pracy nie było Twoją domeną, wykorzystaj początek wiosny na wprowadzenie dobrych nawyków. Harmonogram dnia czy tygodnia z pewnością może mieć pozytywny wpływ na Twoją efektywność pracy.

 

  • Zrób przerwę w pracy

 

Rada, aby zrobić sobie przerwę, być może nie jest oczywistą odpowiedzią na pytanie: jak wrócić do pracy po urlopie, niemniej warto ją wypróbować. Bywa, że wracając po długim czasie do obowiązków, chcemy natychmiast nadrobić wszystkie zaległości, zamknąć pozostawione przed świętami czy wyjazdem sprawy. Pierwszy dzień przeładowany do granic możliwości zadaniami to jednak nie najlepszy pomysł. Trzeba mieć na uwadze, że robiąc wiele rzeczy na raz, zwykle nie jesteśmy w stanie poświęcić wszystkim 100% naszej uwagi. Ponadto po długim urlopie warto dać sobie czas na wejście w rytm pracy. Zmęczenie i stres tylko nas zdemotywują. Dlatego dobrze jest przygotować wspomniany wyżej plan dnia i uwzględnić w nim czas na przerwy w pracy.

 

Motywacja do pracy po świętach – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Dlaczego trudno się zmusić do pracy po świętach?

 

W czasie urlopu lub świąt odzwyczajamy się, i fizycznie, i mentalnie, od wykonywania obowiązków zawodowych. Powrót do nawyków związanych z pracą może nieco potrwać. Co więcej, wiele osób zostawia na czas po świętach wiele niezałatwionych spraw. Kumulacja obowiązków przyczynia się do zmęczenia i zestresowania pracownika wracającego ze świątecznej przerwy.

 

  • Jak się motywować po powrocie do pracy?

 

Jest kilka sposobów na zmotywowanie się do pracy po przerwie świątecznej. Przede wszystkim warto przyjść do pracy wyspanym i wypoczętym, a na miejscu zacząć od uporządkowania stanowiska i ustalenia planu działania. Dobrym pomysłem może być przerwa w pracy, np. w środku godzin pracy. Dzięki niej rozładujemy stres i damy sobie czas na zregenerowanie sił.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?