Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

 
Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach. Świąteczna przerwa to czas relaksu, spotkań z bliskimi i oderwania się od codziennych obowiązków. Po kilku dniach spędzonych na odpoczynku powrót do pracy może okazać się jednak sporym wyzwaniem. Jak zmotywować się do pracy po powrocie i łagodnie przejść z trybu „odpoczynek” w tryb „praca”? 

 

Spis treści

Świąteczna przerwa – dlaczego trudno nam zmotywować się do pracy po powrocie?

 

Przerwa świąteczna to czas oderwania się od codzienności i doskonała okazja do regeneracji fizycznej oraz psychicznej. Jest to okres, w którym możemy – a wręcz powinniśmy – zapomnieć o obowiązkach służbowych i karierze. Warto wówczas przerzucić swoją uwagę na życie osobiste, na bliskich i na relaks. Taka regeneracja jest bardzo ważna dla naszej kondycji psychicznej, a co więcej – pozwoli nam spojrzeć na kwestie związane z pracą z zupełnie innej perspektywy. W końcu odprężony umysł to umysł znacznie bardziej kreatywny i gotowy do działania na wysokich obrotach. 

 

Przerwa świąteczna jest więc czasem, w którym wyraźnie zwalniamy, w związku z czym powrót do pracy po świętach może okazać się niemałym wyzwaniem. Radykalna zmiana mentalna i przejście na tryb „świąteczny” sprawia, że wielu z nas odczuwa niechęć na samą myśl o powrocie do służbowych obowiązków. To normalne, ponieważ podczas świątecznej przerwy odkładamy na bok codzienną rutynę. Pozwalamy sobie na leniwe poranki, a nasz organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do wolniejszego trybu życia.

 

Nagły powrót do obowiązków zawodowych i życia na wysokich obrotach może być szokiem. Wracamy do pracy, w której po kilku dniach nieobecności piętrzą się zaległe maile i zadania do nadrobienia. Wszystko to wydaje się przytłaczające, a nam brak motywacji do pracy. Pojawia się nerwowość, stres i drażliwość. Potrzebujemy czasu, by nasz umysł znów przeszedł w tryb „praca”. A w jaki sposób możemy sobie to ułatwić? Jak wrócić do pracy po urlopie?

 

Przerwa świąteczna – jak zmotywować się do pracy po powrocie?

 

Powrót do pracy po długim urlopie wypoczynkowym czy przerwie świątecznej dla każdego z nas może być sporym wyzwaniem. Pierwsze dni w pracy mogą być trudne, a przestawienie z trybu odpoczynku – stresujące. Dlatego by ułatwić sobie ten proces, warto zadbać o siebie i swój komfort. Przede wszystkim daj sobie czas i nie oczekuj od siebie pełnej wydajności od pierwszych godzin pracy po przerwie.

Pamiętaj także o kilku kluczowych zasadach. 

 

Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy:

 

Gdy jesteśmy przytłoczeni zaległościami nagromadzonymi podczas naszej nieobecności i próbujemy „nadgonić” pracę, warto wówczas użyć zasady podziału zadań na: 

 

1. Ważne i pilne – od tych należy zacząć. 

2. Ważne i niepilne – te zaplanować.

3. Nieważne i pilne – warto odłożyć. 

4. Nieważne niepilne – może zignorować?

 

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

 

  • Zadbaj o zdrowy sen 

 

Jeśli ostatni wieczór przed powrotem do pracy po urlopie przeciągnie się do późnych godzin, a Ty obudzisz się rano niewyspany i w złym humorze, to zdecydowanie trudniej będzie Ci przetrwać ten dzień. Dlatego ta prosta rada – idź spać wcześniej – ma ogromne znaczenie dla Twojego samopoczucia. Staraj się także wrócić do stałego rytmu snu i budzenia się.

 

  • Zminimalizuj rozpraszacze

 

Unikanie rozpraszaczy jest bardzo ważne, szczególnie jeśli myślami jesteś jeszcze na urlopie. Ogranicz więc media społecznościowe i rozmowy w komunikatorach tekstowych. Wycisz telefon i postaraj się wyeliminować czynniki, które mogą przeszkadzać Ci w skupieniu.

 

  • Uporządkuj biurko

 

Zadbaj o swoje otoczenie. Posegreguj dokumenty i pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Porządek wokół pomoże Ci w koncentracji. Pracę rozpocznij od sprawdzenia, co wydarzyło się podczas Twojej nieobecności – przejrzyj e-maile i zajmij się planowaniem.

 

  • Ustal plan dnia

 

Zacznij od stworzenia listy zadań na pierwszy dzień i podziel ją na mniejsze, konkretne kroki. Realizacja każdego kolejnego i odhaczanie ich na liście zadań, może okazać się świetnym motywatorem do działania, a wykonanie kilku prostych zadań na początku dnia pomoże zbudować poczucie sprawczości.

 

  • Wyznacz priorytety

 

Najważniejsze i najpilniejsze zadania wykonaj w pierwszej kolejności, aby uniknąć poczucia przytłoczenia. To, co nie wymaga natychmiastowej reakcji, zostaw na później.

 

  • Zrób przerwę w pracy

 

Po długim urlopie warto dać sobie czas na spokojne przejście w rytm pracy. Zmęczenie i stres tylko nas zdemotywują, dlatego dobrze jest przygotować wspomniany wyżej rozkład dnia i zaplanować w nim przerwy czy chociażby małą drzemkę w pracy. W miarę możliwości zadbaj o krótki spacer i chwilę na świeżym powietrzu. 

 

 

Powrót do pracy – dlaczego wielu z nas czuje, że potrzebuje wypoczynku po urlopie?

 

Niekiedy zdarza się, że nawet po długim i relaksującym urlopie wypoczynkowym, wracamy do pracy zestresowani. Zaledwie po kilku dniach marzymy o tym, by znów wziąć wolne. Przestawienie się z trybu odpoczynku na tryb pracy, wymaga od nas dużego wysiłku i sporej mobilizacji. Dzieje się tak między innymi dlatego, że często powrót do obowiązków służbowych po prostu nas przytłacza. Zaległości nagromadzone po urlopie sprawiają, że stajemy się znerwicowani i drażliwi. Zamiast spokojnie i powoli powrócić do rytmu pracy, czujemy się zasypani obowiązkami i od razu mierzymy się z natłokiem zadań, co bardzo szybko może doprowadzić do frustracji i wypalenia.

 

– Często podczas urlopu możemy zrelaksować się psychicznie takimi działaniami jak podróże, ruch, czas z przyjaciółmi czy z rodziną. Jednakże intensywny czas w ruchu, w drodze, z bliskimi nie pozwala nam na fizyczny odpoczynek taki jak wyspanie się, zadbanie o rutynę, odrobina zdrowego lenistwa. Dodatkowo dla rodziców maluchów jest to czas bardzo intensywny w interakcje z dziećmi, co z jednej strony wzmacnia więzi w rodzinie, z drugiej fizycznie wyczerpuje dorosłych – komentuje psychoterapeutka Beata Danielska.

 

Powrót z przerwy świątecznej – jak pracodawca może wesprzeć pracownika?

 

Powrót do pracy po przerwie świątecznej to wyzwanie dla całego zespołu – zarówno dla pracowników, jak i przełożonych. Ci drudzy mogą jednak podjąć pewne kroki, by czas powrotu okazał się nieco łatwiejszy. Pracodawca może wyjść z inicjatywą i ułatwić pracownikowi start w pracy, dając mu czas na „rozruch” poprzez zlecenie mu nieco łatwiejszych i lżejszych zadań. Narzucenie dużych i czasochłonnych projektów od razu po przerwie nikomu nie wyjdzie na dobre. 

 

Jako pracodawca pozwól więc pracownikom stopniowo wdrożyć się w obowiązki. Możesz zorganizować krótkie spotkanie integracyjne przy kawie czy wspólny lunch, by każdy z was mógł podzielić się doświadczeniami ze świąt i złapać nieco wiatru w żagle. Nie zapominaj również o tak ważnym wsparciu mentalnym. Jeśli pracownicy mają możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznej w pracy, przypomnij im o tym. 

 

Czy długość urlopu wpływa na motywację do pracy po powrocie?

 

Długość urlopu wypoczynkowego może mieć duży wpływ na poziom naszej motywacji po powrocie. Zwykle krótki urlop – choć pozwala złapać oddech od zawodowych obowiązków – nie daje pełnej regeneracji i nie pozwala całkowicie zapomnieć o pracy. W efekcie – choć nie chodzimy do pracy, stale o niej myślimy. Jednocześnie jednak kilka dni urlopu umożliwia szybką adaptację po powrocie, ponieważ pracownik nie wypada z rytmu pracy i jest w stanie znacznie szybciej wrócić na „dawne tory”. 

 

Z kolei dłuższa przerwa w pracy, która umożliwia nam już pełne oderwanie od życia firmowego i naładowanie baterii, zwykle wiąże się ze znacznie trudniejszym powrotem do rutyny. Czas wolny może nas rozleniwić, wobec czego potrzebujemy więcej czasu na ponowną adaptację i wdrożenie w dawny tryb życia.

 

Czytaj także: Dni wolne od pracy w 2025 roku

 

Świąteczna przerwa a motywacja do pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Dlaczego nie lubimy wracać do pracy po urlopie?

 

Urlop wypoczynkowy czy dłuższa przerwa świąteczna to czas, kiedy zarówno fizycznie, jak i psychicznie odpoczywamy od wykonywania obowiązków zawodowych. Wchodzimy w tryb „odpoczynku”, dając sobie przyzwolenie na pełen relaks. Powrót do zawodowych obowiązków i rutyny sprzed urlopu, jest wówczas przykrą koniecznością, a piętrzące się zaległości, już na samym starcie prowadzą do stresu i poczucia przytłoczenia. 

 

  • Ile dni potrzeba, aby odpocząć od pracy?

 

Przyjmuje się, że absolutne minimum, które należy poświęcić na wypoczynek od pracy, to 4-5 dni. Za idealną opcję uznaje się około 3 tygodni wolnego od pełnienia zawodowych obowiązków. 

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Działu Kadr i Płac

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: zarządzanie zespołem w celu osiągnięcia planowanych celów; organizacja pracy zespołu; optymalizacja procesów zatrudnienia / zwolnienia, oraz rozliczenia wynagrodzeń pracowników klientów; organizacja przechodzenia kontroli ewidencji kadrowej klientów; organizacja szkoleń...
  • Pracownik produkcji - owoce i warzywa

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: pakowanie, sortowanie, segregacja, kontrola jakości owoców i warzyw; przygotowywanie zamówień zgodnie z wytycznymi; pakowanie i stickerowanie produktu; możliwe tez zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego Praca w systemie 2-zmianowym, co wiąże się z dodatkami!...
  • Technik Utrzymania Ruchu

    GE POWER   Wrocław   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Technik Utrzymania Ruchu będzie odpowiedzialny za zapewnienie bezawaryjnej pracy parku maszynowego. Podstawowym zakresem obowiązków na tym stanowisku są działania prewencyjne oraz proaktywne nakierowane na utrzymanie ciągłości produkcji. Zakres obowiązków: Działania prewencyjne na...
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    3 godz.
    Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką reakcję na problemy związane z...
  • DaVita sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: będziesz odpowiedzialny za przygotowanie i prowadzenie zabiegów hemodializy; zapewnisz pacjentom wysoką jakość opieki; będziesz edukował pacjentów i promował zdrowy tryb życia; poprowadzisz elektroniczną dokumentację medyczną pacjentów;
  • DaVita sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: będziesz zajmować się chorymi wymagającymi terapii nerkozastępczej (hemodializoterapii) zapewnisz kompleksową opiekę pacjentom ze schyłkową niewydolnością nerek oraz z ostrym uszkodzeniem nerek; zadbasz o leczenie zgodne z krajowymi i międzynarodowymi standardami;...

Najnowsze artykuły

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience – podstawowe informacje

Candidate experience obejmuje interakcje między kandydatem do pracy a pracodawcą. Wbrew pozorom doświadczenie kandydata nie zaczyna się w momencie, gdy przekracza on próg firmy w drodze na rozmowę kwalifikacyjną. Na to, jak kandydat oceni pracodawcę na przykład w sieci, wpływ ma m.in. wizerunek przedsiębiorstwa i jego polityka employer brandingowa oraz forma ogłoszenia o pracę.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czas pracy w Europie – w których krajach pracuje się najdłużej?

Czy długie godziny pracy to rzeczywiście powód do dumy? Wobec rosnących statystyk depresji i wypalenia zawodowego coraz częściej podnoszona jest kwestia czterodniowego tygodnia pracy. Krótszy niż w Polsce wymiar tygodniowego czasu pracy obowiązuje w wielu krajach. Sprawdzamy, ile dni i godzin tygodniowo pracuje się w Europie i który z modeli pracy miałby szansę powodzenia w naszym kraju.

Żona i mąż w jednej firmie

Żona i mąż w jednej firmie

Duma z sukcesów zawodowych męża / żony czy raczej zazdrość, porównywanie, rywalizacja przenoszone z pracy do domu?

– Realizacja projektu razem lub rozwój firmy jest niczym wspólne wychowywanie dzieci – zauważa psycholog biznesu Joanna Marszalska. Specjalistka wyjaśnia, w jakie pułapki mogą wpaść pary pracujące w jednej firmie oraz co warto zawczasu omówić, by uniknąć konfliktów.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Storytelling w marketingu

Storytelling w marketingu

Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379