Praca Kraków
Rynek pracy w Krakowie stwarza szerokie możliwości rozwoju kariery. Dawna stolica stanowi centrum usługowo-biznesowe, rozwijane są tu różne gałęzie przemysłu, a strategiczna lokalizacja w południowej części kraju i zarazem niedaleko granicy gwarantuje rozległe lokalnego rynki zbytu dla tutejszych przedsiębiorców. Z kolei renomowane uczelnie wyższe zapewniają wykwalifikowaną kadrę. Rozwój gospodarczy Krakowa i okolic wspiera także współpraca biznesu, instytutów naukowych i innych jednostek badawczych. Nie dziwi zatem, że poziom bezrobocia w Krakowie od lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, a samo miasto przyciąga osoby zainteresowane rozwijaniem ścieżki zawodowej między innymi w dużych korporacjach. Jak się żyje i pracuje w Krakowie? Do kogo kierowane są najczęściej propozycje objęcia posady? Oto kilka podstawowych informacji na temat miasta oraz możliwości pracy w regionie.
Kraków jest drugim co do wielkości i liczby mieszkańców miastem w naszym kraju. Przez wieki stanowił siedzibę polskich władców oraz pełnił funkcję stolicy. Znajduje się tu urząd miasta, urząd wojewódzki i inne instytucje. Dziś wyrasta na miasto nowoczesne, przyciągające inwestorów i wspierające rozwój przedsiębiorstw. Miasto Kraków bez wątpienia jest jednym z tych miejsc, o których mówi się, że łączą tradycję z nowoczesnością. Kraków to jedno z najbardziej turystycznych miast w Polsce. Niekwestionowany mecenas kultury i sztuki, miejsce wielu interesujących wydarzeń kulturalnych i artystycznych w kraju. Stolica województwa to także liczące się w kraju i na świecie centrum akademickie oraz bardzo ważny ośrodek gospodarczy.
Dawna stolica Polski stanowi zarazem centrum aglomeracji krakowskiej oraz Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego. Mieszczą się tu konsulaty generalne (Austrii, Francji, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Ukrainy, Węgier), a także kilkadziesiąt konsulatów honorowych. Samo miasto dzieli się na 18 dzielnic samorządowych, w powszechnym użyciu są jednak historyczne określenia na części miasta: Śródmieście, Nową Hutę, Podgórze i Krowodrzę.
Krakowa na mapie Polski należy szukać na południu, na Wyżynie Małopolskiej, w obrębie makroregionów geograficznych: Brama Krakowska, Niecka Nidziańska i Pogórze Zachodniobeskidzkie. Przez Kraków przepływa Wisła. To teren wyjątkowo bogaty geograficznie, na którym znajduje się wiele miejsc chronionych. Jest tu 5 rezerwatów przyrody, a także 43 parki, w tym te najbardziej znane: Planty otaczające stare miasto, Park im. Henryka Jordana i sąsiadujące z nim Błonia z widokiem na Wawel czy Park Krakowski. Parki i rezerwaty łącznie stanowią niewielki procent powierzchni Krakowa (nieco ponad 1%), niemniej są istotnym elementem miejskiego krajobrazu.
Powierzchnia miasta wynosi 327 kilometrów kwadratowych, a najwyżej położony punkt w mieście, Kopiec Józefa Piłsudskiego – jeden z wielu tutejszych kopców – znajduje się na wysokości 383 m n.p.m. Liczba mieszkańców Krakowa wynosi około 775 tys. osób. Zarejestrowanych bezrobotnych jest blisko 11 tys.
Kraków przyciąga przyjaznymi warunkami do życia w otoczeniu zieleni, rozbudowaną ofertą dla dzieci, młodzieży oraz wsparciem dla rodzin. Wdrażane są rozwiązania mające poprawić jakość życia – do kluczowych należy walka z zanieczyszczeniem powietrza. Mieszkańcy zachęcani są do postawy proekologicznej, przejawiania inicjatywy gospodarczej, artystycznej. To wielobarwne miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, i jeśli chodzi o rozwój kariery, i czas po pracy.
Kraków – oferty pracy
Kraków stanowi największy i najprężniej rozwijający się ośrodek gospodarczy w regionie. Zapotrzebowanie na kadrę jest odzwierciedleniem ogromnej różnorodności branżowej tutejszych przedsiębiorstw. Nieustannie powstają nowe miejsca pracy – z miesiąca na miesiąc zwiększa się liczba nowych stanowisk. Nierzadko do miasta przybywają kandydaci do pracy z Tarnowa, Bielska-Białej, Nowego Targu, Wieliczki, Wadowic chcący sprawdzić swoje możliwości w stolicy regionu.
Nieprzypadkowo polskie i zagraniczne firmy wybierają dawną stolicę Polski jako miejsce prowadzenia działalności. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do dyspozycji rozbudowane otoczenie biznesu, liczne tereny przystosowane pod inwestycję, infrastrukturę biurową. Dogodne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości stwarza działający od ponad dwóch dekad Krakowski Park Technologiczny oraz funkcjonujący w jego strukturach Inkubator Przedsiębiorczości. Instytucje te pomagają w nawiązywaniu współpracy naukowo-biznesowej, na przykład w zakresie weryfikowania planów biznesowych czy rozwoju produktu, a także oferując wsparcie dla startupów i młodych przedsiębiorców, w tym w ramach funduszów zalążkowych, ulg podatkowych, opieki poinwestycyjnej, szkoleń z zakresu pozyskiwania funduszy czy działalności w ramach specjalnej strefy ekonomicznej.
Oferty bardzo często kierowane są do specjalistów – osób z wyższym wykształceniem, wysoko rozwiniętymi umiejętnościami. W międzynarodowych korporacjach, działających w Krakowie, niekiedy oferowana jest praca w języku angielskim.
W mieście zobaczyć można także wiele ofert dotyczących technicznych i niższych stanowisk. Specyfika miejscowości turystycznej przekłada się zarazem na mnogość najnowszych ofert posady dorywczej – Kraków.
PUP Kraków
W zdobyciu posady czy podnoszeniu kwalifikacji pomaga krakowski urząd pracy.
Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
- Adres: ul. Wąwozowa 34 31-752 Kraków
- fax: 12 645 12 70
- e-mail: grodzki@gupkrakow.pl
- www: https://gupkrakow.praca.gov.pl
PUP przyjmuje interesantów w godz. 07:45-14:45. Grodzki urząd pracy Kraków – oferty dostępne są bezpośrednio w placówce urzędu, a także w internetowej bazie CBOP.
W mieście działa ponadto Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego, który ma kilka filii – prócz tej w Krakowie, także w Szycach, Krzeszowicach, Słomnikach, Skawinie. Działa tu ponadto Wojewódzki Urząd Pracy.
Praca w Krakowie
Czy trudno zdobyć w Krakowie pracę od zaraz? Liczba osób bezrobotnych w mieście wynosi 13,8 tys. (kwiecień 2022 r.). Stopa bezrobocia w Krakowie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W końcówce kwietnia 2022 r. wyniosła 2,7%. Kraków wypada dobrze na tle województwa, gdzie bezrobocie w podanym okresie bezrobocie utrzymywało się na poziomie 4,4%, a także na tle kraju (stopa bezrobocia równa 5,2%).
Zawody przyszłości w Krakowie
Branża IT to jeden z najszybciej rozwijających się rynków w regionie. Zapotrzebowanie jest płynne ze względu na rozwój ośrodków korporacyjnych. Postęp wymaga od firm wykorzystywania nowych technologii. W związku z tym IT uważane jest za branżę przyszłości, w którą warto inwestować i w której czeka praca. Brakuje administratorów stron internetowych, projektantów oraz administratorów baz danych, programistów, analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, sprzedawców obsługujących sklepy internetowe, specjalistów account executive, specjalistów ds. telemarketingu, a także telefonicznej i internetowej obsługi klienta, doradców, pracowników serwisów i innych pracowników biurowych.
Kraków to także ośrodek rozwojowego sektora biotechnologicznego, jednego z większych w Polsce. Jednak Królewskie Miasto to przede wszystkim szeroko rozwinięty sektor nowoczesnych usług biznesowych BPO, SSC i R&D.
Nie można jednak zapominać, że gospodarczy Kraków to również branża turystyczna. Miasto każdego roku odwiedza wielu turystów zagranicznych i rodzimych. Dłuższy urlop, czy choćby weekend w Krakowie to doskonały pomysł dla osób w każdym wieku. Przyciągają przede wszystkim zabytki. Baza hotelowa, gastronomiczna i rozrywkowa wciąż się rozbudowuje, generując miejsca pracy. Tuż obok turystyki i działalności artystycznej przewagę zdobywają centra biznesowe na czele z branżą finansową. Zagraniczne korporacje to praca dla księgowych, ekonomistów oraz lingwistów.
Praca dorywcza Kraków
Praca dodatkowa Kraków bardzo często oferowana jest w takich branżach jak turystyka i hotelarstwo, gastronomia, rozrywka i rekreacja, usługi opiekuńcze, transport. Oferty pracy dorywczej Kraków dotyczą między innymi: kelnerów, barmanów, pomocy kuchennych, sprzątaczek, dostawców, przewodników wycieczek, animatorów kultury, opiekunów dziecięcych, opiekunów seniorów lub osób z niepełnosprawnością, opiekunów zwierząt domowych, ochroniarzy, sprzedawców, roznosicieli ulotek.
Pracownik dorywczy, czyli jaki?
Na pracę po godzinach w Krakowie często decydują się młode mamy, emeryci i renciści, a także osoby które chcą podreperować domowy budżet i połączyć dodatkowe zajęcie ze stałym etatem.
Kraków praca dla studentów
Kraków to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce – a także jeden z najstarszych w tej części europy. Uczniowie mają ogromny wpływ na kształt lokalnej gospodarki. Wielu pracodawców szuka młodych talentów wśród studentów i absolwentów. Co więcej, osoby uczące się są chętnie zatrudniane do prac dorywczych i tymczasowych.
Jak szukać pracy dla studenta – Kraków? Na początek warto wybrać się do biura karier swojej uczelni. Osobom bez doświadczenia zaleca się ponadto korzystanie z dobrych portali rekrutacyjnych. Pomocą służy także krakowski urząd pracy. Wiele anonsów typu praca – Kraków – student publikowanych jest ponadto w mediach społecznościowych.
Praca w Krakowie – odpowiedzi na najważniejsze pytania
-
Aktualne oferty pracy – gdzie jest najwięcej ogłoszeń?
Jest kilka branż, które wyróżniają się na tle całego krajobrazu gospodarczego. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na możliwość pracy w IT oraz w firmach wykorzystujących nowe technologie. Nie bez znaczenia dla rozwoju tychże podmiotów jest działalność Krakowskiego Parku Technologicznego, który znacząco wpływa na rozwój całego regionu. W jego obrębie działają przedsiębiorstwa z branży IT, farmaceutycznej, ale też przemysłu motoryzacyjnego, chemicznego, outsourcingu i inne. Do największych firm należą: Wawel, Comarch, Valeo, Shell, Comarch, Man, Grupa Azoty czy HSBC.
-
Średnie wynagrodzenie w Krakowie – ile wynosi?
Kraków oferuje wysokie zarobki na tle regionalnej części województwa – oczywiście płace znacząco różnią się w zależności od branży, a także stażu pracy, doświadczenia i kwalifikacji pracownika oraz innych czynników. Ile można zarobić w Krakowie? Zgodnie z informacją tutejszego urzędu statystycznego przeciętna płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2023 r. wyniosła 8 439,85 zł. Dla porównania, przeciętna pensja w województwie (sektor przedsiębiorstw) to 7 129,79 zł brutto. Z kolei zgodnie z rejestrem REGON w Krakowie działa 168 736 podmiotów gospodarki narodowej.
-
Zatrudnienie w Krakowie – w jakich zawodach znaleźć pracę?
Zapotrzebowanie na kadrę jest bardzo różnorodne. Rozglądając się za pracą w Małopolsce, warto brać pod uwagę wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, wykonywanej na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawia ona listę zawodów deficytowych, znajdujących się w równowadze oraz nadwyżkowych, zarówno w mieście Kraków, jak i w powiecie krakowskim oraz w województwie małopolskim. Jakich pracowników poszukują firmy i na jakie stanowiska można zaaplikować od zaraz?
W stolicy Małopolski największy deficyt kadry dotyczy kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, a także pielęgniarek i położnych. Propozycje kierowane są też do licznych przedstawicieli branży budowlanej, produkcji przemysłowej, transportowej, zarządzania, księgowości, oświaty, gastronomii czy handlu. Pracę znajdzie i elektryk, i przedstawiciel w branży nieruchomości, i pracownik komunikacji, osoba do wykładania towaru, pracownik produkcyjny czy CNC. Najnowsze propozycje zatrudnienia niekiedy pojawiają się w języku angielskim (jeśli zależy Ci na rozwoju zawodowym, warto szlifować "english").
Z kolei z dużą konkurencją w czasie rekrutacji powinni liczyć się dziennikarze i redaktorzy, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pracownicy administracyjni i biurowi, prawnicy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, geodeci i kartografowie czy dziennikarze i redaktorzy.