Praca Katowice
Tutejszy rynek pracy należy do najbardziej chłonnych i różnorodnych w skali ogólnokrajowej. Osoby szukające posady ściągają do stolicy regionu z okolicznych miejscowości, leżących w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale i z odleglejszych zakątków kraju. Coraz więcej firm oferuje także pracę zdalną w Katowicach. By poznać potencjał, jaki stwarzają Katowice, warto na początek przyjrzeć się warunkom społeczno-gospodarczym tych okolic.
To centrum życia gospodarczego i zarazem część jednego z największych ośrodków przemysłowych w kraju. Miejscowość stanowi doskonałe punkt do rozwijania kariery, a także inwestycji biznesowych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W Katowicach miejsca pracy czekają na przedstawicieli wielu branż. To również miejscowość o ciekawej historii i walorach turystycznych. Nowoczesna, przyjazna, szybko rozwijająca się.
Stolica Górnego Śląska to ważny ośrodek administracyjny. Jest miastem na prawach powiatu (powiat grodzki Katowice). Prócz Urzędu Miasta znajdują się tu także Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Urząd Celno-Skarbowy wraz z delegaturą, Izba Administracji Skarbowej, urzędy skarbowe, Wojewódzki Urząd Pracy, a także Powiatowy Urząd Pracy. Miejscowość dzieli się na jednostki pomocnicze – zespoły dzielnic Katowic (śródmiejskie, północne, południowe, wschodnie i zachodnie). Te z kolei dzielą się na mniejsze jednostki – łącznie są 22.
Jeśli chodzi o utworzoną na terenie konurbacji Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, jest to związek obejmujący łącznie 41 gmin. Prócz stolicy województwa, należą do niego między innymi miejscowości: Będzin, Bytom, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Knurów, Mikołów, Mysłowice, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tychy, Zabrze.
Stolica Górnego Śląska to nie tylko perspektywy dla biznesu i rozwoju kariery. Miejscowość promuje się jako do życia, stawiające na wygodę mieszkańców, wsparcie dla rodzin czy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Stolica Śląska jest też w czołówce miejscowości, które przyznają najwięcej środków publicznych na rozwiązania proekologiczne – wdrażanie polityki niskoemisyjnej, wymianę niesprawnych urządzeń grzewczych, walkę z zanieczyszczeniem powietrza, zachęcanie mieszkańców do przesiadania się do transportu publicznego oraz pojazdów elektrycznych (poprzez budowę kolejnych stacji ładowania takich aut). To wszystko przekłada się na poprawę jakości życia, najlepszą ochronę zdrowia i bezpieczeństwo mieszkańców.
Sytuacja gospodarcza Katowic
Praca w obrębie Konurbacji Górnośląskiej może być dobrym pomysłem dla przedstawicieli różnych zawodów, szczególnie tych związanych z przemysłem oraz branżą IT. Szukanie zatrudnienia warto zacząć od przyjrzenia się wiodącym branżom w południowej części kraju.
W Katowicach od zawsze królował przemysł wydobywczy oraz ciężki. Obecnie sytuacja ulega zmianie – miejscowość otwiera się na innowacje, przede wszystkim związane z branżami motoryzacyjną, finansową. Niemniej górnictwo i hutnictwo to gałęzie przemysłu, które nadal mają ogromne znaczenie w tej części Polski i generują tysiące stanowisk pracy. W Katowicach stale działają huty i kopalnie węgla kamiennego.
Przemysł przetwórczy wraz z kopalniami jest filarem katowickiej gospodarki. Jednak ten obszar to nie tylko kopalnie. Rynek pracy jest zrównoważony pod względem zawodowym.
Także znaczenie nowoczesnych technologii jest coraz większe. Branża IT stanowi drugą gałąź katowickiego rynku pracy. Firmy informatyczne, teleinformatyczne, naukowo-technologiczne stale poszerzają zaplecze kadrowe. Jeśli trend się nie zmieni, Katowice przyszłości będą się kojarzyć nie z górnikiem, a z informatykiem. Wielu szans na etat mogą spodziewać się juniorzy, a także osoby celujące w posady w serwisach informatycznych, helpdeskach.
Na terenie Katowic wyróżnia się sektor usługowy. Firmy z branż handlowej, transportowej, nieruchomości, gastronomicznej, kosmetycznej, telekomunikacyjnej czy motoryzacyjnej dają zatrudnienie blisko jednej trzeciej mieszkańców. Większość podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na terenie Katowic reprezentuje sektor prywatny.
Katowice: nowe inwestycje
Katowice oferują szerokie możliwości inwestycyjne. Przedsiębiorcy mogą korzystać z udogodnień Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, rozciągającej się na powierzchni ponad 2,6 tys. hektarów. Działa tu także Euro-Centrum Park Przemysłowy wraz z Euro-Centrum Parkiem Naukowo-Technologicznym, a także Górnośląski Park Przemysłowy.
Atrakcyjna przestrzeń przystosowana do prowadzenia działalności, a także zaplecze biurowe, współpraca z ośrodkami badawczymi, możliwość pozyskania wykwalifikowanej kadry przyciągają zagranicznych i krajowych potentatów w różnorodnych dziedzinach.
Na dynamiczny rozwój gospodarczy spory wpływa bogactwo naturalne, ale też położenie i komunikacja. Jest to obszar, który cechuje bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportu naziemnego. Przez metropolię przebiegają liczne trasy europejskie i krajowe. Uzupełnia je siatka dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, które razem tworzą węzeł komunikacyjny. Możliwość szybkiego poruszania się w obrębie metropolii to szansa dla przedsiębiorców, którzy dzięki temu dystrybuują swoje dobra i prowadzą działalność w obrębie całej Polski. Sprawnie działający w metropolii transport publiczny (autobusy, pociągi) i dogodne trasy drogowe ułatwiają też podejmowanie zatrudnienia poza zamieszkaniem. Dzięki temu poszerza się rynek zatrudnienia w Katowicach na okoliczne miejscowości, co przekłada się z kolei na możliwości zdobycia satysfakcjonującej posady w preferowanym zawodzie.
Katowicki rynek pracy
Oferty są łatwo dostępne dla wielu grup zawodowych. O dobrej kondycji tutejszego rynku zatrudnienia świadczą statystyki. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Katowicach jest rekordowo niskie w skali ogólnokrajowej. Stopa bezrobocia w końcu stycznia 2023 r. była na poziomie zaledwie 1,4%, przy średniej ogólnokrajowej 5,5% oraz wskaźniku wojewódzkim 3,9%. W tym czasie w PUP Katowice pracy szukało około 3 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. W Katowicach i okolicy wciąż można mówić o rynku pracy pracownika. Do Katowic przyjeżdżają kandydaci z wielu miejscowości, np. Bielska-Białej, Wrocławia czy Krakowa, a nawet osoby zza granicy.
O możliwościach zatrudnienia w Katowicach informuje Barometr zawodów – coroczna prognoza wykonywana na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dla wszystkich części kraju. Wyniki badania pokazują, że w Katowicach w 2023 r. pracodawcy miewają problem z zatrudnieniem spełniających warunki (np. posiadających uprawnienia, oczekiwane wykształcenie itp.) specjalistów przede wszystkim z branż transportowej, budowlanej, opieki zdrowotnej, edukacyjnej oraz księgowości. Porpozycje zatrudnienia dotyczą jednak wielu kategorii pracowników. Poszukiwani są managerowie, pracownicy sprzedaży, HR, obsługi klienta, pomoce domowe, specjaliści ds. business managementu. W wielu przypadkach oferowana jest także praca dla Ukraińców i innych cudzoziemców – w szczególności w branżach, w których panuje wysoki deficyt chętnych do pracy (budownictwo, przemysł, usługi opiekuńcze, handel).
Najnowsze oferty Katowice
Ofert warto szukać przede wszystkim na portalu rekrutacyjnym praca.pl. Żeby do nich dotrzeć, wystarczy wpisać nazwę miejscowości w pasku wyszukiwania. Warto wskazać także inne parametry. Jeśli interesuje Cię praca w zakwaterowaniem Katowice, podaj taką informację w pasku wyszukiwania – wystarczy, że użyjesz słów „z zakwaterowaniem”. Z kolei kandydaci celujący w „wodociągi Katowice” pracę zdobędą szybko, wskazując właściwy obszar zawodowy w wyszukiwarce ofert. Analogicznie, kandydaci zainteresowani ofertami typu „pracownik ochrony Katowice” – powinni wskazać nazwę tego stanowiska w pasku wyszukiwania. Korzystanie z różnych filtrów w czasie przeglądania propozycji od pracodawców znacznie przyspiesza cały proces. Warto zauważyć, że kandydaci mogą aplikować na stanowiska za pomocą mobilnej wersji praca.pl, szybko i wygodnie. Należy podkreślić, że korzystanie z platformy rekrutacyjnej praca.pl i z jej narzędzi, takich jak Kreator CV czy kalkulator wynagrodzeń, nie jest płatne dla szukających zatrudnienia.
Wiele anonsów typu „dam pracę” / „szukam pracy” zobaczyć można także w mediach społecznościowych. Warto zachować ostrożność i przed odpowiedzią na zgłoszenie upewnić się, że ogłoszeniodawca działa z ramienia legalnie działającej firmy. Podmiot powinien dać się odnaleźć w którymś z rejestrów – CEIDG, KRS, KRAZ.
Dobrym źródłem propozycji zatrudnienia są także agencje pracy. Warto pamiętać, że podmioty te nie mogą pobierać opłat za pośrednictwo pracy. Niekiedy naliczane są jednak inne opłaty związane z realizacją umowy – warto dokładnie przeczytać wszelkie dokumenty przed ich podpisaniem.
PUP Katowice
Osoby szukające zatrudnienia mogą zwrócić się o wsparcie do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach.
PUP Katowice
• Adres: Pośpiecha 14, 40-852 Katowice
• Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek od 7:30 do 15:30
• Telefony:
◦ (+48) 32 258 84 50
◦ (+48) 32 47 98 501
◦ (+48) 32 47 98 502
◦ (+48) 32 47 98 503
• E-mail:
◦ sekretariat@pup.katowice.pl
◦ e-mail: ofertypracy@pup.katowice.pl
PUP Katowice – rejestracja jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy odbywa się na trzy sposoby – stacjonarnie w urzędzie, całkowicie online lub częściowo za pośrednictwem platformy internetowej i częściowo stacjonarnie (kandydat składa dokumenty online i umawia się na spotkanie z doradcą).
W Katowicach znajduje się także siedziba Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
WUP Katowice
• Adres: 40-048 Katowice, ul. Kościuszki 30
• Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek od 7:30 do 15:30
• Telefony:
◦ Centrala:
▪ (+48) 32 757 33 60,
▪ (+48) 32 757 33 01
◦ Kancelaria:
▪ (+48) 32 757 33 79
• Fax: +48 32 757 33 62
• E-mail:
◦ wup@wup-katowice.pl,
◦ kawu@praca.gov.pl
Praca dodatkowa Katowice
Atrakcje turystyczne i miejsca związane z rozrywką, jak słynny katowicki spodek czy postindustrialna część Katowic – Nikiszowiec, przyciągają każdego roku tysiące przyjezdnych. Oferty w Katowicach w turystyce, rekreacji czy branży gastronomicznej są szczególnie atrakcyjne dla osób szukających sezonowego lub dorywczego zajęcia.
W Katowicach nie brakuje studentów. Młodzi ludzie zasilają lokalny rynek zatrudnienia i do nich kierowana jest ogromna liczba ofert od lokalnych pracodawców. Wiele firm łowi nowe talenty, dla innych zatrudnienie osoby pobierającej naukę to po prostu oszczędność, kolejne stawiają na energię młodych ludzi, ich pomysłowość i entuzjazm, jaki wnoszą do grupy. Praca dla studenta czeka w Katowicach w bardzo wielu dziedzinach. Przeglądając propozycje zatrudnienia, warto zwrócić uwagę na takie zwroty jak: status studenta, elastyczny grafik, praca weekendowa, możliwość poznania branży od podstaw.
Katowice oferty pracy
Nie wystarczy tylko chcieć. Jeśli mówisz sobie stanowczo: poszukuję pracy, nie odkładaj tego na później, tylko jak najszybciej przygotuj dobrą strategię działania. Po pierwsze, warto zapoznać się z sytuacją na lokalnym rynku zatrudnienia, by dowiedzieć się, do kogo najczęściej kierowane są oferty, a kto może nie dotrzeć do interesujących ofert. Po drugie, należy podstawić na kilka rzetelnych źródeł – głównym powinien być portal rekrutacyjny, warto jednak poznać także ofertę pośredników czy PUP Katowice. Ogłoszenia o pracę zobaczyć można również bezpośrednio na stronach firm oraz w social mediach.
Jaka oferta jest dla ciebie? Ta dobra posiada klarowną listę najważniejszych obowiązków oraz wymagań wobec kandydatów. W wielu branżach standardem staje się podawanie także widełek wynagrodzeń. Zwróć szczególną uwagę na to, jakich dokumentów aplikacyjnych oczekuje pracodawca – w szczególności, czy wymaga listu motywacyjnego. Niekompletne zgłoszenia zwykle są z góry odrzucane. Pamiętaj, by zaaplikować do jak największej liczby podmiotów.
Praca Katowice – odpowiedzi na najważniejsze pytania
-
Aktualne oferty pracy Katowice – gdzie jest najwięcej ogłoszeń?
W Katowicach działa kilkadziesiąt tysięcy firm różnej wielkości, w tym kilkadziesiąt dużych i międzynarodowych koncernów, które pobudzają gospodarczo ten obszar. Wśród wiodących obszarów działalności należy wymienić firmy handlowe, podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową bądź techniczną, przedsiębiorstwa budowlane, zakłady przemysłowe oraz placówki opieki zdrowotnej. Rozwija się także branża nieruchomości oraz technologiczna. Tradycyjnie jest to także obszar przemysłu energetycznego. Warto wziąć jednak pod uwagę, że zakłady górnicze stanowią 0,2% wszystkich jednostek gospodarczych w Katowicach. Do liczących się na katowickim rynku przedsiębiorców należą między innymi Tauron Polska Energia SA, Polska Grupa Górnicza, Famur SA, GK Farmacol SA, Elektrobudowa SA, Grupa 3S, Unilever i inne.
-
Średnie wynagrodzenie w Katowicach – ile wynosi?
O sytuacji gospodarczej południowej części kraju na tle innych regionów w Polsce wiele mówi również poziom przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Zgodnie z informacją Urzędu Statystycznego (dane ze stycznia 2023 r.) w stolicy Śląska wynosiło ono 10 332,96 zł brutto. To znacznie powyżej poziomu wojewódzkiego. Przeciętne wynagrodzenie w województwie to 7437,91 zł brutto (sektor przedsiębiorstw). Oczywiście płace różnią się zależnie od branży i kwalifikacji. Kandydaci w takich sektorach jak nowoczesne technologie, specjalistyczne usługi czy energetyka mogą liczyć nie tylko na liczne ogłoszenia, ale i na wysokie zarobki.
-
Zatrudnienie w Katowicach – w jakich zawodach znaleźć pracę?
Zgodnie z badaniem zapotrzebowania kadrowego Barometr zawodów ogłoszenia w bieżącym roku kierowane są szczególnie często do: kierowców samochodów ciężarowych, pielęgniarek i położnych, psychologów i psychoterapeutów, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie. Spore szanse na pracę mają także między innymi elektrycy i elektromechanicy, nauczyciele o różnych specjalnościach, budowlańcy, pracownicy socjalni, cukiernicy, ślusarze, lekarze czy sprzedawcy. Warto sprawdzić możliwość zdobycia posady zdalnej. Obecnie coraz więcej pracodawców zapewnia podwładnym tę opcję.