Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

 
Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w dużej firmie wiąże się często z pracą w zespole. Aby zespół był zgrany potrzebne są pewne cechy, które pozwolą, by współpraca między członkami grupy przebiegała pomyślnie i bez większych problemów. Zgrzyty będą występowały zawsze, jednak można je ograniczyć do minimum lub sprawić, by stały się bardziej motorem do działania niż przeszkodą w wypełnianiu codziennych obowiązków.

 

Praca w zespole


Nie każda osoba nadaje się do tego, by pracować w grupie. Część ludzi woli wolne zawdy, w których mogą samodzielnie podejmować decyzję. Z reguły prowadzą wtedy jednoosobową działalność gospodarczą lub są freelancerami.

Wielu kandydatów pisze w swoich CV, że posiada umiejętność pracy w grupie. Co to właściwie oznacza? Jakie cechy powinna mieć osoba, która stara się o stanowisko wiążące się ze współpracą z innymi członkami zespołu?

 

Umiejętność pracy w zespole


Jedną z najważniejszych cech, którą powinna posiadać osoba pracująca w zespole, jest doskonała umiejętność komunikacji. Przede wszystkim warto podkreślić, że w komunikacji ważne jest jasne i zrozumiałe przekazywanie komunikatów. W pracy liczy się też czas, dlatego nasze wypowiedzi powinny być konkretne, bez wielu dygresji, wyłuszczające sedno sprawy. Wyrażanie swojej opinii nie jest jedynym aspektem komunikowania się. Słuchanie współrozmówców jest równie ważnym aspektem. Podczas rozmów zespołowych nie można nikogo poniżać, wyśmiewać. Każdego członka zespołu należy traktować z szacunkiem, niezależnie od tego, czy lubimy daną osobę i czy zgadzamy się z jej zdaniem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Praca zespołowa w firmie wiąże się z realizacją wspólnych celów. Oznacza to, że poszczególne osoby powinny pamiętać, że tak naprawdę „gramy do jednej bramki”. Dodatkowo każdy powinien mieć świadomość, że musi brać odpowiedzialność za swoje zadania i obowiązki, a nie czekać, aż inny członek zespołu wykona pracę za nas. Wiąże się to z podjęciem odpowiedzialności za pracę całego zespołu, a nie tylko jednostki.

Trzeba się też zastanowić, jakie zachowania pomagają we współpracy. Ważne tutaj mogą być uczciwość oraz budowanie zaufania. Bardzo szkodliwe dla całego zespołu mogą okazać się podejrzliwość, zamknięcie na pozostałych członków grupy.

W stresujących sytuacjach (np. kiedy nad wszystkimi wisi tak zwany deadline) każda osoba z zespołu powinna próbować rozładować napięcie. Budowanie przyjaznej atmosfery pozwoli nawet w chwilach najbardziej natężonej pracy rozładować stres.

Członkowie zespołu powinni też cechować się empatią i chęcią niesienia pomocy innym zwłaszcza wtedy, jeżeli ktoś sobie nie radzi z jakimś zadaniem bądź ma osobisty problem, który wpływa nie tylko na jakość wypełnianych obowiązków, ale przede wszystkim na samopoczucie.

 

Zalety pracy w grupie


Praca zespołowa w firmie może przyczynić się do lepszych wyników. Powszechnie mówi się, że „co dwie głowy, to nie jedna”. Wspólne spotkania i rozmowy mogą bowiem wzbudzać kreatywność, co może skutkować powstaniem innowacyjnych rozwiązań. Można to porównać do powszechnie znanego efektu domina. Jeżeli ktoś wpadnie na jakiś pomysł i podzieli się z resztą zespołu, to być może pozostali członkowie dodadzą coś od siebie i w ten sposób mamy rozwiązanie problemu, nad którym jedna osoba mogłaby się długo głowić. Takie spotkania, działające na zasadzie burzy mózgów, prowadzi się w zespołach regularnie, co także działa na pogłębienie relacji oraz budowę zaufania między członkami zespołu.
Zaletą pracy w grupie jest też podział obowiązków. Każdy jest odpowiedzialny za swoje zadania, które w rezultacie mają stanowić pełną całość. Zostawienie wszystkiego na barkach jednej osoby może powodować frustracje oraz niezadowolenie.

 

Zasady współpracy w zespole


Współpraca w zespole musi opierać się na pełnym szacunku do członków danej grupy. W przypadku dyskusji objawia się to między innymi tym, że sobie wzajemnie nie przerywamy w połowie zdania. Staramy się wysłuchać każdą osobę do końca. Nie musimy się też ze sobą zgadzać, ale warto umieć pójść na kompromis.

Kompromis w przypadku pracy w grupie odgrywa bardzo ważną rolę. W niektórych przypadkach ślepy upór nie jest wskazany. Może to zaszkodzić efektywnej współpracy w zespole. Ważne jest także, aby każdy członek zespołu czuł się zmotywowany i ważny, dlatego jedną z zasad pracy w grupie jest brak dyskryminacji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...
  • Kierownik Warsztatu

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Koordynowanie i nadzorowanie pracy serwisu pojazdów ciężarowych; Dbałość o dobry stan techniczny pojazdów floty firmy (ponad 250 samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych ) Odpowiedzialność za jakościową i terminową realizację wykonywanych...
  • Młodszy Specjalista ds. Wsparcia Użytkowników Aplikacji HR

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: udzielanie wsparcia klientom korzystającym z oprogramowania Symfonia HR poprzez obsługę zgłoszeń telefonicznych, czat, email zasilanie baz wiedzy i tworzenie dokumentacji realizacja scenariuszy testowych i odtwarzanie przypadków testowych w aplikacji;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Pracownik Magazynu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zadania: Odbieranie, sprawdzanie, sortowanie i układanie produktów na półkach, Pobieranie produktów z półek, pakowanie i nadawanie zamówień. Wymagania: Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego,, Gotowość do przeprowadzki do Niemiec, Dobra kondycja fizyczna.
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.