Praca w dużej firmie wiąże się często z pracą w zespole. Aby zespół był zgrany potrzebne są pewne cechy, które pozwolą, by współpraca między członkami grupy przebiegała pomyślnie i bez większych problemów. Zgrzyty będą występowały zawsze, jednak można je ograniczyć do minimum lub sprawić, by stały się bardziej motorem do działania niż przeszkodą w wypełnianiu codziennych obowiązków.
Praca w zespole
Nie każda osoba nadaje się do tego, by pracować w grupie. Część ludzi woli wolne zawdy, w których mogą samodzielnie podejmować decyzję. Z reguły prowadzą wtedy jednoosobową działalność gospodarczą lub są freelancerami.
Wielu kandydatów pisze w swoich CV, że posiada umiejętność pracy w grupie. Co to właściwie oznacza? Jakie cechy powinna mieć osoba, która stara się o stanowisko wiążące się ze współpracą z innymi członkami zespołu?
Umiejętność pracy w zespole
Jedną z najważniejszych cech, którą powinna posiadać osoba pracująca w zespole, jest doskonała umiejętność komunikacji. Przede wszystkim warto podkreślić, że w komunikacji ważne jest jasne i zrozumiałe przekazywanie komunikatów. W pracy liczy się też czas, dlatego nasze wypowiedzi powinny być konkretne, bez wielu dygresji, wyłuszczające sedno sprawy. Wyrażanie swojej opinii nie jest jedynym aspektem komunikowania się. Słuchanie współrozmówców jest równie ważnym aspektem. Podczas rozmów zespołowych nie można nikogo poniżać, wyśmiewać. Każdego członka zespołu należy traktować z szacunkiem, niezależnie od tego, czy lubimy daną osobę i czy zgadzamy się z jej zdaniem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.
Praca zespołowa w firmie wiąże się z realizacją wspólnych celów. Oznacza to, że poszczególne osoby powinny pamiętać, że tak naprawdę „gramy do jednej bramki”. Dodatkowo każdy powinien mieć świadomość, że musi brać odpowiedzialność za swoje zadania i obowiązki, a nie czekać, aż inny członek zespołu wykona pracę za nas. Wiąże się to z podjęciem odpowiedzialności za pracę całego zespołu, a nie tylko jednostki.
Trzeba się też zastanowić, jakie zachowania pomagają we współpracy. Ważne tutaj mogą być uczciwość oraz budowanie zaufania. Bardzo szkodliwe dla całego zespołu mogą okazać się podejrzliwość, zamknięcie na pozostałych członków grupy.
W stresujących sytuacjach (np. kiedy nad wszystkimi wisi tak zwany deadline) każda osoba z zespołu powinna próbować rozładować napięcie. Budowanie przyjaznej atmosfery pozwoli nawet w chwilach najbardziej natężonej pracy rozładować stres.
Członkowie zespołu powinni też cechować się empatią i chęcią niesienia pomocy innym zwłaszcza wtedy, jeżeli ktoś sobie nie radzi z jakimś zadaniem bądź ma osobisty problem, który wpływa nie tylko na jakość wypełnianych obowiązków, ale przede wszystkim na samopoczucie.
Zalety pracy w grupie
Praca zespołowa w firmie może przyczynić się do lepszych wyników. Powszechnie mówi się, że „co dwie głowy, to nie jedna”. Wspólne spotkania i rozmowy mogą bowiem wzbudzać kreatywność, co może skutkować powstaniem innowacyjnych rozwiązań. Można to porównać do powszechnie znanego efektu domina. Jeżeli ktoś wpadnie na jakiś pomysł i podzieli się z resztą zespołu, to być może pozostali członkowie dodadzą coś od siebie i w ten sposób mamy rozwiązanie problemu, nad którym jedna osoba mogłaby się długo głowić. Takie spotkania, działające na zasadzie burzy mózgów, prowadzi się w zespołach regularnie, co także działa na pogłębienie relacji oraz budowę zaufania między członkami zespołu.
Zaletą pracy w grupie jest też podział obowiązków. Każdy jest odpowiedzialny za swoje zadania, które w rezultacie mają stanowić pełną całość. Zostawienie wszystkiego na barkach jednej osoby może powodować frustracje oraz niezadowolenie.
Zasady współpracy w zespole
Współpraca w zespole musi opierać się na pełnym szacunku do członków danej grupy. W przypadku dyskusji objawia się to między innymi tym, że sobie wzajemnie nie przerywamy w połowie zdania. Staramy się wysłuchać każdą osobę do końca. Nie musimy się też ze sobą zgadzać, ale warto umieć pójść na kompromis.
Kompromis w przypadku pracy w grupie odgrywa bardzo ważną rolę. W niektórych przypadkach ślepy upór nie jest wskazany. Może to zaszkodzić efektywnej współpracy w zespole. Ważne jest także, aby każdy członek zespołu czuł się zmotywowany i ważny, dlatego jedną z zasad pracy w grupie jest brak dyskryminacji.