Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

 
Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w dużej firmie wiąże się często z pracą w zespole. Aby zespół był zgrany potrzebne są pewne cechy, które pozwolą, by współpraca między członkami grupy przebiegała pomyślnie i bez większych problemów. Zgrzyty będą występowały zawsze, jednak można je ograniczyć do minimum lub sprawić, by stały się bardziej motorem do działania niż przeszkodą w wypełnianiu codziennych obowiązków.

 

Praca w zespole


Nie każda osoba nadaje się do tego, by pracować w grupie. Część ludzi woli wolne zawdy, w których mogą samodzielnie podejmować decyzję. Z reguły prowadzą wtedy jednoosobową działalność gospodarczą lub są freelancerami.

Wielu kandydatów pisze w swoich CV, że posiada umiejętność pracy w grupie. Co to właściwie oznacza? Jakie cechy powinna mieć osoba, która stara się o stanowisko wiążące się ze współpracą z innymi członkami zespołu?

 

Umiejętność pracy w zespole


Jedną z najważniejszych cech, którą powinna posiadać osoba pracująca w zespole, jest doskonała umiejętność komunikacji. Przede wszystkim warto podkreślić, że w komunikacji ważne jest jasne i zrozumiałe przekazywanie komunikatów. W pracy liczy się też czas, dlatego nasze wypowiedzi powinny być konkretne, bez wielu dygresji, wyłuszczające sedno sprawy. Wyrażanie swojej opinii nie jest jedynym aspektem komunikowania się. Słuchanie współrozmówców jest równie ważnym aspektem. Podczas rozmów zespołowych nie można nikogo poniżać, wyśmiewać. Każdego członka zespołu należy traktować z szacunkiem, niezależnie od tego, czy lubimy daną osobę i czy zgadzamy się z jej zdaniem. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Praca zespołowa w firmie wiąże się z realizacją wspólnych celów. Oznacza to, że poszczególne osoby powinny pamiętać, że tak naprawdę „gramy do jednej bramki”. Dodatkowo każdy powinien mieć świadomość, że musi brać odpowiedzialność za swoje zadania i obowiązki, a nie czekać, aż inny członek zespołu wykona pracę za nas. Wiąże się to z podjęciem odpowiedzialności za pracę całego zespołu, a nie tylko jednostki.

Trzeba się też zastanowić, jakie zachowania pomagają we współpracy. Ważne tutaj mogą być uczciwość oraz budowanie zaufania. Bardzo szkodliwe dla całego zespołu mogą okazać się podejrzliwość, zamknięcie na pozostałych członków grupy.

W stresujących sytuacjach (np. kiedy nad wszystkimi wisi tak zwany deadline) każda osoba z zespołu powinna próbować rozładować napięcie. Budowanie przyjaznej atmosfery pozwoli nawet w chwilach najbardziej natężonej pracy rozładować stres.

Członkowie zespołu powinni też cechować się empatią i chęcią niesienia pomocy innym zwłaszcza wtedy, jeżeli ktoś sobie nie radzi z jakimś zadaniem bądź ma osobisty problem, który wpływa nie tylko na jakość wypełnianych obowiązków, ale przede wszystkim na samopoczucie.

 

Zalety pracy w grupie


Praca zespołowa w firmie może przyczynić się do lepszych wyników. Powszechnie mówi się, że „co dwie głowy, to nie jedna”. Wspólne spotkania i rozmowy mogą bowiem wzbudzać kreatywność, co może skutkować powstaniem innowacyjnych rozwiązań. Można to porównać do powszechnie znanego efektu domina. Jeżeli ktoś wpadnie na jakiś pomysł i podzieli się z resztą zespołu, to być może pozostali członkowie dodadzą coś od siebie i w ten sposób mamy rozwiązanie problemu, nad którym jedna osoba mogłaby się długo głowić. Takie spotkania, działające na zasadzie burzy mózgów, prowadzi się w zespołach regularnie, co także działa na pogłębienie relacji oraz budowę zaufania między członkami zespołu.
Zaletą pracy w grupie jest też podział obowiązków. Każdy jest odpowiedzialny za swoje zadania, które w rezultacie mają stanowić pełną całość. Zostawienie wszystkiego na barkach jednej osoby może powodować frustracje oraz niezadowolenie.

 

Zasady współpracy w zespole


Współpraca w zespole musi opierać się na pełnym szacunku do członków danej grupy. W przypadku dyskusji objawia się to między innymi tym, że sobie wzajemnie nie przerywamy w połowie zdania. Staramy się wysłuchać każdą osobę do końca. Nie musimy się też ze sobą zgadzać, ale warto umieć pójść na kompromis.

Kompromis w przypadku pracy w grupie odgrywa bardzo ważną rolę. W niektórych przypadkach ślepy upór nie jest wskazany. Może to zaszkodzić efektywnej współpracy w zespole. Ważne jest także, aby każdy członek zespołu czuł się zmotywowany i ważny, dlatego jedną z zasad pracy w grupie jest brak dyskryminacji.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Finance Application Support Analyst - Dutch Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.