Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

 
Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak przedstawić doświadczenie zawodowe i posiadane umiejętności w CV? Poznaj trzy główne sposoby tworzenia życiorysu zawodowego w oparciu o różne sposoby prezentacji danych o sobie.

 

Chronologia w CV

 

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że istnieją różne rodzaje CV. Najbardziej popularny jest tradycyjny życiorys, czyli inaczej chronologiczne CV, w którym całe doświadczenie zawodowe przedstawiane jest w oparciu o oś czasową i prezentowane od ostatnich doświadczeń zawodowych. W ten sposób prezentowanych jest 90-95% aplikacji i jest to rozwiązanie, do którego rekruterzy i pracodawcy mają największe zaufanie.

 

Efektywne CV chronologiczne powinno mieć następujące sekcje:

 

Doświadczenie zawodowe – w którym opisywane są po kolei (rozpoczynając od ostatniego miejsca pracy) kolejne firmy, w jakich pracował kandydat wraz z nazwą stanowiska oraz zakresem wykonywanych zadań. W tej części można również przedstawić najważniejsze sukcesy w pracy dla danej firmy.

 

Wykształcenie – u osób początkujących często znajduje się nad sekcją z doświadczeniem. Przy kilku latach doświadczenia zawodowego lepiej umieścić wykształcenie na końcu. Powinno obejmować ostatnie zdarzenia edukacyjne ważne dla zajmowanego stanowiska. Jeśli wykształcenie jest niezwiązane z wykonywanym zawodem, wystarczy podać ostatnie miejsce edukacji.

 

Szkolenia i kursy – informacje o szkoleniach i zdobytych umiejętnościach. Podaje się tylko te kursy i szkolenia, które są bezpośrednio związane z wykonywanymi zadaniami oraz charakterem pracy, o jaką stara się kandydat.

 

Kompetencje / umiejętności – zwłaszcza techniczne, zawodowe i językowe. Stanowią dodatkowe informacje i powinny odnosić się bezpośrednio do charakterystyki stanowiska pracy. Jeśli certyfikaty potwierdzające umiejętności są czasowe, warto podać datę ich ważności.

 

CV funkcjonalne

 

Jest to CV zorientowane wokół posiadanych umiejętności i kompetencji. Kwestia miejsc pracy oraz czasu, przez jaki piastowało się dane stanowisko, jest tu sprawą drugorzędną. Celem tej formy CV jest pokazanie, że kandydat sprosta wymaganiom stanowiska.

 

Niestety w Polsce życiorys funkcjonalny stosowany jest często po to, by ukryć długi okres przebywania bez pracy, pracę za granicą, brak aktywności zawodowej spowodowany rodzicielstwem czy chorobą. W efekcie pracodawcy nie do końca ufają takiemu CV i akceptują je jedynie wtedy, kiedy na danym stanowisku wymagane są umiejętności, które kandydat posiada i mogą być łatwo potwierdzone. Układ funkcjonalny CV jest również akceptowany w przypadku rekrutacji na wysokie stanowiska managerskie.

 

Kiedy warto stworzyć CV funkcjonalne?
• Gdy zmieniasz branżę, a jednocześnie spełniasz kryteria kwalifikacyjne na dane stanowisko (mimo tego, że nie pracowałeś w tym obszarze).
• Kiedy powracasz do zawodu, który wykonywałeś kiedyś, ale miałeś kilkuletnią przerwę (choć wtedy warto o tym również napisać).
• Kiedy masz naprawdę duże doświadczenie, zdobywane w rożnych miejscach i chcesz, by rekruter skupił się na kompetencjach, a nie kolejności wykonywanych prac.

• Kiedy masz doświadczenie w wielu różnych miejscach pracy, ale dokładnie na tych samych stanowiskach, w związku z czym opisywanie każdego z osobna nie ma większego sensu, bo musiałbyś powtarzać te same informacje.

 

CV mieszane

 

Ta forma życiorysu stanowi połączenie obu poprzednich typów. Skupia się na prezentacji umiejętności i kompetencji, ale z zaprezentowaniem również ram czasowych oraz konkretnych okresów pracy.

 

W CV mieszanym na początku zaznaczasz kompetencje i umiejętności, a w dalszej części skrót dotychczasowych miejsc zatrudnienia wraz z okresem, kiedy dla danej firmy pracowałeś. Nie musisz już opisywać każdego miejsca pracy, bo zbiorcze informacje na temat zadań i kompetencji wyjaśniałeś na początku.

 

CV bez doświadczenia

 

Duży problem z napisaniem życiorysu mają osoby początkujące na rynku pracy. Często nie wiedzą bowiem, jakie informacje mogą zawrzeć w CV, by nie wyglądało zbyt ubogo. Życiorys osoby z niewielkim doświadczeniem (bądź takiej, która nie ma go wcale) nie może być długi. Siłą rzeczy informacji, które można wpisać jest niewiele.

 

Najwięcej miejsca poświęca się informacjom o wykształceniu. Jeśli praca, o jaką się starasz, ma z nim związek, możesz podać tytuł pracy licencjackiej lub magisterskiej, informacje o konferencjach, w jakich uczestniczyłeś. Jeśli miałeś stypendium naukowe, to również warto o tym napisać.

 

Ponadto ważne są informacje dodatkowe – wszelkie aktywności poza szkołą bądź uczelnią, wolontariaty, inicjatywy. W CV osoby początkującej nie ma sensu umieszczać listy kompetencji (zwłaszcza miękkich – typu komunikacja czy zdolności negocjacyjne), bo osoba taka nie miała jeszcze okazji nawet sprawdzić, czy ma takie umiejętności.

 

Więcej artykułów "CV / Życiorys"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Młodszy Dyspozytor Transportu

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Twój zakres zadań: Zapewnienie realizacji zleceń transportowych zgodnie z zapotrzebowaniem; Monitorowanie położenia pojazdów i informowanie klientów o bieżącym stanie transportu; Codzienna współpraca z klientami, magazynami i dostawcami usług przewozowych; Obsługa programu TMS, giełd...
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?