Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

 
Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

To wcale nie miało miejsca! To był przecież niewinny żart, źle to odebrałeś. Wymyśliłaś to sobie… Nie wiesz, o czym mówisz! Znowu przesadzasz... Jeśli bardzo często słyszysz tego typu komunikaty kwestionujące Twój zdrowy rozsądek albo podważające Twoje emocje, być może ktoś stara się Tobą manipulować. Gaslighting to bardzo wyrafinowana forma przemocy emocjonalnej. Warto dowiedzieć się, na czym polega i jak się przed tego typu praktykami bronić, zarówno w prywatnych relacjach, jak i w środowisku pracy czy w świecie biznesu.

        

Spis treści

Gaslighting – co to? Historia

 

Termin gaslighting nie ma bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. Termin pochodzi ze zekranizowanej sztuki Patrica Hamiltona pt. Gas Light z 1938 r., w której żona podejrzewa męża o morderstwo jego poprzedniej partnerki. Zauważa znikające nocą przedmioty, słyszy dziwne dźwięki. Małżonek usiłuje jej jednak wmówić, że to wyłącznie wymysły. Aby przekonać do tego kobietę, zapala gazowe lampy i stara się jej wmówić, że widzi je wyłącznie ona. Po pewnym czasie osamotniona w swoich przekonaniach żona zaczyna kwestionować własne zdrowie psychiczne.

 

Gaslighting to wyrafinowana forma manipulacji. Opiera się na perswazji ze strony oprawcy, która ma na celu przekonanie ofiary, że rzeczywistość, zarówno ta zewnętrzna, jak i wewnętrzna rzeczywistość jej stanów psychicznych i przekonań, jest inna niż się jej wydaje. Ofiara gaslightingu systematycznie otrzymuje komunikaty sprawiające, że zaczyna kwestionować swój sposób postrzegania świata, tego, co wie, widzi i słyszy. Osoba doświadczająca gaslightingu traci pewność siebie, wątpi w swój rozsądek, ale też w swoje emocje. Taki stan daje manipulatorowi szerokie pole do wywierania wpływu i kontrolowania swojej ofiary.

 

W gaslightingu istotne są trzy kwestie:

 

  • ofiara czuje się odizolowana – przez co nie ma możliwości skonfrontowania swoich uczuć i przekonań z innymi osobami. Oprawca stara się ją osaczyć i sprawić, by ofiara polegała wyłącznie na osądzie podsuwanym jej przez oprawcę;
  • manipulacja psychologiczna ma charakter ciągły – nie jest to jednorazowe zdarzenie. Zwykle dopiero uporczywe, powtarzające się podważanie emocji i przekonań ofiary prowadzi do podważania przez nią własnego punktu widzenia;
  • oprawcą jest osobą znaną ofierze lub taką, której opinię ceni. Autorytet, jaki wzbudza oprawca, sprawia, że ofiara zaczyna niżej cenić własny osąd od zdania narzucanego przez manipulatora.

 

Osoba poddawana manipulacji stopniowo przestaje ufać samej sobie, traci poczucie własnej wartości, zaczyna zastanawiać się, czy to, co widziała, jest prawdą, czy może dane zdarzenie było zupełnie inne. To prowadzi do poczucia dezorientacji, odosobnienia, zatracenie poczucia tożsamości. W ten sposób manipulator stopniowo zyskuje coraz większą władzę nad ofiarą.

 

 

Gaslighting w pracy – przykłady

 

Jak gaslighting przejawia się w pracy? Na co powinieneś być wyczulony w Twojej pracy i relacjach z partnerami biznesowymi? 

 

  • Pierwszy etap gaslightingu – przygotowanie gruntu do manipulacji  

 

Początkowo manipulator będzie chciał wzbudzić zaufanie. Może więc pozytywnie oceniać pracownika, udzielać mu pochwał na forum. Stopniowe zmniejszanie dystansu, zwierzanie się itd. buduje grunt pod późniejszy etap. 

 

W tym miejscu zwykle następuje przekazywanie fałszywych informacji małej wagi. Przykładowo, manipulator zarzuca swojej ofierze kłamstwa bądź urojenia w drobnych sprawach albo w formie żartu. Może na przykład żartobliwie ocenić ofiarę, mówiąc: Ale ty jesteś zapominalski! czy: Ty i te twoje teorie... lub: Cały ty, zawsze w swoim świecie! Oprawca zaczyna subtelnie sugerować, że ofiara jest osobą nieco oderwaną od rzeczywistości i sprawy często mają się inaczej, niż ona myśli.

 

Takie sugestie wciąż jednak pojawiają się rzadko, gdyż na początku głównym celem gaslightera jest:

 

    • zbliżenie się do ofiary i jej poznanie – szczególnie jej przyzwyczajeń i słabości,
    • wzbudzenie zaufania i szacunku jako osoby, która ma zawsze racje i która trafnie ocenia rzeczywistość.

 

  • Drugi etap gaslightingu – podważenie emocji i osądów

 

Gaslighter, który wzbudził zaufanie, w sytuacji, w której reakcja ofiary na jakąś okoliczność mu się nie podoba, rozpoczyna atak.  

Gaslighting może przejawiać się przez takie zachowania jak:

 

    • minimalizowanie emocji ofiary w danej sytuacji albo zarzucanie jej przesadnej reakcji, nieadekwatnej do odbioru wydarzenia przez inne osoby,
    • kwestionowanie pamięci ofiary, np. przez wymyślanie szczegółów, które nie miały miejsca albo zaprzeczanie, że coś się w ogóle wydarzyło,
    • dyskredytowanie kompetencji ofiary, przedstawianie jej jako niekompetentnego pracownika, osoby skłonnej do konfabulacji, przekręcania faktów.

 

Czytaj takżeToksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

 

  • Trzeci etap gaslightingu – wzmocnienie i zdyskredytowanie ofiary

 

Za pierwszym razem ofiara zwykle czuje sprzeciw, chce bronić swoich racji i argumentować. Kiedy sytuacja się powtarza, ofiara zaczyna wątpić w swoje własne emocje i uczucia. 

 

Co więcej, czuje się zostawiona ze swoim problemem sama. Najtrudniej jest wyjść ze schematu, gdy manipulator to osoba ciesząca się powszechnym autorytetem, a jednocześnie mająca dwie twarze. Ofiary często zakładają, że nikt im nie uwierzy.

 

Na tym etapie oprawca często decyduje się przenieść relację łączącą go z ofiarą na publiczne forum. Do tej pory gaslighting objawiał się w kontaktach prywatnych, rozmowach w cztery oczy czy bezpośrednich wiadomościach. W kolejnym etapie manipulator nie będzie mieć także oporów, by atakować ofiarę na forum publicznym. 

 

Przeniesienie gaslightingu do publicznej przestrzeni może wynikać z reakcji ofiary. Wiele osób, które doświadczają tej formy przemocy psychicznej, będąc pod coraz większą presją, w końcu próbują się bronić, ujawnić swoją sytuację oraz poszukać pomocy u innych. Oprawca, nie chcąc stracić kontroli nad ofiarą, będzie starać się zdyskredytować ją w oczach innych.

 

Dlatego zdecydowana reakcja i sprzeciw mogą zostać szybko zgaszone przez oprawcę np. wyśmiewaniem, ironią, bagatelizowaniem opinii ofiary w obecności innych. Kiedy protest i wołanie o pomoc ofiary zostają wyśmiane, każde kolejne słowo sprzeciwu tylko wzmacnia przekaz oprawcy, że to ofiara przesadza, nie rozumie sytuacji, coś jest z nią nie tak.

 

Gaslighting w miejscu pracy – jak się bronić?

 

Co zrobić, gdy doświadcza się gaslightingu? Jak się bronić? Konfrontacja w takich sytuacjach może być bardzo trudna. Warto jednak reagować. Brak reakcji oznacza trwanie w wyniszczającej psychicznie sytuacji. Nie pozwól oprawcy kontrolować tego, jak się czujesz i jak się zachowujesz.

 

Już na samym początku, gdy zauważysz, że jesteś ofiarą działań manipulacyjnych, bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy psychologicznej. Specjalista (psycholog, psychoterapeuta) pomoże Ci właściwie ocenić sytuację i dostrzec wszystkie jej aspekty. Dzięki temu będzie w stanie jak najlepiej doradzić Ci, jaka reakcja i interwencja w pracy będzie najlepsza.

 

Zacznij także zwracać większą uwagę na Twój dobrostan psychiczny. Przede wszystkim zauważ swoje emocje i zaakceptuj je jako reakcję Twojego organizmu. Nikt nie ma prawa mówić Ci, że czujesz się inaczej, niż się czujesz. Ponadto, masz prawo czuć się dobrze, masz prawo być szanowany, akceptowany, wyrażać swoje zdanie i uczucia. Zwróć uwagę, w jaki sposób sprawca gaslightingu stara się odebrać Ci te prawa. 

 

Wzmożony, długotrwały stres, powtarzające się sytuacje konfliktowe, zachwianie wiary w siebie to bardzo trudne doświadczenia. Jeśli masz taką możliwość, porozmawiaj o tym, czego doświadczasz, z bliską osobą np. przyjacielem czy członkiem rodziny. Oprawca stara się utrzymać Cię w izolacji – dlatego Ty, przeciwnie, postaraj się znaleźć kogoś, kto może wesprzeć Cię w tej sytuacji.

 

Manipulacja psychiczna tego typu w miejscu pracy jest formą mobbingu w pracy – który jest karalny.  W walce o swoje prawa przydadzą się dowody, że ktoś stara się Tobą manipulować – e-maile potwierdzające prawdziwą wersję wydarzeń, robienie notatek, zbieranie opinii innych pracowników. Jeśli manipulatorem jest Twój bezpośredni przełożony czy osoba z zespołu, możesz zgłosić problem do działu HR lub do zarządu firmy. Masz też prawo dochodzić zadośćuczynienia w sądzie.

 

Czytaj takżeStress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

 

Gaslighting w pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Gaslighting – jak rozpoznać, że ktoś nami manipuluje?

 

Zwróć uwagę na to, czy często ktoś stara się zaprzeczyć Twoim osądom i uczuciom, bagatelizować Twoje reakcje czy  podważać Twój zdrowy rozsądek. Czy często słyszysz zdania typu: Wymyśliłeś to sobie... Znowu przesadzasz... To wcale się nie zdarzyło... To był tylko żart, a ty źle wszystko zrozumiałeś... Jeśli ktoś uporczywie stara się przekonać Cię, że Twój osąd rzeczywistości i reakcja emocjonalna są nieadekwatne do okoliczności, prawdopodobnie padłeś ofiarą gaslightingu.

 

  • Gaslighting – czy można się spodziewać przeprosin od manipulatora?

 

Każda sytuacja jest inna, jednak nie warto czekać na przeprosiny sprawcy manipulacji psychicznej, gdyż nie każdy oprawca zrozumie swój błąd i będzie starał się go naprawić. Czekając na przeprosiny, skupiamy się na oprawcy, a nie na sobie. Tymczasem lepiej jest zadbać o własny dobry stan psychiczny.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Architekt

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant Instalacji Sanitarnych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Projektant Instalacji Elektrycznych / Inżynier

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. budynki szpitali, farmacji, wojska, policji, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem...
  • Project Manager (fit-out) Dział Define

    Colliers Poland sp. z o.o.   Poznań, ul. Roosevelta 22    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Opis stanowiska: Jednym z najszybciej rozwijających się zespołów w Colliers jest Define – zespół architektów, badaczy, kosztorysantów, kierowników projektów, projektantów instalacji oraz wielu innych specjalistów. Do części związanej z realizacją projektów fit-out poszukujemy...
  • Pracownik ogólnobudowlany

    Colliers Poland sp. z o.o.   Warszawa, ul. Pańska 97    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    9 godz.
    Opis stanowiska: Szukamy osób o różnych specjalizacjach (glazurnik, malarz, zabudowy GK, sufity systemowe, prace wykończeniowe); Praca dostępna również dla 2-3 osobowych brygad.
  • Asystent / Asystentka w Dziale Wynajmu Powierzchni Handlowych

    Colliers Poland sp. z o.o.   Warszawa, ul. Pańska 97    praca hybrydowa / stacjonarna
    asystent  pełny etat
    9 godz.
    Twój zakres obowiązków: wspieranie pracy administracyjnej działu, w tym m.in.: przygotowywanie case study, materiałów informacyjnych oraz innych dokumentów, wykorzystywanych w pracy z klientem wewnętrznym i zewnętrznym; przygotowywanie prezentacji w programie PowerPoint (sprzedażowych,...

Najnowsze artykuły

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, różni się tylko częstotliwość ich wykonywania oraz rodzaj zlecanych badań. Przykładowo, jeśli pracownik wykonuje pracę na wysokości, zostanie wysłany m.in. na badanie neurologiczne, nauczyciele mogą spodziewać się badań laryngologicznych, a osoby na kierowniczych stanowiskach – EKG serca i pomiaru poziomu cholesterolu we krwi.

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

„To wcale nie miało miejsca!", „To był przecież niewinny żart, źle to odebrałeś", „Znowu przesadzasz..." Jeśli bardzo często słyszysz tego typu komunikaty kwestionujące Twój zdrowy rozsądek albo podważające Twoje emocje, być może ktoś stara się Tobą manipulować. Gaslighting to bardzo wyrafinowana forma przemocy emocjonalnej. Jakie są oznaki, że gaslighter zastawia na Ciebie pułapkę?

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego i liczby bezrobotnych. Z zestawienia wynika, że stopa bezrobocia w marcu br. zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. To dobra wiadomość świadcząca o dużej stabilności polskiego rynku pracy. Wciąż widać jednak znaczne różnice na poziomie lokalnym. Gdzie bezrobocie jest najwyższe?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379