Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

 
Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

To wcale nie miało miejsca! To był przecież niewinny żart, źle to odebrałeś. Wymyśliłaś to sobie… Nie wiesz, o czym mówisz! Jeśli bardzo często słyszymy tego typu komunikaty kwestionujące nasz zdrowy rozsądek, być może ktoś stara się nami manipulować. Gaslighting to bardzo wyrafinowana forma przemocy emocjonalnej. Warto dowiedzieć się, na czym polega i jak się przed tego typu praktykami bronić.

 

Gaslighting – co to?

 

Termin gaslighting nie ma bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. Pochodzi ze zekranizowanej sztuki Patrica Hamiltona "Gas Light" z 1938 r., w której żona podejrzewa męża o morderstwo jego poprzedniej partnerki. Zauważa znikające nocą przedmioty, słyszy dziwne dźwięki. Małżonek usiłuje jej jednak wmówić, że to wyłącznie wymysły. Aby przekonać do tego kobietę, zapala gazowe lampy i twierdzi, że widzi je wyłącznie ona. Po pewnym czasie osamotniona w swoich przekonaniach żona zaczyna myśleć, że jest psychicznie chora.

 

Ofiara gaslightingu systematycznie otrzymuje sygnały, sprawiające, że zaczyna kwestionować swój sposób postrzegania świata, tego, co wie, widzi i słyszy. Traci pewność siebie, wątpi w swój rozsądek, ale też w swoje emocje. Taki stan daje manipulatorowi szerokie pole do wywierania wpływu i kontrolowania swojej ofiary.

 

Gaslighting w pracy – przykłady

 

Osoba poddawana manipulacji stopniowo przestaje ufać samej sobie, traci poczucie własnej wartości, zaczyna zastanawiać się, czy to, co widziała, jest prawdą, czy może dane zdarzenie było zupełnie inne. To prowadzi do poczucia dezorientacji, odosobnienia, zatracenie poczucia tożsamości. W ten sposób manipulator stopniowo zyskuje coraz większą władzę nad ofiarą.

 

Jak gaslighting przejawia się w pracy? Na co być wyczulonym? Początkowo manipulator będzie chciał wzbudzić zaufanie. Może więc pozytywnie oceniać pracownika, udzielać mu pochwał na forum. Stopniowe zmniejszanie dystansu, zwierzanie się itd. buduje grunt pod późniejszy etap. W tym miejscu zwykle następuje przekazywanie fałszywych informacji małej wagi, manipulator zarzuca swojej ofierze kłamstwa bądź urojenia. Finalnie dąży do tego, aby jego wersja wydarzeń zawsze była uznawana za prawdziwą.

 

Gaslighting może przejawiać się przez takie zachowania jak:

  • minimalizowanie emocji ofiary w danej sytuacji albo zarzucanie jej przesadnej reakcji, nieadekwatnej do odbioru wydarzenia przez inne osoby,
  • kwestionowanie pamięci ofiary, np. przez wymyślanie szczegółów, które nie miały miejsca albo zaprzeczanie, że coś się w ogóle wydarzyło,
  • dyskredytowanie kompetencji ofiary, przedstawianie jej jako niekompetentnego pracownika, osoby skłonnej do konfabulacji, przekręcania faktów.
  • Osoba poddawana takim praktykom czuje się zostawiona ze swoim problemem sama. Najtrudniej jest wyjść ze schematu, gdy manipulator to osoba ciesząca się powszechnym autorytetem, a jednocześnie mająca dwie twarze. Ofiary często zakładają, że nikt im nie uwierzy.


Gaslighting w miejscu pracy – jak się bronić?

 

Co zrobić, gdy doświadcza się gaslightingu? Jak się bronić? Konfrontacja w takich sytuacjach może być bardzo trudna. Warto jednak reagować. Na początek zadbajmy o własny dobrostan psychiczny. Wzmożony, długotrwały stres, powtarzające się sytuacje konfliktowe, zachwianie naszej wiary w siebie to bardzo trudne doświadczenia, dlatego nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty – psychologa czy psychoterapeuty.

 

W walce o swoje prawa przydadzą się dowody, że ktoś stara się nami manipulować – e-maile potwierdzające prawdziwą wersję wydarzeń, robienie notatek, zbieranie opinii innych pracowników. Jeśli manipulatorem jest nasz bezpośredni przełożony czy osoba z zespołu, możemy zgłosić problem wyżej – np. do zarządu firmy. Mamy też prawo dochodzić zadośćuczynienia w sądzie. Warto pamiętać, że gaslighting jest formą mobbingu w pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?