Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Badania okresowe pracowników - podstawowe informacje

Badania okresowe pracowników - podstawowe informacje

 
Badania okresowe pracowników - podstawowe informacje


Według prawa pracy, każdy pracownik jest zobowiązany do wykonania odpowiednich badań, dzięki  którym będzie dopuszczony do pełnienia swoich obowiązków. Oczywiście badania lekarskie będą się różnić w zależności od zajmowanego przez nas stanowiska.


Badania okresowe – co to jest?


Według Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić na swój koszt podstawową opiekę medyczną oraz przeprowadzanie badań wstępnych dla osób nowo zatrudnionych i badań okresowych, które wykonuje lekarz medycyny pracy. Koszt wstępnych badań do pracy, tak samo jak okresowych, ponosi pracodawca.

 

Badania okresowe – co ile?


Pierwszym pytaniem, z jakim styka się pracownik to jaka jest częstotliwość wykonywania okresowych badań lekarskich. Wszystko zależy od rodzaju pracy i występowania szkodliwych dla zdrowia czynników. W przypadku, gdy nie ma określonych żadnych czynników narażających pracownika na uszczerbek na zdrowiu, badania okresowe wykonuje się raz na pięć lat. Warto także sprawdzić, jak wygląda kwestia zachowania ważności badań u kolejnego pracodawcy.

 

Badania okresowe – dzień wolny


Kolejną ważną kwestią, nad którą zastanawiają się pracownicy, to czy w przypadku okresowych badań przysługuje im cały dzień wolny. Zaleca się, aby badania lekarskie były wykonywane w trakcie trwania pracy, jednak zaraz po otrzymaniu zaświadczenia o zdolności do pracy, pracownik jest zobowiązany do powrotu do miejsca pracy. W przeciwnym razie pracodawca może uznać to za nieusprawiedliwioną nieobecność, co w konsekwencji prowadzi do niewypłacenia wynagrodzenia za te godziny. Jeżeli badanie będzie odbywać się poza granicami miasta, to przysługuje mu także zwrot kosztów dojazdu. Często pojawia się pytanie, czy pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie muszą poddawać się badaniom lekarskim. Prawo pracy mówi, że to zależy od rodzaju wykonywanej pracy.

 

Kodeks pracy badania okresowe


W kodeksie pracy napisane jest, że badania okresowe są obowiązkowe. Pracownik ma obowiązek dostarczyć orzeczenie o zdolności do pracy i tylko na tej podstawie może być dopuszczony do stanowiska pracy. Niedopełnienie tego kryterium wiąże się z karą grzywny zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.

 

Badania kontrolne, a badania okresowe


Kolejnym typem badań, na jakie może nas skierować pracodawca, są badania kontrolne. Badania kontrolne są wymagane, jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Badania kontrolne pracownika są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Tak samo jak w przypadku badań okresowych pracownika, zaleca się je przeprowadzać w godzinach pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.