Według prawa pracy, każdy pracownik jest zobowiązany do wykonania odpowiednich badań, dzięki którym będzie dopuszczony do pełnienia swoich obowiązków. Oczywiście badania lekarskie będą się różnić w zależności od zajmowanego przez nas stanowiska.
Badania okresowe – co to jest?
Według Kodeksu Pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić na swój koszt podstawową opiekę medyczną oraz przeprowadzanie badań wstępnych dla osób nowo zatrudnionych i badań okresowych, które wykonuje lekarz medycyny pracy. Koszt wstępnych badań do pracy, tak samo jak okresowych, ponosi pracodawca.
Badania okresowe – co ile?
Pierwszym pytaniem, z jakim styka się pracownik to jaka jest częstotliwość wykonywania okresowych badań lekarskich. Wszystko zależy od rodzaju pracy i występowania szkodliwych dla zdrowia czynników. W przypadku, gdy nie ma określonych żadnych czynników narażających pracownika na uszczerbek na zdrowiu, badania okresowe wykonuje się raz na pięć lat. Warto także sprawdzić, jak wygląda kwestia zachowania ważności badań u kolejnego pracodawcy.
Badania okresowe – dzień wolny
Kolejną ważną kwestią, nad którą zastanawiają się pracownicy, to czy w przypadku okresowych badań przysługuje im cały dzień wolny. Zaleca się, aby badania lekarskie były wykonywane w trakcie trwania pracy, jednak zaraz po otrzymaniu zaświadczenia o zdolności do pracy, pracownik jest zobowiązany do powrotu do miejsca pracy. W przeciwnym razie pracodawca może uznać to za nieusprawiedliwioną nieobecność, co w konsekwencji prowadzi do niewypłacenia wynagrodzenia za te godziny. Jeżeli badanie będzie odbywać się poza granicami miasta, to przysługuje mu także zwrot kosztów dojazdu. Często pojawia się pytanie, czy pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie muszą poddawać się badaniom lekarskim. Prawo pracy mówi, że to zależy od rodzaju wykonywanej pracy.
Kodeks pracy badania okresowe
W kodeksie pracy napisane jest, że badania okresowe są obowiązkowe. Pracownik ma obowiązek dostarczyć orzeczenie o zdolności do pracy i tylko na tej podstawie może być dopuszczony do stanowiska pracy. Niedopełnienie tego kryterium wiąże się z karą grzywny zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.
Badania kontrolne, a badania okresowe
Kolejnym typem badań, na jakie może nas skierować pracodawca, są badania kontrolne. Badania kontrolne są wymagane, jeżeli pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Badania kontrolne pracownika są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Tak samo jak w przypadku badań okresowych pracownika, zaleca się je przeprowadzać w godzinach pracy.