Praca.pl Poradniki CV / Życiorys
Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

 
Podanie o pracę – czym się różni od CV i kiedy je wysłać

Doradcy zawodowi i coache kariery często wzywają do aktywnej postawy w czasie poszukiwania nowej posady. Zamiast biernie czekać na nowe okazje znalezienia zatrudnienia i ograniczyć się do odpowiadania na oferty, możemy wyjść ze strefy komfortu i zawalczyć o stanowisko w firmie, w której chcielibyśmy pracować. Pomoże w tym tzw. podanie o pracę. Dokument ten, przez wielu traktowany po macoszemu i pomijany w rozważaniach o idealnych dokumentach aplikacyjnych, to potężne narzędzie w rękach kandydata, który wie, czego chce i zna swoją wartość – a przynajmniej umie przekonać o nich pracodawcę. Dziś wyjaśniamy, jak napisać podanie o pracę, które zmieni Twój zawodowy los, jakie wyrażenia są passe, co różni podanie o pracę i list motywacyjny, a także pokażemy Ci przykładowy wzór podania. 

 

Spis treści

Podanie o pracę – czym jest?

 

Podanie o pracę jest dokumentem aplikacyjnym, cieszącym się jednak znacznie mniejszą popularnością niż curriculum vitae i list motywacyjny. Przede wszystkim podanie o pracę wysyła się z własnej inicjatywy, w sytuacji, gdy pracodawca nie prowadzi aktualnie naboru pracowników. O podaniu o pracę warto myśleć jak o formie autoreklamy. W treści podania o pracę nie zawieramy zatem całego naszego życiorysu zawodowego, gdyż podanie zwykle i tak wysyła się w towarzystwie profesjonalnego CV. Zamiast tego w dokumencie:

 

  • przedstawiamy najważniejsze, najciekawsze fakty na temat swojej aktywności, 
  • prezentujemy mocne strony, umiejętności i kompetencje, 
  • wymieniamy swoje atuty oraz przekonujemy, jak wykorzystamy je w pracy na rzecz danej firmy, 
  • posługujemy się językiem korzyści, nie mijając się przy tym z prawdą co do swoich kwalifikacji.

 

To wszystko ma przekonać pracodawcę, że będziemy cennym nabytkiem i warto nas zatrudnić nawet mimo braku wcześniejszych planów powiększenia kadry.

 

Podanie o pracę – w jakich przypadkach należy je napisać?

 

  • Brak rekrutacji na interesujące Cię stanowisko

 

Jeśli masz za sobą wysyłanie setek CV, napisałeś/aś listy motywacyjne chyba do każdej firmy prowadzącej w Twojej okolicy rekrutację, a wciąż nie udało Ci się znaleźć pracy, rozpoczęcie wysyłania podań o pracę do wybranych firm może być krokiem w dobrym kierunku. Dokument ten warto wysyłać wówczas, gdy chcesz zdobyć wymarzoną pracę w konkretnej firmie, masz sporą wiedzę na temat jej działalności, śledzisz jej posunięcia, jesteś przekonany/a, że doskonale wpisujesz się w profil jej pracownika. Jeśli dany pracodawca nie prowadzi rekrutacji na interesujące Cię stanowisko, wysłanie podania o pracę ma sprawić, by zrobił dla Ciebie wyjątek i przyjął Cię do pracy.

 

Pamiętaj, że Twoje podanie powinno wysyłać jasny komunikat, że nie jest to przypadkowe zgłoszenie, ale jesteś zmotywowany/a do pracy w tym konkretnym miejscu. Na współczesnym rynku pracy zwykle konkuruje ze sobą wielu specjalistów o podobnych kwalifikacjach. Wysoka motywacja oraz lojalność wobec konkretnej firmy mogą zostać docenione.

 

  • Brak doświadczenia

 

Dopiero co zdobyłeś/aś wykształcenie, masz cenne umiejętności, ale znajdujesz się na samym początku ścieżki zawodowej – słowem, szukasz pierwszej pracy, ale w większości ogłoszeń, które przeglądasz, wymienia się wymóg stażu na podobnym stanowisku. W takim wypadku wysłanie podania o pracę bez doświadczenia może być dobrym pomysłem. W przypadku podania o pracę nie koncentrujesz się bowiem na przebiegu kariery, ale prezentujesz swoje zalety i umiejętności. Co więcej, wysyłając taki dokument, już pokazujesz się jako osoba pełna zapału i nie obawiające się przejmować inicjatywę. Możesz dać znać pracodawcy, że szukasz pierwszej pracy, skup się jednak na tym, dlaczego warto Cię zatrudnić nawet mimo braku jakiegokolwiek doświadczenia. 

 

Zwróć uwagę na to, dlaczego firmy często przyjmują do pracy albo na staż osoby młode i niedoświadczone. Szukają w nich:

 

  • entuzjazmu i zapału, które podnoszą motywację całego zespołu i podwyższają morale, 
  • kreatywności i nieszablonowego podejścia w rozwiązywaniu problemów,
  • świeżego spojrzenia na branżę, 
  • odwagi w podejmowaniu inicjatyw, 
  • biegłości w posługiwaniu się nowymi technologiami, 
  • elastyczności i umiejętności dostosowania do warunków i metod pracy (np. uważa się, że łatwiej jest wyszkolić nowego pracownika od podstaw niż zmienić przyzwyczajenia osoby z dużym stażem), 
  • chęci do nauki, szczególnie w zakresie stosowania nowinek technologicznych i różnego rodzaju innowacji.

 

Upewnij się, że z Twojego podania o pracę jasno wynika, że posiadasz przynajmniej niektóre z tych cech i umiejętności, a zwiększysz swoje szanse na pracę!

 

  • Przewaga nad konkurencją w zawodach nadwyżkowych

 

Pisanie podania o pracę ma także sens w sytuacji, gdy szukasz posady w zawodzie nadwyżkowym, na rynku pracy jest wiele osób o podobnych kwalifikacjach. W takim wypadku w czasie rekrutacji często musisz konkurować z wieloma kandydatami. Zwróć jednak uwagę na to, że większość osób przyjmuje postawę bierną w czasie poszukiwania pracy. Odpowiadają na oferty i biorą udział w rozmowach rekrutacyjnych, ale  nie wysyłają zgłoszeń do firm, które nie podają informacji o naborze. Wielu wykwalifikowanym specjalistom, którzy aktualnie szukają pracy, nie przyjdzie do głowy, by wysłać podanie o pracę do firmy, w którą Ty celujesz, a zatem nie musisz z nimi konkurować o to konkretne miejsce pracy.

 

 

Podanie o pracę – do kogo kierujemy?

 

Podobnie jak w przypadku listu motywacyjnego, podanie o przyjęcie do pracy adresujemy do osoby odpowiedzialnej za rekrutację w danej firmie (jeśli znamy jej imię i nazwisko – te mogą być podane np. na stronie przedsiębiorstwa). Jeśli nie wiemy, do kogo skierować podanie, można wskazać po prostu pełną nazwę i adres firmy, w dalszej części dokumentu stosując wyrażenie Szanowni Państwo.

 

Podanie o pracę – jakich błędów nie popełniać?

 

  • Kopiowanie cudzego podania o pracę

 

W internecie możesz znaleźć wiele przykładowych dokumentów lub kreatorów pozwalających wygenerować podanie o pracę. Warto jednak przygotować je samemu, gdyż plagiat bardzo łatwo wykryć, a kopiowanie cudzego podania po prostu przekreśli Twoje szanse na zatrudnienie. 

 

  • Nieprzestrzeganie struktury podania o pracę

 

Podobnie jak inne pisma służbowe, tak i to posiada reguły, których należy przestrzegać, a także zbiór informacji, jakie powinny się w nim znaleźć. Podanie o pracę musi mieć oficjalną formę i stanowić dopełnienie CV lub listu motywacyjnego. Przyjęło się, że należy skonstruować je tak, aby było od tych dokumentów krótsze i zajmowało do około połowy strony, a w niektórych przypadkach do trzech czwartych kartki A4.

 

Podanie o pracę powinno mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie należy wyraźnie zaznaczyć, o jakie stanowisko stara się aplikujący. W rozwinięciu przytaczamy argumenty mające przekonać pracodawcę, a w zakończeniu wyrażamy swoją chęć pracy w danym miejscu i ewentualnie podajemy dodatkowe informacje, na przykład dotyczące dyspozycyjności czy preferowanej formy kontaktu. Trzymanie się tej struktury jest ważne, ponieważ dokument chaotyczny, w którym skaczemy z tematu na temat, może zostać źle odebrany lub rekruter po prostu zrezygnuje z jego czytania już po kilku pierwszych zdaniach.

 

  • Narzekanie na byłego pracodawcę i rynek  

 

Świat marketingu zna zarówno pozytywną, jak i negatywną formę reklamy – pierwsza odwołuje się do dobrych doświadczeń, przyjaznych i ciepłych emocji oraz skojarzeń, druga do tych negatywnych. Jeśli chodzi o podanie o pracę, zdecydowanie należy trzymać się jasnej strony mocy. Dlaczego? Ponieważ narzekanie na sytuację osobistą, branżową czy dotyczącą gospodarki, a co gorsza, opowiadanie o przewinieniach byłych pracodawców, przyniesie skutek odwrotny od tego, jaki chcesz wywołać. Rekruter czytający tego typu opinie prawdopodobnie odbierze je jako dowód braku lojalności i taktu. Może uznać Cię za osobę konfliktową, która w przyszłości nie będzie mieć skrupułów, by oczerniać kolejnego, już byłego pracodawcę. Kto chciałby zatrudnić taką osobę?

 

Narzekanie na warunki gospodarcze, socjalne czy polityczne, także jest nie na miejscu. Staraj się raczej wykazać, że jesteś kowalem swojego losu i umiesz poradzić sobie w każdym okolicznościach. Narzekanie jest dowodem bezsilności i bierności wobec zmieniającego się świata. Nie współgra z wizerunkiem osoby aktywnej, która po prostu daje z siebie wszystko, jest elastyczna i potrafi dostrzec okazje do rozwoju i zmian tam, gdzie inni ich nie widzą.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

  • Nadmierna skromność

 

Bardzo wiele osób, szczególnie kobiet, choć nie tylko, ma kłopot z mówieniem o swoich zaletach. Tymczasem jeśli chodzi o walkę o wymarzoną pracę, warto schować skromność głęboko do kieszeni. Pracodawca lub rekruter, który zaczyna czytać Twoje podanie o pracę, nie wie o Tobie jeszcze absolutnie niczego. To, jakie wywrzesz pierwsze wrażenie, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli nie wspomnisz o swoich umiejętnościach, osiągnięciach, zaletach, po prostu nie będzie mieć o nich pojęcia i nie zagrają one na Twoją korzyść. Dlatego chwal się swoją wiedzą, kompetencjami i posługuj się językiem korzyści. Przed rozpoczęciem pisania podania o pracę (a także zastanawiając się, jak napisać list motywacyjny) warto wypisać sobie na kartce swoje największe zalety, umiejętności i kwalifikacje. Pamiętaj – podanie o pracę to forma autoreklamy. Nie ma nic złego w mówieniu o swoich rzeczywistych zaletach w czasie starania się o wymarzone stanowisko.

 

  • Niechlujne podanie o pracę

 

Analogicznie do innych dokumentów formalnych, przed przekazaniem podania pracodawcy należy sprawdzić, czy jest wolne od błędów ortograficznych, gramatycznych i interpunkcyjnych. Literówki i inne błędy mogą świadczyć o niestaranności i lekceważeniu adresata. Nie sprawdzać językowej wyrozumiałości rekrutera!

 

Bardzo ważne jest też, by podanie o przyjęcie do pracy miało estetyczną formę. Wystarczy dokument ze standardowym, białym tłem, pisany czytelną czcionką. Upewnij się, że wszystkie akapity są w odpowiednim miejscu. Najlepiej, jeśli zapiszesz podanie o pracę w formacie .pdf, dzięki czemu ograniczysz możliwość jego modyfikacji.

 

  • Wyświechtane zwroty

 

Czy wiesz, ile razy rekruter czyta zdania zaczynające się od: Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie ..., Prośbę swą motywuję tym, że ..., Z przyjemnością spotkam się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej ... Tysiące razy. I wcale nie ma ochoty czytać ich po raz kolejny. Postaraj się unikać w swoim podaniu o pracę najpopularniejszych, wyświechtanych wyrażeń. Postaraj się wypowiadać w sposób oryginalny. To, jakim językiem się posługujesz, także wiele mówi o Twojej osobowości i postawie.

 

  • Dziwne adresy, pseudonimy

 

W podaniu o pracę i wszelkich dokumentach rekrutacyjnych należy podać adres e-mail, który zawierać będzie nazwisko osoby aplikującej. Dziwne adresy czy pseudonimy mogą pogrzebać szansę na zatrudnienie. Pamiętaj, że wszystkie elementy aplikacji mają wpływ na sposób postrzegania osoby starającej się o stanowisko. Co więcej, rekruter czy pracodawca może nie zrozumieć naszego żartobliwego adresu czy pseudonimu. Ponieważ nie wiesz, kto odczyta i oceni Twoje podanie, bezpieczniej będzie trzymać się standardowych form.

 

 

Podanie o pracę a list motywacyjny

 

Podanie o zatrudnienie często bywa uznawane za tożsame z listem motywacyjnym. Mimo że celem obydwu dokumentów jest przekonanie pracodawcy o przyjęciu Cię do pracy, to zadanie, jakie pełnią te dokumenty, są odmienne.

 

Podstawową różnicą jest fakt, że w przeciwieństwie do listu motywacyjnego podanie składamy z własnej inicjatywy – nie w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie. Zdarzyć się także jednak, że podanie występuje na dalszym etapie rekrutacji, kiedy wstępne formalności z przyszłym pracodawcą zostały już ustalone.

 

Podanie o pracę a CV

 

Podanie o pracę oczywiście znacznie różni się także od CV. Życiorys zawodowy stanowi swego rodzaju skrót doświadczenia zawodowego, wykształcenia, kwalifikacji i umiejętności kandydata. Niektóre z tych informacji mogą zostać uwzględnione w podaniu o pracę, ale nie musimy w nim powielać tego, co już zostało powiedziane w CV. W podaniu o pracę należy skupić się na swoich mocnych stronach, zaletach i osiągnięciach.

 

Podanie o pracę – wzór

 

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami na podaniu muszą znaleźć się takie informacje jak:

 

  • miejscowość i data, które podobnie jak w każdym innym dokumencie formalnym, powinny znaleźć się w prawym górnym rogu;
  • dane osobowe i kontaktowe, które należy umieścić po lewej stronie, niżej niż miejscowość i datę;
  • nazwa firmy i jej dane adresowe, które należy zamieścić po prawej stronie;
  • nagłówek podania, który powinien wskazywać na tematykę i intencję listu, a więc: „Podanie o pracę” – musi zostać wyrównany do środka, co nadaje pismu formalny wygląd;
  • treść dokumentu, która zawiera opis stanowiska oraz motywacje kierujące autorem, a także informacje o doświadczeniu i kwalifikacjach predysponujących go do pracy na tym właśnie stanowisku i w tej konkretnej firmie;
  • dokument należy zakończyć zwrotem grzecznościowym oraz podpisem, które powinny znaleźć się z prawej strony;
  • w ostatniej linijce zawrzeć można listę załączników, o ile takie występują.

 

Podanie o przyjęcie do pracy – przykład

 

Warszawa, 14 maja 2024 r.

Jan Kowalski

Tel. 11-222-333

E-mail: jankowalski@xxx.com

Firma Handlowa

Ul. Handlowa 1, 11-222 Warszawa

 

Podanie o pracę

 

Moi klienci i współpracownicy określają mnie handlowcem z powołania – nigdy się nie poddaję, trudno wyprowadzić mnie z równowagi, umiem zamienić klientów trudnych w klientów lojalnych i zadowolonych, i przede wszystkim kocham ten zawód, który wykonuję już od 7 lat. Od dawna przyglądam się poczynaniom i sukcesom Państwa Firmy, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że doskonale bym się w niej sprawdził. Składam podanie o pracę w Państwa Firmie na stanowisku handlowca.

 

Praca będąca pasją zamienia się w codzienne wyzwania, które motywują, żeby być coraz lepszym w tym, co się robi. W ciągu lat pracy na stanowiskach młodszego handlowca, a potem handlowca ds. klientów korporacyjnych udało mi się osiągnąć wiele postawionych przed sobą celów. Dwukrotnie z rzędu otrzymałem wyróżnienie Handlowiec Roku, udało mi się także nawiązać współpracę z kluczowymi klientami z Korei i Włoch. Reprezentowałem firmę na międzynarodowych wydarzeniach branżowych oraz byłem pionierem wykorzystywania w firmie narzędzi AI do optymalizacji pracy handlowca.

 

Uważam, że połowę sukcesu w handlu stanowi talent do ludzi i umiejętność budowania z nimi więzi, a połowę twardy warsztat sprzedażowy. Oba należy rozwijać, dlatego regularnie uczestniczę w szkoleniach m.in. z technik negocjacyjnych, psychologii biznesu i technologii cyfrowych w marketingu. W tym roku uzyskałem także certyfikat potwierdzający znajomość języka biznesowego angielskiego (C1). 

 

Chciałbym pracować w Państwa firmie i wierzę, że moja praca i pasją mogą przyczynić się także do sukcesu Państwa marki. Chętnie spotkam się z Państwem i opowiem o sobie więcej – bardzo proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.

 

Z poważaniem

Jan Kowalski

Załącznik: CV

 

Czytaj takżeCzterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

 

Podanie o pracę – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy podanie o pracę jest wymagane przez pracodawców?

 

Podanie o pracę zwykle wysyłane jest z inicjatywy osoby starającej się o pracę w firmie, która obecnie nie prowadzi rekrutacji. Zdarza się jednak, że podanie o pracę jest formalnym elementem procesu przyjmowania kandydatów na dane stanowisko i stanowi swego rodzaju oświadczenie woli kandydata. W tym wypadku kandydat zwykle pisze podanie o pracę na kolejnych etapach naboru, już po rozpatrzeniu CV czy rozmowie kwalifikacyjnej.

 

  • Jak napisać krótkie podanie o pracę?

 

Żeby napisać krótkie podanie o pracę, wystarczy trzymać się standardowej struktury tego dokumentu. Pierwszy akapit pod nagłówkiem Podanie o pracę to wstęp, w którym wyjaśniasz, na jakim stanowisku chcesz pracować. W 2-3 akapitach rozwinięcia opisz swoje zalety jako potencjalnego pracownika, pochwal się doświadczeniem, umiejętnościami czy osiągnięciami. Na koniec entuzjastycznie wyraź swoją chęć do pracy. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych i podpisie (odręcznym w przypadku papierowego dokumentu).

Więcej artykułów "CV / Życiorys"
Praca Aon Sp z o.o.

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 dni
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Finance Application Support Analyst - Dutch Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 dni
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • UK Group Risk Claims Specialist

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Do you want to make a difference in your role and help us deliver outstanding service to our clients? Then this is the role for you! The Group Risk Claims Specialist will be primarily responsible for managing our Group Income Protection managed claims services for some of our biggest clients....
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Market Interfaces Solution Architect

    Aon   Kraków    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    4 dni
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.