Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

 
 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Święta nie dla wszystkich oznaczają wolne i możliwość wypoczynku. Jest sporo zawodów, w których pracuje się także w dni ustawowo wolne od pracy. Dobra wiadomość jest taka, że pracownikom w związku z pełnienia obowiązków w dni świąteczne przysługują szczególne uprawnienia. Kiedy i jakiej rekompensaty może oczekiwać pracownik pracujący w święta? Czy może on odmówić pracy w dni wolne? 

 

Spis treści

Dni ustawowo wolne od pracy 

 

Sprawne manewrowanie pracowniczym kalendarzem sprawia, że niekiedy, wykorzystując zaledwie pojedyncze dni urlopu wypoczynkowego, możemy zaplanować sobie naprawdę długie weekendy i przerwy w pracy. Ich podstawą są dni ustawowo wolne od pracy. Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta. Zgodnie z Ustawą o dniach wolnych od pracy z dnia 18 stycznia 1951 roku, dniami wolnymi są: 

 

  • 1 stycznia – Nowy Rok,

  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli,

  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),

  • drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek wielkanocny),

  • 1 maja – Święto Państwowe,

  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, 

  • pierwszy dzień Zielonych Świątek,

  • dzień Bożego Ciała,

  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 

  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,

  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,

  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 

  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

 

W przypadku świąt, które wypadają w dni wolne od pracy, pracownikowi należy się odbiór dnia wolnego. Tak jest chociażby ze świętem Trzech Króli w sobotę.

 

Kto pracuje w niedzielę i święta?

 

Zgodnie z ustawą niedziele i święta to dni wolne od pracy. Dla wielu z nas to czas, który możemy spędzić wraz z bliskimi i przeznaczyć je w całości na odpoczynek oraz regenerację. Osoby pracujące w rozkładzie 5-dniowego tygodnia pracy w dni wolne od pracy ładują akumulatory, które już od poniedziałku będą sukcesywnie rozładowywane. A jednak wielu zawodów przepis o wolnych niedzielach i świętach nie dotyczy. Dopuszczalność pracy w niedziele i święta reguluje Kodeks pracy. 

 

Zgodnie z Kodeksem pracy, art.  15110  [Dopuszczalność pracy w niedziele i święta]:

 

Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;

2) w ruchu ciągłym;

3) przy pracy zmianowej;

4) przy niezbędnych remontach;

5) w transporcie i w komunikacji;

6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;

7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;

8) w rolnictwie i hodowli;

9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:

b) zakładach świadczących usługi dla ludności,

c) gastronomii,

d) zakładach hotelarskich,

e) jednostkach gospodarki komunalnej,

f) zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,

g) jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,

h) zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku;

10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta;

11) przy wykonywaniu prac:

a) polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni, o których mowa w art. 1519 § 1,

są u niego dniami pracy.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że praca w niedziele i święta dozwolona jest w firmach i placówkach, które muszą funkcjonować między innymi ze względu na użyteczność publiczną oraz codzienne potrzeby ludności. Będą to chociażby szpitale, hospicja, posterunki policji, dyżurne apteki, jednostki straży pożarnej, przedsiębiorstwa zaopatrujące w energię, wodę i gaz itp.

 

Czytaj takżePraca w cukierni – stanowiska pracy, wymagania

 

 

Praca w święta i niedziele – czy należy nam się dzień wolny?

 

Praca w niedziele i święta wiąże się zarówno z pewnymi przywilejami dla pracownika, jak i obowiązkami leżącymi po stronie pracodawcy. Co na ten temat mówi Kodeks pracy? Praca w święta i dzień wolny od pracy daje pracownikowi prawo do otrzymania innego dnia wolnego. Warto jednak wiedzieć, że na nieco innych zasadach dzień wolny przysługuje w przypadku obowiązków świadczonych w niedzielę, a nieco innych w przypadku pracy w święto.

 

Odbiór dnia wolnego:

 

  • Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi dzień wolny od pracy w zamian za pracę w niedzielę, w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po pracującej niedzieli. 

  • Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi dzień wolny od pracy w zamian za pracę w święto w ciągu okresu rozliczeniowego. 

 

Co więcej, pracownikowi świadczącemu pracę w niedzielę należy się cały dzień wolny, bez względu na to, ile godzin faktycznie przepracował w dzień wolny od pracy.  Ponadto obowiązkiem pracodawcy jest takie ułożenie grafiku pracy w taki sposób, by każdy pracownik wykonujący pracę w niedzielę mógł skorzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Co jednak istotne – przepis ten nie dotyczy osób pracujących wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. 

 

W sytuacji, gdy wykorzystanie dnia wolnego w innym terminie nie jest możliwe, wówczas pracownik oprócz normalnego wynagrodzenia powinien otrzymać 100 proc. dodatku do pensji, liczonego jak za pracę w godzinach nadliczbowych. 

 

WIELKANOC A DNI WOLNE OD PRACY 

 

Dniami ustawowo wolnymi od pracy są między innymi pierwszy i drugi dzień Wielkanocy, a więc niedziela i poniedziałek. Należy zauważyć, że dniami wolnymi nie są Wielki Czwartek, Wielki Piątek ani Wielka Sobota. W te dni pracownicy wykonują obowiązki na zwykłych zasadach czasu pracy i wynagradzania, chyba że np. pracodawca zdecyduje się skrócić dni pracy. Nie ma jednak takiego obowiązku. 

 

Czytaj takżeNiedziele handlowe w 2024 roku

 

Praca w niedzielę i święta – jaki jest zakres godzin pracy w takie dni? 

 

Kodeks pracy jasno określa, w jakich przypadkach praca w niedzielę i święta jest dopuszczalna. Wątpliwości natomiast pojawiają się co do zakresu godzin pracy w takie dni. W ujęciu kalendarzowym za dni świąteczne czy niedziele uznawalibyśmy czas od północy do północy następnego dnia. Dokładnie tak samo wygląda to w przypadku pracowników handlu.

 

Zgodnie z Ustawą z 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni:

 

Pracą w niedziele i święta jest praca w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24:00 w sobotę a godziną 24:00 w niedzielę, i między godziną 24:00 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godziną 24:00 w święto. 

 

Nieco inaczej wygląda to jednak w przypadku ogółu pracowników (z pominięciem wyżej wspomnianych pracowników handlu).

 

Zgodnie z art. 151(9) Kodeksu pracy:

 

Za pracę w niedzielę i święta, dla celów rozliczania czasu pracy, uważa się pracę wykonywaną między godz. 06:00 w niedzielę/święto a godz. 06:00 w następnym dniu. 

 

Pracodawca może jednak ustalić inne godziny, ale wówczas muszą one zostać wyszczególnione w wewnętrznych przepisach zakładowych. 

 

Praca w niedzielę i święta a rekompensata

 

Pracownik, którego normalnym trybem pracy jest praca w święta czy w niedziele, nie może liczyć na dodatkową rekompensatę. Tak, jak zostało jednak zaznaczone wcześniej – jego przywilejem jest natomiast jedna niedziela wolna w ciągu 4 następujących po sobie. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku pracowników, dla których praca w święta jest wyjątkiem od reguły. 

 

Wówczas za pełnienie obowiązków pracowniczych w dzień świąteczny zatrudnionym należy się rekompensata. Przysługuje im wspomniany wyżej dzień wolny, a gdy nie będzie możliwe jego wykorzystanie, pracodawca musi wypłacić takim podwładnym dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto. Naliczany jest on dokładnie tak samo, jak dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

 

Praca w niedzielę i święta a dodatek do wynagrodzenia

 

Pracownikowi, który w dzień wolny (zarówno w niedzielę, jak i w święta) musi stawić się do pracy, należy się normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100 proc. za każdą przepracowaną godzinę. Zasada ta nie obowiązuje osób pracujących w systemie pracy weekendowej. 

 

Czytaj także: Dodatek za godziny nocne 2023 – o ile wzrośnie stawka za godzinę pracy?

 

Wolne od pracy w dni świąteczne a inne wyznanie

 

Dodatkowe dni wolne od pracy wypadające w święta dotyczą wyznania katolickiego. W czasie świąt rzymskokatolickich nie pracują również przedstawiciele innych religii. Co jednak w sytuacji, gdy pracownik należy do kościoła lub związku religijnego, którego święta nie są uwzględnione w Kodeksie pracy i nie są traktowane jako dni wolne? Czy pracownik innego wyznania ma prawo do dnia wolnego, by móc celebrować święta? 

 

W świetle zapisów art. 42. Ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania:

 

Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od pracy lub nauki na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii.

 

Pracownik innego wyznania niż katolickie, który chce dostać dzień wolny z powodu święta tego wyznania, powinien złożyć do pracodawcy wniosek o dzień wolny ze względu na swoją wyznaniowość. Wniosek taki musi zostać złożony najpóźniej 7 dni przed planowanym dniem wolnym, natomiast pracodawca na 3 dni przed dniem wolnym powinien omówić z pracownikiem warunki odpracowania tego dnia. 

 

Co ważne, pracownik innego wyznania za udzielony dzień wolny ze względu na celebrowanie święta swojego wyznania nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Jego obowiązkiem jest odpracowanie tego dnia na warunkach uzgodnionych z pracodawcą.

 

Praca w niedzielę i święta – co grozi za nieprzestrzeganie Kodeksu pracy?

 

Praca w niedziele i święta dozwolona jest w określonych przypadkach regulowanych przez Kodeks pracy. W jego przepisach znajdziemy także prawa i obowiązki, które wypełnić musi pracodawca w związku z wezwaniem do pracy pracownika w dzień wolny. A co grozi za nieprzestrzeganie Kodeksu pracy w tym zakresie? 

 

Pracodawca może zostać skontrolowany chociażby przez Państwową Inspekcję Pracy także w dzień wolny. W przypadku, gdy stwierdzone zostaną naruszenia przepisów Kodeksu pracy na pracodawcę może zostać nałożona kara pieniężna. Za zobowiązanie podwładnych do pracy w niedzielę w sposób sprzeczny z przepisami pracodawcy grozi kara grzywny od 1000 do nawet 30 000 zł. 

 

Czytaj także: Niedziele handlowe 2024

 

 

Czy można odmówić pracy w święta?

 

W sytuacji, gdy pracodawcy wymaga od pracownika świadczenia pracy w dzień świąteczny, podwładny jest zobowiązany dostosować się do poleceń przełożonego. W praktyce oznacza to więc, że pracownik nie może odmówić pracy w święta. Może natomiast złożyć wniosek o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. W przypadku, gdy ten zostanie odrzucony, pracownik powinien stawić się w pracy. Nieuzasadniona nieobecność może zostać potraktowana przez pracodawcę jako ciężkie naruszenie obowiązków pracownika, czego konsekwencją może być nawet zwolnienie dyscyplinarne  rozwiązanie umowy o pracę z winy zatrudnionego.

 

Praca w święta – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile możemy dostać dni wolnego za pracę w niedzielę i święta?

 

Za pracę w niedzielę lub święto pracownik ma prawo do otrzymania jednego dnia wolnego za każdy przepracowany dzień ustawowo wolny od pracy.

 

  • Czy firma może odmówić dnia wolnego za nadgodziny?

 

Pracownik za przepracowane godziny nadliczbowe może otrzymać dzień wolny. W przypadku, gdy inicjatywa dnia wolnego wychodzi od pracodawcy, wówczas rozliczenie czasu wolnego za nadgodziny przyjmuje formę 1,5 godziny wolnego za każdą przepracowaną nadgodzinę. W sytuacji, gdy to pracownik złoży wniosek o wolne za nadgodziny, wówczas za każdą 1 godzinę nadliczbową pracownikowi przysługuje 1 godzina wolnego.

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Chojnice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Detalicznych (Centrum Klienta bezkasowe)

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Lubartów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?