Dla wielu z nas noc sylwestrowa oznacza jedną z najbardziej hucznych zabaw w roku, do której przygotowujemy się na wiele tygodni wcześniej. Mimo że cały dzień 31 grudnia jest przesiąknięty świąteczną atmosferą oczekiwania, sylwester nie stanowi święta ustawowo wolnego od pracy. Z wolnego od obowiązków służbowych ostatniego dnia w roku mogą cieszyć się mieszkańcy kilku krajów Europy – których?
31 grudnia wolny od pracy w Polsce – w jakich sytuacjach jest to możliwe?
To, kiedy osoba na umowie etatowej pracuje, a kiedy może skorzystać z dnia wolnego, ściśle określają przepisy prawne. Np. wymiar czasu pracy w 2021 roku w Polsce wynosił łącznie 252 dni, w 2022 roku to 251 dni.
Pracownik ma prawo do wolnych weekendów (lub dwóch innych dni w ciągu tygodnia, zgodnie z zasadami dotyczącymi minimalnego wymiaru wypoczynku tygodniowego i dobowego, określonymi w Kodeksie pracy). Szef nie może także zaplanować podwładnemu zadań służbowych na dni wolne, wskazane przez Ustawę z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Takim dniem jest między innymi 1 stycznia, czyli Nowy Rok, czy 6 stycznia – święto Trzech Króli.
W wykazie nie znajduje się jednak ani 31 grudnia – sylwester, ani też na przykład 24 grudnia, czyli Wigilia – mimo że oba te dni powszechnie uważane są w Polsce za świąteczne. W efekcie wówczas większość z osób pracujących na etacie musi stawić się w pracy. Z niepracującego sylwestra można korzystać tylko w kilku sytuacjach:
- gdy przypada w weekend,
- kiedy pracodawca określi, że jest to w firmie dzień wolny od pracy,
- gdy pracownik skorzysta tego dnia z urlopu z własnej puli urlopowej bądź odbierze 31 grudnia wolne za dzień ustawowo wolny od pracy przypadający w sobotę (odebranie wolnego za święto w dowolnie wybranym dniu nie zawsze jest jednak możliwe – w wielu firmach dzień bez pracy wyznacza pracodawca).
Warto dodać, że dość powszechny stał się zwyczaj, w ramach którego pracodawcy pozwalają podwładnym na wcześniejsze wyjście z pracy, zarówno 31 grudnia, jak i wspomnianego wcześniej 24 grudnia. Trzeba podkreślić, że nie jest to jednak ich obowiązek – skrócenia dnia pracy, np. do 14:00, zależy od dobrej woli pracodawców.
Sylwester – w którym kraju pracownicy mają wtedy wolne?
W większości europejskich państw sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Wyjątkiem jest na przykład Łotwa. W tym kraju wolne przypada również w Wigilię, pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia, a także Nowy Rok.