Wielkanoc to najstarsze, a jednocześnie najważniejsze święto chrześcijańskie. Obok świąt Bożego Narodzenia to także okazja, aby docenić pracowników, a także poprawić relacje i nastroje w zespole. Można to zrobić, oferując zatrudnionym bony na zakupy lub premie wielkanocne, ale również organizując świąteczne spotkanie. Jak może wyglądać Wielkanoc w pracy zdalnej? Czy warto wykorzystać tę okazję do zintegrowania pracowników?
Spis treści
Wielkanoc 2024 – kiedy wypada?
Zgodnie z ustaleniami Soboru Nicejskiego z 325 roku n.e. Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca po 21 marca. W praktyce święto obchodzone jest między 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanocw tym roku przypada na 31 marca (Niedziela Wielkanocna) i 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny, tzw. lany poniedziałek, a w bieżącym roku to zarazem Prima Aprilis). Są to dni także dni ustawowo wolne od pracy.
Czytaj także: Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta
Spotkanie wielkanocne w pracy zdalnej – czy warto je organizować?
Święta Wielkanocy to czas, w którym chrześcijanie na całym świecie spotykają się z bliskimi i przy stole pełnym jajek, mazurków czy babek wielkanocnych, by uczcić mękę i zmartwychwstanie Chrystusa. Nieodłącznym elementem współczesnych świąt są też koszyczek wielkanocny z barankiem, kolorowymi pisankami, a także inne dekoracje, jak zajączki czy wierzbowe bazie. Tak jak ozdoby pojawiają się nie tylko w domach, ale i w przestrzeni publicznej, w tym w biurach, tak dania wielkanocne coraz częściej kosztowane są nie tylko w rodzinnym gronie. Dość popularne jest także świętowanie Wielkanocy, choćby w sposób symboliczny, także w miejscu pracy.
Czy tzw. wielkanocne jajeczko, a więc krótkie spotkanie pracowników, to dobry pomysł? Dla pracowników może być to okazja, by odetchnąć od zawodowych obowiązków, dla pracodawców – doskonały pretekst do integracji. W organizacji spotkania wielkanocnego w firmie nie przeszkadza nawet praca zdalna. Home office nieco zmienia sposób zarządzania zespołem, gdyż brak bezpośredniego kontaktu wymaga specyficznych sposobów komunikacji między pracownikami. W takiej sytuacji Wielkanoc w pracy pozwala pokazać członkom zespołu, że ich wysiłek zostaje doceniony, a oni nawet na odległość wciąż tworzą jeden, zgrany zespół.
Z drugiej strony spotkania online, szczególnie takie, w których włączone są kamerki, należą do powszechnie nielubianych i stresujących obowiązków pracowników zdalnych. Niechęć do tego typu spotkań i zmęczenie nimi otrzymało nawet specjalną nazwę, zoom fatigue. Wezwanie pracowników na spotkanie wielkanocne online może więc wywołać skutek odwrotny od zakładanego. Zamiast zintegrować i poprawić nastrój, zirytuje i pogorszy morale. Kolejną kwestią jest to, że nie każdy obchodzi Wielkanoc. Osoby bezwyznaniowe i innych wyznań niż chrześcijaństwo mogą nie mieć ochoty na uczestniczenie w spotkaniu.
Podsumowując, zanim zabierzemy się do rozsyłania zaproszeń na zdalną Wielkanoc w firmie, warto zapytać samych pracowników, co sądzą o tym pomyśle i kto chciałby uczestniczyć w spotkaniu.
Jak świętować Wielkanoc na home office?
Praca zdalna to wygoda i komfort wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca. Jednocześnie pracując na home office, zaproszenie na firmową wigilię czy zaproszenie na wielkanocne spotkanie nie jest tak oczywiste jak w pracy stacjonarnej. Świętowanie w firmie to norma w większości średnich i dużych przedsiębiorstw, a popularność pracy zdalnej sprawiła, że pracodawcy szukają sposobów, aby zintegrować pracowników nawet na odległość. Jak wygląda Wielkanoc online?
Wielkanocne świętowanie w firmie oznacza stroiki na Wielkanoc, wiosenne kwiaty i charakterystyczne potrawy. Przedsiębiorstwa, w których home office to norma, coraz częściej organizują spotkania online. Informację o planowanej wideokonferencji warto wysłać kilka dni, a nawet tydzień wcześniej – najlepiej mailowo, wskazując nie tylko godzinę, ale też szacowany czas trwania. Można zaplanować je przed kalendarzową Wielkanocą, organizując czas pracy tak, aby każdy z pracowników mógł oderwać się od obowiązków, albo już po świętach, by nie zakłócać napiętego grafiku. Warto też zaznaczyć, że udział w wielkanocnym spotkaniu jest całkowicie dobrowolny.
Plan wielkanocnego spotkania online jest raczej standardowy: pracodawca może złożyć życzenia na Wielkanoc, wspominając nie tylko o sukcesach firmy, ale również o wkładzie pracowników. Dobrym pomysłem jest także zaplanowanie czasu, w którym sami pracownicy będą mogli wzajemnie złożyć sobie życzenia. Ze względu na charakter pracy zdalnej ewentualne prezenty najlepiej wysłać do pracowników kurierem lub online.
Czytaj także: Pomoc psychologiczna jako benefit dla pracownika – dlaczego warto?
Prezenty dla pracowników na Święta Wielkanocne – co kupić?
Życzenia na Wielkanoc złożone przez przełożonego to miły dodatek do zaplanowanego spotkania. Aby docenić wysiłek, jaki pracownicy wkładają w codzienne funkcjonowanie firmy, pracodawca może też zdecydować się na wręczenie świątecznych upominków. Takie prezenty mają pokazywać, że pracodawca docenia swoich pracowników – najlepiej, jeśli są to uniwersalne dodatki, które każdemu przypadną do gustu.
Mogą to być wysłane kurierem prezenty rzeczowe, np. ozdobne pisanki, kwiaty, zestawy prezentowe z kawą i czekoladkami lub kosze wielkanocne zawierające m.in. ciasta na Wielkanoc. Inną opcją jest świąteczna premia albo dodatki, które można wysłać online, czyli m.in. bony podarunkowe i różnego rodzaju vouchery.
Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej – najczęściej zadawane pytania:
-
Kiedy wypada Wielkanoc w 2024 roku?
W 2024 roku Święto Wielkiej Nocy wypada na przełomie marca i kwietnia. Niedziela Wielkanocna jest 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia.
-
Czy Wielkanoc jest wolna od pracy?
Dwa dni Wielkanocy, niedziela i poniedziałek, są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Do dni wolnych nie należą ważne dla chrześcijan dni poprzedzające święto, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.
-
Jak zorganizować spotkanie wielkanocne dla pracowników zdalnych?
Jest kilka sposobów na zorganizowanie Wielkanocy w pracy online. Jeśli pracownicy się na to zgodzą, można zaprosić ich na spotkanie wideo z ustawionymi kamerkami, bądź też spotkanie grupowe w formie audio. Kolejnym pomysłem jest rozesłanie do pracowników drobnych upominków okolicznościowych.