Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

 
Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Wielkanoc to najstarsze, a jednocześnie najważniejsze święto chrześcijańskie. Obok świąt Bożego Narodzenia to także okazja, aby docenić pracowników, a także poprawić relacje i nastroje w zespole. Można to zrobić, oferując zatrudnionym bony na zakupy lub premie wielkanocne, ale również organizując świąteczne spotkanie. Jak może wyglądać Wielkanoc w pracy zdalnej? Czy warto wykorzystać tę okazję do zintegrowania pracowników?

 

Spis treści

Wielkanoc 2024 – kiedy wypada?

 

Zgodnie z ustaleniami Soboru Nicejskiego z 325 roku n.e. Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca po 21 marca. W praktyce święto obchodzone jest między 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanocw tym roku przypada na 31 marca (Niedziela Wielkanocna) i 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny, tzw. lany poniedziałek, a w bieżącym roku to zarazem Prima Aprilis). Są to dni także dni ustawowo wolne od pracy.

 

Czytaj także: Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

 

Spotkanie wielkanocne w pracy zdalnej – czy warto je organizować?

 

Święta Wielkanocy to czas, w którym chrześcijanie na całym świecie spotykają się z bliskimi i przy stole pełnym jajek, mazurków czy babek wielkanocnych, by uczcić mękę i zmartwychwstanie Chrystusa. Nieodłącznym elementem współczesnych świąt są też koszyczek wielkanocny z barankiem, kolorowymi pisankami, a także inne dekoracje, jak zajączki czy wierzbowe bazie. Tak jak ozdoby  pojawiają się nie tylko w domach, ale i w przestrzeni publicznej, w tym w biurach, tak dania wielkanocne coraz częściej kosztowane są nie tylko w rodzinnym gronie. Dość popularne jest także świętowanie Wielkanocy, choćby w sposób symboliczny, także w miejscu pracy.

 

Czy tzw. wielkanocne jajeczko, a więc krótkie spotkanie pracowników, to dobry pomysł? Dla pracowników może być to okazja, by odetchnąć od zawodowych obowiązków, dla pracodawców – doskonały pretekst do integracji. W organizacji spotkania wielkanocnego w firmie nie przeszkadza nawet praca zdalna. Home office nieco zmienia sposób zarządzania zespołem, gdyż brak bezpośredniego kontaktu wymaga specyficznych sposobów komunikacji między pracownikami. W takiej sytuacji Wielkanoc w pracy pozwala pokazać członkom zespołu, że ich wysiłek zostaje doceniony, a oni nawet na odległość wciąż tworzą jeden, zgrany zespół. 

 

Z drugiej strony spotkania online, szczególnie takie, w których włączone są kamerki, należą do powszechnie nielubianych i stresujących obowiązków pracowników zdalnych. Niechęć do tego typu spotkań i zmęczenie nimi otrzymało nawet specjalną nazwę, zoom fatigue. Wezwanie pracowników na spotkanie wielkanocne online może więc wywołać skutek odwrotny od zakładanego. Zamiast zintegrować i poprawić nastrój, zirytuje i pogorszy morale. Kolejną kwestią jest to, że nie każdy obchodzi Wielkanoc. Osoby bezwyznaniowe i innych wyznań niż chrześcijaństwo mogą nie mieć ochoty na uczestniczenie w spotkaniu. 

 

Podsumowując, zanim zabierzemy się do rozsyłania zaproszeń na zdalną Wielkanoc w firmie, warto zapytać samych pracowników, co sądzą o tym pomyśle i kto chciałby uczestniczyć w spotkaniu.

 

 

Jak świętować Wielkanoc na home office? 

 

Praca zdalna to wygoda i komfort wykonywania obowiązków zawodowych z dowolnego miejsca. Jednocześnie pracując na home office, zaproszenie na firmową wigilię czy zaproszenie na wielkanocne spotkanie nie jest tak oczywiste jak w pracy stacjonarnej. Świętowanie w firmie to norma w większości średnich i dużych przedsiębiorstw, a popularność pracy zdalnej sprawiła, że pracodawcy szukają sposobów, aby zintegrować pracowników nawet na odległość. Jak wygląda Wielkanoc online?

 

Wielkanocne świętowanie w firmie oznacza stroiki na Wielkanoc, wiosenne kwiaty i charakterystyczne potrawy. Przedsiębiorstwa, w których home office to norma, coraz częściej organizują spotkania online. Informację o planowanej wideokonferencji warto wysłać kilka dni, a nawet tydzień wcześniej – najlepiej mailowo, wskazując nie tylko godzinę, ale też szacowany czas trwania. Można zaplanować je przed kalendarzową Wielkanocą, organizując czas pracy tak, aby każdy z pracowników mógł oderwać się od obowiązków, albo już po świętach, by nie zakłócać napiętego grafiku. Warto też zaznaczyć, że udział w wielkanocnym spotkaniu jest całkowicie dobrowolny.

 

Plan wielkanocnego spotkania online jest raczej standardowy: pracodawca może złożyć życzenia na Wielkanoc, wspominając nie tylko o sukcesach firmy, ale również o wkładzie pracowników. Dobrym pomysłem jest także zaplanowanie czasu, w którym sami pracownicy będą mogli wzajemnie złożyć sobie życzenia. Ze względu na charakter pracy zdalnej ewentualne prezenty najlepiej wysłać do pracowników kurierem lub online.

 

Czytaj także: Pomoc psychologiczna jako benefit dla pracownika – dlaczego warto?

 

Prezenty dla pracowników na Święta Wielkanocne – co kupić?
 

Życzenia na Wielkanoc złożone przez przełożonego to miły dodatek do zaplanowanego spotkania. Aby docenić wysiłek, jaki pracownicy wkładają w codzienne funkcjonowanie firmy, pracodawca może też zdecydować się na wręczenie świątecznych upominków. Takie prezenty mają pokazywać, że pracodawca docenia swoich pracowników – najlepiej, jeśli są to uniwersalne dodatki, które każdemu przypadną do gustu.

Mogą to być wysłane kurierem prezenty rzeczowe, np. ozdobne pisanki, kwiaty, zestawy prezentowe z kawą i czekoladkami lub kosze wielkanocne zawierające m.in. ciasta na Wielkanoc. Inną opcją jest świąteczna premia albo dodatki, które można wysłać online, czyli m.in. bony podarunkowe i różnego rodzaju vouchery.

 

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kiedy wypada Wielkanoc w 2024 roku?

 

W 2024 roku Święto Wielkiej Nocy wypada na przełomie marca i kwietnia. Niedziela Wielkanocna jest 31 marca, a Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia.

 

  • Czy Wielkanoc jest wolna od pracy?

 

Dwa dni Wielkanocy, niedziela i poniedziałek, są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Do dni wolnych nie należą ważne dla chrześcijan dni poprzedzające święto, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.

 

  • Jak zorganizować spotkanie wielkanocne dla pracowników zdalnych?

 

Jest kilka sposobów na zorganizowanie Wielkanocy w pracy online. Jeśli pracownicy się na to zgodzą, można zaprosić ich na spotkanie wideo z ustawionymi kamerkami, bądź też spotkanie grupowe w formie audio. Kolejnym pomysłem jest rozesłanie do pracowników drobnych upominków okolicznościowych.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...
  • Analityk systemowy it (process/task minig)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL,współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych,projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych,pomagasz we wdrażaniu platformy Process...
  • Leader techniczny ai/ml

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:projektujesz rozwiązania wykorzystujące AI/ML oraz zmiany w architekturze Platformy Machine Learning Ops,planujesz i koordynujesz prace związane z utrzymaniem i rozwojem rozwiązań AI/ML oraz Platformy Machine Learning Ops,sprawujesz nadzór merytoryczny w zakresie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?