Praca.pl Poradniki Studenci
Status studenta – kiedy możesz go stracić? Dlaczego jest ważny?

Status studenta – kiedy możesz go stracić? Dlaczego jest ważny?

 
Status studenta – kiedy możesz go stracić? Dlaczego jest ważny?

1 października to dzień, w którym w całej Polsce rozpoczynają się zajęcia nowego roku akademickiego. Na ponad 400 polskich uczelniach publicznych i niepublicznych rozpoczyna naukę ponad milion studentów (w roku akademickim 2023/2024 było ich 1,2 mln – GUS). Każda z tych osób posiada tzw. status studenta. Daje on ważne przywileje związane z pracą zawodową, ubezpieczeniem czy zniżkami na komunikację czy do różnego rodzaju obiektów. Jak nie dopuścić do utraty statusu studenta i jak go potwierdzić? Czy legitymacja wystarczy?

 

Spis treści

Status studenta – definicja

 

Student to osoba, która znajduje się za liście studentów uczelni wyższej, a więc pobiera naukę na studiach I stopnia, II stopnia lub jednolitych studiach magisterskich.

 

W kontekście studiów doktoranckich (III stopnia) mówi się natomiast o statusie doktoranta. Co więcej, nie każda osoba, która bierze udział w wykładach i życiu akademickim uczelni to student. Możliwy jest także status tzw. wolnego słuchacza. Każda uczelnia może indywidualnie określać zasady uczestnictwa wolnych słuchaczy na studiach (np. często w sposób odpłatny, zaoczny), niemniej istotne jest to, że nie mają oni statusu studentów i związanych z nim przywilejów. 

 

Status studenta to potwierdzenie faktu bycia studentem studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich / jednolitych studiów magisterskich. Status ten posiadają zarówno osoby na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych czy wieczorowych. 

 

Status studenta gwarantuje szereg korzyści. Dzięki niemu m.in.:

 

  • masz prawo do uzyskania stypendium naukowego lub stypendium socjalnego, 
  • jesteś zwolniony / zwolniona z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (np. przez pracodawcę lub zleceniodawcę),
  • masz zniżki na przejazdy komunikacją publiczną,
  • masz zniżki na wydarzenia kulturalne, sportowe, do muzeów, galerii sztuki i innych instytucji,
  • możesz korzystać z wymiany studenckiej i np. studiować za granicą, 
  • możesz posługiwać się legitymacją studencką.

 

Czytaj także: Podanie o pracę bez doświadczenia – co powinno zawierać?

 

Jak sprawdzić czy mam status studenta?

 

Podstawowym dokumentem potwierdzającym aktywny status studenta jest ważna legitymacja studencka. Status studenta można jednak stracić w ciągu roku akademickiego, dlatego dla niektórych podmiotów, na przykład Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy zleceniodawcy, okazanie „podbitej" legitymacji to za mało do potwierdzenia statusu studenta. Żeby potwierdzić status studenta, złóż w sekretariacie swojej uczelni wniosek o potwierdzenie statusu studenta / zaświadczenie o statusie studenta (czasami potwierdzenie można uzyskać od ręki – warto zapytać o procedurę w sekretariacie swojej uczelni).

 

Ponieważ większość uczelni posiada aktualnie cyfrowe platformy, na których posiadają konta studenci i pracownicy, prostym sposobem na sprawdzenie, czy posiada się status studenta może być zalogowanie się na tej platformie i sprawdzenie informacji o przebiegu studiów. W razie wątpliwości – skontaktuj się z jednostką administracji ds. studenckich, na przykład sekretariatem uczelni.

 

Kiedy traci się status studenta?

 

Status studenta uzyskuje się w momencie tzw. immartykulacji, czyli wpisania na listę studentów. Co więcej, w wielu uczelniach immartykulacja ma charakter uroczystości przyjęcia nowych osób na pierwszy rok studiów, której istotnym elementem jest złożenie ślubowania studenta.

Wygaśnięcie statusu studenta następuje w dniu ukończenia studiów. Koniec studiów rozumiany jest różnie w przypadku poszczególnych kierunków. Może to być dzień obrony dyplomu (złożenie pracy dyplomowej lub zdanie egzaminu końcowego) czy też zakończenie ostatnich przewidzianych w planie studiów praktyk.

 

Jednak status studenta traci się także w przypadku skreślenia z listy studentów. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

 

Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, art. 108.:

 

1. Studenta skreśla się z listy studentów w przypadku:
1) niepodjęcia studiów;
2) rezygnacji ze studiów;
3) niezłożenia w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego;
4) ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni.

 

2. Student może być skreślony z listy studentów w przypadku:
1) stwierdzenia braku udziału w obowiązkowych zajęciach;
2) stwierdzenia braku postępów w nauce;
3) nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie;
4) niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów.

 

3. Skreślenie z listy studentów następuje w drodze decyzji administracyjnej.

 

Czy studia podyplomowe dają status studenta?

 

Osoby na studiach podyplomowych nie posiadają statusu studenta, ale status (wolnego) słuchacza. Oznacza to, że nie korzystają z praw, jakie daje status studenta (na przykład zniżek na przejazdy czy do instytucji kultury). Osoby na studiach podyplomowych nie mogą też ubiegać się o wymianę studencką czy stypendium. Warto jednak pamiętać, że każda uczelnia może nieco inaczej określać przywileje, jakie wewnątrz jej struktur posiada (wolny) słuchacz.

 

Jak ZUS sprawdza status studenta?

 

Osoby do 26. r. ż., które mają status studenta, cieszą się różnymi przywilejami np. są zwolnione ze składek ubezpieczeniowych i są objęte bezpłatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Osoba zgłaszająca studenta do ZUS (objęty ubezpieczeniem członek rodziny, uczelnia) musi przedstawić dokument potwierdzający ten status, na przykład zaświadczenie z dziekanatu uczelni. 

 

Co więcej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych regularnie weryfikuje uprawnienia ubezpieczonych, a więc między innymi stosuje wewnętrzne procedury weryfikujące status studenta. W razie niejasności ZUS może także skontaktować się z uczelnią w celu potwierdzenia, że ubezpieczony nadal znajduje się na liście studentów.

 

Należy pamiętać, że przywileje i ulgi ubezpieczeniowe przysługują studentom do 26. roku życia. Po przekroczeniu tego wieku dana osoba, niezależnie od tego, czy nadal studiuje czy nie, zostaje objęta ubezpieczeniem ZUS na zasadach ogólnych i konieczne jest odprowadzanie na jej rzecz pełnych składek społecznych i zdrowotnych.

 

 

Co daje status studenta w pracy?

 

  • status studenta a umowa zlecenie

 

Status studenta ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku umowy zlecenie. Jest to popularny typ umowy podpisywany ze studentami, ponieważ oznacza oszczędność dla zleceniodawcy, co nierzadko przekłada się również na wyższe stawki proponowane młodym ludziom.

 

Od umowy zlecenia ze studentem (a także umowy agencyjnej i umowy o świadczenie usług) nie trzeba odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, o ile z tym samym studentem firma nie podpisała jednocześnie umowy o pracę. Co istotne, jeśli student jest zatrudniony na umowę o pracę w jednej firmie, a z kolejną podpisze umowę zlecenie, zleceniodawca jest zwolniony z opłacania składek do ZUS na rzecz studenta.

 

Co w przypadku, gdy zleceniobiorca traci status studenta w miesiącu, w którym obowiązuje umowa zlecenie? W takim przypadku musi zgłosić ten fakt zleceniodawcy, a zleceniodawca powinien w pełni oskładkować wynagrodzenie za wykonanie danego zlecenia.

 

Student na umowie zlecenie ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ. Żeby móc z nich korzystać, do ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić go rodzina (rodzice, opiekunowie prawni, współmałżonek lub inna uprawniona osoba). Jeśli nie ma takiej możliwości, student powinien złożyć wniosek do uczelni o objęcie go ubezpieczeniem zdrowotnym. Należy pamiętać, że gdy wygasa status studenta (z uwagi na zakończenie studiów albo wykreślenie z listy studentów), dana osoba może korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych jeszcze przez 4 miesiące.

 

Ponadto, absolwent studiów pierwszego stopnia zachowuje prawa studenta do 31 października w roku, w którym ukończył studia, z wyłączeniem praw do pewnych świadczeń ujętych w art. 109. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Taka osoba ma prawa studenta, ale nie posiada statusu studenta, który uzyska na przykład w chwili podjęcia studiów II stopnia. Jest to istotne, ponieważ za okres, w którym zleceniobiorca poniżej 26. roku życia nie ma statusu studenta, zleceniodawca musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne.

 

  • status studenta a umowa o pracę

 

Osoby zatrudnione na umowie o pracę są objęte obowiązkowych ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Taka umowa jest w pełni oskładkowana, niezależnie od tego, czy pracownik ma status studenta lub w jakim jest wieku. Pracodawca odprowadza zatem składki emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe.

 

Czytaj takżeStudia online – na czym polegają? Dla kogo? Rekrutacja

 

Status studenta – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy student zaoczny ma status studenta?

 

Student studiów niestacjonarnych (dawniej zaocznych) pierwszego stopnia, drugiego stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich posiada status studenta. Tryb studiów nie wpływa na status studenta.

 

  • Czy szkoła policealna daje status studenta?

 

Osoby uczęszczające do szkół policealnych uzyskują legitymacje potwierdzające status słuchacza (ucznia), a nie status studenta.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Kierownik / Inżynier robót sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Projektowanie konstrukcji budowlanych zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, Wykonywanie obliczeń statycznych i wytrzymałościowych, Opracowywanie dokumentacji technicznej, rysunków oraz specyfikacji, Współpraca z zespołem architektów i inżynierów na...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Projektowanie konstrukcji budowlanych zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, Wykonywanie obliczeń statycznych i wytrzymałościowych, Opracowywanie dokumentacji technicznej, rysunków oraz specyfikacji, Współpraca z zespołem architektów i inżynierów na...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • InfoConsulting Sp. z o.o.
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat / część etatu
    6 dni
    O programie: Program zbudowaliśmy w oparciu o cztery filary, które zapewnią wszechstronny rozwój i doświadczenie w branży IT: Bulid skills: Poznasz zadania i charakter pracy w wybranym zespole (na ten element programu przewidujemy 50% czasu stażu). Deliver value: Doświadczysz współpracy...

Najnowsze artykuły

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe pracowników – podstawowe informacje

Badania okresowe są obowiązkowe dla wszystkich pracowników, różni się tylko częstotliwość ich wykonywania oraz rodzaj zlecanych badań. Przykładowo, jeśli pracownik wykonuje pracę na wysokości, zostanie wysłany m.in. na badanie neurologiczne, nauczyciele mogą spodziewać się badań laryngologicznych, a osoby na kierowniczych stanowiskach – EKG serca i pomiaru poziomu cholesterolu we krwi.

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

Gaslighting w miejscu pracy – czym jest? Jak się przed nim chronić?

„To wcale nie miało miejsca!", „To był przecież niewinny żart, źle to odebrałeś", „Znowu przesadzasz..." Jeśli bardzo często słyszysz tego typu komunikaty kwestionujące Twój zdrowy rozsądek albo podważające Twoje emocje, być może ktoś stara się Tobą manipulować. Gaslighting to bardzo wyrafinowana forma przemocy emocjonalnej. Jakie są oznaki, że gaslighter zastawia na Ciebie pułapkę?

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego i liczby bezrobotnych. Z zestawienia wynika, że stopa bezrobocia w marcu br. zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. To dobra wiadomość świadcząca o dużej stabilności polskiego rynku pracy. Wciąż widać jednak znaczne różnice na poziomie lokalnym. Gdzie bezrobocie jest najwyższe?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379