Kończę studia i nie wiem, co dalej. Nie wiem, co robić w życiu. Z takimi rozterkami zmaga się wielu absolwentów. – Młodzi, wchodząc na rynek pracy, niepotrzebnie wywierają na sobie presję, że muszą od razu wiedzieć, jak pokierować ścieżką kariery – mówi socjolog Anna Nowicka. Rynek pracy zmienia się szybko, dlatego warto przede wszystkim zdobyć kompetencje przydatne w dużej liczbie zawodów.
Najnowsze artykuły - Studenci
Planowanie ścieżki kariery warto zacząć jak najwcześniej. Dlatego praca dla studenta to świetny sposób zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie nauki. Warto wiedzieć, jak jej szukać, jak wyglądają kwestie związane z umowami, praktykami i stażami absolwenckimi.

Zakończenie studiów i co dalej? Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Pokolenie Z a ekologia – „Zetki” chcą pracować w zielonych firmach. Raport Polskiej Zielonej Sieci
Rynek pracy się zazielenia, a przyszłość należy do tych, którzy potrafią połączyć zielone kompetencje z kompetencjami cyfrowymi. Czy „Zetki” sprostają tym wymaganiom? – Przed nami era rywalizacji i polowania na prawdziwe talenty z zielonymi umiejętnościami – komentuje Justyna Szczepanik, autorka raportu „Pokolenie Z a zielone umiejętności”.

Podanie o pracę bez doświadczenia – co powinno zawierać?
Brak doświadczenia nie musi przekreślać szans na znalezienie dobrej pracy. Osoba dopiero wkraczająca na ścieżkę zawodową może przygotować podanie, w którym przekona pracodawcę, że jest odpowiednim kandydatem do pracy w jego firmie. Wyjaśniamy, jak napisać podanie o pracę, które rzeczywiście zwróci uwagę działu HR i zamiast do archiwum lub – co gorsza – do kosza, trafi na biurko pracodawcy.

Praca po studiach – studia, które dają szansę na pracę
Tysiące maturzystów staje właśnie przed jedną z najważniejszych decyzji w życiu – wyborem kierunku studiów. Te powinny dać szansę na dobrze płatną pracę, gwarantować stabilną przyszłość, a przy tym być zgodne z zainteresowaniami oraz talentami kandydata. Jak osiągnąć takie optimum? Decyzję ułatwi Wam lista najpopularniejszych kierunków studiów oraz tych, po których zarabia się najwięcej.

Dlaczego warto wybrać szkołę branżową?
W Polsce brakuje osób z kwalifikacjami zawodowymi i tytułem technika. Jednocześnie aż 21 z 29 zawodów deficytowych na rynku pracy w 2024 roku to te, których można nauczyć się w szkole branżowej i technikum. Dyplom ze szkoły uczącej konkretnego zawodu zwiększa szanse na szybkie zdobycie etatu. Jakie szkoły branżowe są obecnie najbardziej perspektywiczne i czym się kierować w czasie wyboru?

Sztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?
Rozwój sztucznej inteligencji „jest nieunikniony, z przyszłością nie wygrasz, to nasz naturalny progres, adaptuj się”, komentują młodzi. Jednak czyżby AI było jak pociąg pospieszny, do którego wskoczyliśmy i z którego nie możemy już wysiąść? Z przyjemnością prezentujemy badanie i analizę pani Małgorzaty Madej, zwyciężczyni konkursu Praca.pl dla studentów i uczniów.

Rynek pracy w dobie sztucznej inteligencji (AI)
Kto ponosi odpowiedzialność za decyzje podejmowane przez AI, szczególne te mające wpływ na życie ludzkie, jak przyznanie kredytu czy przyjęcie do pracy? Nad odpowiedzią zastanawia się Weronika Wyroba, której tekst został nagrodzony drugim miejscem w konkursie "Rozwój sztucznej inteligencji (AI) i jej wpływ na rynek pracy w przyszłości”.

Strach przed AI czy lęk przed wyjściem ze strefy komfortu? – obraz rynku pracy XXI wieku
„Ten dzień jest tragiczny, szarga mną stres i niezliczona liczba obaw. Czekam tylko, aż wybije 16:00. Wtedy w końcu dowiem się, czy AI jest dla mnie przeciwnikiem..." Brawurowe opowiadanie i komentarz p. Zuzanny Czernickiej otwiera podium zwycięzców konkursu pt. Rozwój sztucznej inteligencji (AI) i jej wpływ na rynek pracy w przyszłości. Zapraszamy do lektury!
Polecane oferty
-
Kierownik / Inżynier robót sanitarnych
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski praca stacjonarnaspecjalista mid / senior / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat -
specjalista (mid) / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Projektant Konstrukcji Budowlanych
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20 praca stacjonarnaspecjalista senior / mid umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat -
młodszy specjalista (junior) / asystent umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
-
specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat rekrutacja online
-
Architekt
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski praca stacjonarnastarszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat
Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy
Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?
– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje
– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?
Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem
Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?