Praca.pl Poradniki Studenci
Podanie o pracę bez doświadczenia – co powinno zawierać?

Podanie o pracę bez doświadczenia – co powinno zawierać?

 
Podanie o pracę bez doświadczenia – co powinno zawierać?

Brak doświadczenia zawodowego nie musi z góry przekreślać szans na znalezienie zatrudnienia. Osoba dopiero wkraczająca na ścieżkę kariery może przygotować podanie, w którym przekona pracodawcę, że jest odpowiednim kandydatem do pracy w jego firmie. Jak napisać podanie o pracę, które rzeczywiście zwróci uwagę działu HR i zamiast do archiwum lub – co gorsza – do kosza, trafi na biurko pracodawcy? Oto co powinieneś wiedzieć o atrakcyjnym podaniu o przyjęcie do pracy.

 

Spis treści

Co to jest podanie o pracę?

 

Jako początkujący użytkownik rynku pracy, bez doświadczenia zawodowego, na początek powinieneś wiedzieć, że podanie o pracę nie jest tym samym co list motywacyjny. Oba dokumenty wysyła się w aplikacjach wraz z CV, niemniej mają one zasadniczo różne funkcje.

 

  • Podanie o pracę a list motywacyjny

 

List motywacyjny jest dokumentem aplikacyjnym, w którym poszerzasz i uzupełniasz informacje zawarte w życiorysie zawodowym. Przygotowuje się go w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, dlatego bardzo często nawiązuje się w nim do informacji zawartych w tymże. Przykładowo, jeśli pracodawca w ogłoszeniu wymienia kwalifikacje i cechy idealnego kandydata na dane stanowisko, kandydaci w listach często wskazują na swoje doświadczenie i umiejętności związane z tymi wytycznymi.

 

W tym kontekście można powiedzieć, że pisanie podania o pracę jest trudniejsze. W przeciwieństwie do pozostałych dokumentów kwalifikacyjnych, zwykle wysyłasz podanie w chwili, kiedy dana firma nie prowadzi rekrutacji na interesujące Cię stanowisko. Nie masz zatem do dyspozycji oferty pracy, z którego dowiesz się, kogo szuka pracodawca. W istocie firma aktualnie nie planuje poszerzać grona pracowników? Czy zatem warto napisać podanie?

 

  • Czy warto napisać podanie o przyjęcie do pracy?

 

Jeśli zależy Ci na pracy w konkretnej firmie – zdecydowanie tak. Podanie do pracy ma na celu przekonanie pracodawcy, by zrobił dla Ciebie wyjątek i Cię zatrudnił. Nie dlatego, że wynika to z bieżących braków kadrowych, ale dlatego, że przyjęcie Cię do pracy będzie się po prostu opłacać jego przedsiębiorstwu. Potraktuj zatem ten dokument jak reklamę swojej osoby. Stwórz podanie, w którym opisujesz swoje najmocniejsze strony i dowodzisz, dlaczego firma skorzysta na zatrudnieniu Ciebie w tym właśnie momencie. Przedstaw swój potencjał, prawdziwy talent, osiągnięcia (nawet typu non-profit). Chodzi o to, by rekruter bądź inny pracownik działu kadr, do którego trafi Twoje zgłoszenie o chęci podjęcia pracy, była zaintrygowana i chciała Cię bliżej poznać. 

 

  • Podanie o pracę z doświadczeniem a podanie o pracę bez doświadczenia zawodowego

 

Osoby mające długi staż w branży czy na podobnym stanowisku mają ułatwione zadanie. Mogą pochwalić się osiągnięciami, nawiązać do obowiązków i cech charakterystycznych pełnionej wcześniej funkcji. Jako osoba bez doświadczenia musisz jednak wiedzieć, że to nie oznacza, że jesteś na straconej pozycji. Wciąż bardzo niewiele osób szukających pracy decyduje się na wysyłanie podań do firm, które aktualnie nie prowadzą rekrutacji. Zdecydowana większość poprzestaje na wysyłaniu zgłoszeń w odpowiedzi na oferty. A to oznacza, że jeśli wychodzisz z inicjatywą i starasz się o przyjęcie do wymarzonej firmy, gdy ta nie prowadzi naboru, Twoja konkurencja może być mniej liczna niż myślisz. Co więcej, wysyłając podanie, dajesz dowód zaangażowania, odwagi i lojalności dla danej marki. W oczach pracodawców pracownik mniej doświadczony, ale bardziej zaangażowany, może być cenniejszym nabytkiem od osoby z dużym stażem, której związki z daną marką są o wiele luźniejsze. 

 

Brak doświadczenia w podaniu o pracę nie musi być dużym problemem. Forma tego dokumentu umożliwia bowiem podkreślenie umiejętności i zalet jako osoby najlepiej predysponowanej do danej pracy, bez odwoływania się do przeszłych miejsc pracy. Jako kandydat bez doświadczenia, poszukaj swoich atutów w innych obszarach. Czy w Twoim wykształceniu, działalności szkolnej, uczelnianej, charytatywnej, non-profit, pasjach i doświadczeniach życiowych jest coś, czym mógłbyś się pochwalić? Jakie są Twoje kompetencje miękkie? Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami, a potem pochwal się nimi.

 

 

Jak napisać podanie o zatrudnienie?

 

  • Krótkie podanie o pracę – wzór

 

Każde podanie o pracę powinno uwzględniać wszystkie niezbędne elementy pozwalające na zidentyfikowanie kandydata i odbiorcy dokumentu oraz przedstawienie korzyści, jakie zyska potencjalny pracodawca zatrudniając daną osobę. Co powinno się w nim znaleźć?

Podanie powinno zawierać takie informacje jak:

 

  • miejscowość i data;

  • dane osobowe (imię i nazwisko kandydata, adres e-mail, numer telefonu);

  • dane odbiorcy (kierownictwo firmy, dział HR itp.);

  • właściwa treść podania;

  • podpis kandydata;

  • opcjonalnie lista załączników (na przykład CV).

 

Osoba, która przygotowuje podanie o pracę, powinna pamiętać o wskazaniu stanowiska, jakie ją interesuje i własnych predyspozycjach do jego objęcia. 

 

Czytaj takżeCechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

 

  • Podstawowe informacje w dokumencie

 

Używaj formalnych zwrotów, nie zapomnij o sformułowaniach grzecznościowych. Na końcu powinien znaleźć się podpis. Jeśli podanie jest papierowe, powinien być odręczny. W przypadku elektronicznego podania o pracę dokument warto zapisać w formacie PDF.

 

Krótkie podanie o pracę powinno także:

 

  • być napisane językiem korzyści. Pamiętaj, że tworząc je, wcielasz się w rolę marketingowca, którego zadaniem jest sprawienie, by pracodawca chciał Cię zatrudnić, nawet jeśli jeszcze przed chwilą nie miał pojęcia o tak fantastycznym kandydacie na rynku pracy!
  • powinno składać się z krótkiego wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Jasna struktura, proste zdania bez zawiłej struktury gramatycznej, brak nachalnej czy z jakichś względów niestosownej interpunkcji (np. licznych wielokropków, wykrzykników) – to wszystko uczyni Twoje podanie bardziej przystępnym;
  • być wolne od banałów, które pracownicy działów HR znają na pamięć. Jeśli nie chcesz zanudzić adresata, zapomnij o: Zwracam się z uprzejmą prośbą o... Możesz zacząć chociażby od przedstawienia siebie. Napisz, dlaczego jesteś tak cenną osobą z punktu widzenia tej konkretnej firmy. Korzystaj ze swojej biografii, ale pamiętaj, że podanie musi odnosić się do tych informacji, które faktycznie mogą stanowić korzyść z punktu widzenia danego pracodawcy;
  • być spersonalizowane. Ogólne podanie o pracę, wysyłane masowo, prawdopodobnie nie będzie skuteczne. Każda firma jest inna, ma inne potrzeby i inną politykę kadrową. Postaraj się poznać jak najlepiej kulturę organizacyjną miejsca, w którym chcesz pracować, jej wartości oraz unikatowe cechy. W swoim podaniu możesz dać do zrozumienia, że dane wartości są cenne również dla Ciebie;
  • zawierać obowiązującą klauzulę RODO (zgoda na przetwarzanie danych osobowych) – bez takiej klauzuli kandydat nie może wziąć udziału w procesie rekrutacyjnym.

 

Sprawdź także, jak napisać pierwsze CV.

 

Podanie o pracę bez doświadczenia – jakich błędów nie popełniać?

 

Podania o pracę wysyłane są dość rzadko, dlatego jest spora szansa, że Twoja aplikacja zostanie zauważona i odczytana przez pracownika działu kadrowego lub bezpośrednio osobę odpowiedzialną za rekrutację (np. managera zespołu). Masz unikatową szansę na zrobienie dobrego wrażenia. By tak się właśnie stało, unikaj następujących błędów:

 

  • Podanie o pracę nie może być zbyt długie ani zbyt trudne

 

Ściana tekstu, kilkustronicowy esej, list zawierający długie, wielokrotnie złożone zdania albo nagromadzenie trudnych wyrazów – to wszystko sprawi, że Twoje starannie przygotowane podanie do pracy prawdopodobnie zostanie z marszu odrzucone. Nie zakładaj, że pracownik HR jest osobą o wyjątkowej cierpliwości albo mającą czas na czytanie długich i trudnych elaboratów. 

 

  • Podanie o pracę nie może być nudne

 

Oczywiście musisz trzymać się formy podania, używać zwrotów grzecznościowych itp., ale za wszelką cenę unikać wyświechtanych frazesów. Postaraj się też nie być przewidywalny. Pomyśl o reklamach - większość z nich wyłączamy lub wyciszamy, niemniej reklamy zabawne, zaskakujące albo trzymające w napięciu jesteśmy skłonni obejrzeć do końca i nawet dobrze się przy nich bawić. Twoje podanie o pracę także nie powinno być nudną reklamą. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej, jeśli pokażesz podanie przed wysłaniem kilku osobom. Poproś o szczerą opinię – czy przeczytałyby dokument do końca? Czy zaciekawiłby je kandydat i chciałyby go poznać osobiście? Co im się podobało, a co nie w Twoim podaniu?

 

  • Podanie o pracę nie może zawierać błędów językowych

 

Przed wysłaniem podania, koniecznie sprawdź dokument pod kątem literówek, błędów gramatycznych, ortograficznych itp. Tego typu wpadki mogą kosztować więcej, niż myślisz. Błędy i pomyłki świadczą o niestaranności i lekceważeniu, a nie są to cechy, jakimi chcesz się wykazać przed pracodawcą. Pamiętaj, że podanie to formalny dokument i ma określoną strukturę. Upewnij się, że wszystkie akapity są na swoim miejscu. Dla pewności warto zapisać podanie o pracę w formacie PDF. 

 

 

Podanie o pracę bez doświadczenia – kiedy należy je przygotować?

 

Podanie o pracę przygotowuje się, gdy dana firma nie prowadzi aktualnie procesu rekrutacyjnego. Kontakt z wybraną placówką w takiej formie możesz nawiązać w celu zwrócenia uwagi pracodawcy. Twoim celem jest skłonienie go:

 

  • by przyjął Cię do pracy, mimo braku wcześniejszych planów powiększenia kadry lub
  • by wziął pod uwagę Twoją kandydaturę, gdy tylko pojawi się potrzeba zwiększenia liczby pracowników.

 

Oznacza to, że nawet jeśli spotkasz się z odmową, Twoje podanie o pracę  CV mogą trafić do bazy HR i pracodawca rozważy je pozytywnie np. za kilka miesięcy. 

 

Podanie o pracę bez doświadczenia – kto powinien je złożyć?

 

Podanie może złożyć każda osoba zainteresowana zatrudnieniem w danej firmie. W praktyce jest to idealne rozwiązanie dla osób bez doświadczenia zawodowego. Krótkie podanie o pracę umożliwia bowiem przedstawienie kompetencji i umiejętności bez konieczności posiadania bogatego doświadczenia na danym stanowisku.

 

Podanie wysyłane do potencjalnego pracodawcy to także sposób na wyróżnienie się spośród innych kandydatów oraz dotarcie do pracodawcy, który obecnie nie prowadzi rekrutacji.

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Podanie o pracę bez doświadczenia – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak napisać podanie o pracę?

 

Podanie wysłane do potencjalnego pracodawcy powinno być czytelne i konkretnie wskazywało na kompetencje przydatne na danym stanowisku. Warto przedstawić swoje umiejętności i kwalifikacje, podkreślając przy tym znajomość specyfiki działania firmy i możliwości przyczynienia się do jej dalszego rozwoju.

 

  • Podanie o pracę czy list motywacyjny?

 

Podanie o pracę i list motywacyjny to dwa odrębne dokumenty o innym zastosowaniu. List motywacyjny, tak jak CV, wysyłany jest w odpowiedzi na konkretne oferty pracy. Podanie pozwala nawiązać kontakt z potencjalnym pracodawcą, gdy firma aktualnie nie prowadzi rekrutacji. Krótkie podanie o pracę skupia się na umiejętnościach i predyspozycjach do pracy, a nie nawiązuje do wymagań zawartych w ofercie.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Zielona Góra    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Braniewo    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Warszawa, ul. Modlińska    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Warszawa, ul. Międzynarodowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Warszawa, ul. Obozowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Zgorzelec, ul. Staszica    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.