Praca.pl Poradniki Studenci
Dlaczego warto wybrać szkołę branżową?

Dlaczego warto wybrać szkołę branżową?

 
Dlaczego warto wybrać szkołę branżową?

Przekonanie, że praca w Polsce czeka przede wszystkim na osoby po studiach, okazuje się nie mieć wiele wspólnego z realiami rynku pracy. To osoby z wykształceniem branżowym oraz stopniem zawodowym technika bardzo często mogą dziś przebierać w ofertach. Jakie szkoły branżowe dają największe szanse na atrakcyjną pracę? Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru szkoły średniej?

 

Spis treści

Rośnie zapotrzebowanie na absolwentów szkół branżowych i techników

 

Liceum ogólnokształcące, a potem studia wyższe – niedawno ten model kształcenia należał do najwyżej cenionych przez rodziców planujących przyszłość zawodową dla swoich dzieci, a także samych młodych ludzi. E efekcie Polska w krótkim czasie stała się krajem z wysokim odsetkiem osób po studiach wyższych. Byłoby to korzystne, gdyby nie fakt, że jednocześnie zawody techniczne zaczęły być traktowane po macoszemu – co nie spotyka się z realnym zapotrzebowaniem pracodawców i sytuacją na współczesnym rynku pracy. Efekt? Wiele osób po studiach, które włożyły wysiłek, a nieraz i ogromne nakłady finansowe na ukończenie uczelni wyższej, musiało i nadal musi podejmować pracę poniżej kwalifikacji – w tym nierzadko nisko płatną, w której nie wykorzystują wiedzy nabytej na studiach. Jednocześnie pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem techników i absolwentów szkół branżowych, mających konkretne umiejętności i kwalifikacje zawodowe. 

 

Model kształcenia, w którym wybory edukacyjne przyszłych kandydatów do pracy nie współgrają z potrzebami działających na rynku przedsiębiorstw, nie służy nikomu. Pozytywna wiadomość jest taka, że reforma edukacyjna zapoczątkowana w 2019 roku, przekształcająca szkoły zawodowe w lepiej przystosowane do warunków rynku pracy szkoły branżowe I i II stopnia, już przynosi efekty. Coraz więcej młodych ludzi dostrzega zalety szkół przygotowujących do wykonywania określonych zawodów – przede wszystkim dlatego, że takie wykształcenie często daje gwarancję na znalezienie pracy od ręki, a także – z uwagi na ciągle widoczne braki kadrowe – to szansa na atrakcyjne wynagrodzenie i stabilną umowę o pracę.

 

Czytaj takżeRekrutacja vs. pokolenie Z: czy to się może (nie) udać?

 

Po jakich szkołach branżowych i technikach czeka praca w 2024 roku?

 

Każdego roku w szkołach branżowych w Polsce pobiera naukę ponad 200 tys. młodych ludzi, którzy mają do wyboru około 1,7 tys. szkół branżowych I i II stopnia i ponad 200 szkół branżowych II stopnia. Nieco więcej jest techników (około 1,9 tys.), w których naukę pobiera blisko 29 tys. uczniów (GUS, Edukacja w roku szkolnym 2022/2023, wyniki wstępne). Wydaje się sporo, niemniej liczba absolwentów mających kwalifikacje do wykonywania konkretnych profesji oraz z tytułem technika wciąż jest niewystarczająca w stosunku do ogromnych potrzeb pracodawców. 

 

Wysokie zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem zawodowym i technicznym widać w okresowych wynikach badania Barometr zawodów, wykonywanego z inicjatywy resortu pracy. Jak co roku, także i w tym w prognoza deficytu kandydatów na rynku zatrudnienia obejmuje w większości profesje nauczane właśnie w szkołach branżowych oraz technikach. Do najbardziej perspektywicznych szkół branżowych w 2024 roku należą te o profilu budowlanym, a także przygotowujące do zawodów z branży mechanicznej, motoryzacyjnej, elektroenergetycznej, metalurgicznej, opieki zdrowotnej, transportowej i z dziedziny rachunkowości.

 

Praca dla budowlańców, techników mechaników, techników spawalnictwa, techników rachunkowości czy techników medycznych bardzo często dostępna jest od zaraz. Z uwagi na ogromną lukę kadrową, wysokie szanse na etat mają także kandydaci bez doświadczenia oraz uczniowie szkół branżowych i techników szukający staży i praktyk. Braki kadrowe przekładają się nie tylko na małą konkurencję w czasie rekrutacji, a też często na możliwość wynegocjowania atrakcyjnych stawek wynagrodzenia oraz stabilne zatrudnienie opierające się na umowie o pracę.

 

 

Zawody deficytowe w Polsce, których można nauczyć się w szkole branżowej i technicznej

 

Aż 21 spośród 29 grup profesji deficytowych w Polsce to te, do których można zdobyć kwalifikacje w szkole branżowej oraz w technikum. To ogromna szansa na szybkie podjęcie pracy już w trakcie nauki lub tuż po odebraniu dyplomu szkoły średniej. Co więcej, szkoła branżowa i technikum wcale nie przekreślają rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji. Przeciwnie, stanowią solidną podstawę do kontynuowania nauki w szkole policealnej lub na studiach, jednocześnie wykonując wybrany zawód, zdobywając niezwykle cenne doświadczenie w pracy.

 

Kto jest obecnie poszukiwany na rynku zatrudnienia? Na liście zawodów deficytowych, których można się nauczyć w szkole branżowej i technikum, figurują:

 

  • w branży budowlanej – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,

  • w branży drogowej i inżynieryjno-instalacyjnej – operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,

  • w branży elektroenergetycznej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, 

  • w branży mechanicznej – spawacze, ślusarze, operatorzy obrabiarek skrawających,

  • w branży motoryzacyjnej – mechanicy pojazdów samochodowych,

  • w branży opieki zdrowotnej – opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, fizjoterapeuci i masażyści, 

  • w branży transportu drogowego – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,

  • w branży spedycyjno-logistycznej – magazynierzy,

  • w branży hotelarsko-gastronomiczno-turystycznej – kucharze,

  • w branży ekonomiczno-administracyjnej – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, 

  • pracownicy służb mundurowych.

 

Jak wybrać szkołę branżową?

 

Młodzi ludzie mają do wyboru szkoły branżowe I stopnia (3-letnie), po których można kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia (2-letniej) i zdobyć tytuł technika. Tytuł zawodowy technika można uzyskać także po ukończeniu technikum. W obu przypadkach absolwenci przystępują do egzaminu państwowego i zdobywają określone kwalifikacje. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wieńczący naukę egzamin państwowy ma część teoretyczną oraz praktyczną.

 

W szkołach branżowych i technikach szlifowanie praktycznych umiejętności i rozwiązywanie realnych problemów związanych z pracą powinna mieć szczególne znaczenie. Zajęcia praktyczne w szkole i u pracodawców, w ramach praktyk i stażu zawodowego, mają pozwolić młodemu człowiekowi na poznanie realiów profesji. Warto dokładnie zapoznać się z programem nauczania wybranej placówki edukacyjnej, poznać opinie na jej temat i dowiedzieć się, gdzie uczniowie zdobywają umiejętności praktyczne oraz jak wyglądają zajęcia.

 

Podczas wyboru szkoły branżowej i technikum dla siebie warto kierować się nie tylko potrzebami rynku pracy, ale i własnymi zainteresowaniami oraz talentami. Postawienie na szkołę dającą konkretny zawód można traktować jak pierwszy krok na ścieżce kariery, którą chce podążać przyszły specjalista w danej dziedzinie. Młody człowiek dokonuje w ten sposób pierwszej inwestycji w swoją przyszłość, w postaci wysiłku wkładanego w naukę, poświęcanego czasu i zaangażowania. Żeby wybór był trafny, a uczeń miał jak największe szanse na dobry start na rynku pracy, wybrana profesja powinna dawać osobistą satysfakcję i skłaniać do samodzielnego rozwoju umiejętności.

 

Zastanawiając się na konkretną szkołą średnią, dobrze jest też wziąć pod uwagę, czy jej oferta nadąża za szybko zmieniającym się rozwojem technologicznym. W coraz większej liczbie profesji, w tym związanych nie tylko z usługami, ale i chociażby z przemysłem, rośnie znaczenie kompetencji cyfrowych. Wybierając technikum i szkołę branżową, warto zwrócić uwagę, czy kompetencje te są w danej placówce rozwijane, a także czy uczy się w niej najnowszych technologii związanych z pracą w określonej branży i konkretnej profesji.

 

Czytaj takżeTrendy na rynku pracy 2024 – wyzwania, szanse, zagrożenia. Co nas czeka w nowym roku?

 

Szkoły branżowe w Polsce – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ile jest szkół branżowych w Polsce?

 

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (Edukacja w roku szkolnym 2022/2023, wyniki wstępne) w Polsce działa 1672 szkół branżowych I stopnia i 226 szkół branżowych II stopnia.

 

  • Jaką warto wybrać szkołę branżową?

 

W czasie wyboru szkoły branżowej warto kierować się osobistymi zainteresowaniami, ale też zapotrzebowaniem na pracowników na rynku pracy. Aktualne prognozy Barometru zawodów wskazują na wysoki deficyt chętnych do pracy m.in. budowlańców, mechaników, kierowców, techników medycznych i techników rachunkowości. Wybranie szkoły branżowe kształcące w tych dziedzinach zwiększa szanse na szybkie znalezienie pracy po zakończeniu nauki.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Paid Internship in Civil Engineering, Environmental Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    19 godz.
    Position purpose Participate in collaborations with multidiscipline and multicultural teams across different intellectual arenas to produce concepts, ideas, materials, molds, formwork, and prototypes. Leverage Cemex technology strength by exploring the limits conceptually and realizing the...
  • Paid Internship in Civil Engineering, Computer Science Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    19 godz.
    Position purpose The Global Research and Development Department is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The aim of the team is to create new products and solutions for the different challenges Cemex customers have in their construction projects. The position is...
  • Paid Internship in Chemistry, Chemical Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    19 godz.
    Position purpose The Global Operations and Technology department (GO&T) is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The GO&T team handles and / or supports all production technology related projects of the company worldwide. Its mandate is two folded: On one hand it...
  • Transgourmet Polska Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Dołącz do nas, jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega: nadzór nad działaniami operacyjnymi prowadzonymi w hali sprzedaży, proces sprzedaży w handlu wielkopowierzchniowym, rozwój sprzedaży, analiza wyników sprzedażowych, prowadzenie kontroli i zapewnienie realizacji celów...
  • Transgourmet Polska Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Dołącz do nas, jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega: nadzór nad działaniami operacyjnymi prowadzonymi w hali sprzedaży, proces sprzedaży w handlu wielkopowierzchniowym, rozwój sprzedaży, analiza wyników sprzedażowych, prowadzenie kontroli i zapewnienie realizacji celów...
  • Młodszy Koordynator Projektu (staż)

    Rockfin S.A.   Bydgoszcz, ul. Podmiejska 4    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    Opis stanowiska: Wsparcie Kierownika Projektu w procesie przygotowania ofert techniczno-handlowych dla Klientów. Udział w przygotowaniu raportów postępu prac dla Klientów. Pomoc w przygotowaniu dokumentów do procesu przeglądu projektu / oferty. Wsparcie Kierownika Projektu i Inżyniera...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?