Praca.pl Poradniki Studenci
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

 
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza, że posiadamy status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień. Są to zniżki na przejazd komunikacją miejską, ale też dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typu dokumentu: legitymację studencką ELS albo mLegitymację. Sprawdź, czym się one różnią.

 

Spis treści

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – czy to to samo?

 

Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) to elektroniczna wersja dokumentu, który potwierdza status studenta. mLegitymacja także dostępna jest jedynie elektronicznie, jednak nie są to te same dokumenty. Na czym polega różnica?

 

Wszystkie kierunki studiów uprawniają do skorzystania ze zniżek przysługujących studentom. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie statusu studenta, który można potwierdzić okazując legitymację. Legitymacjastudencka może mieć dwie formy:

 

  • elektroniczna legitymacja studencka (ELS) – elektroniczna forma karty procesorowej;

  • mLegitymacja – dokument elektroniczny przechowywany za pomocą rządowej aplikacji mObywatel.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – definicja

 

Legitymacja dla studenta ELS to wprowadzony przepisami rozporządzenia z dnia 2 listopada 2006 roku w sprawie dokumentacji przebiegu studiów elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjne legitymacje. Jest to karta z tworzywa sztucznego z wbudowanym procesorem stanowiąca dokument poświadczający status studenta.

 

mLegitymacja – co to?

 

mLegitymacja to legitymacja studencka w wersji na telefon., która stanowi część aplikacji mObywatel. Zgodnie z prawem może zastąpić tradycyjny dokument – jej okazanie potwierdza status studenta i uprawnia do skorzystania z ulg i zwolnień.

 

mLegitymacja – jak aktywować?

 

Aktywacja mLegitymacji jest banalnie proste. Na początku należy się upewnić, że uczelnia, na której studiujemy, uczestniczy w programie prowadzonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jeśli tak, konieczne jest uzupełnienie wniosku – dostępnego w dziekanacie lub na stronie internetowej danej uczelni – i dołączenie do niego zdjęcia w formacie jpg. albo jpeg. (maks. rozmiar pliku to 5 MB).

 

Legitymacja studencka w takiej formie zostaje aktywowana poprzez użycie kodu QR i kodu aktywacyjnego, które otrzymamy w dziekanacie.

 

mLegitymacja – ile trwa jej aktywacja?

 

mLegitymacja wydawana jest na wniosek studenta. Po złożeniu zamówienia w aplikacji mObywatel widoczna jest informacja, że zamówienie jest w toku. Gdy zostanie przetworzone, student otrzyma powiadomienie o tym, że mLegitymacja jest gotowa do zainstalowania.

 

Ile trwa wyrobienie legitymacji studenckiej? Jeśli zostanie poprawnie złożony, przetwarzanie wniosku zazwyczaj trwa nie dłużej niż 24 godziny.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – jak wyrobić?

 

Wyrobienie ELS wymaga zalogowania na indywidualne konto IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). Po wczytania fotografii kandydata na studia możliwy jest wydruk podania o wydanie ELS. Wszelkie opłaty należy uiszczać dopiero po zakwalifikowaniu na uczelnię. Podanie i dowód uiszczenia opłaty trzeba złożyć w wyznaczonym terminie do dziekanatu.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – czy jest obowiązkowa?

 

Elektroniczna legitymacja to wykorzystywany od kilkunastu lat następca papierowego dokumentu. Jest to obowiązkowy identyfikator każdego studenta – potwierdza jego status i w zależności od uczelni pełni wiele dodatkowych funkcji.

 

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – koszty

 

Legitymacja studencka to zarówno mLegitymacje, jak i elektroniczne legitymacje studenckie. Ta pierwsza jest odpowiednikiem tradycyjnego dokumentu na urządzenia mobilne, a jej aktywacja jest bezpłatna. Aby skorzystać z możliwości, jakie daje mLegitymacja, wystarczy dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 roku w sprawie studiów koszt wyrobienia legitymacji ELS to 22 złote. Jeśli konieczne jest wydanie duplikatu ELS, opłata wynosi 33 złote.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    19 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?