Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień. Są to zniżki na przejazd komunikacją miejską, ale też dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy tego dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią.
Spis treści
- Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – czy to to samo?
- Elektroniczna legitymacja studencka – definicja
- Elektroniczna legitymacja studencka – jak wyrobić?
- Elektroniczna legitymacja studencka – czy jest obowiązkowa?
- mLegitymacja – co to?
- mLegitymacja – jak aktywować?
- mLegitymacja – ile trwa jej aktywacja?
- mLegitymacja – jakie uczelnie?
- Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – koszty
- Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – najczęściej zadawane pytania
Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – czy to to samo?
Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) to elektroniczna wersja dokumentu, który potwierdza status studenta. mLegitymacja także dostępna jest jedynie elektronicznie, jednak nie są to te same dokumenty. Na czym polega różnica?
Wszystkie kierunki studiów uprawniają do skorzystania ze zniżek przysługujących studentom. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie statusu studenta, który można potwierdzić okazując legitymację.
Legitymacja studencka może mieć dwie formy:
-
elektroniczna legitymacja studencka (ELS) – elektroniczna forma karty procesorowej;
-
mLegitymacja – dokument elektroniczny przechowywany za pomocą rządowej aplikacji mObywatel.
Elektroniczna legitymacja studencka – definicja
Legitymacja dla studenta ELS to wprowadzony przepisami rozporządzenia z dnia 2 listopada 2006 roku w sprawie dokumentacji przebiegu studiów elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjne legitymacje. Jest to karta z tworzywa sztucznego z wbudowanym procesorem stanowiąca dokument poświadczający status studenta.
Elektroniczna legitymacja studencka – jak wyrobić?
Wyrobienie ELS wymaga zalogowania na indywidualne konto IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). Po wczytania fotografii kandydata na studia możliwy jest wydruk podania o wydanie ELS. Wszelkie opłaty należy uiszczać dopiero po zakwalifikowaniu na uczelnię. Podanie i dowód uiszczenia opłaty trzeba złożyć w wyznaczonym terminie do dziekanatu.
Elektroniczna legitymacja studencka – czy jest obowiązkowa?
Elektroniczna legitymacja to wykorzystywany od kilkunastu lat następca papierowego dokumentu. Jest to obowiązkowy identyfikator każdego studenta – potwierdza jego status i w zależności od uczelni pełni wiele dodatkowych funkcji.
mLegitymacja – co to?
mLegitymacja to legitymacja studencka w wersji na telefon., która stanowi część aplikacji mObywatel. Zgodnie z prawem może zastąpić tradycyjny dokument – jej okazanie potwierdza status studenta i uprawnia do skorzystania z ulg i zwolnień.
mLegitymacja – jak aktywować?
Aktywacja mLegitymacji jest banalnie proste. Na początku należy się upewnić, że uczelnia, na której studiujemy, uczestniczy w programie prowadzonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jeśli tak, konieczne jest uzupełnienie wniosku – dostępnego w dziekanacie lub na stronie internetowej danej uczelni – i dołączenie do niego zdjęcia w formacie jpg. albo jpeg. (maks. rozmiar pliku to 5 MB).
Legitymacja studencka w takiej formie zostaje aktywowana poprzez użycie kodu QR i kodu aktywacyjnego, które otrzymamy w dziekanacie.
mLegitymacja – ile trwa jej aktywacja?
mLegitymacja wydawana jest na wniosek studenta. Po złożeniu zamówienia w aplikacji mObywatel widoczna jest informacja, że zamówienie jest w toku. Gdy zostanie przetworzone, student otrzyma powiadomienie o tym, że mLegitymacja jest gotowa do zainstalowania.
Ile trwa wyrobienie legitymacji studenckiej? Jeśli zostanie poprawnie złożony, przetwarzanie wniosku zazwyczaj trwa nie dłużej niż 24 godziny.
mLegitymacja – jakie uczelnie?
Z legitymacji studenckich w smartfonach korzysta już około jedna czwarta polskich uczelni. Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Cyfryzacji w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, wydają ją między innymi:
- Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny,
- Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Bydgoska, Politechnika Rzeszowska,
- Warszawski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
- Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni.
Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – koszty
Legitymacja studencka to zarówno mLegitymacje, jak i elektroniczne legitymacje studenckie. Ta pierwsza jest odpowiednikiem tradycyjnego dokumentu na urządzenia mobilne, a jej aktywacja jest bezpłatna. Aby skorzystać z możliwości, jakie daje mLegitymacja, wystarczy dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 roku w sprawie studiów koszt wyrobienia legitymacji ELS to 22 złote. Jeśli konieczne jest wydanie duplikatu ELS, opłata wynosi 33 złote.
Czytaj także: Studia online – na czym polegają? Dla kogo? Rekrutacja
Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – najczęściej zadawane pytania:
-
Na jakim telefonie działa mLegitymacja studencka?
mLegitymacja działa w ramach aplikacji mObywatel. Żeby z niej korzystać, potrzebujesz smartfonu z systemem Android lub iOS.
-
Co daje wyrobienie mLegitymacji studenckiej?
Legitymacją studencką można potwierdzić swój status studenta. Dlaczego warto posiadać mLegitymację? Ponieważ masz ją zawsze pod ręką – znajduje się po prostu w aplikacji w Twoim smartfonie. Cyfrowej legitymacji studenckiej nie zgubisz ani nie zniszczysz. Co więcej, to ekologiczna opcja: taka legitymacja nie wykorzystuje ani grama plastiku czy innego surowca.