Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

 
Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Sposób myślenia, odczuwanie różnych emocji, predyspozycje i motywy działania – to, jak myślimy, jak się czujemy i jak zachowujemy, determinowane jest w znacznym stopniu przez cechy naszej osobowości. A tę możemy zbadać. Model Wielkiej Piątki wyodrębnia pięć głównych czynników, które tworzą osobowość człowieka. Sprawdź, na czym polega Pięcioczynnikowy Model Osobowości, jak może pomóc w biznesie, odnieść sukces w pracy, a także jakie znaczenie Big Five odgrywa w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

 

Spis treści

Model Wielkiej Piątki – co to? Historia

 

Wielka Piątka, znana również jako Pięcioczynnikowy Model Osobowości, to teoria opracowana przez amerykańskich psychologów – jego twórcy to Paula Costa i Roberta McCrae. Model wyróżnia pięć podstawowych czynników kształtujących osobowość człowieka. Zakłada się, że każda osoba może zostać sklasyfikowana na podstawie pięciu konkretnych cech, które stanowią o jej charakterze. Cechy te znane są pod akronimem OCEAN, od angielskich słów nazw cech osobowości. Należą do nich: otwartość na doświadczenie, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność. 

 

The Big Five – pięć podstawowych cech osobowości:

 

  • O jak openess, otwartość
  • C jak conscientiousness, sumienność
  • E jak extraversion, ekstrawersja
  • A jak agreeableness, ugodowość
  • N jak neuroticism, neurotyczność 

 

Zgodnie z Pięcioczynnikowym Modelem Osobowości wszystkie czynniki kształtujące osobowość człowieka są niezmienne i uniwersalne, czyli niezależne od rasy, płci czy kultury, a także uwarunkowane biologicznie i w dużej mierze podlegają dziedziczeniu. Co jednak najważniejsze – czynniki te mają realny wpływ na przystosowanie człowieka do otaczającego go świata. 

 

Sprawdź także, jak zachować stabilność emocjonalną w pracy.

 

Pięcioczynnikowy Model Osobowości – zastosowanie

 

Wielka Piątka jest uniwersalnym modelem, który znajduje szerokie zastosowanie w psychologii i badaniach dotyczących zachowań ludzkich. Pięcioczynnikowy Model Osobowości dziś wykorzystywany jest najczęściej jako innowacyjne narzędzie w biznesie i HR.  Psychologiczne testy bazujące na Wielkiej Piątce coraz częściej wykorzystywane są m.in. w procesach rekrutacyjnych, pomagając nie tylko w wyborze najlepszego kandydata, ale także ułatwiając dopasowywanie stanowisk, ról, szkoleń do konkretnych osób. 

 

Wielu pracodawców wykorzystuje również testy oparte na tym modelu w procesie ewaluacji pracowników, identyfikując w ten sposób talenty w firmie. Co więcej – testowanie w ten sposób pracowników dostarcza przełożonym bezcennych informacji na temat predyspozycji do wykonywania określonych zadań i potencjału tkwiącego w różnorodności kadry. Uzyskane w ten sposób dane mogą być dla pracodawcy niezwykle pomocne w przypadku wprowadzania zmian w sposobie zarządzania, co w efekcie może przełożyć się na zwiększenie wydajności zespołu i podniesienie efektywności pracy.

 

Pamiętaj! 

 

Wykorzystując testy oparte na Modelu Wielkiej Piątki pracodawca może uzyskać informacje na temat preferencji kandydata, stylu wykonywanej pracy, jego mocnych i słabych stronach. Jest to często wykorzystywane narzędzie w procesie rekrutacji i selekcji.

 

Choć Wielka Piątka i teoria cech osobowości najczęściej znajduje zastosowanie w biznesie i zarządzaniu zasobami ludzkimi, świetnie sprawdza się także w innych dziedzinach, gdzie służy do analizy i zrozumienia różnic między ludźmi w zakresie ich osobowości i zachowań. Z tego względu testy Wielkiej Piątki wykorzystywane są chociażby przez psychologów i psychoterapeutów. Pozwalają na lepsze zrozumienie pacjenta i dostosowanie terapii do jego indywidualnych potrzeb. 

 

Warto również wiedzieć, że Wielka Piątka jest to niezwykle prosty i uniwersalny model struktury osobowości, który świetnie sprawdza się również w branży edukacyjnej i doradztwie zawodowym. Model ten może okazać się niezwykle pomocny w przypadku uczniów i studentów, którzy chcą odkryć i lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i cele zawodowe. 

 

 Czytaj także: Jak sprawdzić osobowość zawodową?

 

Wielka Piątka osobowości

 

Podstawą testu Wielkiej Piątki jest pięcioczynnikowy model opisujący różnice w zakresie ludzkich zachowań, preferencji i cech osobowościowych. Wymiary osobowości klasyfikuje się poprzez pięć czynników. Wielka Piątka Osobowości to:

 

  • Sumienność

 

Wymiar ten opisuje tendencję człowieka do samodyscypliny, porządku i wytrwałego dążenia do osiągnięcia wyznaczonych celów. Miarą jest tutaj mała lub duża waga przywiązywana do obowiązków. Osoby sumienne to jednostki niezwykle skrupulatne i rzetelnie wykonujące swoją pracę – a to przecież najważniejsze cechy dobrego pracownika. Nadmierna sumienność niesie jednak za sobą pewne ryzyko – osoby cechujące duże nasilenie sumienności mogą mieć skłonności do pracoholizmu i perfekcjonizmu podszytego na przykład lękiem przed porażką. Po drugiej stronie skali stoją natomiast jednostki nielubiące planowania, spontanicznie podejmujące się nowych działań i zdecydowanie mniej rozważne. Co za tym idzie – mające tendencję w podejmowaniu szybkich i nie do końca przemyślanych decyzji.

 

  • Ekstrawersja

 

Osoby z początku skali charakteryzuje duża potrzeba stymulacji. Wyróżnia towarzyskość, aktywność i  skłonność do pozytywnych emocji. Są to osoby otwarte na nowe doświadczenia, ale też skłonne do zabawy. Cechuje je ogromna potrzeba doświadczania stymulujących przeżyć i potrzeba częstych spotkań z ludźmi. Po drugiej stronie skali stoją natomiast introwertycy postrzegani jako nieco wycofani w kontaktach społecznych, wykazujący pewną rezerwę wobec ludzi i nowych doświadczeń. Osoby nie mniej sumienne w pracy, ale zdecydowanie mniej energiczne niż ekstrawertycy i mniej zaangażowane w życie społeczne, za to lepiej odnajdujące się w swoim własnym towarzystwie bądź w wąskim gronie znanych osób.

 

  • Otwartość na doświadczenia

 

Osoby o dużym nasileniu tej cechy wyróżnia ogromna ciekawość poznawcza oraz gotowość do poszukiwania nowych i intensywnych doznań. Są to osoby kreatywne, które charakteryzują się dużą tolerancją w stosunku do rzeczy nowych i nieznanych. Jednocześnie tendencja jednostki do wartościowania doświadczeń życiowych sprawia, że są to ludzie skłonni do kwestionowania autorytetów. Po drugiej stronie skali są natomiast jednostki zdystansowane do nowych doświadczeń, bezpiecznie czujące się w znanym i sprawdzonym środowisku. Lubiące powtarzalność i ceniące sobie tradycję.

 

  • Ugodowość

 

Cecha odpowiedzialna za nastawienie do świata społecznego, opisująca otwartość na sprawy drugiego człowieka. Osoby z początku skali to jednostki ceniące sobie kooperację i bliskość ludzi, chętne do współpracy. Charakteryzuje je ufność, skromność, szczerość i pozytywne nastawienie do innych. Osoby ugodowe stroniąc od sporów i kłótni, bardzo często będą skłonne pójść na ustępstwa, nie podejmując walki o swoje zdanie. Jednostki z niższym natężeniem tej cechy świetnie zadbają o własne interesy, jednocześnie mając problem z pójściem na kompromis. Cechuje je egocentryczne podejście do świata i sceptycyzm w stosunku do intencji innych ludzi. Raczej określane są jako konfliktowe i rywalizujące niż współpracujące. Osoby z niskim poziomem ugodowości mają większą skłonność do manipulowania innymi.

 

  • Neurotyczność

 

Tendencja do przeżywania negatywnych i trudnych emocji, takich jak gniew, strach, złość, impulsywność i depresyjność. Jednostki cechujące duże nasilenie tej cechy to osoby podatne na stres, nadwrażliwe i często emocjonalnie niezrównoważone. Jednocześnie potrafią one bardzo obiektywnie spojrzeć na świat dookoła i podejmują tylko przemyślane, bardzo rozważne decyzje. Daleko im do ryzyka. Osoby nieposiadające dużego współczynnika neurotyczności to osoby wyróżniające się wysokim przystosowaniem emocjonalnym. Jednostki pogodne, opanowane i stabilne emocjonalnie. Znacznie łatwiej radzą sobie z trudnymi emocjami i optymistycznie patrzą na świat. 

 

Test Osobowości Wielkiej Piątki w rekrutacji pracowników

 

Istnieje wiele badań psychologicznych, których podstawą są właśnie różnorodne testy osobowości. A czym wyróżnia się Model Wielkiej Piątki? Test ten pozwala zbadać podstawowe predyspozycje człowieka wynikające z jego cech osobowości. Natężenie tych cech określa się na podstawie skali, umieszczając je pomiędzy dwoma skrajnymi końcami. Uznaje się jednak, że większość jednostek klasyfikuje się gdzieś między, a nie bliżej biegunowych krańców. 

 

Dziś, w procesach rekrutacji, obok kompetencji twardych coraz częściej ocenia się także osobowość danego kandydata. Nie jest tajemnicą, że cechy osobowości mają ogromny wpływ na umiejętność przyswojenia określonych kompetencji, rzutują na konkretne zachowania jednostki i jej poglądy. Reasumując – Model Wielkiej Piątki i test, który może posłużyć rekruterom w procesie selekcji, umożliwia obiektywną ocenę kandydata i odgrywa znaczącą rolę w procesach związanych z pracą zawodową. 

 

Czy test Wielkiej Piątki jest wiarygodny?

 

Test Wielkiej Piątki znajduje zastosowanie na wielu polach. Cieszy się ogromną popularnością chociażby w branży HR. Służy do oceny kandydatów, w dużej mierze decydując tak naprawdę o ich dalszych losach. Można więc zadać sobie pytanie, czy test Wielkiej Piątki jest tak naprawdę wiarygodny? 

 

Jest to test psychometryczny, czyli wystandaryzowany i zobiektywizowany pomiar próbki zachowania. Choć na podstawie badań psychologicznych stworzono szereg różnych testów mających na celu sklasyfikowanie osobowości danej jednostki, to właśnie Model Wielkiej Piątki został uznany za najbardziej rzetelną i najlepiej przebadaną metodę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to właśnie na Modelu Wielkiej Piątki bazują najbardziej zaawansowane narzędzia diagnozujące potencjały i wartości, takie jak chociażby Testy Hogana (HPI, HDS, MVPI). 

 

Pamiętaj!  

 

Wiarygodność Testu Wielkiej Piątki została potwierdzona w wielu badaniach naukowych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

 

Czytaj także: Rekrutacja vs. pokolenie Z: czy to się może (nie) udać? 

 

Czy cechy osobowości rzeczywiście wpływa na sukces w pracy i biznesie?

 

Na sukces zawodowy składa się wiele czynników. Wśród nich wyróżnić możemy chociażby pasję, inteligencję intelektualną i emocjonalną czy chociażby przemyślane i planowane działania. Kolejną i niezwykle ważną składową są jednak predyspozycje człowieka, które wynikają bezpośrednio z jego cech osobowości. To właśnie one przekładają się na konkretne zachowania człowieka czy jego poglądy. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w życiu prywatnym, ale właśnie na gruncie zawodowym. 

 

Dla przykładu – osoby z dużym natężeniem sumienności zwykle będą prezentowały wysoki poziom wiedzy merytorycznej i nieustannie dążyły do samodoskonalenia. Będą otwarte na przyswajanie wiedzy i zgodnie z planem będą dążyły do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Z kolei pracownicy z wysokim poziomem ekstrawersji świetnie odnajdą się w pracy zespołowej. Nie będą miały najmniejszego problemu z nawiązaniem kontaktu z ludźmi, dlatego świetnie sprawdzą się na w pracy wymagającej wysoko rozwiniętych kompetencji społecznych. Mają również predyspozycje przywódcze, dlatego mogą osiągnąć sukces na stanowiskach kierowniczych. Z kolei osoby z niskim poziomem ugodowości to z jednej strony pracownicy, którzy mogą być źródłem konfliktów w pracy, a z drugiej strony – to urodzeni menedżerowie. Cecha ta jest bardzo pożądana na stanowiskach wymagających decyzyjności. 

 

Model Wielkiej Piątki – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Model Wielkiej Piątki – na czym polega?

 

Model Wielkiej Piątki, znany jako Pięcioczynnikowy Model Osobowości, to szeroko akceptowana przez psychologów teoria cech osobowości. Wyodrębnia pięć czynników, które tworzą osobowość człowieka: otwartość na doświadczenie, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność.

 

  • Model Wielkiej Piątki – gdzie możemy go użyć?

 

Model Wielkiej Piątki najczęściej wykorzystywany jest jako narzędzie w biznesie i HR. Służy do selekcji i rekrutacji pracowników. Znajduje zastosowanie także w pracy psychologów i psychoterapeutów, pozwalając na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb pacjenta. Uczniom i studentom może pomóc w podjęciu wyboru dotyczącego drogi zawodowej.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...
  • Analityk systemowy it (process/task minig)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL,współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych,projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych,pomagasz we wdrażaniu platformy Process...
  • Leader techniczny ai/ml

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:projektujesz rozwiązania wykorzystujące AI/ML oraz zmiany w architekturze Platformy Machine Learning Ops,planujesz i koordynujesz prace związane z utrzymaniem i rozwojem rozwiązań AI/ML oraz Platformy Machine Learning Ops,sprawujesz nadzór merytoryczny w zakresie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?