Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

 
Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Sposób myślenia, odczuwanie różnych emocji, predyspozycje i motywy działania – to, jak myślimy, jak się czujemy i jak zachowujemy, determinowane jest w znacznym stopniu przez cechy naszej osobowości. A tę możemy zbadać. Model Wielkiej Piątki wyodrębnia pięć głównych czynników, które tworzą osobowość człowieka. Sprawdź, na czym polega Pięcioczynnikowy Model Osobowości, jak może pomóc w biznesie, odnieść sukces w pracy, a także jakie znaczenie Big Five odgrywa w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

 

Spis treści

Model Wielkiej Piątki – co to? Historia

 

Wielka Piątka, znana również jako Pięcioczynnikowy Model Osobowości, to teoria opracowana przez amerykańskich psychologów – jego twórcy to Paula Costa i Roberta McCrae. Model wyróżnia pięć podstawowych czynników kształtujących osobowość człowieka. Zakłada się, że każda osoba może zostać sklasyfikowana na podstawie pięciu konkretnych cech, które stanowią o jej charakterze. Cechy te znane są pod akronimem OCEAN, od angielskich słów nazw cech osobowości. Należą do nich: otwartość na doświadczenie, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność. 

 

The Big Five – pięć podstawowych cech osobowości:

 

  • O jak openess, otwartość
  • C jak conscientiousness, sumienność
  • E jak extraversion, ekstrawersja
  • A jak agreeableness, ugodowość
  • N jak neuroticism, neurotyczność 

 

Zgodnie z Pięcioczynnikowym Modelem Osobowości wszystkie czynniki kształtujące osobowość człowieka są niezmienne i uniwersalne, czyli niezależne od rasy, płci czy kultury, a także uwarunkowane biologicznie i w dużej mierze podlegają dziedziczeniu. Co jednak najważniejsze – czynniki te mają realny wpływ na przystosowanie człowieka do otaczającego go świata. 

 

Sprawdź także, jak zachować stabilność emocjonalną w pracy.

 

Pięcioczynnikowy Model Osobowości – zastosowanie

 

Wielka Piątka jest uniwersalnym modelem, który znajduje szerokie zastosowanie w psychologii i badaniach dotyczących zachowań ludzkich. Pięcioczynnikowy Model Osobowości dziś wykorzystywany jest najczęściej jako innowacyjne narzędzie w biznesie i HR.  Psychologiczne testy bazujące na Wielkiej Piątce coraz częściej wykorzystywane są m.in. w procesach rekrutacyjnych, pomagając nie tylko w wyborze najlepszego kandydata, ale także ułatwiając dopasowywanie stanowisk, ról, szkoleń do konkretnych osób. 

 

Wielu pracodawców wykorzystuje również testy oparte na tym modelu w procesie ewaluacji pracowników, identyfikując w ten sposób talenty w firmie. Co więcej – testowanie w ten sposób pracowników dostarcza przełożonym bezcennych informacji na temat predyspozycji do wykonywania określonych zadań i potencjału tkwiącego w różnorodności kadry. Uzyskane w ten sposób dane mogą być dla pracodawcy niezwykle pomocne w przypadku wprowadzania zmian w sposobie zarządzania, co w efekcie może przełożyć się na zwiększenie wydajności zespołu i podniesienie efektywności pracy.

 

Pamiętaj! 

 

Wykorzystując testy oparte na Modelu Wielkiej Piątki pracodawca może uzyskać informacje na temat preferencji kandydata, stylu wykonywanej pracy, jego mocnych i słabych stronach. Jest to często wykorzystywane narzędzie w procesie rekrutacji i selekcji.

 

Choć Wielka Piątka i teoria cech osobowości najczęściej znajduje zastosowanie w biznesie i zarządzaniu zasobami ludzkimi, świetnie sprawdza się także w innych dziedzinach, gdzie służy do analizy i zrozumienia różnic między ludźmi w zakresie ich osobowości i zachowań. Z tego względu testy Wielkiej Piątki wykorzystywane są chociażby przez psychologów i psychoterapeutów. Pozwalają na lepsze zrozumienie pacjenta i dostosowanie terapii do jego indywidualnych potrzeb. 

 

Warto również wiedzieć, że Wielka Piątka jest to niezwykle prosty i uniwersalny model struktury osobowości, który świetnie sprawdza się również w branży edukacyjnej i doradztwie zawodowym. Model ten może okazać się niezwykle pomocny w przypadku uczniów i studentów, którzy chcą odkryć i lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i cele zawodowe. 

 

 Czytaj także: Jak sprawdzić osobowość zawodową?

 

Wielka Piątka osobowości

 

Podstawą testu Wielkiej Piątki jest pięcioczynnikowy model opisujący różnice w zakresie ludzkich zachowań, preferencji i cech osobowościowych. Wymiary osobowości klasyfikuje się poprzez pięć czynników. Wielka Piątka Osobowości to:

 

  • Sumienność

 

Wymiar ten opisuje tendencję człowieka do samodyscypliny, porządku i wytrwałego dążenia do osiągnięcia wyznaczonych celów. Miarą jest tutaj mała lub duża waga przywiązywana do obowiązków. Osoby sumienne to jednostki niezwykle skrupulatne i rzetelnie wykonujące swoją pracę – a to przecież najważniejsze cechy dobrego pracownika. Nadmierna sumienność niesie jednak za sobą pewne ryzyko – osoby cechujące duże nasilenie sumienności mogą mieć skłonności do pracoholizmu i perfekcjonizmu podszytego na przykład lękiem przed porażką. Po drugiej stronie skali stoją natomiast jednostki nielubiące planowania, spontanicznie podejmujące się nowych działań i zdecydowanie mniej rozważne. Co za tym idzie – mające tendencję w podejmowaniu szybkich i nie do końca przemyślanych decyzji.

 

  • Ekstrawersja

 

Osoby z początku skali charakteryzuje duża potrzeba stymulacji. Wyróżnia towarzyskość, aktywność i  skłonność do pozytywnych emocji. Są to osoby otwarte na nowe doświadczenia, ale też skłonne do zabawy. Cechuje je ogromna potrzeba doświadczania stymulujących przeżyć i potrzeba częstych spotkań z ludźmi. Po drugiej stronie skali stoją natomiast introwertycy postrzegani jako nieco wycofani w kontaktach społecznych, wykazujący pewną rezerwę wobec ludzi i nowych doświadczeń. Osoby nie mniej sumienne w pracy, ale zdecydowanie mniej energiczne niż ekstrawertycy i mniej zaangażowane w życie społeczne, za to lepiej odnajdujące się w swoim własnym towarzystwie bądź w wąskim gronie znanych osób.

 

  • Otwartość na doświadczenia

 

Osoby o dużym nasileniu tej cechy wyróżnia ogromna ciekawość poznawcza oraz gotowość do poszukiwania nowych i intensywnych doznań. Są to osoby kreatywne, które charakteryzują się dużą tolerancją w stosunku do rzeczy nowych i nieznanych. Jednocześnie tendencja jednostki do wartościowania doświadczeń życiowych sprawia, że są to ludzie skłonni do kwestionowania autorytetów. Po drugiej stronie skali są natomiast jednostki zdystansowane do nowych doświadczeń, bezpiecznie czujące się w znanym i sprawdzonym środowisku. Lubiące powtarzalność i ceniące sobie tradycję.

 

  • Ugodowość

 

Cecha odpowiedzialna za nastawienie do świata społecznego, opisująca otwartość na sprawy drugiego człowieka. Osoby z początku skali to jednostki ceniące sobie kooperację i bliskość ludzi, chętne do współpracy. Charakteryzuje je ufność, skromność, szczerość i pozytywne nastawienie do innych. Osoby ugodowe stroniąc od sporów i kłótni, bardzo często będą skłonne pójść na ustępstwa, nie podejmując walki o swoje zdanie. Jednostki z niższym natężeniem tej cechy świetnie zadbają o własne interesy, jednocześnie mając problem z pójściem na kompromis. Cechuje je egocentryczne podejście do świata i sceptycyzm w stosunku do intencji innych ludzi. Raczej określane są jako konfliktowe i rywalizujące niż współpracujące. Osoby z niskim poziomem ugodowości mają większą skłonność do manipulowania innymi.

 

  • Neurotyczność

 

Tendencja do przeżywania negatywnych i trudnych emocji, takich jak gniew, strach, złość, impulsywność i depresyjność. Jednostki cechujące duże nasilenie tej cechy to osoby podatne na stres, nadwrażliwe i często emocjonalnie niezrównoważone. Jednocześnie potrafią one bardzo obiektywnie spojrzeć na świat dookoła i podejmują tylko przemyślane, bardzo rozważne decyzje. Daleko im do ryzyka. Osoby nieposiadające dużego współczynnika neurotyczności to osoby wyróżniające się wysokim przystosowaniem emocjonalnym. Jednostki pogodne, opanowane i stabilne emocjonalnie. Znacznie łatwiej radzą sobie z trudnymi emocjami i optymistycznie patrzą na świat. 

 

Test Osobowości Wielkiej Piątki w rekrutacji pracowników

 

Istnieje wiele badań psychologicznych, których podstawą są właśnie różnorodne testy osobowości. A czym wyróżnia się Model Wielkiej Piątki? Test ten pozwala zbadać podstawowe predyspozycje człowieka wynikające z jego cech osobowości. Natężenie tych cech określa się na podstawie skali, umieszczając je pomiędzy dwoma skrajnymi końcami. Uznaje się jednak, że większość jednostek klasyfikuje się gdzieś między, a nie bliżej biegunowych krańców. 

 

Dziś, w procesach rekrutacji, obok kompetencji twardych coraz częściej ocenia się także osobowość danego kandydata. Nie jest tajemnicą, że cechy osobowości mają ogromny wpływ na umiejętność przyswojenia określonych kompetencji, rzutują na konkretne zachowania jednostki i jej poglądy. Reasumując – Model Wielkiej Piątki i test, który może posłużyć rekruterom w procesie selekcji, umożliwia obiektywną ocenę kandydata i odgrywa znaczącą rolę w procesach związanych z pracą zawodową. 

 

Czy test Wielkiej Piątki jest wiarygodny?

 

Test Wielkiej Piątki znajduje zastosowanie na wielu polach. Cieszy się ogromną popularnością chociażby w branży HR. Służy do oceny kandydatów, w dużej mierze decydując tak naprawdę o ich dalszych losach. Można więc zadać sobie pytanie, czy test Wielkiej Piątki jest tak naprawdę wiarygodny? 

 

Jest to test psychometryczny, czyli wystandaryzowany i zobiektywizowany pomiar próbki zachowania. Choć na podstawie badań psychologicznych stworzono szereg różnych testów mających na celu sklasyfikowanie osobowości danej jednostki, to właśnie Model Wielkiej Piątki został uznany za najbardziej rzetelną i najlepiej przebadaną metodę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to właśnie na Modelu Wielkiej Piątki bazują najbardziej zaawansowane narzędzia diagnozujące potencjały i wartości, takie jak chociażby Testy Hogana (HPI, HDS, MVPI). 

 

Pamiętaj!  

 

Wiarygodność Testu Wielkiej Piątki została potwierdzona w wielu badaniach naukowych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

 

Czytaj także: Rekrutacja vs. pokolenie Z: czy to się może (nie) udać? 

 

Czy cechy osobowości rzeczywiście wpływa na sukces w pracy i biznesie?

 

Na sukces zawodowy składa się wiele czynników. Wśród nich wyróżnić możemy chociażby pasję, inteligencję intelektualną i emocjonalną czy chociażby przemyślane i planowane działania. Kolejną i niezwykle ważną składową są jednak predyspozycje człowieka, które wynikają bezpośrednio z jego cech osobowości. To właśnie one przekładają się na konkretne zachowania człowieka czy jego poglądy. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w życiu prywatnym, ale właśnie na gruncie zawodowym. 

 

Dla przykładu – osoby z dużym natężeniem sumienności zwykle będą prezentowały wysoki poziom wiedzy merytorycznej i nieustannie dążyły do samodoskonalenia. Będą otwarte na przyswajanie wiedzy i zgodnie z planem będą dążyły do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Z kolei pracownicy z wysokim poziomem ekstrawersji świetnie odnajdą się w pracy zespołowej. Nie będą miały najmniejszego problemu z nawiązaniem kontaktu z ludźmi, dlatego świetnie sprawdzą się na w pracy wymagającej wysoko rozwiniętych kompetencji społecznych. Mają również predyspozycje przywódcze, dlatego mogą osiągnąć sukces na stanowiskach kierowniczych. Z kolei osoby z niskim poziomem ugodowości to z jednej strony pracownicy, którzy mogą być źródłem konfliktów w pracy, a z drugiej strony – to urodzeni menedżerowie. Cecha ta jest bardzo pożądana na stanowiskach wymagających decyzyjności. 

 

Model Wielkiej Piątki – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Model Wielkiej Piątki – na czym polega?

 

Model Wielkiej Piątki, znany jako Pięcioczynnikowy Model Osobowości, to szeroko akceptowana przez psychologów teoria cech osobowości. Wyodrębnia pięć czynników, które tworzą osobowość człowieka: otwartość na doświadczenie, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność.

 

  • Model Wielkiej Piątki – gdzie możemy go użyć?

 

Model Wielkiej Piątki najczęściej wykorzystywany jest jako narzędzie w biznesie i HR. Służy do selekcji i rekrutacji pracowników. Znajduje zastosowanie także w pracy psychologów i psychoterapeutów, pozwalając na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb pacjenta. Uczniom i studentom może pomóc w podjęciu wyboru dotyczącego drogi zawodowej.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Sprzedawca Telefoniczny

    Bellora Group Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Rondo Daszyńskiego    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Jako Sprzedawca Telefoniczny będziesz odpowiedzialny za aktywne pozyskiwanie klientów oraz sprzedaż naszych produktów i usług przez telefon. Twoim celem będzie budowanie długotrwałych relacji z klientami oraz osiąganie zakładanych celów sprzedażowych. Obowiązki: Aktywne pozyskiwanie...
  • Specjalista ds. najmu krótkoterminowego

    SAVAAUTO   Rybnik    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 8 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: obsługa systemów rezerwacyjnych Booking, Airbnb oraz wewnętrznych systemów rezerwacyjnych, kontakt z potencjalnymi klientami; koordynowanie prac zespołu sprzątającego; zapewnienie bieżącego zaopatrzenia w tym dostarczenie niezbędnych materiałów i artykułów (...
  • Specjalista ds. technicznego wsparcia klienta

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa połączeń przychodzących; Obsługa Klientów polskojęzycznych; Kontrola poprawności rozwiązania występujących usterek technicznych; Udzielanie wsparcia klientom w zakresie problemów technicznych; Diagnozowanie i rozwiązywanie przyjętych zgłoszeń;...
  • Konsultant / Konsultantka - telefoniczna i mailowa obsługa klienta

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa zlecenie  pełny etat / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Aplikuj, jeśli lubisz kontakt z klientem - telefoniczny i mailowy; potrafisz aktywnie słuchać klienta i rozpoznawać jego potrzeby; znasz język polski (angielski jest dodatkowym atutem) obsługa komputera jest Ci bliska; chcesz pracować na pełny etat lub 3/4 etatu w systemie zmianowym (także...
  • Specjalista ds. Sprzętu Branżowego

    Trakcja S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa platformy ON!Track (zamawianie sprzętu branżowego: maszyn, sprzętów, elektronarzędzi). Składanie zapotrzebowania na sprzęt branżowy dla budów oraz koordynacja i optymalizacja jego wykorzystania na budowach. Koordynacja działań między budowami oraz Bazą...
  • Spedytor Międzynarodowy

    euro-solution sp. z o.o.   Suchy Las, k/Poznania, ul. Klonowa 4    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania: Kompleksowa obsługa międzynarodowych zleceń spedycyjnych; Optymalizacja kosztów spedycyjnych; Budowanie długoterminowych relacji z klientami firmy; Pozyskiwanie nowych klientów i przewoźników; Stała współpraca z pozostałymi działami i biurami;

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.