Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

 
Model Wielkiej Piątki – czym jest? Jak może pomóc lepiej zrozumieć zachowania pracowników?

Sposób myślenia, odczuwanie różnych emocji, predyspozycje i motywy działania – to, jak myślimy, jak się czujemy i jak zachowujemy, determinowane jest w znacznym stopniu przez cechy naszej osobowości. A tę możemy zbadać. Model Wielkiej Piątki wyodrębnia pięć głównych czynników, które tworzą osobowość człowieka. Sprawdź, na czym polega Pięcioczynnikowy Model Osobowości, jak może pomóc w biznesie, odnieść sukces w pracy, a także jakie znaczenie Big Five odgrywa w zarządzaniu zasobami ludzkimi.

 

Spis treści

Model Wielkiej Piątki – co to? Historia

 

Wielka Piątka, znana również jako Pięcioczynnikowy Model Osobowości, to teoria opracowana przez amerykańskich psychologów – jego twórcy to Paula Costa i Roberta McCrae. Model wyróżnia pięć podstawowych czynników kształtujących osobowość człowieka. Zakłada się, że każda osoba może zostać sklasyfikowana na podstawie pięciu konkretnych cech, które stanowią o jej charakterze. Cechy te znane są pod akronimem OCEAN, od angielskich słów nazw cech osobowości. Należą do nich: otwartość na doświadczenie, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność. 

 

The Big Five – pięć podstawowych cech osobowości:

 

  • O jak openess, otwartość
  • C jak conscientiousness, sumienność
  • E jak extraversion, ekstrawersja
  • A jak agreeableness, ugodowość
  • N jak neuroticism, neurotyczność 

 

Zgodnie z Pięcioczynnikowym Modelem Osobowości wszystkie czynniki kształtujące osobowość człowieka są niezmienne i uniwersalne, czyli niezależne od rasy, płci czy kultury, a także uwarunkowane biologicznie i w dużej mierze podlegają dziedziczeniu. Co jednak najważniejsze – czynniki te mają realny wpływ na przystosowanie człowieka do otaczającego go świata. 

 

Sprawdź także, jak zachować stabilność emocjonalną w pracy.

 

Pięcioczynnikowy Model Osobowości – zastosowanie

 

Wielka Piątka jest uniwersalnym modelem, który znajduje szerokie zastosowanie w psychologii i badaniach dotyczących zachowań ludzkich. Pięcioczynnikowy Model Osobowości dziś wykorzystywany jest najczęściej jako innowacyjne narzędzie w biznesie i HR.  Psychologiczne testy bazujące na Wielkiej Piątce coraz częściej wykorzystywane są m.in. w procesach rekrutacyjnych, pomagając nie tylko w wyborze najlepszego kandydata, ale także ułatwiając dopasowywanie stanowisk, ról, szkoleń do konkretnych osób. 

 

Wielu pracodawców wykorzystuje również testy oparte na tym modelu w procesie ewaluacji pracowników, identyfikując w ten sposób talenty w firmie. Co więcej – testowanie w ten sposób pracowników dostarcza przełożonym bezcennych informacji na temat predyspozycji do wykonywania określonych zadań i potencjału tkwiącego w różnorodności kadry. Uzyskane w ten sposób dane mogą być dla pracodawcy niezwykle pomocne w przypadku wprowadzania zmian w sposobie zarządzania, co w efekcie może przełożyć się na zwiększenie wydajności zespołu i podniesienie efektywności pracy.

 

Pamiętaj! 

 

Wykorzystując testy oparte na Modelu Wielkiej Piątki pracodawca może uzyskać informacje na temat preferencji kandydata, stylu wykonywanej pracy, jego mocnych i słabych stronach. Jest to często wykorzystywane narzędzie w procesie rekrutacji i selekcji.

 

Choć Wielka Piątka i teoria cech osobowości najczęściej znajduje zastosowanie w biznesie i zarządzaniu zasobami ludzkimi, świetnie sprawdza się także w innych dziedzinach, gdzie służy do analizy i zrozumienia różnic między ludźmi w zakresie ich osobowości i zachowań. Z tego względu testy Wielkiej Piątki wykorzystywane są chociażby przez psychologów i psychoterapeutów. Pozwalają na lepsze zrozumienie pacjenta i dostosowanie terapii do jego indywidualnych potrzeb. 

 

Warto również wiedzieć, że Wielka Piątka jest to niezwykle prosty i uniwersalny model struktury osobowości, który świetnie sprawdza się również w branży edukacyjnej i doradztwie zawodowym. Model ten może okazać się niezwykle pomocny w przypadku uczniów i studentów, którzy chcą odkryć i lepiej zrozumieć swoje predyspozycje i cele zawodowe. 

 

 Czytaj także: Jak sprawdzić osobowość zawodową?

 

Wielka Piątka osobowości

 

Podstawą testu Wielkiej Piątki jest pięcioczynnikowy model opisujący różnice w zakresie ludzkich zachowań, preferencji i cech osobowościowych. Wymiary osobowości klasyfikuje się poprzez pięć czynników. Wielka Piątka Osobowości to:

 

  • Sumienność

 

Wymiar ten opisuje tendencję człowieka do samodyscypliny, porządku i wytrwałego dążenia do osiągnięcia wyznaczonych celów. Miarą jest tutaj mała lub duża waga przywiązywana do obowiązków. Osoby sumienne to jednostki niezwykle skrupulatne i rzetelnie wykonujące swoją pracę – a to przecież najważniejsze cechy dobrego pracownika. Nadmierna sumienność niesie jednak za sobą pewne ryzyko – osoby cechujące duże nasilenie sumienności mogą mieć skłonności do pracoholizmu i perfekcjonizmu podszytego na przykład lękiem przed porażką. Po drugiej stronie skali stoją natomiast jednostki nielubiące planowania, spontanicznie podejmujące się nowych działań i zdecydowanie mniej rozważne. Co za tym idzie – mające tendencję w podejmowaniu szybkich i nie do końca przemyślanych decyzji.

 

  • Ekstrawersja

 

Osoby z początku skali charakteryzuje duża potrzeba stymulacji. Wyróżnia towarzyskość, aktywność i  skłonność do pozytywnych emocji. Są to osoby otwarte na nowe doświadczenia, ale też skłonne do zabawy. Cechuje je ogromna potrzeba doświadczania stymulujących przeżyć i potrzeba częstych spotkań z ludźmi. Po drugiej stronie skali stoją natomiast introwertycy postrzegani jako nieco wycofani w kontaktach społecznych, wykazujący pewną rezerwę wobec ludzi i nowych doświadczeń. Osoby nie mniej sumienne w pracy, ale zdecydowanie mniej energiczne niż ekstrawertycy i mniej zaangażowane w życie społeczne, za to lepiej odnajdujące się w swoim własnym towarzystwie bądź w wąskim gronie znanych osób.

 

  • Otwartość na doświadczenia

 

Osoby o dużym nasileniu tej cechy wyróżnia ogromna ciekawość poznawcza oraz gotowość do poszukiwania nowych i intensywnych doznań. Są to osoby kreatywne, które charakteryzują się dużą tolerancją w stosunku do rzeczy nowych i nieznanych. Jednocześnie tendencja jednostki do wartościowania doświadczeń życiowych sprawia, że są to ludzie skłonni do kwestionowania autorytetów. Po drugiej stronie skali są natomiast jednostki zdystansowane do nowych doświadczeń, bezpiecznie czujące się w znanym i sprawdzonym środowisku. Lubiące powtarzalność i ceniące sobie tradycję.

 

  • Ugodowość

 

Cecha odpowiedzialna za nastawienie do świata społecznego, opisująca otwartość na sprawy drugiego człowieka. Osoby z początku skali to jednostki ceniące sobie kooperację i bliskość ludzi, chętne do współpracy. Charakteryzuje je ufność, skromność, szczerość i pozytywne nastawienie do innych. Osoby ugodowe stroniąc od sporów i kłótni, bardzo często będą skłonne pójść na ustępstwa, nie podejmując walki o swoje zdanie. Jednostki z niższym natężeniem tej cechy świetnie zadbają o własne interesy, jednocześnie mając problem z pójściem na kompromis. Cechuje je egocentryczne podejście do świata i sceptycyzm w stosunku do intencji innych ludzi. Raczej określane są jako konfliktowe i rywalizujące niż współpracujące. Osoby z niskim poziomem ugodowości mają większą skłonność do manipulowania innymi.

 

  • Neurotyczność

 

Tendencja do przeżywania negatywnych i trudnych emocji, takich jak gniew, strach, złość, impulsywność i depresyjność. Jednostki cechujące duże nasilenie tej cechy to osoby podatne na stres, nadwrażliwe i często emocjonalnie niezrównoważone. Jednocześnie potrafią one bardzo obiektywnie spojrzeć na świat dookoła i podejmują tylko przemyślane, bardzo rozważne decyzje. Daleko im do ryzyka. Osoby nieposiadające dużego współczynnika neurotyczności to osoby wyróżniające się wysokim przystosowaniem emocjonalnym. Jednostki pogodne, opanowane i stabilne emocjonalnie. Znacznie łatwiej radzą sobie z trudnymi emocjami i optymistycznie patrzą na świat. 

 

Test Osobowości Wielkiej Piątki w rekrutacji pracowników

 

Istnieje wiele badań psychologicznych, których podstawą są właśnie różnorodne testy osobowości. A czym wyróżnia się Model Wielkiej Piątki? Test ten pozwala zbadać podstawowe predyspozycje człowieka wynikające z jego cech osobowości. Natężenie tych cech określa się na podstawie skali, umieszczając je pomiędzy dwoma skrajnymi końcami. Uznaje się jednak, że większość jednostek klasyfikuje się gdzieś między, a nie bliżej biegunowych krańców. 

 

Dziś, w procesach rekrutacji, obok kompetencji twardych coraz częściej ocenia się także osobowość danego kandydata. Nie jest tajemnicą, że cechy osobowości mają ogromny wpływ na umiejętność przyswojenia określonych kompetencji, rzutują na konkretne zachowania jednostki i jej poglądy. Reasumując – Model Wielkiej Piątki i test, który może posłużyć rekruterom w procesie selekcji, umożliwia obiektywną ocenę kandydata i odgrywa znaczącą rolę w procesach związanych z pracą zawodową. 

 

Czy test Wielkiej Piątki jest wiarygodny?

 

Test Wielkiej Piątki znajduje zastosowanie na wielu polach. Cieszy się ogromną popularnością chociażby w branży HR. Służy do oceny kandydatów, w dużej mierze decydując tak naprawdę o ich dalszych losach. Można więc zadać sobie pytanie, czy test Wielkiej Piątki jest tak naprawdę wiarygodny? 

 

Jest to test psychometryczny, czyli wystandaryzowany i zobiektywizowany pomiar próbki zachowania. Choć na podstawie badań psychologicznych stworzono szereg różnych testów mających na celu sklasyfikowanie osobowości danej jednostki, to właśnie Model Wielkiej Piątki został uznany za najbardziej rzetelną i najlepiej przebadaną metodę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to właśnie na Modelu Wielkiej Piątki bazują najbardziej zaawansowane narzędzia diagnozujące potencjały i wartości, takie jak chociażby Testy Hogana (HPI, HDS, MVPI). 

 

Pamiętaj!  

 

Wiarygodność Testu Wielkiej Piątki została potwierdzona w wielu badaniach naukowych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

 

Czytaj także: Rekrutacja vs. pokolenie Z: czy to się może (nie) udać? 

 

Czy cechy osobowości rzeczywiście wpływa na sukces w pracy i biznesie?

 

Na sukces zawodowy składa się wiele czynników. Wśród nich wyróżnić możemy chociażby pasję, inteligencję intelektualną i emocjonalną czy chociażby przemyślane i planowane działania. Kolejną i niezwykle ważną składową są jednak predyspozycje człowieka, które wynikają bezpośrednio z jego cech osobowości. To właśnie one przekładają się na konkretne zachowania człowieka czy jego poglądy. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w życiu prywatnym, ale właśnie na gruncie zawodowym. 

 

Dla przykładu – osoby z dużym natężeniem sumienności zwykle będą prezentowały wysoki poziom wiedzy merytorycznej i nieustannie dążyły do samodoskonalenia. Będą otwarte na przyswajanie wiedzy i zgodnie z planem będą dążyły do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Z kolei pracownicy z wysokim poziomem ekstrawersji świetnie odnajdą się w pracy zespołowej. Nie będą miały najmniejszego problemu z nawiązaniem kontaktu z ludźmi, dlatego świetnie sprawdzą się na w pracy wymagającej wysoko rozwiniętych kompetencji społecznych. Mają również predyspozycje przywódcze, dlatego mogą osiągnąć sukces na stanowiskach kierowniczych. Z kolei osoby z niskim poziomem ugodowości to z jednej strony pracownicy, którzy mogą być źródłem konfliktów w pracy, a z drugiej strony – to urodzeni menedżerowie. Cecha ta jest bardzo pożądana na stanowiskach wymagających decyzyjności. 

 

Model Wielkiej Piątki – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Model Wielkiej Piątki – na czym polega?

 

Model Wielkiej Piątki, znany jako Pięcioczynnikowy Model Osobowości, to szeroko akceptowana przez psychologów teoria cech osobowości. Wyodrębnia pięć czynników, które tworzą osobowość człowieka: otwartość na doświadczenie, sumienność, ekstrawersja, ugodowość i neurotyczność.

 

  • Model Wielkiej Piątki – gdzie możemy go użyć?

 

Model Wielkiej Piątki najczęściej wykorzystywany jest jako narzędzie w biznesie i HR. Służy do selekcji i rekrutacji pracowników. Znajduje zastosowanie także w pracy psychologów i psychoterapeutów, pozwalając na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb pacjenta. Uczniom i studentom może pomóc w podjęciu wyboru dotyczącego drogi zawodowej.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kierownik Apteki

    Apteka Dr.Max   Ostrów Wielkopolski, ul. Dalbora    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru monitorowanie stanów w magazynie aptecznym
  • Kierownik Apteki

    Apteka Dr.Max   Zielona Góra    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru monitorowanie stanów w magazynie aptecznym
  • Magister Farmacji

    Apteka Dr.Max   Chodzież, ul. Małachowskiego    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych; prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru; monitorowanie stanów w magazynie aptecznym;
  • Magister Farmacji

    Apteka Dr.Max   Poznań    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych; prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru; monitorowanie stanów w magazynie aptecznym;
  • Magister Farmacji

    Apteka Dr.Max   Lubin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych; prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru; monitorowanie stanów w magazynie aptecznym;
  • Magister Farmacji

    Apteka Dr.Max   Lubsko, ul. Krakowskie Przedmieście    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: sprzedaż leków oraz wykonywanie leków recepturowych i aptecznych; prawidłowe przyjmowanie i realizowanie recept oraz zamawianie towaru; monitorowanie stanów w magazynie aptecznym;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?