Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Rekrutacje 2023, prognozy na 2024 rok. Rozmowa z Eweliną Glińską-Kołodziej, Dyrektor Operacyjną Trenkwalder

Rekrutacje 2023, prognozy na 2024 rok. Rozmowa z Eweliną Glińską-Kołodziej, Dyrektor Operacyjną Trenkwalder

 
Rekrutacje 2023, prognozy na 2024 rok. Rozmowa z Eweliną Glińską-Kołodziej, Dyrektor Operacyjną Trenkwalder

Z jednej strony oczekiwanie zwiększenia wynagrodzeń i możliwości pracy zdalnej bądź hybrydowej, z drugiej prowadzenie rozsądnej polityki płacowej i chęć stworzenia związanego z firmą zespołu, zmotywowanego do osiągania ambitnych celów biznesowych. Dwie perspektywy, pracodawcy i pracownika, nie zawsze łatwo pogodzić, jednak rozmowa z Dyrektor Operacyjną Trenkwalder Eweliną Glińską-Kołodziej daje nadzieję, że jest to możliwe. Co może zrobić pracodawca, który chce zbudować zaangażowanie u pracowników? Czy rekrutacje w 2024 roku będą znacząco różnić się od tych, z jakimi mieliśmy do czynienia w roku 2023? Jak zadbać o wellbeing w pracy? Zachęcamy do lektury!

 

Praca.pl: Gdyby miała Pani znaleźć 3 słowa, które najlepiej opisują… kończący się rok 2023?

 

Ewelina Glińska-Kołodziej: AI – Inflacja – Niepewność.


…nadchodzący rok 2024?


Cyfryzacja – Wynagrodzenia – Kompetencje Managerskie.

 

Jakie kluczowe wyzwania związane z rekrutacją napotkaliście w 2023 roku?

 

Największym wyzwaniem był i jest nadal brak kandydatów do pracy zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Z jednej strony utrzymujemy w Polsce bardzo niski poziom bezrobocia, a z drugiej obserwujemy odpływ pracowników z Ukrainy za naszą zachodnią granicę. W tym samym czasie procedury pozyskania kandydatów do pracy z krajów Dalekiego Wschodu stanowią ogromną barierę i bez ich uproszczenia rynek kandydata, szczególnie niewykwalifikowanego, może być w niedalekiej przyszłości jeszcze trudniejszy. Z kolei w przypadku stanowisk specjalistycznych duża konkurencja ofert pracy oraz kontroferty otrzymane od obecnego pracodawcy skutkują często tym, że kandydaci łatwo rezygnują w trakcie trwania procesu lub tuż przed zatrudnieniem. Dlatego coraz większą rolę odgrywa candidate experience w procesie rekrutacji.

 

Czytaj także: Employee experience – czym jest? Jakie ma zalety?


W jaki sposób nowe technologie wpłynęły na procesy rekrutacyjne w 2023 roku? Zgodnie z ogólnoświatowym trendem firmy bardziej polegają na narzędziach cyfrowych w czasie naboru pracowników. Czy jest to przyszłość HR?


Firmy będą coraz bardziej polegać na narzędziach cyfrowych przy doborze kandydatów, jednak obecnie jest to raczej etap przypatrywania się możliwościom, jakie dają nowe technologie. Teraz rekruterzy testują sztuczną inteligencję na przykład przy tworzeniu ogłoszeń o pracę czy rozwijając ChatBoty na bardzo wstępnych etapach rekrutacji. W mijającym roku to nadal rekruter stanowił kluczową rolę w selekcji kandydata, jednak analizując rynek HRTech, widzę ogromny potencjał w narzędziach, które już dziś są dostępne na rynku. 2024 rok może być rokiem przełomowym w wykorzystaniu nowych technologii w rekrutacji.

 

2024 rok może być rokiem przełomowym w wykorzystaniu nowych technologii w rekrutacji.

 

– Ewelina Glińska-Kołodziej, Dyrektor Operacyjna w Trenkwalder

 

Spodziewacie się, że nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy analiza danych, będą odgrywać jeszcze większą rolę w procesach rekrutacyjnych w przyszłym roku?


Wykorzystanie sztucznej inteligencji jest jeszcze na bardzo niskim poziomie, a jej rola w procesach rekrutacyjnych będzie rosła w szybkim tempie. Już dziś na rynku jest wiele narzędzi, które wspierają zespoły rekruterskie w takich zadaniach jak tworzenie i publikacja ogłoszeń, selekcja kandydatów, komunikacja z kandydatem czy ocena kompetencji. Nadal jednak użycie jest niewielkie, co jest dość naturalne w procesach zmiany. Wybór narzędzia, który będzie odpowiadał potrzebom, zaplanowanie wdrożenia i zaopiekowanie ciągłości procesów oraz szkoleń, a wreszcie bariery w postaci przekonań i obaw pracowników co do roli sztucznej inteligencji – to działania, z którymi trzeba się zmierzyć, wdrażając nowe narzędzia i które wymagają czasu. Niemniej rozwój cyfryzacji będzie następował i organizacje, które nie rozpoczną jej w najbliższym czasie, mogą stracić na efektywności operacyjnej i kosztowej.


W Pani opinii oparta na nowych technologiach analiza danych będzie coraz powszechniej stosowana w zarządzaniu procesami rekrutacyjnymi?


Już dziś korzystamy z szeroko rozwiniętej analityki danych i działania kierujemy w głównej mierze w kierunku optymalizacji wskaźników. Szukamy lub projektujemy takie rozwiązania digitalizacyjne, które pomogą nam osiągać jeszcze większą efektywność.


Czy w 2023 roku pojawiło się wysokie zapotrzebowanie na jakieś konkretne umiejętności na rynku pracy? Albo przeciwnie, czy zauważyliście, że pewne kompetencje straciły na znaczeniu?


Nie można powiedzieć, że jakoś znacząco zmieniło się zapotrzebowanie na konkretne umiejętności, jednak z pewnością rosnąca robotyzacja i zachodząca zmiana technologiczna, zarówno w obszarach produkcyjnych, jak i administracyjno-biurowych, będzie wymagała kandydatów gotowych do obsługiwania nowoczesnych narzędzi, które będą rozwijały się w szybkim tempie. Kandydaci gotowi do zmian, szybkiego uczenia się, otwarci na nowinki technologiczne i rozwijanie swoich kompetencji cyfrowych będą z pewnością mieli przewagę na rynku pracy.


Jakie inicjatywy szkoleniowe planujecie, aby spełnić tego typu rosnące potrzeby?

 

Już dziś zachęcamy i udostępniamy naszym pracownikom szkolenia z cyfrowych narzędzi i ich użyteczności w codziennej pracy. Tutaj warto też zwrócić uwagę na aspekt przekonań i indywidualnych cech pracowników, którzy niejednokrotnie mają obawy o swoje miejsca pracy lub trudniej przystosowują się do zmian. Dlatego niezwykle istotne są kompetencje managerów, których zadaniem jest codzienne zarządzanie i organizacja pracy. I to właśnie nad ich kompetencjami i umiejętnościami zarządzania zmianą chcielibyśmy się skupić w pierwszej kolejności.


Czy zauważyliście zmianę w oczekiwaniach kandydatów w 2023 roku?

 

Niezmiennie od kilku lat oczekiwanie elastyczności jest kluczowe, a więc praca zdalna lub hybrydowa, możliwość dostosowania swoich grafików pracy czy choćby samoobsługa kadrowa czyli portale pracownicze jako aplikacje do zarządzania swoim zatrudnieniem. Inny aspekt, o który kandydaci pytają, to właśnie nowe technologie w realizacji codziennych zadań, czyli narzędzia i procesy umożliwiające pracę w dowolnym miejscu i czasie. Dzisiejszy kandydat zwraca też uwagę na sens i cel swojej pracy, a więc znów wracamy do umiejętności i kompetencji managerów, czyli tych osób, których zadaniem jest organizacja i planowanie pracy oraz motywowanie swoich pracowników.

 


Jakie największe wyzwania związane z zarządzaniem pracownikami obecnie napotykacie i jak planujecie sobie z nimi poradzić?


Wyzwanie, z którym mierzymy się w chwili obecnej, to presja płacowa. Wzrost stawki minimalnej o prawie 20% w kolejnym roku i poziom inflacji wpływają jednocześnie na oczekiwania osób, których płace plasuję się powyżej minimalnej krajowej. Z jednej strony chcemy utrzymywać rozsądną politykę płacową i premiową opartą o kompetencje i zaangażowanie w rozwój organizacji, a z drugiej przypatrzeć się organizacji pracy i wykorzystaniu digitalizacji w celu optymalizacji czasu pracy i efektywności zespołów, które mamy.

 

Sprawdź także: Kalkulator Wynagrodzeń brutto-netto


W kontekście organizacji pracy coraz częściej mówi się o „dobrostanie pracowników”, tzw. wellbeing w pracy. Czy są to pojęcia Wam bliskie, planujecie jakieś inicjatywy w zakresie ochrony zdrowia i dbania o dobre samopoczucie pracowników?


W kwestii zdrowia od lat udostępniamy pracownikom pakiety medyczne i dbamy o komunikację działań prozdrowotnych podejmowanych przez partnerskie placówki. Mamy jednak świadomość różnorodności oczekiwań i indywidualnych potrzeb naszych pracowników, dlatego wdrożyliśmy platformę kafeteryjną, na której każdy z pracowników może wybrać benefit odpowiedni dla siebie. To rozwiązanie jest bardzo dobrze oceniane przez pracowników, podobnie jak dodatkowe dni wolne, które nasi pracownicy mogą wykorzystać w ramach dodatkowego bonusu.


Jakie są Wasze przewidywania dotyczące światowych trendów rynkowych i ich wpływu na procesy rekrutacyjne?


Globalnym trendem rynkowym, który bezpośrednio wpływa na liczbę ofert pracy i poszukiwane kompetencje, jest transformacja energetyczna. To właśnie w tej branży możemy spodziewać się największego wzrostu zatrudnienia w nadchodzącym kwartale. Jednocześnie obserwujemy braki talentów i dużą konkurencję pośród ofert pracodawców. Przed działami HR stoi więc zadbanie o utrzymanie kadry pracowniczej i dbanie o identyfikację oraz rozwój kompetencji, szczególnie managerskich. Nie bez znaczenia są trendy tzw. silver economy i migracji pracowników, które powinny trafiać już do działań działów HR. W tym samym czasie postępujący rozwój cyfrowych technologii będzie wymagał wdrażania nowych, bardziej efektywnych rozwiązań i digitalizacji procesów nie tylko rekrutacyjnych. Tym samym rola i odpowiedzialność działów HR w kreowaniu strategii przedsiębiorstw będzie wzrastała.

 

 

Wobec nadchodzących wyzwań przewidujecie nowe strategie zarządzania talentami, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników w 2024 roku?

 

Jako organizacja stawiamy na cyfryzację procesów we wszystkich obszarach działalności firmy i wdrażanie nowoczesnych narzędzi pracy, które będą wspierać osiąganie celów i codzienną pracę. W tym roku w ramach wdrażania polityki paperless w firmie zdigitalizowaliśmy cały proces rekrutacji i zatrudniania pracowników, wprowadziliśmy e-teczki, dzięki czemu pozbyliśmy się całkowicie papieru w tych procesach.
Wierzymy, że jako nowoczesna firma będziemy w stanie przyciągnąć talenty, budując kulturę organizacyjną opartą na zasadach ESG i rozwoju talentów. W zakresie strategii zarządzania talentami w kolejnym roku chcemy szczególnie wesprzeć kadrę managerską w rozwoju kompetencji liderskich.


Kandydaci i pracownicy coraz głośniej domagają się elastycznych modeli pracy, w tym pracy zdalnej i hybrydowej oraz możliwości indywidualnego dostosowania grafiku pracy do własnych potrzeb. Jakie kroki podejmujecie, żeby sprostać tym oczekiwaniom?


Przyjęliśmy zasady dużej elastyczności w naszej firmie dając pracownikom wybór w kształtowaniu czasu swojej pracy. Obecnie nie planujemy zmian w tym obszarze. W przestrzeni medialnej jest dużo rozmów na temat 4-dniowego tygodnia pracy, jednak aktualnie nie widzimy tego rozwiązania w naszej organizacji. Należy pamiętać, że specyfika pracy wyznacza granice elastyczności.


Rynek pracy 2024 będzie się znacząco różnił od rynku pracy 2023? Jakie są Pani przewidywania i ewentualnie zalecenia w obszarze HR?


Rekrutacje ‘24 w stosunku do rekrutacji ‘23 to będzie kolejny etap trwającego procesu zmiany w kierunku śwata cyfrowego, który wspiera trendy globalne jak polityka paperless, elastyczność miejsca i czasu, migracji, silver economy oraz bezpieczeństwa danych. Każde działanie i narzędzie, które wdrażamy, powinno wspierać właśnie te kierunki.

 

Bardzo dziękujemy za rozmowę!

 

Czytaj także: 6 reguł Cialdiniego, o których powinieneś pamiętać, budując zaangażowanie kandydata

 

 Ewelina Glinska-Koodziej

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Kupiec / Kupczyni Mody marki Vistula

    VRG S.A.   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań zatrudnionej osoby należeć będzie: współpraca z wybranymi zagranicznymi producentami odzieży, koordynacja produkcji w fabrykach należących do kontrahentów, koordynacja i monitoring terminowości realizacji zamówień i dostaw, prowadzenie negocjacji handlowych,...
  • Trener działu szkoleń

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy doświadczonego Trenera do pracy w środowisku call center. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za prowadzenie codziennych szkoleń dla agentów, monitorowanie ich postępów oraz wspieranie ich w procesie nauki poprzez udzielanie informacji zwrotnych i...
  • LN INTERNATIONAL SP. Z O.O.
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki zawodowe: Rozwijanie potencjalnych klientów i poszerzanie rynków biznesowych za pośrednictwem różnych kanałów, w tym telefonu, mediów społecznościowych i targów branżowych. Szybkie reagowanie na zapytania klientów, odpowiadanie na e-maile oraz realizacja zadań, takich jak...
  • Spedytor Międzynarodowy

    euro-solution sp z o.o.   Suchy Las, k/Poznania, ul. Klonowa 4    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Kompleksowa obsługa międzynarodowych zleceń spedycyjnych; Optymalizacja kosztów spedycyjnych; Budowanie długoterminowych relacji z klientami firmy; Pozyskiwanie nowych klientów i przewoźników; Stała współpraca z pozostałymi działami i biurami;
  • Przedstawiciel Handlowy - branża TSL

    euro-solution sp z o.o.   Suchy Las    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: poszukiwanie nowych możliwości biznesowych w obrębie sektora TSL, przygotowywanie ofert i negocjowanie warunków współpracy z klientami, utrzymywanie pozytywnych relacji z kluczowymi klientami oraz nawiązywanie nowych kontaktów, realizacja wyznaczonych planów sprzedaży,...
  • Sezonowy pracownik rolny - sadzenie i zbiór warzyw

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Oferta pracy sezonowej - sadzenie i zbiory warzyw Start: Marzec 2025 roku Zakres działań: Sadzenie, zbiory, pakowanie, sortowanie i mycie warzyw; Praca w terenie i w hali;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?