Mimo istniejących przepisów, środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, obowiązku zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy – wypadki w pracy wciąż się zdarzają. Ile osób ulega urazom? Co najczęściej powoduje wypadki? Główny Urząd Statystyczny opublikował sprawozdanie dotyczące liczby poszkodowanych w I półroczu 2021 r.
Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących w I półroczu 2021 r.
W pierwszym kwartale 2021 r. zgłoszono 27 200 wypadków przy pracy. Ich liczba zwiększyła się zatem o 13,1% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.
Z raportu GUS wynika, że w pierwszym półroczu 2021 r. w porównaniu z sytuacją w 2020 r. wzrósł tzw. wskaźnik wypadkowości, czyli liczba osób poszkodowanych na 1000 pracujących. W I kwartale 2020 r. był na poziomie 1,77, a w analogicznym okresie 2021 r. – 2,01.
Wskaźnik wypadkowości różny był w poszczególnych częściach Polski. Najniższy w województwach mazowieckim (1,40), małopolskiem (1,60) i podkarpackim (1,84). Z kolei najwyższy w województwach podlaskim (2,93), śląskim (2,52) i opolskim (2,50).
Najwięcej wypadków i urazów zdarzało się w zakładach pracy z branży górniczej i zajmujących się wydobywaniem. Z kolei najmniej wypadków w sekcji informacja i komunikacja.
Informacja i komunikacja to jeden z sektorów, w których powszechne stało się wykonywanie pracy zdalnej, szczególnie po wybuchu pandemii. Niski wskaźnik wypadkowości nie oznacza, że w home office nie mają miejsca urazy. Zdarzają się rzadko, ale kiedy wystąpią, należy odpowiednio reagować, żeby np. uzyskać prawo do odszkodowania w wypadku przy pracy. Warto poznać temat wypadek a praca zdalna.
Poszkodowani w wypadkach przy pracy w I półroczu 2021 roku według:
-
wydarzeń powodujących urazy
Urazy najczęściej były powodowane przez zderzenie z/uderzenie w nieruchomy obiekt (blisko 35% przypadków). Niemal dwukrotnie rzadziej powodem było zderzenie z obiektem w ruchu (około 18%) oraz kontaktem z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym.(ponad 15%).
-
według czynności wykonywanych przez poszkodowanego w chwili wypadku
Do wypadków najczęściej dochodziło w momencie, gdy pracownik się poruszał (40,3%), operował jakimiś przedmiotami (16,7%), coś przenosił rękoma (14,4%) lub posługiwał się ręcznymi narzędziami (11,6%). Wypadki przy pracy w czasie obsługi maszyn stanowią 8,8% wszystkich przypadków.
-
według umiejscowienia urazu
Najczęściej dochodziło do urazów kończyn górnych (43,0% przypadków) oraz kończyn dolnych (36,5%). Znacznie rzadziej miały miejsce urazy głowy (9,7%), tułowia i organów wewnętrznych (3,7%), grzbietu i kręgosłupa (3,1%).
Przyczyny wypadków przy pracy w I półroczu 2021 r.
W 60,7% wypadków przy pracy było skutkiem nieprawidłowego zachowania się pracownika. W niecałych 9% winny był niewłaściwy stan czynnika materialnego, a nieco ponad 5% – niewłaściwe samowolne zachowanie się pracownika, brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikami materialnymi oraz niewłaściwa organizacja stanowiska pracy.
Źródło danych: GUS