Praca.pl Poradniki Temat dnia
Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

 
Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT ma zmieniać zasady rozliczania podatku dochodowego, a dokładniej momentu powstania przychodu u osób fizycznych rozliczających PIT. To ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy miewają problemy z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów. Jak kasowy podatek PIT wpłynie na polski system podatkowy? Sprawdź wady i zalety tego rozwiązania.

 

Spis treści

Kasowy PIT – co to jest?

 

PIT kasowy to fakultatywna forma rozliczania podatku dochodowego, dzięki której podatnik nie jest zobowiązany do opłacania podatku w chwili wystawienia faktury, wykonania usługi bądź dostawy towaru. Osoby, które zdecydują się na taką możliwość, będą mogły zapłacić podatek dopiero wtedy, gdy kontrahent dokona zapłaty.

 

Dotychczas, zgodnie z podstawową zasadą rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązek zapłaty powstawał w momencie sprzedaży (wydanie towaru/wykonanie usługi, nawet częściowe). Przedsiębiorca, który wystawia fakturę, na przykład przez kasy fiskalne online (najpóźniej do 15. dnia kolejnego miesiąca po miesiącu sprzedaży) jest zobowiązany do ujęcia jej w przychodach firmy i odprowadzenia podatku dochodowego – bez względu na to, czy należność została już uregulowana. Dodatkowo możliwe jest uwzględnienie w kosztach uzyskania przychodów, tzw. KUP, faktury za nabyte towary bądź usługi, za które jeszcze nie zapłacono.

 

Osoba, która zdecyduje się na kasowy PIT dla przedsiębiorców, nie będzie płaciła podatku w momencie dostawy towaru/wykonania usługi/wystawienia faktury, a w chwili otrzymania zapłaty. Ta sama zasada będzie dotyczyła zaliczania kosztów uzyskania przychodów dla faktur zakupowych od kontrahentów. Przedsiębiorca będzie mógł ujmować je w KUP po uregulowaniu zapłaty za towar bądź usługę.

 

Kasowy PIT – czy dotyczy tylko transakcji fakturowanych?

 

Według zmian w przepisach metoda kasowa PIT zarezerwowana jest dla transakcji dokonywanych przez przedsiębiorcę na rzecz innego przedsiębiorcy (B2B) i dotyczy wyłącznie transakcji fakturowanych.

 

Nowe zasady rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych nie będą dotyczyły transakcji przedsiębiorca-konsument ani przychodów ze sprzedaży środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych, które wciąż należy rozliczać standardową metodą memoriałową.

 

 

Kasowy PIT – dla kogo?

 

Metoda kasowego rozliczania podatku dochodowego skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Kasowy PIT jako formę rozliczenia można wybrać, jeśli:

 

  • działalność opodatkowana jest podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o PIT), według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT), ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie) lub na zasadach IP BOX (art. 30ca ustawy o PIT);

  • w roku poprzedzającym dany rok podatkowy przychody z prowadzonej działalności nie przekraczały 1 000 000 złotych;

  • przedsiębiorca nie prowadzi ksiąg rachunkowych;

  • przedsiębiorca złoży do właściwego naczelnika urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze metody kasowej.

 

Co ważne, metoda kasowa PIT nie jest przeznaczona dla osób prowadzących spółki cywilne czy spółki jawne. Jednocześnie dotyczy tylko i wyłącznie transakcji B2B (między przedsiębiorcami), nie uwzględniając sprzedaży na rzecz konsumentów.

 

Kasowy PIT – od kiedy?

 

Ustawa umożliwiająca wybór kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów przyjęta przez Sejm wprowadza do polskiego systemu podatkowego zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2025 r. Nowe przepisy pozwalające na opłacanie podatku dochodowego od osób fizycznych po faktycznym otrzymaniu zapłaty za towary bądź usługi określono jako kasowy PIT.

 

Aby wybrać taką formę rozliczania z urzędem skarbowym, przedsiębiorca powinien złożyć stosowne oświadczenie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Oświadczenie na piśmie należy złożyć do 20 lutego danego roku podatkowego. Wyjątek stanowią osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu roku. Taki przedsiębiorca może zdecydować się na PIT kasowy składając oświadczenie do 20. dnia kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym rozpoczęto działalność lub do końca roku podatkowego, jeśli prowadzenie działalności rozpoczęto w grudniu danego roku podatkowego.

 

Warto wiedzieć, że oświadczenie o wyborze PIT kasowego skutkuje nie tylko na dany rok podatkowy, ale również na lata następne – do momentu pisemnej rezygnacji z metody kasowej.

 

Kasowy PIT – czy będzie dobrowolną formą rozliczeń podatku dochodowego?

 

Podatek kasowy PIT wprowadza istotne zmiany w systemie podatkowym, jednak jego stosowanie będzie dobrowolne. Przedsiębiorca spełniający warunki korzystania z tej formy rozliczenia będzie miał prawo wyboru kasowego PIT, a nie obowiązek, aby to robić.

 

Co ważne, fakultatywny charakter kasowego PIT-u pozwala na korzystanie z niego w jednym roku podatkowym, a w kolejnym już nie.

 

Kasowy PIT: zalety i wady

 

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku (Dz.U. 2024 poz. 1593) wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców – możliwość rozliczenia podatku dochodowego po otrzymaniu zapłaty, a nie po wystawieniu faktury. Jednak zmiana sposobu rozliczania ma nie tylko zalety, ale także wady.

 

Plany wprowadzenia kasowej metody rozliczania podatku PIT zapowiadane były już w kampanii wyborczej i umowie koalicyjnej nowego rządu. Celem tego rozwiązania miało być wsparcie małych firm, w przypadku których nieterminowe opłacanie faktur przez kontrahentów i konieczność zapłaty podatku od nieotrzymanego dochodu może negatywnie wpływać na płynność finansową. Fakultatywny sposób rozliczania ma swoje zalety – poza możliwością późniejszej zapłaty podatku jest to dobrowolność wyboru tej formy rozliczania z urzędem i możliwość rezygnacji w kolejnym roku podatkowym.

 

PIT kasowy jest jednak przeznaczony dla wybranej grupy przedsiębiorców, którzy spełniają wskazane w ustawie warunki i zasady, w tym limit przychodów. Nie skorzystają z niego osoby prowadzące spółki cywilne i spółki jawne czy firmy prowadzące księgi rachunkowe. Dodatkowym minusem jest możliwość zastosowania jedynie do transakcji przeprowadzanych między przedsiębiorcami – podatnik nie będzie mógł rozpoznać przychodów i kosztów ich uzyskania w sposób kasowy, jeśli stroną transakcji będzie konsument. Oznacza to, że osoby obsługujące zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców, wybierając metodę kasową, muszą liczyć się z koniecznością wyodrębniania kosztów dotyczących transakcji business-to-business.

 

Co istotne, korzystanie z metody kasowej to jedynie odroczenie zapłaty podatku. Przepisy wskazują, że przedsiębiorca jest zobowiązany do rozpoznania przychodu z działalności gospodarczej (zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych) nie później niż w ciągu dwóch lat od wystawienia faktury/rachunku, wykonania usługi czy wydania towaru – nawet, jeśli kontrahent nadal nie ureguluje należności. Przy czym podatnik zachowuje prawo do zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów także dla jeszcze nieopłaconych towarów i usług, na przykład środków trwałych.

 

Czytaj takżeŚwiąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

 

Kasowy PIT – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Kasowy PIT – czy dotyczy tylko małych firm?

 

Kasowy PIT to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy samodzielnie prowadzący działalność w niewielkich rozmiarach, tzw. mali podatnicy. Oznacza to jednoosobowe działalności gospodarcze – firma może zatrudniać pracowników, jednak nie może być to spółka cywilna lub jawna.

 

  • Kasowy PIT – do jakiej kwoty?

 

PIT kasowy zgodnie z założeniami ma obowiązywać z uwzględnieniem limitu przychodów, warunków i zasad rozliczania podatku dochodowego. Zgodnie z zapisami ustawy rozliczanie metodą kasową dotyczy przedsiębiorców, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 1 000 000 złotych oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Operator urządzeń produkcyjnych (m/k)

    Trenkwalder   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twoje zadania obsługa robotów/maszyn w obszarze zautomatyzowanej linii technologicznej, kontrola kluczowych parametrów jakościowych, obsługa systemu SAP.
  • Pracownik montażu (m/k)

    Trenkwalder   Wróblowice (pow. średzki, gm. Miękinia)    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową   4 950 zł brutto/mies.
    2 godz.
    Twoje zadania montaż ręczny oraz przy pomocy urządzeń półautomatycznych, przezbrajanie stanowiska pod konkretne zlecenia, wprowadzanie danych do systemu, kontrola jakości, pakowanie.
  • Specjalista / Specjalistka IT z j. niemieckim

    Nowy Styl   Jasło    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitoring zgłoszeń i obsługa incydentów IT; udział w projektach prowadzonych przez Departament Informatyki; praca w systemie ticketowym; zapewnienie prawidłowej i bezawaryjnej pracy infrastruktury IT; zdalne i lokalne wsparcie użytkowników z zakresu oprogramowania...
  • Specjalista / Specjalistka IT

    Nowy Styl   Jasło    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitoring zgłoszeń i obsługa incydentów IT; udział w projektach prowadzonych przez Departament Informatyki; praca w systemie ticketowym; zapewnienie prawidłowej i bezawaryjnej pracy infrastruktury IT; zdalne i lokalne wsparcie użytkowników z zakresu oprogramowania...
  • Pomocnik operatora pras opakowań kartonowych (również z orzeczeniem)

    ManpowerGroup   Błonie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową
    2 godz.
    Zadania: Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zbieranie niepotrzebnych opakowań kartonowych na terenie magazynu oraz niszczenie ich przy wykorzystaniu odpowiedniej maszyny – prasy; Inne proste i lekkie prace manualne zlecone przez przełożonego wg potrzeb w magazynie;...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.