Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypadki przy pracy – dane GUS za I kwartał 2023 roku

Wypadki przy pracy – dane GUS za I kwartał 2023 roku

 
Wypadki przy pracy – dane GUS za I kwartał 2023 roku

Liczba wypadków przy pracy rośnie – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Co więcej, w I kwartale 2023 roku doszło do znacznej liczby wypadków w czasie pracy zdalnej. Poniżej najnowsze dane dotyczące wypadków przy pracy w Polsce.

 

Spis treści

Przyczyny wypadków przy pracy wg GUS

 

Przepisy bhp i Kodeks pracy regulują obowiązki pracownika w czasie wykonywania obowiązków zawodowych i obowiązki pracodawcy odnośnie zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Mimo to każdego roku GUS odnotowuje wypadki przy pracy zgłaszane przez pracodawców, w tym ciężkie, a nawet śmiertelne. Dane wstępne podane w czerwcu przez Główny Urząd Statystyczny nie pozostawiają wątpliwości – wypadki w pracy w I kwartale 2023 roku miały miejsce częściej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

Aż 14 300 osób zgłoszono jako poszkodowane w wypadkach przy pracy, z czego 40 osób zostało poszkodowanych w trakcie wykonywania pracy zdalnej. Z kolei wskaźnik wypadkowości odnoszący się do liczby osób poszkodowanych w wypadkach w pracy przypadającej na 1000 pracujących wyniósł 1,00 (w I kwartale poprzedniego roku było to 0,82).

 

Wypadek przy pracy – definicja GUS:

 

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

 

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych oraz czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

 

Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

 

  • w czasie podróży służbowej;
  • podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
  • przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

 

Dlaczego pracownicy zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy? 41,1% zdarzeń było spowodowanych przez nieprawidłowe zachowanie pracownika. Wśród przyczyn wypadków znalazły się też m.in.:

 

  • zdarzenia niezależne od pracodawcy i pracownika, działanie osób trzecich lub zwierząt;

  • niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym przez pracownika;

  • inne przyczyny;

  • niestosowanie się do poleceń oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;

  • niewłaściwa organizacja stanowiska pracy;

  • wady konstrukcyjne lub niewłaściwe rozwiązania techniczne i ergonomiczne czynnika materialnego;

  • niewłaściwa organizacja pracy.

 

Dla porówania sprawdź także liczbę wypadków przy pracy w I półroczu 2021 roku.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących

 

Jak podaje GUS, I kwartał 2023 roku to najwięcej wypadków przy pracy z tzw. innym skutkiem – liczba zgłoszeń wyniosła 14 206, czyli była wyższa 28,8% niż w I kwartale 2022 roku. W wypadkach śmiertelnych zostały poszkodowane 32 osoby (więcej o 10,3% rok do roku), a w ciężkich wypadkach – 62 osoby (więcej o 19,2%).

 

Wskaźnik wypadkowości – definicja GUS:

 

  • Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących.
  • Do obliczenia wskaźnika przyjmuje się przeciętną liczbę pracujących obliczoną jako średnia arytmetyczna 2 stanów w dniu 31 XII, tj. z roku poprzedzającego rok badany i z roku badanego.

 

Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowane w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wyniósł to 1,35. Wskaźnik ten był z kolei najniższy w województwie małopolskim – 0,72.

 

Poszkodowani w wypadku przy pracy na 1000 pracujących według rodzajów działalności gospodarczej najczęściej byli zgłaszani w  sekcjach:

 

  • górnictwo i wydobywanie – 3,08, 
  • dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja – 2,65,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 1,74.

 

Najrzadziej wypadki przy pracy zgłaszano w sekcjach informacja i komunikacja – 0,21 oraz rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 0,23.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy według czynności wykonywanej przez poszkodowanego w chwili wypadku

 

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe eliminowane są poprzez wdrażanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak wykonywanie niektórych czynności zawodowych bardziej sprzyja wypadkom. Jakie czynności wykonywali poszkodowani w momencie wypadku?Wypadki przy pracy w I półroczu 2023 roku najczęściej miały miejsce w trakcie poruszania się – dotyczyło to 40,6% zgłoszeń. Inne czynności wykonywane przez poszkodowanych to:

 

  • 17,5% – operowanie przedmiotami;

  • 13,9% – transport ręczny;

  • 11,9% – prace narzędziami ręcznymi;

  • 7,9% – obsługiwanie maszyn;

  • 5,7% – kierowanie lub jazda środkami transportu lub obsługa ruchomych maszyn i innych urządzeń;

  • 2,5 – obecność (wyjątek stanowi jazda środkami transportu w roli pasażera).

 

Dla własnego bezpieczeństwa, zapoznaj się także z czynnikami szkodliwymi w miejscu pracy.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy według umiejscowienia urazu

 

Zgodnie z danymi GUS w I kwartale bieżącego roku 78,6% poszkodowanych doznało urazu kończyn – dla kończyn górnych było to 43,7%, a dla dolnych 34,9%. Wypadki przy pracy w 10,3% spowodowały urazy głowy, a w 3,4% – urazy tułowia i organów wewnętrznych.

Poszkodowani w wypadkach przy pracy doznali również takich urazów jak:

 

  • 3,2% – grzbiet (łącznie z kręgosłupem);

  • 2,9% – całe ciało i jego różne części;

  • 1,6% – szyja wraz z kręgosłupem szyjnym.

 

Według Głównego Urzędu Statystycznego urazy były spowodowane głównie przez uderzenie w nieruchomy obiekt (32,8 zgłoszeń). Wśród dominujących grup wydarzeń odnotowano również uderzenie przez obiekt w ruchu, kontakt z przedmiotem ostro zakończonym, szorstkim, chropowatym lub twardym oraz obciążenie fizyczne lub psychiczne. (Źródło danych: GUS).

 

Rynek pracy a wypadki przy pracy – FAQ:

 

  • Co to jest wypadek przy pracy?

 

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wypadek przy pracy to „nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą (...)".

 

  • Czy wypadek przy pracy trzeba zgłosić?

 

Pracownik, który uległ wypadkowi (jeśli pozwala na to jego stan zdrowia) bądź który jest świadkiem wypadku przy pracy, powinien jak najszybciej poinformować o tym fakcie pracodawcę.

 

  • Co daje zaklasyfikowanie wypadku jako wypadku przy pracy?

 

Jak wynika z art. 92. Kodeksu pracy, poszkodowany pracownik, który z powodu wypadku nie może pracować, uzyskuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 33 niezdolności do pracy, w wysokości 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Po tym okresie ma poszkodowany, który wciąż nie może wrócić do pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Sprzedaży Terenowej Produktów dla Zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    3 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Kierowca międzynarodowy C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   10 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do obowiązków kierowców należy: terminowa realizacja przewozów; prawidłowy nadzór nad załadunkami i rozładunkami; umiejętność planowania i organizowania własnej pracy w oparciu o wytyczne dyspozytora; optymalne wykorzystywanie dostępnego czasu pracy;
  • Over Group
    specjalista (mid) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Gdy pomyślnie przejdziesz proces rekrutacji, będziesz: Opiekować się obecną ofertą produktową oraz kreować nowe produkty dla zwierząt, Wspierać efektywność sprzedaży i rozpoznawalność produktów na rynku m.in. poprzez organizację materiałów promocyjnych, Merytorycznie opracowywać...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...
  • Pracownik administracyjny do działu współpracy z językiem niemieckim

    Max Bau Sp. z o.o.   Opole, ul. Wrocławska 62    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Sprawy administracyjne, kontakty telefoniczne z kontrahentami na terenie Niemiec. Wyłączne miejsce pracy: Opole

Najnowsze artykuły

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź w Polsce – jakie prawa ma pracownik? Obowiązki pracodawcy

Powódź to nie tylko ogromne straty dobytku, zagrożenie dla życia i zdrowia, ale też lęk o przyszłość i zapewnienie środków do życia. Wskutek powodzi wiele osób nie pojawiło się dziś w pracy – i prawdopodobnie szybko do niej nie wróci. Jakie prawa przysługują pracownikowi w czasie powodzi? Jak skorzystać z tzw. zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej?

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

Prokrastynacja – czym jest, po czym poznać chorobę cywilizacyjną, przyczyny

„Dziś już na pewno wykonam to zadanie. Dziś, nie jutro. Muszę to zrobić teraz. W końcu to ostateczny termin, czy raczej trzeci ostateczny, bo dwa poprzednie udało się przesunąć..." A potem, mimo silnej presji i motywacji, orientujesz się, że minął dzień, a Ty znów niczego nie zrobiłeś. Brzmi znajomo? A jednak z prokrastynacją można wygrać! Oto co może pomóc w walce z odkładaniem na później.

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

Praca zdalna a zdrowie psychiczne – wywiad z psycholog dr Beatą Rajbą

– Mitem jest to, że era pracy zdalnej dobiega końca – zauważa psycholog dr Beata Rajba. Wyjaśnia, że najlepiej w home office radzą sobie ci, którzy są z natury sumienni, bo nie potrzebują stałej motywacji i nadzoru. Kłopoty mogą mieć zaś ci, którym bez presji trudno przestrzegać deadline'ów, a także osoby z wysokim lękiem społecznym: w izolacji czują się dobrze, ale ich fobia się pogłębia.

Alergik w pracy

Alergik w pracy

Zatkany nos i ból głowy jesienią zwykle tłumaczymy sezonowym przeziębieniem. Tymczasem powodem złego samopoczucia może być też alergia. I choć doskwiera także w pracy, wielu ją ukrywa. – Pracownicy najczęściej nie są zainteresowani rozpoznaniem choroby zawodowej i nie zgłaszają objawów chorobowych w trakcie badań okresowych – zauważa ​​prof. dr hab. n. med. Cezary Pałczyński. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?