Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wypadki przy pracy – dane GUS za I kwartał 2023 roku

Wypadki przy pracy – dane GUS za I kwartał 2023 roku

 
Wypadki przy pracy – dane GUS za I kwartał 2023 roku

Liczba wypadków przy pracy rośnie – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Co więcej, w I kwartale 2023 roku doszło do znacznej liczby wypadków w czasie pracy zdalnej. Poniżej najnowsze dane dotyczące wypadków przy pracy w Polsce.

 

Spis treści

Przyczyny wypadków przy pracy wg GUS

 

Przepisy bhp i Kodeks pracy regulują obowiązki pracownika w czasie wykonywania obowiązków zawodowych i obowiązki pracodawcy odnośnie zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Mimo to każdego roku GUS odnotowuje wypadki przy pracy zgłaszane przez pracodawców, w tym ciężkie, a nawet śmiertelne. Dane wstępne podane w czerwcu przez Główny Urząd Statystyczny nie pozostawiają wątpliwości – wypadki w pracy w I kwartale 2023 roku miały miejsce częściej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

Aż 14 300 osób zgłoszono jako poszkodowane w wypadkach przy pracy, z czego 40 osób zostało poszkodowanych w trakcie wykonywania pracy zdalnej. Z kolei wskaźnik wypadkowości odnoszący się do liczby osób poszkodowanych w wypadkach w pracy przypadającej na 1000 pracujących wyniósł 1,00 (w I kwartale poprzedniego roku było to 0,82).

 

Wypadek przy pracy – definicja GUS:

 

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

 

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych oraz czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

 

Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

 

  • w czasie podróży służbowej;
  • podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
  • przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

 

Dlaczego pracownicy zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy? 41,1% zdarzeń było spowodowanych przez nieprawidłowe zachowanie pracownika. Wśród przyczyn wypadków znalazły się też m.in.:

 

  • zdarzenia niezależne od pracodawcy i pracownika, działanie osób trzecich lub zwierząt;

  • niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym przez pracownika;

  • inne przyczyny;

  • niestosowanie się do poleceń oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;

  • niewłaściwa organizacja stanowiska pracy;

  • wady konstrukcyjne lub niewłaściwe rozwiązania techniczne i ergonomiczne czynnika materialnego;

  • niewłaściwa organizacja pracy.

 

Dla porówania sprawdź także liczbę wypadków przy pracy w I półroczu 2021 roku.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących

 

Jak podaje GUS, I kwartał 2023 roku to najwięcej wypadków przy pracy z tzw. innym skutkiem – liczba zgłoszeń wyniosła 14 206, czyli była wyższa 28,8% niż w I kwartale 2022 roku. W wypadkach śmiertelnych zostały poszkodowane 32 osoby (więcej o 10,3% rok do roku), a w ciężkich wypadkach – 62 osoby (więcej o 19,2%).

 

Wskaźnik wypadkowości – definicja GUS:

 

  • Poszkodowani w wypadkach przy pracy na 1000 pracujących.
  • Do obliczenia wskaźnika przyjmuje się przeciętną liczbę pracujących obliczoną jako średnia arytmetyczna 2 stanów w dniu 31 XII, tj. z roku poprzedzającego rok badany i z roku badanego.

 

Najwyższy wskaźnik wypadkowości zanotowane w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wyniósł to 1,35. Wskaźnik ten był z kolei najniższy w województwie małopolskim – 0,72.

 

Poszkodowani w wypadku przy pracy na 1000 pracujących według rodzajów działalności gospodarczej najczęściej byli zgłaszani w  sekcjach:

 

  • górnictwo i wydobywanie – 3,08, 
  • dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja – 2,65,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 1,74.

 

Najrzadziej wypadki przy pracy zgłaszano w sekcjach informacja i komunikacja – 0,21 oraz rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 0,23.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy według czynności wykonywanej przez poszkodowanego w chwili wypadku

 

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe eliminowane są poprzez wdrażanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak wykonywanie niektórych czynności zawodowych bardziej sprzyja wypadkom. Jakie czynności wykonywali poszkodowani w momencie wypadku?Wypadki przy pracy w I półroczu 2023 roku najczęściej miały miejsce w trakcie poruszania się – dotyczyło to 40,6% zgłoszeń. Inne czynności wykonywane przez poszkodowanych to:

 

  • 17,5% – operowanie przedmiotami;

  • 13,9% – transport ręczny;

  • 11,9% – prace narzędziami ręcznymi;

  • 7,9% – obsługiwanie maszyn;

  • 5,7% – kierowanie lub jazda środkami transportu lub obsługa ruchomych maszyn i innych urządzeń;

  • 2,5 – obecność (wyjątek stanowi jazda środkami transportu w roli pasażera).

 

Dla własnego bezpieczeństwa, zapoznaj się także z czynnikami szkodliwymi w miejscu pracy.

 

Poszkodowani w wypadkach przy pracy według umiejscowienia urazu

 

Zgodnie z danymi GUS w I kwartale bieżącego roku 78,6% poszkodowanych doznało urazu kończyn – dla kończyn górnych było to 43,7%, a dla dolnych 34,9%. Wypadki przy pracy w 10,3% spowodowały urazy głowy, a w 3,4% – urazy tułowia i organów wewnętrznych.

Poszkodowani w wypadkach przy pracy doznali również takich urazów jak:

 

  • 3,2% – grzbiet (łącznie z kręgosłupem);

  • 2,9% – całe ciało i jego różne części;

  • 1,6% – szyja wraz z kręgosłupem szyjnym.

 

Według Głównego Urzędu Statystycznego urazy były spowodowane głównie przez uderzenie w nieruchomy obiekt (32,8 zgłoszeń). Wśród dominujących grup wydarzeń odnotowano również uderzenie przez obiekt w ruchu, kontakt z przedmiotem ostro zakończonym, szorstkim, chropowatym lub twardym oraz obciążenie fizyczne lub psychiczne. (Źródło danych: GUS).

 

Rynek pracy a wypadki przy pracy – FAQ:

 

  • Co to jest wypadek przy pracy?

 

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wypadek przy pracy to „nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą (...)".

 

  • Czy wypadek przy pracy trzeba zgłosić?

 

Pracownik, który uległ wypadkowi (jeśli pozwala na to jego stan zdrowia) bądź który jest świadkiem wypadku przy pracy, powinien jak najszybciej poinformować o tym fakcie pracodawcę.

 

  • Co daje zaklasyfikowanie wypadku jako wypadku przy pracy?

 

Jak wynika z art. 92. Kodeksu pracy, poszkodowany pracownik, który z powodu wypadku nie może pracować, uzyskuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 33 niezdolności do pracy, w wysokości 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia. Po tym okresie ma poszkodowany, który wciąż nie może wrócić do pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • HSV Polska Sp. z o.o.
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Podstawowe zadania: przygotowanie form do ich instalacji na maszynie wtryskowej, montaż oraz demontaż form z maszyn wtryskowych, dokonywanie bieżących napraw mechaniczno-ślusarskich oraz okresowych przeglądów form wtryskowych pod względem ich eksploatacji i funkcjonalności, dbałość o...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Główny Księgowy / Główna Księgowa

    GOLD-TRADE sp. z o.o.   Kutno    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   11 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków prowadzenie pełnej księgowości firm (księgi rachunkowe): JDG oraz spółki z o.o., weryfikacja i księgowanie dokumentów zakupu i sprzedaży (w tym : WNT, WDT), dekretowanie i księgowanie dokumentów kosztowych, prowadzenie ewidencji środków trwałych,...

Najnowsze artykuły

Bezrobocie w Polsce wzrosło. Najnowsze dane resortu pracy

Bezrobocie w Polsce wzrosło. Najnowsze dane resortu pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wstępne dane na temat poziomu bezrobocia oraz liczby wolnych miejsc pracy w Polsce. W skali miesiąca oraz ostatniego półrocza widoczny jest wzrost liczby osób bezrobotnych. Jednocześnie w grudniu spadła liczba wolnych stanowisk. Czy te dane wskazują na pogorszenie sytuacji na rynku pracy?

Metoda TRZOS – definicja, plusy, zastosowanie

Metoda TRZOS – definicja, plusy, zastosowanie

Możliwość zarządzania własnym czasem to duża wygoda (szczególnie na home office), ale też spore wyzwanie. Tym większe, gdy mamy wokół pełno rozpraszaczy, presja ze strony szefa czy klienta walczy o prym z własną skłonnością do prokrastynacji, a niewykonane zadania piętrzą się, potęgując stres i uniemożliwiając skupienie na bieżących sprawach. Wówczas z pomocą może przyjść metoda TRZOS.

Porządek na biurku − dobra organizacja to podstawa

Porządek na biurku − dobra organizacja to podstawa

Biurko powinno być niemal całkowicie puste, czy lepiej układać na nim przedmioty wedle jakiegoś klucza? Jedno jest pewne: nie może przypominać krajobrazu po klęsce żywiołowej, a niestety i tak bywa. Z okazji Dnia Sprzątania Biurka mamy dla Was garść strategii, które pomogą opanować chaos w dokumentach, długopisach, świstkach i segregatorach. Utrzymywanie porządku na biurku nie jest trudne!

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379