Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ubezpieczenie grupowe pracowników - o czym warto wiedzieć

Ubezpieczenie grupowe pracowników - o czym warto wiedzieć

 
Ubezpieczenie grupowe pracowników - o czym warto wiedzieć

Grupowe ubezpieczanie pracowników jest dość powszechną praktyką w polskich firmach. Na jakich zasadach działają tego typu polisy?

 

Ubezpieczenie pracownika - organizacja


O możliwości ubezpieczenia grupowego w zakładzie pracy zwykle informuje pracownik działu kadr. Jest to osoba wyznaczona przez kierownictwo do pośredniczenia między zakładem pracy a towarzystwem ubezpieczeniowym. Zdarza się, że pobiera od ubezpieczyciela prowizję za każdą osobę, która wykupi pakiet. Jej głównym zadaniem w tym zakresie jest:
    • poinformowanie pracowników o możliwości przystąpienia do polisy (jeśli taki obowiązek wynika z obowiązków służbowych pracownika kadr lub z umowy firmy z towarzystwem ubezpieczeniowym),
    • przekazanie informacji na temat zakresu ubezpieczenia lub wskazanie, gdzie pracownicy mogą uzyskać takie wiadomości,
    • sporządzanie listy ubezpieczonych,
    • przekazywanie towarzystwu niezbędnych informacji dotyczących ubezpieczonych, w tym o odstąpieniach od polisy,
    • sporządzanie dokumentów płacowych.

 

Ubezpieczenie pracownicze - korzyści


Ubezpieczenie grupowe pracowników dotyczy ochrony zdrowia i życia zatrudnionych. Może obejmować takie zdarzenia jak choroba zawodowa lub inna, nieszczęśliwe wypadki, hospitalizacja, operacja czy śmierć. Wypłacana jest więc poszkodowanemu na przykład   w razie stwierdzonej utraty zdolności do pracy czy trwałego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku zgonu pracownika bądź kiedy jego pobyt w szpitalu oznacza utratę głównego źródła utrzymania dla domowników – jego rodzinie.

Należy pamiętać, że każda oferta ubezpieczeniowa jest inna, dlatego przed przystąpieniem do polisy należy bardzo dokładnie przeczytać warunki umowy. Przystąpienie do ubezpieczenia w prywatnej firmie, w przeciwieństwie do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wynikającego ze stosunku pracy, jest całkowicie dobrowolne. Wysokość składek ustala towarzystwo ubezpieczeniowe, biorąc pod uwagę wielkość firmy, a także okoliczności uciążliwe oraz zagrażające zdrowiu i życiu pracowników.

Pracodawcy z kolei chętnie podpisują umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, gdyż dzięki temu wzrasta atrakcyjność miejsca pracy. Niekiedy mogą liczyć też na zmniejszenie podatku. Składki ubezpieczeniowe, które odprowadzają na rzecz zatrudnionych mogą bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Co więcej, w niektórych przypadkach w razie zgonu zatrudnionego pracodawca nie będzie musiał wypłacać jego rodzinie odprawy pośmiertnej. Zgodnie z art. 43. Kodeksu pracy: „Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny (…), jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna” przysługująca w wysokości zgodnej ze stosownymi przepisami. Jednak: „Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami”.

Opłacanie składki


Jeżeli składki na ubezpieczenie grupowe w pracy są współfinansowane przez pracodawcę, wówczas odprowadzany jest z tej części podatek dochodowy od osób fizycznych. Istnieje również możliwość, by finansowanie składki stało po stronie zatrudnionego i wówczas ta jest potrącane z wynagrodzenia. Takie rozwiązanie jest możliwe jedynie na podstawie pisemnej zgody pracownika. Warto przy tym pamiętać, że w pracownik musi mieć zagwarantowane, że każdego miesiąca otrzyma minimum 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia. W sytuacji, gdy ten warunek nie został spełniony, składka nie może zostać potrącona z pensji. Wówczas, zgodnie z procedurami, pracownik powinien samodzielnie opłacić składkę w kasie firmy, a dopiero wtedy ta przekazuje ją towarzystwu ubezpieczeniowemu.

Niezależnie od sposobu finansowania składek to pracodawca jest podmiotem odpowiedzialnym za ubezpieczenie grupowe (to jego dotyczy zobowiązanie finansowe).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    6 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.