Komisjoner - zadania i obowiązki
Być może jeszcze nie każdy słyszał o zawodzie komisjonera, jednak cały czas występuje zapotrzebowanie na takiego pracownika. Czym zajmuje się komisjoner? Jego miejscem pracy jest magazyn, a obowiązki związane są z komisjonowaniem, czyli rozdzielaniem np. palet (dużych, jednorodnych, zbiorczych ładunków) na mniejsze jednostki, przeznaczone np. do wysyłki klientowi. Inaczej zadania wykonywane przez komisjonera, nazywa się order picking lub komplementacją zamówień.
Komisjoner wyszukuje odpowiednie materiały wg wybranego klucza (np. listy, skanera lub systemu pick by voice, który łączy magazynowy system IT z systemem głosowym i umożliwia sprawne poruszanie się po magazynie), następnie kompletuje całe zamówienie.
Bardzo często wymaga się od komisjonera uprawnień do prowadzenia wózka widłowego. Nie jest to warunek konieczny, ale może zwiększyć szanse na zdobycie stanowiska.
Praca komisjonera jest bardzo odpowiedzialna. Wszystkim zależy na szybkim i bezbłędnym skompletowaniu oczekiwanego przez klienta zamówienia. Wymaga to odpowiednich predyspozycji. Przyszły komisjoner powinien wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, szybką i sprawną organizacją pracy. Powinien być uważny i skrupulatny.
Sprawna praca magazynu wpływa na wzrost wydajności przedsiębiorstwa, dlatego bardzo dużo uwagi przywiązuje się, by wszystko działało tam na odpowiednim poziomie.
Komisjoner – Niemcy
Jeśli ktoś szuka zatrudnienia na stanowisku komisjonera, Niemcy są obecnie jednym z najczęstszych ogłoszeniodawców. Bardzo dużo ofert spływa przez agencje pracy. Nie dość, że same niemieckie firmy przyciągają pracowników różnymi benefitami (oferują dodatkowe świadczenia na zakwaterowanie, możliwość zatrudnienia par), to również na bardzo wiele można liczyć ze strony agencji. Proponują one pomoc w przygotowaniu odpowiednich dokumentów do pracy za granicą. Jeśli ktoś chciałby podjąć pracę jako komisjoner w Niemczech, ale bez języka – ma szansę korzystać na miejscu z pomocy opiekuna.
Komisjoner - zarobki
Zarobki komisjonera uzależnione są od wielu czynników. Często wiąże się z pensją podstawową, ale dochodzą do niej dodatki: za akord, nadgodziny, pracę w święta i weekendy. Niemieccy pracodawcy często oferują również stawkę godzinową (od ok. 10 euro), dodatkowo komisjonerzy mogą otrzymać dopłatę za każdy przepracowany dzień. Wszystko zależy od pracodawcy.