Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

 
Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa jest okazją do podreperowania domowego budżetu. Najczęściej z tej możliwości korzystają osoby młode, choć praca sezonowa za granicą cieszy się ogromną popularnością wśród osób czynnych zawodowo niezależnie od wieku. Zwykle dotyczy zatrudnienia w gastronomii, rolnictwie, turystyce i budownictwie. Jak sama nazwa wskazuje – praca sezonowa wykonywana jest w sezonie, gdy wspomniane branże cieszą się największym popytem. Co warto wiedzieć, zanim podejmiemy pracę sezonową? Gdzie szukać atrakcyjnych ofert i jakie są zalety oraz wyzwania pracy sezonowej?

 

Spis treści

Praca sezonowa – co to? 

 

Praca sezonowa wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze świetną okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy, podreperowania budżetu i odłożenia oszczędności. Choć najczęściej podejmują się jej przede wszystkim uczniowie i studenci, cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem także wśród dojrzałych i doświadczonych pracowników. Czym tak naprawdę jest praca sezonowa? Jakie czynniki warunkują jej sezonowość? 

 

Polski Kodeks pracy nie zawiera pojęcia praca sezonowa ani nie definiuje pracownika sezonowego. W praktyce jednak, chcąc wyjaśnić istotę pracy sezonowej, najczęściej przywołuje się wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1986 roku, który mówi o tym, że pracą sezonową może być każda praca, która wykonywana jest przez określony czas w roku, związany z porą roku oraz warunkami atmosferycznymi. Co do zasady praca sezonowa ma więc charakter przejściowy i tymczasowy. Zatem w jaki sposób traktować osoby podejmujące pracę w sezonie? Przyjmuje się, że do pracowników sezonowych należy podchodzić dokładnie tak samo, jak do pracownika podejmującego klasyczne zatrudnienie. 

 

Praca sezonowa – czy osoby niepełnoletnie mogą ją podjąć? 

 

Praca sezonowa jest niezwykle popularna wśród uczniów i studentów.  Najczęściej ich wyborem pada praca sezonowa nad morzem czy praca sezonowa przy zbiorach. Wiele znaków zapytania rodzi jednak zagadnienie pracy sezonowej dla nieletnich. Zgodnie z Kodeksem pracy zatrudnić można pracownika młodocianego, czyli osobę, która ukończyła 15. rok życia, a nie przekroczyła 18 lat, ukończyła co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową i przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu.

 

Pamiętaj! 

 

Osoby, które nie ukończyły 16. roku życia mogą zostać zatrudnione jedynie do wykonywania pracy na rzecz działalności artystycznej, kulturalnej, reklamowej lub sportowej. Warunkiem zatrudnienia jest otrzymanie zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka oraz uzyskanie zezwolenia właściwego inspektora pracy.

 

Praca sezonowa a umowa

 

Przepisy prawne nie regulują warunków, na jakich możliwe jest podjęcie pracy sezonowej. Pracodawca planujący przyjąć pracownika do pracy w sezonie ma więc kilka możliwości. Może podpisać umowę o pracę na czas określony, umowę o pracę tymczasową czy chociażby jedną z popularnych umów cywilnoprawnych – umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Pracodawca oferujący pracę sezonową musi jednak pamiętać, że jego obowiązkiem jest zapewnienie wszystkim zatrudnionym należnych im świadczeń. Pracowników sezonowych pracujących na podstawie umowy o pracę dotyczą takie same prawa, jak w przypadku stałego etatu. Obowiązuje ich zatem prawo do urlopu oraz gwarancja minimalnego wynagrodzenia. Z punktu widzenia pracodawców zawieranie z pracownikiem sezonowym umowy o pracę nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem z uwagi na konieczność odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. 

 

Pamiętaj! 

 

Alternatywą dla umów o pracę bardzo często są umowy cywilnoprawne – umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Nie określają one dokładnego okresu zatrudnienia czy miejsca, nie gwarantują także dodatkowych świadczeń, jak chociażby urlop. 

 

 

Praca sezonowa za granicą a podatki

 

W świetle prawa pracownik sezonowy rozlicza się na takich samych zasadach jak inni podatnicy. Wątpliwości pojawiają się jednak w momencie, gdy w grę wchodzi praca sezonowa za granicą. Czy w takiej sytuacji podatnik rozlicza się zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym uzyskał dochód? 

 

Zgodnie z prawem podatkowym osoby na stałe mieszkające w Polsce i mające tutaj centrum interesów osobistych czy gospodarczych (według Ministerstwa Finansów należy przez to rozumieć powiązania osobiste, takie jak więzi rodzinne czy towarzyskie, podejmowanie chociażby aktywności sportowej, kulturalnej czy społecznej), a także osoby, które przebywały na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym, powinny rozliczyć się wyłącznie z polskim urzędem skarbowym. 

 

Pamiętaj! 

 

W momencie, gdy zachodzą powyższe przesłanki, konieczne jest złożenie deklaracji zawierającej cały roczny dochód, bez względu na to, w jakim kraju został on osiągnięty. 

 

Przepisy podatkowe chronią jednak podatnika przed ewentualnym podwójnym opodatkowaniem. Praca sezonowa za granicą i kraj, w którym praca była wykonywana, warunkuje sposób, w jaki należy rozliczyć się z zagranicznych dochodów. 

 

Według informacji, jakie znajdziemy na stronie www.podatki.gov.pl, celem uniknięcia podwójnego opodatkowania należy zastosować jedną z dwóch metod: 

 

  • wyłączenie z progresją – metoda polegająca na zwolnieniu podatnika z płacenia podatku od dochodu osiągniętego poza granicami kraju; stopa opodatkowania ustalona jest na podstawie łącznego dochodu osiągniętego w Polsce, jak i za granicą,

  • proporcjonalne odliczenie – metoda odliczania, zgodnie z którą  w Polsce konieczne jest zapłacenie podatku od zagranicznego dochodu, niezależnie od tego, czy jakikolwiek dochód został również uzyskany w Polsce.

O tym, która z metod będzie miała zastosowanie w konkretnym przypadku, decydują:

 

  • przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – jeżeli z krajem, w którym zostały uzyskane dochody, Polska zawarła taką umowę,

  • przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jeżeli z krajem pochodzenia dochodów, Polska nie zawarła umowy.

 

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które zawarła Polska, znajdują się w Wykazie umów na wspomnianej wyżej stronie. 

 

Pamiętaj! 

 

Dochód uzyskany ze zbioru dziko rosnących ziół, owoców leśnych czy grzybów (którym zajmujemy się osobiście lub z pomocą członków najbliższej rodziny) jest zwolniony z podatku dochodowego. W takiej sytuacji nie ma obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym.

 

Praca sezonowa – ile można zarobić?

 

Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie zawodów, w których najłatwiej znaleźć pracę na wakacje oraz oszacowali średnie zarobki na poszczególnych stanowiskach. Na samym szczycie listy zawodów, które w 2022 roku oferują najwyższe zarobki, znajdziemy pracowników festiwali muzycznych. Pracując przy tego typu wydarzeniach, zarobki wahają się od 20 do 24 zł/h netto. Na podobne stawki mogą liczyć także osoby opiekujące się dziećmi podczas rodzinnego urlopu. Na wspomnianej liście, zaraz za nimi, plasują się ratownik na basenie i instruktor kitesurfingu, którzy mogą liczyć na wynagrodzenie zamykające się w granicach 20 zł/h netto. Praca w roli wychowawcy na kolonii, recepcjonistki w hotelu czy sprzedawcy gofrów na deptakach w turystycznych miejscowościach, wiążą się z zarobkiem na poziomie 15 zł/h netto. 

 

To jednak nie koniec możliwości, jakie niesie za sobą praca sezonowa. Zbiory owoców należą bez wątpienia do jednej z najpopularniejszych opcji, szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi także praca sezonowa za granicą. Poziom wynagrodzenia będzie uzależniony przede wszystkim od cen obowiązujących w sklepach oraz tego, w jaki sposób rozlicza się właściciel plantacji – rozliczenie godzinowe czy na akord. A z jakimi stawkami wiąże się praca sezonowa przy zbiorach w Polsce? Przykładowo – w przypadku zbierania truskawek najczęściej stawki wahają się od 2-2,50 zł za łubiankę. Za godzinę zbierania malin czy wiśni możemy zarobić od 3 do 6 zł/kg. Warto zwrócić tutaj uwagę, że w przypadku zatrudnienia przy zbiorach przedmiotem ogłoszenia bardzo często jest praca sezonowa z zakwaterowaniem. 

 

Czytaj takżeWzrost płacy minimalnej od 1 lipca 2024 roku

 

 

Praca sezonowa – gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy?

 

Szukając pracy sezonowej, należy zachować najwyższą ostrożność. Choć znalezienie ofert zatrudnienia w sezonie wakacyjnym nie jest trudne, w gąszczu ogłoszeń łatwo paść ofiarą oszustwa, dlatego warto korzystać z pewnych źródeł. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na znalezienie pracy sezonowej są portale, na których ogłaszają się nie tylko prywatni pracodawcy, ale także prężnie działające firmy z branży turystycznej, hotelarskiej czy gastronomicznej.

 

  • Jak znaleźć pracę sezonową na Praca.pl?

 

    • Żeby znaleźć najnowsze oferty pracy sezonowej na Praca.pl, wejdź na stronę główną serwisu i w pasku wyszukiwania ofert wpisz: praca sezonowa
    • Możesz także przeszukiwać ogłoszenia wg obszarów zawowodych. Wskaż np. Turystyka / Hotelarstwo, Rolnictwo / Ochrona środowiska, Praca fizyczna czy Budownictwo / Geodezja, zależnie od tego, jaka branża Cię interesuje.
    • Wreszcie, możesz znaleźć oferty dotyczące określonej formy zatrudnienia. Wskaż np. umowę o pracę tymczasową. 
    • Wiele ofert pracy sezonowej za granicą publikują agencje pracy. Te oferty także znajdziesz w naszym serwisie.

 

Pamiętajmy, by w sytuacji, gdy korzystamy z innych źródeł, np. szukamy ofert pracy w mediach społecznościowych lub na forach branżowych, za każdym razem sprawdzić wiarygodność ogłoszeniodawcy. W przeciwieństwie do ogłoszeń znajdujących się na profesjonalnym portalu pracy, oferty w takich miejscach niekoniecznie są weryfikowane przez specjalistów rynku pracy.

 

Pamiętaj! 

 

Jeśli korzystasz z pośrednictwa agencji pracy, sprawdź, czy jest ona wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. 

 

Czy praca sezonowa liczy się do emerytury?

 

Emerytura w Polsce uzależniona jest od stażu osoby ubezpieczonej. Legalnie wykonywana praca sezonowa jak najbardziej liczy się do emerytury. Dotyczy to również zatrudnienia poza granicami kraju. W przypadku, gdy osoba ubezpieczona pracowała w państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii oraz w Szwajcarii, a także w państwach, z którymi Polska podpisała umowy dotyczące zabezpieczenia społecznego, ubezpieczony ma możliwość ubiegania się o świadczenia emerytalne w Polsce.

 

Wysokość świadczenia uzależniona jest zarówno od liczby przepracowanych lat, a także odkładanych składek do ZUS. Bardzo często polskie agencje pracy, które pośredniczą w szukaniu zatrudnienia za granicą, oferują umowy z pełnym opłaceniem składek emerytalno-rentowych. W tym przypadku podpisana zostanie umowa o pracę tymczasową

 

Czytaj takżeKreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

 

Wypowiedzenie umowy w pracy sezonowej

 

Zasady dotyczące wypowiedzenia umowy w pracy sezonowej będą uzależnione przede wszystkim od rodzaju podpisanej umowy. W przypadku umowy o pracę sezonową obowiązują dokładnie takie same przepisy jak w przypadku umów o pracę na czas określony czy chociażby na okres próbny. Nieco inaczej wygląda to w przypadku umowy o dzieło. Wówczas rozwiązanie jej może nastąpić za porozumieniem stron lub w sytuacjach regulowanych przez Kodeks cywilny, w dowolnym momencie. Wypowiedzenie umowy cywilnoprawnej nie wymaga uzasadnienia i dotyczy to obu stron danej umowy. Co więcej, w tym przypadku nie mają miejsca również okresy ochronne, jakie obowiązują przy umowie o pracę. 

 

Zalety pracy sezonowej 


Praca sezonowa cieszy się niesłabnącą popularnością. Jedną z oczywistych korzyści, jakie niesie za sobą, jest możliwość atrakcyjnego zarobku. W przypadku młodych ludzi podejmujących prace wakacyjne to także świetny sposób na poszerzanie horyzontów, zdobywanie nowej wiedzy, poznawanie ludzi, ale także naukę samodzielności. Praca sezonowa za granicą daje także możliwość podszkolenia języka czy chociażby poznania innej kultury. Osoby planujące związać swoją przyszłość z konkretnymi branżami, takimi jak np. hotelarstwo, turystyka czy gastronomia, podejmując pracę sezonową na podobnych stanowiskach, mają szansę podnieść swoje kwalifikacje i nauczyć się zawodu.

 

Oczywiście sezonowe zatrudnienie, szczególnie za granicą, może okazać się także trudnym wyzwaniem. W przypadku pracy na budowie czy w rolnictwie, przy zbiorach, często jest to bardzo wyczerpująca pracy, a sami pracownicy mogą pracować od zmierzchu do świtu np. na tzw. akord, który zależnia ich wyplaty od wyników codziennej pracy. 

 

Czytaj takżePraca sezonowa i dorywcza w CV – jak i czy wpisywać?

 

Praca sezonowa – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Gdzie szukać pracy sezonowej?

 

Oferty pracy sezonowej publikowane są w internecie. Możesz je znaleźć w serwisie Praca.pl. Wpisz w pasku wyszukiwarki: praca sezonowa i zacznij przeglądać ogłoszenia.

 

  • Jakie trzeba mieć kwalifikacje, żeby podjąć pracę sezonową?

 

Zazwyczaj pracodawcy nie oczekują od pracowników sezonowych wysokich ani specjalistycznych kwalifikacji. Poszukiwane są przede wszystkim osoby do prostej pracy fizycznej np. w budownictwie, rolnictwie, gastronomii (pomoce kuchenne, kelnerzy). Pracodawcy zwykle prowadzą też szkolenia wstępne dla personelu. Najczęściej wymagana jest więc sprawność fizyczna pozwalająca na wykonywanie danej pracy, wytrzymałość, a w przypadku zawodów związanych z obsługą klienta kultura osobista, otwartość, znajomość języka angielskiego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?