Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

 
Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dodatkowe dofinansowanie wypoczynku w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Wyjaśniamy, czym są tak naprawdę „wczasy pod gruszą”, komu się należą i w jakiej wysokości są wypłacane. 

 

Spis treści

Wczasy pod gruszą – co to?

 

„Wczasy pod gruszą” – gdy dziś słyszymy to określenie, przed oczami mamy wczasy pracownicze kojarzone z okresem PRL-u. Wówczas pracodawca organizował i finansował urlop swoich pracowników, niejednokrotnie dysponując własnymi ośrodkami wypoczynkowymi w różnych częściach kraju. Współcześnie wczasy pod gruszą nadal są pewnego rodzaju przywilejem, z którego korzystać mogą pracownicy, jednak funkcjonują w nowej, zupełnej innej formie. Na jakich zasadach można więc skorzystać z wczasów pod gruszą 2024?

 

Zacznijmy od tego, że wczasy pod gruszą to potoczna nazwa dofinansowania wypoczynku pracownika przez pracodawcę, które wypłacane jest przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Ten tworzony jest jedynie przez zobowiązanych do tego prawnie pracodawców, co oznacza, że nie wszędzie świadczenie to będzie wypłacane. Do założenia Funduszu zobligowani są pracodawcy, którzy na dzień 1. stycznia danego roku zatrudniają więcej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Mniejsze firmy mogą założyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych na wniosek zakładowych organizacji związkowych. 

 

Pamiętaj! 

 

Dofinansowanie funkcjonujące pod określeniem wczasów pod gruszą często bywa błędnie traktowane jako synonim świadczenia urlopowego. W rzeczywistości wczasy pod gruszą i świadczenie urlopowe to dwie różne formy finansowania wypoczynku pracownika. 

 

Wczasy pod gruszą – dla kogo?

 

Zasady przyznawania wczasów pod gruszą są dość płynne. Co to oznacza w praktyce? Czy jest jakieś kryterium dochodowe przyznawania tej dopłaty?

 

Wczasy pod gruszą to świadczenie, które przysługuje: 

 

  • pracownikom zatrudnionym na etat i ich rodzinom,

  • byłym pracownikom – emerytom i rencistom oraz ich rodzinom, 

  • innym osobom wskazanym przez pracodawcę w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. 

 

Kluczowe są tutaj zatem zapisy wspomnianego regulaminu. Ten powinien zawierać zasady przyznawania wczasów pod gruszą. Wśród nich wymienić należy między innymi informacje dotyczące tego: 

 

  • Kto jest uprawniony do wczasów pod gruszą?

  • Jaka jest wysokość świadczenia i częstotliwość jego wypłat? 

  • Ile dni nieprzerwanego urlopu musi wziąć pracownik, by mógł skorzystać z dofinansowania do wypoczynku? 

  • Jakie inne warunki należy spełnić, by pracownikowi przysługiwały wczasy pod gruszą? (np. wysokość dochodu netto na jedną osobę w gospodarstwie domowym).

 

 

Pamiętaj! 

 

Wczasy pod gruszą przysługują pracownikowi niezależnie od tego, w jakim terminie planuje urlop, gdzie zamierza wypoczywać i z jakimi kosztami będzie to związane. W praktyce oznacza to, że dofinansowanie możliwe jest nawet wtedy, gdy pracownik podczas urlopu wypoczynkowego nie zamierza nigdzie wyjeżdżać. 

 

Prawo do dofinansowania nazywanego potocznie wczasami pod gruszą, a także jego wysokość, są ściśle związane z dochodami pracownika, jego sytuacją materialną i życiową. Oznacza to, że każdy pracownik może otrzymać dofinansowanie w różnej wysokości. Zasada jest prosta – im lepsze usytuowanie pracownika i wyższe jego dochody, tym niższe otrzyma dofinansowanie wczasów. 

 

Ile trzeba pracować, żeby dostać wczasy pod gruszą?

 

Wiemy już, że dofinansowanie wczasów pokrywane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przysługuje nie tylko aktualnie zatrudnionym pracownikom, ale także byłym pracownikom – emerytom czy rencistom. Przyznanie dofinansowania uzależnione jest jednak od pewnych warunków. Jakich? Czy wpływ ma na to zajmowane stanowisko lub staż pracy? Ile trzeba pracować, żeby dostać wczasy pod gruszą? 

 

Odpowiedź na te wątpliwości jest jednoznaczna: wczasy pod gruszą przysługują każdemu pracownikowi bez względu na staż pracy, zajmowane stanowisko czy kwalifikacje. 

 

Wczasy pod gruszą a świadczenie urlopowe

 

W wielu źródłach możemy znaleźć informacje, że wczasy pod gruszą należą się tylko pracownikowi, który zdecyduje się wziąć urlop nie krótszy niż 14 dni kalendarzowych, czyli 10 dni roboczych. Warto jednak wiedzieć, że przepis ten dotyczy świadczenia urlopowego, które bardzo często jest mylnie utożsamiane z wczasami pod gruszą. Czym zatem różni się świadczenie od omawianego dofinansowania wypoczynku?

 

Pierwsza różnica polega na finansowaniu świadczeń – wczasy pod gruszą to określenie dofinansowania urlopu wypoczynkowego pracownika i jego rodziny, które pokrywane jest ze środków zgromadzonych w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Z kolei świadczenie urlopowe jest jednorazowym dodatkiem finansowym przysługującym pracownikom, którzy wykorzystają ciągiem 14 dni urlopu kalendarzowego. Świadczenie to jest rozwiązaniem dla firm, które nie tworzą wspomnianego Funduszu, a co więcej – zatrudniają mniej niż 50 osób. 

 

Pamiętaj! 

 

Wczasy pod gruszą wypłacane są ze środków zgromadzonych w ramach ZFŚS, natomiast świadczenie urlopowe to rozwiązanie dla firm nietworzących tego Funduszu. Warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego jest skorzystanie z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych i praca w zakładzie, w którym zatrudnionych jest mniej niż 50 osób.

 

W praktyce oznacza to, że każda firma, która zatrudnia mniej niż 50 pracowników, może wprowadzić świadczenia urlopowe, jednak nie są one obligatoryjne, a mają charakter wyłącznie uznaniowy. 

 

Przepisy prawa pracy nie obligują pracownika ubiegającego się o wczasy pod gruszą do wykorzystania kolejnych 14 dni urlopu. Pracodawca może jednak zastrzec taki warunek w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. 

 

 

Wczasy pod gruszą – kwota świadczenia

 

Dofinansowanie wczasów pod gruszą ma charakter uznaniowy. Co więcej, w przeciwieństwie do świadczenia urlopowego, prawo nie określa ani minimalnej ani maksymalnej wartości dofinansowania wczasów pod gruszą. Wysokość wsparcia zależy jedynie od pracodawcy, który przyznając dofinansowanie weźmie pod uwagę przede wszystkim sytuację materialną pracownika. Dlatego warunkiem ubiegania się o tego rodzaju dodatek do wynagrodzenia jest dostarczenie oświadczenia o dochodach.

 

Pamiętaj! 

 

Wysokość dofinansowania w ramach wczasów pod gruszą zależy od zarobków pracownika, a także zarobków członków jego rodziny. 

 

Czy wczasy pod gruszą przepadają?

 

Spełnienie warunków korzystania z wczasów pod gruszą, które zapisane zostały w regulaminie ZFŚS, daje pracownikowi szansę na dodatkowe pieniądze przed urlopem. Co jednak w sytuacji, gdy zgodnie z postanowieniami regulaminu zakładowego wczasy pod gruszą przysługują tylko w przypadku wykorzystania urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni, a w danym roku kalendarzowym nie zostaną one wykorzystane ciągiem? Czy dofinansowanie wczasów przechodzi na kolejny rok? 

 

Wczasy pod gruszą nie kumulują się i nie przechodzą na kolejny rok wraz z urlopem. W skrócie – jeśli nie zostaną one wykorzystane w danym roku kalendarzowym, to przepadają. Warto jednak wiedzieć, że dofinansowanie to dotyczy wypoczynku podczas całego roku, więc pracownik może ubiegać się o nie w dowolnym momencie, chociażby podczas ferii letnich czy zimowych. 

 

Czy wczasy pod gruszą należą się co roku?

 

Dofinansowanie wypoczynku w formie wczasów pod gruszą należą się pracownikowi raz w roku. Niezależnie od tego, czy w poprzednim roku wykorzystaliśmy dopłatę czy nie, w obecnym znów mamy prawo do dofinansowania, oczywiście jeśli takie jest oferowane w firmie i spełniamy warunki regulaminu dotyczące wczasów pod gruszą.

 

Wniosek o wczasy pod gruszą – wzór 

 

Wiemy już, gdzie wyjechać na wakacje. Urlop zaplanowany, a walizka praktycznie spakowana. Czy sam fakt wzięcia urlopu wypoczynkowego jest tożsamy z przyznaniem wczasów pod gruszą? Niestety nie. Konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. 

Warunkiem otrzymania dofinansowania do wypoczynku jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z oświadczeniem dotyczącym sytuacji rodzinnej i majątkowej. 

 

  • Wzór wniosku o wczasy pod gruszą:

 

[miejscowość, data]

[dane pracownika]

Wniosek o dofinansowanie do wypoczynku „wczasy pod gruszą”

 

Zwracam się z uprzejmą prośbą o przyznanie dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na organizowany we własnym zakresie wypoczynek w okresie od ……. do ……. . 

 

Miesięczny dochód na jednego członka rodziny wynosi ……. miesięcznie. 

 

[podpis pracownika]


Czytaj także: Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

 

 

Wczasy pod gruszą – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy wczasy pod gruszą są opodatkowane?

 

Dofinansowanie wczasów pod gruszą jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 1000 zł.  Od kwoty tej nie pobiera się również składek ZUS. 

 

  • Czy trzeba wykorzystać 10 dni urlopu, żeby dostać wczasy pod gruszą?

 

Zasady przyznawania dofinansowania do wypoczynku w formie wczasów pod gruszą zależą od indywidualnych ustaleń pracodawcy i powinny być zapisane w regulaminie ZFŚS. Choć przepisy prawa pracy nie nakładają obowiązku wykorzystania 10 dni urlopu ciągiem, aby uzyskać dofinansowanie, pracodawca może zastrzec taki warunek. 

Anna Rychlewicz

Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Słowa są także nieodłącznym elementem jej drogi zawodowej. Zajmuje się copywritingiem, redakcją oraz korektą tekstów. O rynku pracy, ubezpieczeniach, wnętrzach, podróżach, zdrowiu i modzie. Porusza tematykę społeczną oraz kryminalną. Pasjonują ją rozmowy z ludźmi. W czasie wolnym poszerza horyzonty i eksploruje otoczenie, prowadząc blog „Brzmi Znajomo”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów instalacji elektrycznych; Uruchamianie nowych maszyn urządzeń linii zrobotyzowanych, Uruchamianie linii montażu baterii i silników elektrycznych jak i przenośników; Analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; Podłączanie...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.