Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

 
List motywacyjny – schemat i struktura

O ile napisanie życiorysu zawodowego wydaje się nie stanowić dla większości osób problemu, o tyle sporządzenie listu motywacyjnego jest zadaniem powszechnie uznawanym za trudne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka powinna być struktura listu motywacyjnego oraz jakie informacje musi zawierać.

 

Na początek warto zadać sobie pytanie o cel pisania takiego dokumentu. Ten dobrze tłumaczą angielskie sformułowania „cover letter” / „covering letter”. Oznaczają one pismo przewodnie, list towarzyszący, a więc stanowiący dodatek do życiorysu zawodowego i opisujący co i dlaczego wysyłamy.

 

List motywacyjny jest więc dokumentem, który towarzyszy życiorysowi zawodowemu i zawiera treści uzupełniające informacje z CV.

 

Przyjmuje się, że nie powinien zajmować więcej niż jedną stronę A4 (najczęściej stosuje się długość ¾ strony).

 

Struktura listu motywacyjnego

 

Jak napisać list motywacyjny? Schemat, zwroty grzecznościowe, właściwy język i starannie opracowana treść – wszystko ma ogromne znaczenie i może zaważyć o tym, czy rekruter zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Struktura listu motywacyjnego jest ściśle określona. Obowiązują również zasady dotyczące treści, która ma się znaleźć w poszczególnych paragrafach tego dokumentu.

 

List motywacyjny zawiera:
• datę, miejsce sporządzenia,
• dane osoby piszącej (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail),
• nazwę adresata listu (nazwisko konkretnej osoby prowadzącej rekrutację lub nazwę firmy),
• zwrot grzecznościowy („Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”, „Szanowni Państwo”, ale nie „Szanowna Firmo”!),
• tytuł, najczęściej „List motywacyjny”,
• wstęp (cel listu),
• rozwinięcie (przekonanie pracodawcy, że jesteśmy odpowiedni na dane stanowisko),
• zakończenie (wyrażenie gotowości do spotkania się podczas rozmowy rekrutacyjnej),
• zwrot grzecznościowy (np. „Z poważaniem”),
• podpis.

 

List motywacyjny – schemat

 

Część nagłówkowa zawiera informacje o naszej osobie, tj. imię i nazwisko. Należy tutaj umieścić również adres do korespondencji, numer telefonu i inne dane kontaktowe. Nie powinniśmy też zapomnieć o umieszczeniu daty i miejscowości w górnym prawym rogu. W dalszej kolejności zamieszczamy dane adresowe firmy oraz – jeśli je znamy – nazwisko osoby, z którą się kontaktujemy.

 

Jeśli chodzi o treść listu, to składa się ona z około 4-5 paragrafów. Celem pierwszego z nich jest wstępne określenie, dlaczego piszemy list i na jakie stanowisko aplikujemy.

 

Drugi paragraf stanowi najważniejszą część listu motywacyjnego. Powinien zawierać informacje o naszych umiejętnościach, kwalifikacjach oraz osiągnięciach, które uzasadniają, co możemy zaoferować naszemu potencjalnemu pracodawcy.

 

By poprawnie sformułować ten paragraf, należy przede wszystkim bardzo starannie odnieść się do wymagań, które zostały wymienione w ogłoszeniu o pracę. Nie powinno się bezmyślnie wymieniać wszystkich swoich zalet. Lepiej, gdy dokładnie przemyślimy kwestię własnej kandydatury i przedstawimy tylko kilka faktów, ale dotyczących bezpośrednio ogłoszenia.

 

Ponadto cały czas powinniśmy mieć na uwadze, że rekruter będzie starał się dowiedzieć z listu, co kandydat ma do zaoferowania firmie, a więc jak jego kompetencje przełożą się na dobre wyniki. Należy więc podkreślić naszą motywację oraz dać do zrozumienia, że nie wynika ona jedynie z osobistych pobudek (np. chęci rozwoju). Napiszmy, dlaczego praca w tej właśnie firmie stanowi dla nas wyzwanie, jak przyczynimy się do lepszych rezultatów, możemy też zaproponować kilka pomysłów.

 

W paragrafie trzecim przedstawiamy mniej ważne kwalifikacje oraz umiejętności. Mogą to być informacje o przygotowaniu teoretycznym czy znajomości języków. Ważne jest jednak, by nie powielać informacji uwzględnionych w CV. Jeśli nie mamy doświadczenia na stanowisku, na które aplikujemy, uzasadnijmy, jakie umiejętności i kwalifikacje uprawniają nas do podjęcia pracy w danym charakterze.

 

Przedostatni paragraf służy do opowiedzenia o naszych cechach osobowych i zainteresowaniach, które mogą mieć znaczenie podczas pracy w firmie.

 

Jak powinniśmy zakończyć list? Podobnie jak wstęp, tak i zakończenie opiera się na sztywnych i jasnych zasadach. Zawarte są w nim informacje o chęci spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej oraz sposób kontaktu.

 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Arte sp. z o.o
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Twój zakres obowiązków profesjonalna obsługa klientów, obsługa programu handlowo-magazynowego, przygotowywanie i pakowanie sprzedawanych towarów, przyjmowanie i wydawanie dostaw, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Jędrzejów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / na zastępstwo  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:masz bezpośredni kontakt z naszymi klientami zapewniając im kompleksową obsługę, jesteś profesjonalny/a i budujesz przyjazne relacje z klientami,pracujesz na swoją premię, prowadząc aktywną sprzedaż produktów oraz usług bankowych i...
  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?