Praca.pl Poradniki List motywacyjny
List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

 
List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny może przesądzić o naszej przyszłej karierze – nawet jeśli w ogłoszeniu o pracę nie ma o nim wzmianki, a bardzo zależy nam na pracy w danym miejscu, warto go wysłać. Zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie pracodawcy, że jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko. Choć teoretycznie wiadomo, co warto w nim napisać, znany jest schemat i struktura listu motywacyjnego, dla wielu dokument ten wciąż pozostaje zagadką. Jak napisać dobry list motywacyjny i jakich błędów unikać? 

 

Spis treści

List motywacyjny – co to?

 

List motywacyjny – określenie, z którym spotkał się chyba każdy z nas. Niewielki odsetek kandydatów do pracy podjęło jednak wyzwanie sporządzenia takiego listu. List jest coraz rzadziej wymagany w procesie rekrutacyjnym, jednak odpowiednio przygotowany, może okazać się przepustką do znalezienia pracy. To dzięki niemu kandydat ma szansę zdobyć przewagę nad konkurentami i zostać zaproszony na spotkanie z rekruterem. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych, który ma za zadanie zwrócenie uwagi pracodawcy na naszą kandydaturę.

 

List motywacyjny to dokument, który jest uzupełnieniem CV czy résumé (które może być wymagane w amerykańskich firmach),  lecz nie może być jego powieleniem. Ideę listu motywacyjnego dobrze określa angielskie „cover letter”, które oznacza pismo przewodnie, list towarzyszący. W skrócie – to dodatek do życiorysu zawodowego, zawierający treści uzupełniające, a przede wszystkim przedstawiające w atrakcyjny sposób posiadane przez nas umiejętności. To właśnie w tym dokumencie powinny znaleźć się informacje, które potwierdzą fakt spełnienia wymagań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu.

 

Pamiętaj! 

 

List motywacyjny ma wyjaśniać powody kandydowania i jednocześnie być reklamą osoby, która go napisała. Dokument pomaga się wyróżnić i daje szansę na przekonanie pracodawcy do swojej kandydatury.

 

List motywacyjny do pracy, podobnie jak list motywacyjny na staż i praktyki, który ma spełnić swoją rolę, wymaga odpowiedniego formatowania treści oraz zachowania wymaganej struktury dokumentu.

 

List motywacyjny – elementy budowy

 

Wiemy już, że profesjonalny list motywacyjny – to zaraz obok CV – jeden z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych. Jego napisanie często przysparza jednak problemów. Zastanawiamy się, co powinien zawierać list motywacyjny oraz jaką powinien mieć strukturę. Te same wątpliwości pojawiają się również w momencie, gdy do napisania mamy list motywacyjny po angielsku, czyli cover letter. 

 

Schemat listu motywacyjnego:

 

  • data i miejsce sporządzenia,

  • dane osobowe i kontaktowe kandydata (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail / adres korespondencyjny), 

  • nagłówek z danymi adresata listu (nazwa firmy, stanowisko lub nazwisko osoby prowadzącej rekrutację), 

  • zwrot grzecznościowy,

  • wstęp (wyjaśnienie celu listu oraz informacja, o jakie stanowisko się ubiegamy),

  • rozwinięcie (wyjaśnienie, co możemy zaoferować pracodawcy i dlaczego jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko),

  • zakończenie (wyrażenie gotowości do spotkania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej),

  • zwrot grzecznościowy,

  • podpis. 

 

Czytaj takżeTemperatura w miejscu pracy a BHP

 

Struktura listu motywacyjnego – co napisać w treści?

 

Gotowy list motywacyjny powinien składać się z około 4-5 głównych paragrafów.

 

  • Pierwszy paragraf listu motywacyjnego

 

Celem pierwszego paragrafu jest wstępne określenie, dlaczego piszemy list i na jakie stanowisko aplikujemy. 

 

  • Drugi i trzeci paragraf listu motywacyjnego

 

Drugi i ewentualnie kolejne paragrafy (zależnie od potrzeb) stanowią najważniejszą część listu – powinien zawierać informacje o naszych umiejętnościach, kwalifikacjach oraz osiągnięciach, które wyjaśniają, co możemy zaoferować naszemu potencjalnemu pracodawcy. 

 

Jest to odpowiednie miejsce na odniesienie się do konkretnych wymagań, które zostały wymienione w ogłoszeniu o pracę. Ważne jest, by w tym paragrafie podkreślić również naszą motywację do pracy oraz dać do zrozumienia, że nie wynika ona jedynie z osobistych pobudek, takich jak np. chęć rozwoju, ale że dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu możemy przyczynić się do lepszych rezultatów firmy. 

 

  • Czwarty paragraf listu motywacyjnego

 

W kolejnym paragrafie skupmy się na naszych cechach osobowych oraz zainteresowaniach. Nie wypisujmy jednak obszernej listy naszych zalet, a wymieńmy tylko te, które mogą mieć znaczenie podczas pracy w danej firmie i będą pożądane na konkretnym stanowisku. 

 

Pamiętaj! 

 

Dobry list motywacyjny to taki, który jest napisany pod konkretne ogłoszenie pracy. Choć w sieci znajdziemy wiele gotowych listów motywacyjnych, nie spełnią one swojej funkcji, ponieważ są zbyt ogólne i nie mówią pracodawcy nic o konkretnym kandydacie. Przykłady listów motywacyjnych i ich szablony warto traktować jako wskazówki pomagające napisać swój list samodzielnie.

 

Odnosząc się w liście motywacyjnym do wymagań pracodawcy uwzględnionych w ogłoszeniu o pracę i dopasowując do nich opis naszych kompetencji, mamy szansę przekonać rekrutera i udowodnić, że jesteśmy odpowiednią osobą na dane stanowisko. 

 

 

Do kogo adresować list motywacyjny?

 

List motywacyjny najlepiej zaadresować do konkretnej osoby. Warto zadać sobie odrobinę trudu, by dowiedzieć się, kim jest osoba odpowiedzialna za rekrutację. Dla odbiorcy listu będzie to oznaczało, że wykazaliśmy się ponadprzeciętnym zainteresowaniem i zaangażowaniem, a to z kolei świadczy pośrednio o naszej motywacji. Odbiorcą może być kierownik działu, w jakim chcemy pracować czy chociażby dyrektor HR. 

 

Nie zawsze jednak precyzyjne określenie rekrutera będzie możliwe. W takiej sytuacji należy użyć bezosobowych zwrotów i posłużyć się standardowymi tytułami, takimi jak chociażby: Szanowni Państwo. 

 

Jak zakończyć list motywacyjny?

 

Istotnym elementem budowy listu motywacyjnego jest ostatni akapit. Zakończenie listu motywacyjnego powinno być krótkie, ale i treściwe. W zakończeniu dokumentu warto podkreślić swoją gotowość do spotkania w ramach dalszego etapu rekrutacji. Jest to również doskonałe miejsce, by wspomnieć o preferowanym sposobie kontaktu.

 

Skorzystaj z naszego Kreatora CV online!

 

List motywacyjny – jakich błędów nie popełniać? 

 

List motywacyjny – niegdyś obowiązkowy element aplikacji o pracę – dziś jest raczej rzadko wymagany. Warto jednak opanować sztukę pisania listu motywacyjnego, bo ten może wyróżnić nas na rynku pracy i okazać się przepustką do kariery. Nie będzie nią jednak, jeśli powielimy w nim powszechne błędy. 

 

Jakich błędów nie popełniać w liście motywacyjnym i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Oto najczęstsze wpadki kandydatów:

 

  • wykorzystanie uniwersalnego wzoru listu motywacyjnego, który nie jest dopasowany do charakteru i stanowiska pracy, 

  • stosowanie oczywistych sformułowań, które będą typowym „laniem wody” – np. uargumentowanie listu stwierdzeniem „piszę do Państwa, ponieważ szukam pracy”, 

  • powielanie informacji zawartych w CV,

  • brak odniesienia do wymagań stawianych przez pracodawcę, 

  • błędy ortograficzne i literówki,

  • brak adresata lub błędne adresowanie,

  • niezachowywanie struktury listu motywacyjnego – nagłówków, podziału na akapity,

  • brak podpisu, 

  • zbyt długi list zawierający ogólne informacje, które nie dają pracodawcy możliwości poznania konkretnych mocnych stron kandydata, 

  • pisanie o powodach odejścia z poprzedniego miejsca pracy i wyrażanie złej opinii o poprzednim pracodawcy. 

 

Pamiętaj! 

 

List motywacyjny nie jest produktem wielokrotnego użytku – nie sprawdza się wysłany w tej samej formie do wielu pracodawców. Indywidualne podejście do każdego ogłoszenia to zwiększenie szansy na przekonanie do siebie rekrutera i znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

 

  • List do pracy – po polsku, po angielsku?

 

Na szczególną uwagę zasługuje również kwestia języka i dopasowania go do ogłoszenia. Nie chodzi tutaj jedynie o ortografię i stylistykę, ale także język, w którym napisany będzie list. Zasada jest prosta – jeśli oferta pracy jest w języku angielskim, to list motywacyjny powinien być również napisany po angielsku. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że w przypadku ogłoszenia w języku polskim, nie należy aplikować dokumentami sporządzonymi w języku obcym, tylko po to, by pochwalić się ich znajomością. 

 

List motywacyjny – jak długi powinien być?

 

Zadaniem naszym i naszego listu motywacyjnego jest przyciągnięcie uwagi rekrutera i przekonanie go, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Nie przekonamy go objętością listu. Dokument ten musi być napisany zwięźle i konkretnie. Należy skupić się w nim na największych atutach, konkretnych umiejętnościach, które są odpowiedzią na wymagania pracodawcy. Przyjmuje się, że dobry będzie krótki list motywacyjny, który nie zajmuje więcej niż jedną stronę A4 pisany znormalizowaną czcionką 12pt.

 

Czy list motywacyjny podpisujemy własnoręcznie?

 

Odręczne podpisanie listu jest w dobrym tonie. Zawsze, gdy wysyłamy list motywacyjny tradycyjną pocztą czy dostarczamy go osobiście do placówki firmy, należy zadbać o to, by zawierał on podpis odręczny. Ten nie zawsze jednak będzie możliwy. Składając aplikację za pomocą poczty e-mail, możemy skorzystać z tradycyjnego sposobu – wydruku dokumentu, podpisania go, a następnie zeskanowania.

 

List motywacyjny bez ogłoszenia – czy warto wysyłać?

 

Marzy Ci się praca w konkretnej firmie, a ta nie prowadzi aktualnie rekrutacji – czy w takiej sytuacji warto wysłać CV oraz list motywacyjny bez ogłoszenia? Zawsze warto próbować swoich sił. Taki list motywacyjny spełnia funkcję podania o pracę.

 

W sytuacji, gdy wysyłamy list motywacyjny bez ogłoszenia, mamy jednak nieco trudniejsze zadanie. Nie możemy w nim ustosunkować się do treści ogłoszenia czy konkretnych wymagań pracodawcy. Wówczas należy wykazać się dobrą znajomością działań firmy, by odpowiednio zaprezentować swoją kandydaturę. Nie masz wówczas możliwości zastosowania formułek w stylu: „W odpowiedzi na ogłoszenie na stanowisko XYZ ...”, ale zamiast tego zastanów się, jak możesz zareklamować siebie. Opisz swoje umiejętności, które będą niezbędne do pracy w danej firmie. Jeśli masz jakiekolwiek pomysły na to, w jaki sposób możesz przyczynić się do jej rozwoju – wskaż je. Możesz również wspomnieć, dlaczego właśnie ten pracodawca jest dla Ciebie atrakcyjny. Przykładowo, wspomnij, że jest liderem w branży, a Ty sam/sama identyfikujesz się z kierunkiem rozwoju, który obrała firma. 

 

List motywacyjny – wzór

 

 

[data, miejscowość]

 

[dane pracownika]

[dane odbiorcy listu]

 

 

Szanowna Pani/Szanowny Panie,

 

w odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone w serwisie Praca.pl, chciałbym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko Account Managera. Proszę o zapoznanie się z niniejszym listem motywacyjnym, w którym mam nadzieję przekonać Państwa do tego, że jestem odpowiednim kandydatem na oferowane przez Państwa stanowisko.

 

Posiadam 5-letnie doświadczenie w sprzedaży rozwiązań teleinformatycznych i softwarowych. Wierzę, że moje doświadczenie w zarządzaniu relacjami z klientami oraz umiejętności interpersonalne czynią mnie idealnym kandydatem do pracy w Państwa firmie oraz że możemy wspólnie wypracować satysfakcjonującą obie strony współpracę.

 

Ostatnie 5 lat spędziłem, pracując przy sprzedaży rozwiązań programistycznych i aplikacji dedykowanych, a także budując długotrwałe relacje z klientami oraz koordynując działania zespołów wewnętrznych celem zapewnienia najwyższego poziomu obsługi klienta. Na przestrzeni tego czasu udało mi się powiększyć portfel kluczowych klientów o 20 proc. 

 

Moja dotychczasowa droga zawodowa zorientowana była na pracę przy planach sprzedażowych, ale także analizę rynku. Mając na uwadze ogromną konkurencję, jaką możemy obecnie obserwować, jest to nieodzowna umiejętność, która może przesądzić o naszym wspólnym sukcesie. 

 

Mam nadzieję, że będę mógł spotkać się z Państwem osobiście, by opowiedzieć więcej o swoich kompetencjach, a także odpowiedzieć na Państwa pytania. Ze względu na charakter mojej pracy nie zawsze mogę odebrać telefon. W takiej sytuacji będę wdzięczny za kontakt mailowy.

 

Z wyrazami szacunku

 

[podpis kandydata]

 

 

Czytaj takżeKłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

 

List motywacyjny – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Po co piszemy list motywacyjny?

 

Celem listu motywacyjnego jest przedstawienie swoich kwalifikacji, doświadczenia oraz motywacji do pracy. Dokument ten ma przekonać pracodawcę, że jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko, a ponadto możemy przyczynić się do rozwoju firmy. 

 

  • Czy do CV potrzebny jest list motywacyjny?

 

List motywacyjny jest jednym z najważniejszych dokumentów aplikacyjnych, jednak jest wymagany stosunkowo rzadko. Należy napisać list motywacyjny zawsze wtedy, gdy takie wymaganie pojawiło się w ofercie pracy. Niemniej, również wtedy, gdy firma go nie wymaga, warto poświęcić czas na jego przygotowanie, ponieważ w wielu przypadkach może on okazać się naszą przepustką do kariery i zdobycia wymarzonego stanowiska. 

 

  • W jakim formacie wysłać list motywacyjny?

 

Rekomendowanym formatem listu motywacyjnego jest PDF, który gwarantuje zachowanie odpowiedniej formy listu oraz ochronę danych przed nieautoryzowanymi zmianami. 

Więcej artykułów "List motywacyjny"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Szczecinek    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Doradca klienta z językiem polskim

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat   30,50 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Szybka i profesjonalna obsługa zapytań klientów (telefon, czat, email). Dokładne dokumentowanie interakcji oraz działań w systemie CRM. Współpraca z zespołem w celu podnoszenia jakości obsługi klienta. Aktualizowanie wiedzy o produktach, usługach i procedurach firmy. Efektywne...
  • Talent Advisor with German and English

    JTI GBS Poland sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Position Purpose: Join our Global Talent Attraction team! Due to our expansion, we are looking for a new colleague, a Talent Advisor with German and English language. You will have a possibility to work with JTI entities in the Western Europe region continuing to engage and attract the most diverse...
  • GEODIS Road Network Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków Przekazywanie kierowcom zleceń dystrybucyjnych Zapewnienie odpowiednich środków transportu w celu realizacji zleceń Klientów Optymalne planowanie transportów Kontrola dostaw i odbiorów przesyłek dystrybucyjnych Kontrola dokumentacji dystrybucyjnej Kontrola jakości...
  • Sprzedawca - Doradca Klienta Vistula

    VRG S.A.   Wrocław, Pasaż Grunwaldzki    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.