Praca.pl Poradniki Medycyna, biotechnologia, farmacja
Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

 
Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapia pomaga w dokonywaniu pozytywnych zmian w życiu osobistym i zawodowym pacjenta, umożliwiając mu doskonalenie umiejętności społecznych, trenowanie konkretnych czynności czy zdolności interpersonalnych. Tego rodzaju terapia zajęciowa łączy psychoterapię z rehabilitacją ruchową i umysłową. Wyjaśniamy, na czym polega ten proces rehabilitacyjny oraz kto może z niego skorzystać.

 

Spis treści

Ergoterapia – co to?

 

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuta odpowiada za prowadzenie terapii poprzez pracę, oddziałując na pacjentów poprzez wykorzystanie różnorodnych metod, takich jak muzykoterapia, choreoterapia i kinezyterapia. W ergoterapii często stosowana jest również rehabilitacja ruchowa, psychoterapia czy arteterapia (arteterapeuta w procesie terapeutycznym korzysta z różnych form sztuki).

 

  • Ergoterapia – przykłady

 

W zależności od potrzeb danego pacjenta, terapia zajęciowa prowadzona przez ergoterapeutę ma na celu rozwój sprawności umysłowej, przywrócenie sprawności manualnej czy usprawnienie wykonywania codziennych czynności. W stosowanych przez terapeutów technikach, które pomagają zwiększyć samowystarczalność pacjentów, wymienić można między innymi:

 

  • zajęcia manualne, zajęcia intelektualne – ubieranie się i mycie, gotowanie, sprzątanie itp.;

  • warsztaty w celu przysposobienia zawodowego – szycie, ogrodnictwo, informatyka itp.;

  • spotkania służące rozwijaniu pasji i zainteresowań – gra na instrumentach muzycznych, malarstwo, ćwiczenia gimnastyczne itp.;

  • zajęcia grupowe sprzyjające nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi – gry towarzyskie, odgrywanie scenek, śpiew, taniec towarzyski itp.

 

 

Ergoterapeuta – jak zostać?

 

Ergoterapia to złożona dyscyplina, łącząca w sobie elementy medycyny, fizjoterapii, psychologii i logopedii. Skuteczny ergoterapeuta musi mieć nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale i dużą dozę empatii oraz cierpliwości i zrozumienia dla pacjentów. Praca ta może być obciążająca i fizycznie, i psychicznie, ale także niezwykle satysfakcjonująca. Ergoterapeuta realnie wpływa na jakość życia podopiecznego, pomaga mu w rozwoju czy powrocie do sprawności.

 

Żeby zostać ergoterapeeutą, należy ukończyć studia kierunkowe. Kierunki studiów i przedmioty obejmujące ergoterapię organizowane są przede wszystkim na uczelniach medycznych i pedagogicznych. 

 

Czytaj także: Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

 

Ergoterapeuta – jak wygląda praca w zawodzie?

 

Ergoterapeuci przywracają pacjentom sprawność i samodzielność w codziennym życiu. Ta łącząca wiedzę medyczną, psychologiczną i rzemieślniczą terapia to metoda rehabilitacji mająca na celu podniesienie u pacjentów sprawności psychofizycznych, a także rozwinięcie umiejętności społecznych.

 

Wdrażana jest w przypadku osób z niepełnosprawnością (zarówno dzieci, jak i dorosłych), pacjentów po udarach i różnego rodzaju urazach, a także osób z depresją i innych pacjentów psychiatrycznych zgodnie z zaleceniem lekarza.

 

Ergoterapeuta – ile można zarobić?

 

Jako instruktor terapii zajęciowej ergoterapeuta zarabia około 4,1-5,3 tys. złotych brutto miesięcznie (Sedlak&Sedlak, 2024). Rzeczywiste wynagrodzenie zależy nie tylko od miejsca i stażu pracy, ale także od kwalifikacji i umiejętności terapeuty.

 

Aby zwiększyć zarobki, można założyć własną działalność gospodarczą – prywatny gabinet ergoterapii pozwala na niezależne ustalanie cen i zwiększenie dochodów z prowadzonej działalności np. poprzez prowadzenie zajęć grupowych, skierowanych do konkretnych grup pacjentów itp.

 

 

Ergoterapeuta – perspektywy zatrudnienia

 

Terapia zajęciowa prowadzona w ergoterapii stosowana jest przez lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów, instruktorów terapii zajęciowej czy pracowników socjalnych. Z rozwiązań oferowanych przez ergoterapię nierzadko korzystają też bliscy osób chorych i osób z niepełnosprawnością.

 

Techniki ergoterapeutyczne wykorzystywane są w prywatnych gabinetach terapeutycznych i na warsztatach terapii zajęciowej. Działania wspierające zdolności manualne i intelektualne prowadzone są także przez domy opieki społecznej i domy opieki długoterminowej.

Szukasz pracy jako fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, pracownik pomocy społecznej? Na rynku pracy regularnie pojawiają się oferty skierowane do osób wykonujących te zawody. Sprawdź oferty pracy w obszarze zawodowym: Medycyna / Opieka zdrowotna.

 

Czytaj także: Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

 

Ergoterapeuta – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ergoterapeuta – czym się zajmuje?

 

Ergoterapeuta pracuje z osobami z niepełnosprawnością umysłową i ruchową oraz problemami natury psychicznej. Terapia ma zwiększać autonomię pacjentów i wpływać na podniesienie samooceny oraz aktywizację zawodową / społeczną.

 

  • Jakie są metody ergoterapii?

 

Ergoterapia czerpie z psychologii, logopedii, fizjoterapii i innych dziedzin, oferując indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta techniki terapeutyczne. Zalicza się do nich na przykład warsztaty zajęciowe, podczas których pacjenci ćwiczą zdolności intelektualne i manualne, a także sprzyjające relacjom międzyludzkim zajęcia grupowe. Ze wsparciem ergoterapeuty możliwa jest też warsztatowa aktywizacja zawodowa pacjenta.

Więcej artykułów "Medycyna, biotechnologia, farmacja"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Opole, ul. Fieldorfa 2    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zapraszamy pielęgniarki oraz pielęgniarzy do podjęcia współpracy w gabinecie zabiegowym. Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fieldorfa 2 w Opolu. Nasze oczekiwania: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Gabinet Zabiegowy)

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Świdnicka 40    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED Wrocław ul. Świdnicka 40 CH RENOMA. Poszukujemy Pielęgniarki/ Pielęgniarza gotowych do podjęcia współpracy w ramach opieki ambulatoryjnej. Praca w gabinecie zabiegowym. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz (Endoskopia)

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Świdnicka 40    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED Wrocław ul. Świdnicka 40 CH RENOMA. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo;​ aktualne prawo wykonywania zawodu; ukończony kursy...
  • Opiekun Medyczny

    LUX MED Sp. z o.o.   Rzeszów, ul. Jabłońskiego 2/4    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym przy ul. Jabłońskiego 2/4 w Rzeszowie. Zapraszamy do współpracy osoby posiadające dyplom Opiekuna Medycznego z uprawnieniami do pobierania krwi. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie; ukończona policealna szkoła medyczna oraz uzyskany dyplom...
  • Dyspozytor Medyczny Hot-Line

    Medicover sp. z o.o.   Warszawa, ul. Barska 28/30    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    1 godz.
    Będziesz odpowiedzialny/a za: przyjmowanie wezwań na wizyty domowe dla lekarzy "on call" oraz nadzorowanie pracy lekarzy "on call", przyjmowanie wezwań dla karetki, prowadzenie oraz nadzorowanie dokumentacji Hot-Line, umawianie pilnych badań i konsultacji w Centrach Medicover i poza Centrami...
  • Opiekun Medyczny (Punkt Pobrań)

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Wrocławska 7A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Praca w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Wrocławskiej 7A w Warszawie. Zapraszamy do współpracy osoby posiadające dyplom Opiekuna Medycznego z uprawnieniami do pobierania krwi. Nasze oczekiwania wobec Ciebie: wykształcenie min. średnie; ukończona policealna szkoła medyczna oraz uzyskany...

Najnowsze artykuły

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji.