Praca.pl Poradniki Medycyna, biotechnologia, farmacja
Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

 
Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapia pomaga w dokonywaniu pozytywnych zmian w życiu osobistym i zawodowym pacjenta, umożliwiając mu doskonalenie umiejętności społecznych, trenowanie konkretnych czynności czy zdolności interpersonalnych. Tego rodzaju terapia zajęciowa łączy psychoterapię z rehabilitacją ruchową i umysłową. Wyjaśniamy, na czym polega ten proces rehabilitacyjny oraz kto może z niego skorzystać.

 

Spis treści

Ergoterapia – co to?

 

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuta odpowiada za prowadzenie terapii poprzez pracę, oddziałując na pacjentów poprzez wykorzystanie różnorodnych metod, takich jak muzykoterapia, choreoterapia i kinezyterapia. W ergoterapii często stosowana jest również rehabilitacja ruchowa, psychoterapia czy arteterapia (arteterapeuta w procesie terapeutycznym korzysta z różnych form sztuki).

 

  • Ergoterapia – przykłady

 

W zależności od potrzeb danego pacjenta, terapia zajęciowa prowadzona przez ergoterapeutę ma na celu rozwój sprawności umysłowej, przywrócenie sprawności manualnej czy usprawnienie wykonywania codziennych czynności. W stosowanych przez terapeutów technikach, które pomagają zwiększyć samowystarczalność pacjentów, wymienić można między innymi:

 

  • zajęcia manualne, zajęcia intelektualne – ubieranie się i mycie, gotowanie, sprzątanie itp.;

  • warsztaty w celu przysposobienia zawodowego – szycie, ogrodnictwo, informatyka itp.;

  • spotkania służące rozwijaniu pasji i zainteresowań – gra na instrumentach muzycznych, malarstwo, ćwiczenia gimnastyczne itp.;

  • zajęcia grupowe sprzyjające nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi – gry towarzyskie, odgrywanie scenek, śpiew, taniec towarzyski itp.

 

 

Ergoterapeuta – jak zostać?

 

Ergoterapia to złożona dyscyplina, łącząca w sobie elementy medycyny, fizjoterapii, psychologii i logopedii. Skuteczny ergoterapeuta musi mieć nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale i dużą dozę empatii oraz cierpliwości i zrozumienia dla pacjentów. Praca ta może być obciążająca i fizycznie, i psychicznie, ale także niezwykle satysfakcjonująca. Ergoterapeuta realnie wpływa na jakość życia podopiecznego, pomaga mu w rozwoju czy powrocie do sprawności.

 

Żeby zostać ergoterapeeutą, należy ukończyć studia kierunkowe. Kierunki studiów i przedmioty obejmujące ergoterapię organizowane są przede wszystkim na uczelniach medycznych i pedagogicznych. 

 

Czytaj także: Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

 

Ergoterapeuta – jak wygląda praca w zawodzie?

 

Ergoterapeuci przywracają pacjentom sprawność i samodzielność w codziennym życiu. Ta łącząca wiedzę medyczną, psychologiczną i rzemieślniczą terapia to metoda rehabilitacji mająca na celu podniesienie u pacjentów sprawności psychofizycznych, a także rozwinięcie umiejętności społecznych.

 

Wdrażana jest w przypadku osób z niepełnosprawnością (zarówno dzieci, jak i dorosłych), pacjentów po udarach i różnego rodzaju urazach, a także osób z depresją i innych pacjentów psychiatrycznych zgodnie z zaleceniem lekarza.

 

Ergoterapeuta – ile można zarobić?

 

Jako instruktor terapii zajęciowej ergoterapeuta zarabia około 4,1-5,3 tys. złotych brutto miesięcznie (Sedlak&Sedlak, 2024). Rzeczywiste wynagrodzenie zależy nie tylko od miejsca i stażu pracy, ale także od kwalifikacji i umiejętności terapeuty.

 

Aby zwiększyć zarobki, można założyć własną działalność gospodarczą – prywatny gabinet ergoterapii pozwala na niezależne ustalanie cen i zwiększenie dochodów z prowadzonej działalności np. poprzez prowadzenie zajęć grupowych, skierowanych do konkretnych grup pacjentów itp.

 

 

Ergoterapeuta – perspektywy zatrudnienia

 

Terapia zajęciowa prowadzona w ergoterapii stosowana jest przez lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów, instruktorów terapii zajęciowej czy pracowników socjalnych. Z rozwiązań oferowanych przez ergoterapię nierzadko korzystają też bliscy osób chorych i osób z niepełnosprawnością.

 

Techniki ergoterapeutyczne wykorzystywane są w prywatnych gabinetach terapeutycznych i na warsztatach terapii zajęciowej. Działania wspierające zdolności manualne i intelektualne prowadzone są także przez domy opieki społecznej i domy opieki długoterminowej.

Szukasz pracy jako fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, pracownik pomocy społecznej? Na rynku pracy regularnie pojawiają się oferty skierowane do osób wykonujących te zawody. Sprawdź oferty pracy w obszarze zawodowym: Medycyna / Opieka zdrowotna.

 

Czytaj także: Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

 

Ergoterapeuta – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Ergoterapeuta – czym się zajmuje?

 

Ergoterapeuta pracuje z osobami z niepełnosprawnością umysłową i ruchową oraz problemami natury psychicznej. Terapia ma zwiększać autonomię pacjentów i wpływać na podniesienie samooceny oraz aktywizację zawodową / społeczną.

 

  • Jakie są metody ergoterapii?

 

Ergoterapia czerpie z psychologii, logopedii, fizjoterapii i innych dziedzin, oferując indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta techniki terapeutyczne. Zalicza się do nich na przykład warsztaty zajęciowe, podczas których pacjenci ćwiczą zdolności intelektualne i manualne, a także sprzyjające relacjom międzyludzkim zajęcia grupowe. Ze wsparciem ergoterapeuty możliwa jest też warsztatowa aktywizacja zawodowa pacjenta.

Więcej artykułów "Medycyna, biotechnologia, farmacja"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, ul. Pory 78    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie: opieka nad pacjentem pooperacyjnym; dbałość o powierzone mienie; prowadzenie dokumentacji medycznej. Oczekiwania: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na kierunku pielęgniarstwo; aktualne prawo wykonywania zawodu;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa, Podleśna 61    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie: praca w poradni okulistycznej; przygotowanie pacjentów do konsultacji okulistycznych; wykonywanie badań specjalistycznych (w zależności od posiadanych kwalifikacji); prowadzenie dokumentacji medycznej., Oczekiwania: wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Katowice, ul. Szopienickiej 65    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoją rolą będzie: Praca w poradni: laryngologicznej, okulistycznej, chirurgii szczękowo-twarzowej; Przygotowanie pacjenta do konsultacji, badań i zabiegów; Wykonywanie badań specjalistycznych (w zależności od posiadanych kwalifikacji); Prowadzenie dokumentacji medycznej; Pobieranie...
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    1 godz.
    Zapraszamy do współpracy lekarzy dentystów: posiadających prawo wykonywania zawodu, swobodnie komunikujących się w języku polskim, z doświadczeniem w leczeniu Pacjentów - mile widziani są również lekarze świeżo po staż​u, otwartych na rozwój w dużym, interdyscyplinarnym zespole,...
  • Młodszy Inspektor - Psycholog

    Straż Miejska m.st. Warszawy   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Opracowywanie i prowadzenie szkoleń z zakresu problematyki psychologicznej dla pracowników Straży Miejskiej m.st. Warszawy, w tym: prowadzenie zajęć z podstawowych elementów psychologii dla pracowników Straży Miejskiej, w tym odbywających szkolenie podstawowe strażników gminnych...
  • Fizjoterapeuta Stomatologiczny / Fizjoterapeutka Stomatologiczna

    Medicover Stomatologia   Warszawa, ul. Różana 8​    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa zlecenie / kontrakt B2B
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: samodzielna praca z pacjentem w zakresie fizjoterapii stomatologicznej, głównie stawów skroniowo-żuchwowych, diagnoza i terapia narządu żucia, przywracanie funkcji i balansu mięśniowego narządu stomatognatycznego, realizowanie holistycznego podejścia w...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?