Ergoterapia pomaga w dokonywaniu pozytywnych zmian w życiu osobistym i zawodowym pacjenta, umożliwiając mu doskonalenie umiejętności społecznych, trenowanie konkretnych czynności czy zdolności interpersonalnych. Tego rodzaju terapia zajęciowa łączy psychoterapię z rehabilitacją ruchową i umysłową. Wyjaśniamy, na czym polega ten proces rehabilitacyjny oraz kto może z niego skorzystać.
Spis treści
Ergoterapia – co to?
Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuta odpowiada za prowadzenie terapii poprzez pracę, oddziałując na pacjentów poprzez wykorzystanie różnorodnych metod, takich jak muzykoterapia, choreoterapia i kinezyterapia. W ergoterapii często stosowana jest również rehabilitacja ruchowa, psychoterapia czy arteterapia (arteterapeuta w procesie terapeutycznym korzysta z różnych form sztuki).
-
Ergoterapia – przykłady
W zależności od potrzeb danego pacjenta, terapia zajęciowa prowadzona przez ergoterapeutę ma na celu rozwój sprawności umysłowej, przywrócenie sprawności manualnej czy usprawnienie wykonywania codziennych czynności. W stosowanych przez terapeutów technikach, które pomagają zwiększyć samowystarczalność pacjentów, wymienić można między innymi:
-
zajęcia manualne, zajęcia intelektualne – ubieranie się i mycie, gotowanie, sprzątanie itp.;
-
warsztaty w celu przysposobienia zawodowego – szycie, ogrodnictwo, informatyka itp.;
-
spotkania służące rozwijaniu pasji i zainteresowań – gra na instrumentach muzycznych, malarstwo, ćwiczenia gimnastyczne itp.;
-
zajęcia grupowe sprzyjające nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi – gry towarzyskie, odgrywanie scenek, śpiew, taniec towarzyski itp.
Ergoterapeuta – jak zostać?
Ergoterapia to złożona dyscyplina, łącząca w sobie elementy medycyny, fizjoterapii, psychologii i logopedii. Skuteczny ergoterapeuta musi mieć nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale i dużą dozę empatii oraz cierpliwości i zrozumienia dla pacjentów. Praca ta może być obciążająca i fizycznie, i psychicznie, ale także niezwykle satysfakcjonująca. Ergoterapeuta realnie wpływa na jakość życia podopiecznego, pomaga mu w rozwoju czy powrocie do sprawności.
Żeby zostać ergoterapeeutą, należy ukończyć studia kierunkowe. Kierunki studiów i przedmioty obejmujące ergoterapię organizowane są przede wszystkim na uczelniach medycznych i pedagogicznych.
Czytaj także: Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy
Ergoterapeuta – jak wygląda praca w zawodzie?
Ergoterapeuci przywracają pacjentom sprawność i samodzielność w codziennym życiu. Ta łącząca wiedzę medyczną, psychologiczną i rzemieślniczą terapia to metoda rehabilitacji mająca na celu podniesienie u pacjentów sprawności psychofizycznych, a także rozwinięcie umiejętności społecznych.
Wdrażana jest w przypadku osób z niepełnosprawnością (zarówno dzieci, jak i dorosłych), pacjentów po udarach i różnego rodzaju urazach, a także osób z depresją i innych pacjentów psychiatrycznych zgodnie z zaleceniem lekarza.
Ergoterapeuta – ile można zarobić?
Jako instruktor terapii zajęciowej ergoterapeuta zarabia około 4,1-5,3 tys. złotych brutto miesięcznie (Sedlak&Sedlak, 2024). Rzeczywiste wynagrodzenie zależy nie tylko od miejsca i stażu pracy, ale także od kwalifikacji i umiejętności terapeuty.
Aby zwiększyć zarobki, można założyć własną działalność gospodarczą – prywatny gabinet ergoterapii pozwala na niezależne ustalanie cen i zwiększenie dochodów z prowadzonej działalności np. poprzez prowadzenie zajęć grupowych, skierowanych do konkretnych grup pacjentów itp.
Ergoterapeuta – perspektywy zatrudnienia
Terapia zajęciowa prowadzona w ergoterapii stosowana jest przez lekarzy, pielęgniarki, rehabilitantów, instruktorów terapii zajęciowej czy pracowników socjalnych. Z rozwiązań oferowanych przez ergoterapię nierzadko korzystają też bliscy osób chorych i osób z niepełnosprawnością.
Techniki ergoterapeutyczne wykorzystywane są w prywatnych gabinetach terapeutycznych i na warsztatach terapii zajęciowej. Działania wspierające zdolności manualne i intelektualne prowadzone są także przez domy opieki społecznej i domy opieki długoterminowej.
Szukasz pracy jako fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, pracownik pomocy społecznej? Na rynku pracy regularnie pojawiają się oferty skierowane do osób wykonujących te zawody. Sprawdź oferty pracy w obszarze zawodowym: Medycyna / Opieka zdrowotna.
Czytaj także: Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia
Ergoterapeuta – najczęściej zadawane pytania:
-
Ergoterapeuta – czym się zajmuje?
Ergoterapeuta pracuje z osobami z niepełnosprawnością umysłową i ruchową oraz problemami natury psychicznej. Terapia ma zwiększać autonomię pacjentów i wpływać na podniesienie samooceny oraz aktywizację zawodową / społeczną.
-
Jakie są metody ergoterapii?
Ergoterapia czerpie z psychologii, logopedii, fizjoterapii i innych dziedzin, oferując indywidualnie dobierane do potrzeb pacjenta techniki terapeutyczne. Zalicza się do nich na przykład warsztaty zajęciowe, podczas których pacjenci ćwiczą zdolności intelektualne i manualne, a także sprzyjające relacjom międzyludzkim zajęcia grupowe. Ze wsparciem ergoterapeuty możliwa jest też warsztatowa aktywizacja zawodowa pacjenta.