Doświadczenie zawodowe
Poszukując pracy chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, dlatego piszemy atrakcyjne CV bądź ciekawy list motywacyjny. Jednak każdy z nas, nawet najbardziej profesjonalny specjalista z danej dziedziny, zaczynał od zera. Na nasze doświadczenie zawodowe składa się nie tylko wykształcenie, ale zdobyte umiejętności, kompetencje, znajomość języków obcych, odbyte kursy, szkolenia czy praktyki. Poszukiwanie pracy bez doświadczenia może być trudne, jednak nie jest to niemożliwe. Na wielu stanowiskach przeprowadzane są bowiem kursy przygotowawcze i adaptacyjne, dzięki którym będziemy mogli z powodzeniem wykonywać swoje obowiązki, nie mając wcześniejszego doświadczenia. Od czego zatem należy zacząć?
Doświadczenie zawodowe – CV
Podstawową rzeczą jest profesjonalne CV. Musi ono zawierać dane osobowe oraz kontaktowe, zdjęcie (chociaż jest to opcjonalne), stopień wykształcenia, odbyte kursy, znajomość języków obcych, dodatkowe umiejętności (np. prawo jazdy, obsługa specjalistycznych programów komputerowych). Najważniejsza część to jednak nasze doświadczenie. W tej sekcji naszego CV musimy w porządku chronologicznym podać firmy, w którym pracowaliśmy. Dobre CV to takie, które zainteresuje potencjalnego pracodawcę.
Co jednak zrobić, gdy dopiero wchodzimy na rynek pracy i wydaje nam się, że nie mamy się czym pochwalić? W takim wypadku warto skupić się na tak zwanych umiejętnościach miękkich. Mogą to być między innymi kreatywność, zorientowanie na cel, odporność na stres, dobra organizacja pracy, komunikatywność czy zdolność do pracy w grupie.
Jeżeli szukamy pierwszej pracy na wakacje, to warto do CV wpisać udział w różnych organizacjach szkolnych, jak np. samorządy i dodać, że dzięki temu nauczyliśmy się dobrej organizacji pracy, odpowiedzialności za powierzane nam zadania oraz komunikacji. W przypadku np. wakacyjnej pracy na stanowisku barmanki, ważna będzie znajomość języków obcych. Tutaj musimy się przygotować na to, że być może pracodawca będzie chciał zweryfikować nasz poziom posługiwania się językiem, dlatego nie warto koloryzować rzeczywistości, ponieważ prawda bardzo szybko wyjdzie na jaw. Warto także wpisać do CV swoje hobby, które może być na tyle oryginalne, że zwróci uwagę osoby poszukującej kandydata do pracy.
Jak natomiast napisać CV po szkole zawodowej? Tutaj można wpisać praktyki zawodowe. Kształcenie w zasadniczych szkołach zawodowych wymaga zaliczenia praktyk. Warto wtedy w CV dokładnie opisać, jakie mieliśmy zadania. Jeżeli dostaliśmy od naszego opiekuna praktyk opinię, to można ją dołączyć do CV.
Niezależnie od tego, na jakim etapie edukacji jesteśmy, nasze CV powinno być estetycznie wykonane. Jeżeli chcemy stworzyć swój pierwszy życiorys warto skorzystać z kreatorów CV, których w Internecie jest bardzo dużo.
Praca bez doświadczenia
Z reguły młodzi ludzie zaczynają swoją pierwszą pracę w czasie wakacji. Chcą w ten sposób zdobyć pierwsze pieniądze na wakacje i chociaż trochę się usamodzielnić. W okresie wakacyjnym ilość ofert dotyczących pracy sezonowej wzrasta. W turystycznych miastach poszukiwani są barmani i barmanki do knajpek, większość restauracji otwiera ogródki, do których potrzebna jest dodatkowa obsługa.
Często pracę można znaleźć także w sadach przy zbiorze owoców. W niektórych przypadkach można także poszukać pracy sezonowej za granicą. Jednak jeżeli się na to zdecydujemy, to lepiej skorzystać w takiej sytuacji z usług sprawdzonej agencji pracy, co pozwoli nam uniknąć różnorakich komplikacji.
Jak zdobyć doświadczenie zawodowe
Przede wszystkim warto brać udział w różnych programach szkolnych. Mogą to być uczniowskie wymiany, działalność w samorządach, harcerstwie. Dzięki temu zawsze będzie można wpisać do CV nabyte kompetencje miękkie. To pozwoli przyszłemu pracodawcy ocenić, czy dana osoba chce się szkolić i zwiększać swoje kompetencje. Dobrym pomysłem są także praktyki i staże w różnych firmach. Część z nich jest bezpłatna. W ten sposób powoli będziemy budować swoje doświadczenie, a także bazę kontaktów, która być może otworzy nam kolejne drzwi do zdobycia doświadczenia.