Ślub własny lub ślub dziecka pracownika, udział w pogrzebie, urodzenie dziecka czy konieczność stawienia się przed sądem to przykłady okoliczności uprawniających do wnioskowania o urlop okolicznościowy. Zgodnie z prawem pracy są to dni wolne od pracy, za które przysługuje wynagrodzenie. Jak wnioskować o dodatkowe wolne z powodu ślubu dziecka? Sprawdź, jakich dokumentów wymaga pracodawca oraz z ilu dni urlopu okolicznościowego możesz skorzystać w przypadku ślubu syna bądź córki.
Spis treści
- Czy przysługuje urlop okolicznościowy na ślub dziecka?
- Kto może wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub dziecka?
- Ile urlopu okolicznościowego na ślub dziecka?
- Urlop okolicznościowy na ślub dziecka – kiedy wykorzystać?
- Urlop okolicznościowy ślub dziecka – jakie dokumenty?
- Urlop okolicznościowy na ślub dziecka – ile płatny?
- Wniosek o urlop okolicznościowy ślub dziecka – wzór
- Urlop okolicznościowy na ślub dziecka – najczęściej zadawane pytania
Czy przysługuje urlop okolicznościowy na ślub dziecka?
Dodatkowe dni wolne od pracy przysługują w razie ważnych wydarzeń życiowych wskazanych przez Kodeks pracy. W dokumencie wymienia się między innymi urlop w razie śmierci bliskiej osoby czy właśnie urlop okolicznościowy na ślub dziecka.
Szczegóły dotyczące sposobu wnioskowania o taki urlop przez osoby, którym on przysługuje i ilości dni wolnych zostały uregulowane przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późniejszymi zmianami).
Kto może wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub dziecka?
Wniosek o urlop okolicznościowy, w tym urlop na ślub dziecka, może złożyć pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy. Dotyczy to takich umów jak:
-
umowa o pracę;
-
spółdzielcza umowa o pracę;
-
umowa z tytułu mianowania;
-
umowa z tytułu wyboru;
-
umowa z tytułu powołania.
Ile urlopu okolicznościowego na ślub dziecka?
W zależności od rodzaju zdarzenia pracodawca jest zobowiązany do udzielenia zwolnienia z pracy w wymiarze 1 lub 2 dni urlopu. Urlop okolicznościowy na ślub dziecka uprawnia do odebrania 1 dnia wolnego.
Okoliczności osobiste uprawniające do 2 dni wolnego to ślub pracownika, narodziny lub zgon dziecka pracownika, pogrzeb małżonka, dziecka bądź rodzica (w tym ojczyma i macochy). Osoba wnioskująca o dwudniowy urlop okolicznościowy może wykorzystać przysługujący urlop w dwóch różnych terminach – na przykład na czas załatwiania formalności związanych bezpośrednio z danym wydarzeniem i w terminie samego wydarzenia.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka – kiedy wykorzystać?
Prawo do urlopu okolicznościowego przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę – bez względu na wymiar etatu czy pozostałą do wykorzystania liczbę dni urlopu wypoczynkowego. Urlop okolicznościowy z tytułu ślubu dziecka nie zmniejsza wymiaru urlopu okolicznościowego ani innych urlopów przysługujących pracownikowi.
Co ważne, rodzice dziecka, które planuje ślub, mogą wziąć płatne wolne we wskazanym terminie, jednak podanie o urlop okolicznościowy zostanie zaakceptowane tylko wtedy, gdy uroczystość ma wywierać skutki cywilnoprawne. Jeśli ślub cywilny i ślub kościelny planowane są w innych terminach, pracodawca może udzielić urlopu na ślub kościelny tylko wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał wolnego wcześniej w związku ze ślubem cywilnym.
Urlop okolicznościowy ślub dziecka – jakie dokumenty?
Osoba, która zamierza wykorzystać dzień urlopu okolicznościowego na ślub dziecka, powinna dopełnić wymaganych formalności. Należy złożyć wniosek zawierający podstawowe dane pracownika i pracodawcy, wybrany termin urlopu oraz cel wykorzystania dnia wolnego. Aby potwierdzić wykorzystanie urlopu zgodnie ze wskazanym celem, po powrocie do pracy pracodawca może wezwać pracownika do okazania do wglądu kopii skróconego odpisu aktu małżeństwa dziecka.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka – ile płatny?
Jak wskazuje podstawa prawna urlopu okolicznościowego na ślub dziecka, przysługujący pracownikowi dzień wolny jest dniem płatnym. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego podobnie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego – z uwzględnieniem stałych i zmiennych składników pensji.
Wniosek o urlop okolicznościowy ślub dziecka – wzór
Żeby móc skorzystać z wolnego, należy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy. Wniosek powinien zawierać kolejno takie informacje jak:
-
miejscowość i data;
-
dane pracownika (imię i nazwisko, stanowisko);
-
dane pracodawcy (imię i nazwisko przełożonego, stanowisko / nazwa i adres firmy);
-
treść wniosku ze wskazaniem terminu i celu wykorzystania urlopu okolicznościowego;
-
podpis pracownika.
[miejscowość, data]
[imię i nazwisko pracownika, stanowisko / jednostka firmy]
[nazwa pracodawcy, adres]
Wniosek o urlop okolicznościowy
W związku ze ślubem dziecka uprzejmie proszę o udzielenie mi urlopu okolicznościowego na [np. udział w uroczystościach ślubnych / załatwienie spraw związanych ze ślubem / inne] dnia [data] w wymiarze 1 dnia roboczego, zgodnie z zasadami ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późniejszymi zmianami).
[podpis pracownika]
Czytaj także: Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka – najczęściej zadawane pytania:
-
Czy pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop okolicznościowy?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego, jeśli zachodzą okoliczności usprawiedliwiające wykorzystanie tego urlopu, wskazane w tym dokumencie bądź Kodeksie pracy.
-
Ślub dziecka – ile dni urlopu okolicznościowego można wykorzystać?
W przypadku ślubu córki lub syna pracownikowi przysługuje 1 dzień urlopu. Z 2 dni urlopu okolicznościowego można skorzystać m.in. w przypadku własnego ślubu albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika.
-
Urlop okolicznościowy 2024 – komu przysługuje?
Urlop okolicznościowy na ślub lub z powodu innego zdarzenia wymienionego w przepisach prawa pracy przysługuje osobom znajdującym się w stosunku pracy, a więc osobom zatrudnionym na umowie o pracę, spółdzielczej umowie o pracę lub będącym na stanowisku w wyniku wyboru, powołania lub mianowania.