Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 r. Ten fakt miał ogromny wpływ na życie tysięcy Polaków i innych obywateli UE, a także samych Anglików. Praca w Anglii po brexicie jest dostępna po spełnieniu odpowiednich warunków, co do zasady wyłącznie dla osób, które znają język. Zmieniły się również reguły prowadzenia biznesu. Jakie warunki musi spełnić obywatel UK, który chce prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?
Umowa o wystąpieniu – czym jest? Kto jest beneficjentem?
Z końcem grudnia 2020 r. minął okres przejściowy po brexicie. Zasady opuszczenia struktur UE określono w Umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.
Beneficjenci tejże umowy mogą zarówno przebywać na terytorium Polski, jak i pracować tu, oraz prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach co obywatele UE. Pozostałe osoby są z kolei traktowane jak obywatele krajów nienależących do Unii Europejskiej.
Aby mieć status beneficjenta umowy o wystąpieniu, obywatel Zjednoczonego Królestwa musi legalnie przebywać w Polsce przed 31 grudnia 2020 r., a więc przed zakończeniem okresu przejściowego, oraz zamieszkiwać w RP po 31 grudnia 2020 r. Jeżeli te warunki są spełnione, obywatel UK (a także członkowie jego rodziny) może tak jak przed brexitem przebywać, pracować i prowadzić biznes w Polsce.
W innych przypadkach Brytyjczycy są traktowani jak obywatele państw trzecich (spoza UE, EOG i USA i Szwajcarii).
Obywatele UK niebędący beneficjentami umowy o wystąpieniu i niemający karty stałego pobytu
Osoby niespełniające warunków określonych w umowie o wystąpieniu i niemające karty stałego pobytu (a także członkowie ich rodzin) podlegają przepisom dotyczącym obywateli państw trzecich. Co to w praktyce oznacza? Mogą oni zakładać i kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli posiadają uprawniający do tego status pobytowy.
Obywatele krajów nienależących do UE – jakie działalności mogą zakładać?
Obywatele spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych, jeśli posiadają odpowiedni tytuł pobytowy, mogą założyć jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę handlową. To jednak nie koniec możliwości. Mają oni prawo także założyć spółkę komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną i spółkę akcyjną, a także przystąpić do tych spółek oraz nabywać lub obejmować w nich akcje i udziały. Cudzoziemcy mogą również założyć oddział przedsiębiorcy zagranicznego, pod warunkiem, że nie wykluczają tego umowy międzynarodowe.