Lista stanowisk - Specjalista ds. CSR

Specjalista ds. CSR

Specjalista ds. CSR, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się realizacją projektów CSR – Corporate Social Responsibility, czyli Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Projektuje i wdraża rozwiązania korporacyjne, uwzględniające wartości ważne dla danej społeczności i kultury - relacje społeczne, ochronę środowiska naturalnego, interesy pracownicze bądź branżowe, itp.

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Specjalista ds. CRS, inaczej specjalista do spraw społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, to samodzielne stanowisko tworzone w firmach zajmujących się usługami wspierającymi dla biznesu. Pracownik ma kontakt z klientem biznesowym i na co dzień współpracuje z szeregiem instytucji i organizacji, w tym z organizacjami z sektora ngo, fundacjami, organizacjami zrzeszającymi pracowników danego zawodu lub branży, szkołami, placówkami wspierającymi osoby z niepełnosprawnością, domami pomocy i innymi jednostkami o wysokim znaczeniu społecznym. Praca specjalisty ds. CRS często ma charakter terenowy (np. na etapie prowadzenia konsultacji społecznych), niemniej nosi także znamiona pracy biurowej.

SPECJALISTA DS. CSR - JAK ZOSTAĆ?

W tym zawodzie bardzo duże znaczenie mają umiejętności miękkie – komunikatywność, empatia, doskonała organizacja pracy, umiejętność realizacji złożonych projektów, kreatywność, odporność na presję. Osoby zainteresowane pracą w tym charakterze mogą zacząć od realizacji projektów (np. charytatywnych, non-profit, kulturalnych, angażujących małe społeczności), dzięki czemu zdobędą doświadczenie, zbudują portfolio, nawiążą niezwykle istotne w tej pracy kontakty biznesowe.

Wykształcenie kierunkowe nie zawsze jest wymagane – przede wszystkim liczy się bowiem doświadczenie w realizacji projektów, prowadzeniu kampanii społecznych itp.. Atutem może być jednak ukończenie studiów na kierunku socjologia, komunikacja społeczna, zarządzanie, marketing, ekonomia, kulturoznawstwo. Pracodawcy niekiedy przygotowują szkolenia zawodowe dla osób przyjmowanych do pracy.

SPECJALISTA DS. CSR - WYMAGANIA ZAWODOWE

Najczęściej spotykanym w ofertach pracy wymaganiem wobec kandydatów jest doświadczenie zawodowe w prowadzeniu kampanii CSR, kampanii społecznych, w pracy w organizacji pozarządowej, jednostce kulturalnej itp. Ponadto idealny kandydat:

  • jest osobą komunikatywną, łatwo nawiązuje relacje,
  • potrafi podtrzymywać długofalowe relacje z partnerami biznesowymi,
  • ma wysoce rozwinięte kompetencje negocjacyjne, jest empatyczny, ale i asertywny,
  • cechuje się wysoką kulturą osobistą,
  • potrafi pracować w grupie,
  • cechuje się doskonałymi zdolnościami organizatorskimi, umie efektywnie zarządzać czasem i zasobami,
  • jest odpowiedzialny i sumienny.

Co więcej, często wymagane są:

  • wykształcenie kierunkowe w zakresie socjologii, zarządzania, marketingu, komunikacji społecznej, kulturoznawstwa, ekonomii,
  • znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie,
  • znajomość oprogramowania biurowego, w tym umiejętność posługiwania się arkuszami kalkulacyjnymi i programami do tworzenia prezentacji multimedialnych,
  • prawo jazdy kat. B.

SPECJALISTA DS. CSR - JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Zakres obowiązków specjalisty ds. CSR może być bardzo szeroki. Pracownik uczestniczy w przygotowywaniu projektów danej jednostki, doradza, zleca przeprowadzenie konsultacji społecznej. Opracowuje plany kampanii społecznych, imprez promocyjnych i innych wydarzeń angażujących daną społeczność. Kontaktuje się z organizacjami pozarządowymi i jednostkami samorządowymi, domami pomocy społecznej, organizacjami pracowniczymi i branżowymi, szkołami, fundacjami. Nawiązuje kontakty biznesowe i dba o ich podtrzymywanie. Stale doradza jednostce, którą się opiekuje (klientowi biznesowemu). Współpracuje z działem marketingu.

SPECJALISTA DS. CSR - ZAROBKI

Zarobki specjalisty ds. CSR różnią się między innymi zależnie od jego stażu pracy. Pracownikom często oferowane są benefity pozapłacowe, np. prywatna opieka medyczna, zniżki do siłowni i placówek kulturalnych czy dofinansowanie do szkoleń zawodowych i kursów nauki języków obcych. Pracownik na tym stanowisku może liczyć na zarobki około 4-6 tys. zł brutto.

SPECJALISTA DS. CSR - PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Stanowisko tworzone jest w firmach konsultingowych oferujących usługi w zakresie wsparcia dla biznesu. Specjaliście często proponuje się umowę o pracę lub kontrakt b2b.

Praca Specjalista ds. CSR
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?