Lista stanowisk - Specjalista ds. Cateringu

Polecane oferty - Gastronomia / Catering

  • specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    obsługa klientów w kanale HoReCa (hotele i restauracje), pozyskiwanie nowych klientów, budowanie relacji biznesowych, dbanie o poprawny wizerunek firmy, monitorowanie rynku gastronomicznego na podległym terenie, monitoring, analiza i raportowanie wyników sprzedaży.

Specjalista ds. Cateringu

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Specjalista ds. cateringu jest interdyscyplinarnym stanowiskiem łączącym w sobie umiejętności z dziedziny gastronomii, sprzedaży i obsługi klienta. Od pracownika wymaga się przygotowania i tworzenia propozycji cateringowych, negocjowania warunków i realizacji procesu sprzedażowego. Od strony gastronomicznej powinien on potrafić skonstruować i skalkulować oferty.

Niejednokrotnie do jego obowiązków należy dopilnowanie zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie zamówienia, przygotowanie imprez oraz nadzór nad ich przebiegiem, w tym sprawna współpraca z hotelami czy organizatorami wydarzeń. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za wysoki standard obsługi i satysfakcję klienta.


WYMAGANIA

 

Mile widziane jest posiadanie średniego lub wyższego wykształcenia kierunkowego w ramach szkoły lub kierunku studiów o profilu gastronomicznym, hotelarskim itd. Jednak dla pracodawców liczą się przede wszystkim dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatów i umiejętności zdobyte przez nich w pracy na stanowiskach o zbliżonym zakresie pełnionych obowiązków. Cenione są wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikacyjne, umiejętności budowania relacji z klientami oraz zarządzania nimi i zorientowanie na wysoki standard obsługi.


WARUNKI PRACY

 

Warunki pracy mogą być zróżnicowane, co wynika stricte ze specyfiki zawodu. Jest tu miejsce zarówno na pracę biurową, jak i wyjazdy do klienta oraz koordynację wydarzeń w miejscach odbywania się obsługiwanych wydarzeń.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Specjalista ds. cateringu zatrudnienia może szukać w restauracjach, hotelach oraz firmach eventowych oferujących usługi cateringowe czy organizujących różnego rodzaju wydarzenia, jak konferencje, spotkania, bankiety biznesowe, ale także prywatne przyjęcia, wesela, komunie i inne imprezy okolicznościowe.


ZAROBKI

 

Wynagrodzenie osoby na tym stanowisku powiązane będzie najczęściej bezpośrednio z efektami pracy. Różnić się będzie w zależności od wielkości i renomy firmy, miejsca wykonywania pracy, ale przede wszystkim zakresu odpowiedzialności i ilości realizowanych zadań. Widełki finansowe zaczynać się będą od ok. 2000 zł na początku, mogą być jednak dużo wyższe zależnie od efektów, wielkości pozyskiwanych transakcji i stopnia złożoności realizowanych projektów.

Praca Specjalista ds. Cateringu
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.