Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

 
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Prezenty gwiazdkowe i firmowa wigilia to okazje, aby zbudować pozytywny wizerunek firmy zarówno w oczach klientów, jak i pracowników. Organizując świąteczne spotkanie i rozdając upominki dla pracowników i klientów, trzeba jednak mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Sprawdź, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

 

Spis treści

Wigilia firmowa i prezenty świąteczne dla pracowników – czy możemy to zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

 

Boże Narodzenie to dobry czas na organizację spotkania – dla pracowników i kontrahentów – które może integrować pracowników, poprawiając przy tym relacje na linii pracownik-pracodawca, a jednocześnie dać możliwość na zawodowe podsumowanie kończącego się roku. Co ważne, wydatki poniesione w związku z firmowym spotkaniem wigilijnym dla pracowników nie są uwzględnione w katalogu wydatków bezwzględnie wyłączonych z możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu (KUP). Oznacza to, że w określonych okolicznościach skarbówka pozwala traktować wydatki świąteczne jako koszt podatkowy (Ustawa o PIT art. 23 ust. 1).

 

Według przepisów zarówno prezenty (na przykład kosze upominkowe), jak i choinka w biurze, mogą być łączone, jeśli wydatki spełniają określone w ustawie warunki. Polskie prawo i dotychczasowe orzecznictwo wskazują, że do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są wszelkiego rodzaju racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z uzyskanym przychodem, których celem jest jego osiągnięcie lub zachowanie. Wigilia jest kosztem podatkowym, gdy przyczynia się do zwiększenia wydajności pracowników (wpływając przy tym na przychody firmy) i ich integracji oraz lepszej atmosfery w pracy. Aby udokumentować taki cel spotkania, można sporządzić plan czy raport przedstawiający zarys spotkania, co potwierdzi ponoszenie kosztów w celu osiągania lub zabezpieczania źródła przychodów. Co ważne, to po stronie pracodawcy leży obowiązek udowodnienia, że wigilia miała cel motywacyjno-integracyjny.

 

Z kolei prezent na Boże Narodzenie będzie zaliczany do kosztów podatkowych, jeżeli świadczenie ma charakter motywacyjny i istnieje związek przyczynowo–skutkowy między poniesionym wydatkiem a przychodem firmy. Pracodawca może uwzględniać w kosztach odpisy na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W związku z tym upominki czy dodatek świąteczny finansowane z ZFŚS nie są zaliczane do kosztów prowadzenia działalności.

 

 

Wigilia dla klientów a koszt uzyskania przychodu

 

W określonych sytuacjach spotkanie wigilijne dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku kolacji wigilijnej dla kontrahentów organ podatkowy nie pozwala na odliczenie KUP – zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 Ustawy o PIT wydatki poniesione w związku z reprezentacją nie stanowią kosztu firmy. Poczęstunek a koszt uzyskania przychodu – czy wydatki na żywność można traktować jako koszty? Niestety nie jest to możliwe, wykluczenia dotyczące odliczania podatku dotyczą w szczególności wydatków poniesionych na zakup żywności, napojów bez- i alkoholowych oraz usług gastronomicznych.

 

Działalność gospodarcza nierzadko wiąże się z wydatkami dotyczącymi spotkań biznesowych, a interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów z listopada 2017 roku zmieniła nieco ogólny pogląd na koszty reprezentacji. Wydatki na poczęstunek mogą stanowić koszty podatkowe, jeśli rozmowy prowadzone w trakcie spotkania dotyczą zakresu wykonywanej przez firmę działalności, a nie przedstawicielstwa podatnika. Warto przy tym wiedzieć, że co do zasady wigilia firmowa dla kontrahentów nie może być traktowana jako koszt uzyskania przychodów (interpretacja ogólna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 sierpnia 2021 roku – nr sygnatury: 0111-KDIB2-1.4010.203.2021.1.AP).

 

Prezenty świąteczne dla kontrahentów a koszt uzyskania przychodu

 

Tak jak w przypadku prezentów dla pracowników, prezenty świąteczne dla kontrahentów firmy podlegają opodatkowaniu z możliwością odliczenia kosztów uzyskania przychodu w zależności od wartości upominków. Wino, bomboniera czy zestaw herbat mogą zostać uznane za koszty reprezentacji, jednak produkty firmowe, na przykład logowane kubki, długopisy i notesy stanowią formę reklamy, przyczyniając się do uzyskania przychodu. Podarunki będą zaliczane do kosztów, gdy będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, wydatek będzie racjonalny i prawidłowo udokumentowany (rachunek, faktura) oraz nie będzie znajdował się na liście kosztów zabronionych takich jak koszty reprezentacji.

 

Podatek VAT nie dotyczy drobnych upominków czy kartek świątecznych, jeśli jednak nabycie podarunków pozwoliło na odliczenie podatku naliczonego, prezenty na święta podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

 

Zakres obowiązku podatkowego określono w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 68a). Urząd skarbowy nie wymaga opodatkowywania wartości nieodpłatnych świadczeń związanych z promocją i reklamą, gdy ich jednorazowa wartość nie przekracza 200 złotych. W innym przypadku konieczne jest wypełnienie deklaracji PIT-8C ze wskazaniem danych obdarowanego i wartości prezentu. Zwolnienie od podatku nie dotyczy świadczeń dokonywanych na rzecz osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym ze świadczeniodawcą.

 

Wigilia firmowa i prezenty świąteczne – jak zaksięgować?

 

Świąteczne prezenty to nie tylko miły gest i forma motywacji pracowników, ale również prosty sposób na reklamę świadczonych usług, na przykład poprzez rozdawanie kontrahentom upominków z logo firmy. W zależności od środków finansowych przeznaczonych na ten cel bożonarodzeniowym dodatkiem może być bon upominkowy, kosz słodyczy, zestaw miodów, świece zapachowe czy pierniki.

 

Firma prowadząca księgę przychodów i rozchodów powinna zaksięgować świąteczne wydatki w kolumnie 13 (pozostałe wydatki). Trzeba przy tym pamiętać, że pomysł na prezenty świąteczne i spotkanie dla pracowników powinien łączyć się z ustawowymi celami uprawniającymi do odliczeń podatkowych – integracją i motywacją. Firma prowadząca pełną księgowość może ujmować tego typu koszty podatkowe na koncie powiązanym z kosztami pracowniczymi (inne świadczenia na rzecz pracowników).

 

Wigilia firmowa a podatek VAT

 

Wigilia dla pracowników pozwala przedsiębiorcy na odliczenie naliczonego podatku VAT. Prawo to dotyczy części poniesionych kosztów związanych z czynnościami opodatkowanymi. Należy jednak pamiętać, że przepisy podatkowe wskazują na pewne wykluczenie w tym zakresie – VAT od usług gastronomicznych i noclegowych nie podlega odliczeniu (art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług).

 

W praktyce oznacza to, że VAT związany z wyszczególnioną pozycją „usługa gastronomiczna” nie może zostać odliczony. Wydatki określone na fakturze ogólnie jako „usługa organizacji spotkania” umożliwiają odliczenie całego podatku.

 

Czytaj takżePłace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy

 

Wigilia firmowa, prezenty a koszt uzyskania przychodu – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Czy od prezentów dla pracowników można odliczyć VAT?

 

Karty upominkowe, kosze ze słodyczami, bilety do kina – możliwość odliczania VAT zależy od wartości upominków. Próbki i prezenty świąteczne dla pracowników, których wartość nie przekracza 100 złotych w danym roku podatkowym (jeśli prowadzona jest ewidencja tożsamości osób obdarowanych) bądź 20 zł (prezenty niepodlegające ewidencji), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

 

  • Czy ozdoby świąteczne są kosztem podatkowym?

 

Ozdoby choinkowe i poniesione w związku z ich zakupem wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów. Aby było to możliwe, zakup choinki, bombek czy łańcuchów powinien być poniesiony w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Jednocześnie zakupiony towar nie może znajdować się w katalogu kosztów, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 23 Ustawy o PIT). Wydatki na ozdoby na Boże Narodzenie mogą zostać zakwestionowane, jeśli działalność prowadzona jest w mieszkaniu wykorzystywanym w celach prywatnych i firmowych.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Pracownik biurowy

    MIRBUD S.A.   Jawor, ul. Wiejska    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa administracyjna biura. Fakturowanie. Prowadzenie korespondencji przychodzącej i wychodzącej. Rejestracja i archiwizacja dokumentów. Zapewnienie efektywnego obiegu informacji i dokumentów w firmie. Tworzenie raportów. Koordynowanie zaopatrzenia biura. Wspieranie...
  • Starszy Operator/ Operator Techniczny

    ManpowerGroup   Ożarów Mazowiecki    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Zadania: Wykonywanie procesów technologicznych i pomocniczych zgodnie z procedurami i instrukcjami; Obsługa maszyn i urządzeń na linii produkcyjnej oraz odpowiedzialność za ich prawidłową eksploatację; Wykonywanie przezbrojeń, regulacji i usuwanie usterek maszyn i urządzeń na linii...
  • Commissioning Technician

    ManpowerGroup   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    7 godz.
    ​​​​​Responsibilities: Conduct I/O testing for all VOW/Scanship PLC systems. Diagnose and troubleshoot PLC faults. Participate in and support commissioning activities. Provide on-site technical support to shipyards and ship-owners. Assist with factory acceptance (FAT) and site acceptance...
  • Kierownik Działu Obsługi Klienta - branża logistyczna

    Praca.pl   Racibórz    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie zespołem obsługi klienta; Monitorowanie i analiza wskaźników efektywności zespołu, wdrażanie strategii na rzecz ich optymalizacji; Kontakt z kluczowymi klientami oraz dbałość o budowanie i utrzymanie długotrwałych relacji biznesowych; Przygotowywanie...
  • Operator maszyn produkcyjnych

    ManpowerGroup   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 000 - 5 600 zł brutto/mies.
    9 godz.
    Do twoich zadań należeć będzie: Obsługa maszyn wysokowydajnych, wykonywanie przezbrojeń, zmiana parametrów; Kontrola jakości produktu; Usuwanie drobnych awarii; Oczekujemy: Doświadczenia w obsłudze maszyn/robotów Gotowości do pracy w systemie 4-brygadowym, 12-godzinnym (system: 2 dni...
  • Doradca klienta z językiem polskim

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat   30,50 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Szybka i profesjonalna obsługa zapytań klientów (telefon, czat, email). Dokładne dokumentowanie interakcji oraz działań w systemie CRM. Współpraca z zespołem w celu podnoszenia jakości obsługi klienta. Aktualizowanie wiedzy o produktach, usługach i procedurach firmy. Efektywne...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?