Lista stanowisk - Maszynistka

Maszynistka

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Maszynistka, to osoba zajmująca się zawodowym przepisywaniem tekstów o różnej treści i przeznaczeniu. Niegdyś maszynistka korzystała z maszyny do pisania i stąd właśnie nazwa stanowiska; obecnie usługa przepisywania tekstów jest przeważnie realizowana zdalnie i za pośrednictwem komputera. Osoba zatrudniona w tym charakterze otrzymuje rękopis lub maszynopis danego tekstu, którym może być książka, praca naukowa, artykuł prasowy, felieton, sprawozdanie, dokument służbowy i wiele innych form pisemnych, i przepisuje go w formie cyfrowej, jednocześnie dodając ewentualne akapity, odstępy, numerację stron i inne elementy formatowania, jeśli klient wyrazi takie życzenie. Osoba przepisująca teksty nie może ingerować w ich treść, a nanoszenie ewentualnych poprawek może odbywać się wyłącznie w ścisłej konsultacji i porozumieniu ze zleceniodawcą. Maszynistka nie ma także prawa do kopiowania lub publikowania otrzymanych tekstów; podobne działania są niezgodne z prawem i zagrożone postępowaniem cywilnym.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi współpracą przy przepisywaniu tekstów nie stawia się zazwyczaj oficjalnych wymogów kwalifikacyjnych. W przypadku pracy na zlecenie, w charakterze wolnego strzelca jedynym wymogiem jest wykonanie zlecenia w ustalonym wcześniej terminie. Istnieją jednak uwarunkowania i cechy, które określające dobrą maszynistkę. Przede wszystkim liczy się w tym przypadku umiejętność obsługi komputera i szybkiego pisania na jego klawiaturze, która definiuje wydajność pracy. Co najmniej średnie wykształcenie i ogólna wiedza z zakresu różnych dziedzin pozwoli zrozumieć przepisywane materiały, co z pewnością przyspieszy ich przepisywanie i nanoszenie ewentualnych poprawek. W pracy na zlecenie najważniejsza jest terminowość i rzetelność w wypełnianiu postanowień zawartej umowy.


WARUNKI PRACY

Narzędziem pracy maszynistki jest komputer wyposażony w edytor tekstu i, w przypadku pracy zdalnej, dostęp do internetu. Miejscem pracy maszynistki pracującej w charakterze wolnego strzelca może być dowolna przestrzeń, w której dysponuje ona komputerem.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Najpopularniejszą formą zatrudnienia w charakterze maszynistki jest obecnie praca na zlecenie, jako wolny strzelec.


ZAROBKI

Zarobki są w tym przypadku rozliczane w oparciu o tak zwaną wierszówkę, czyli daną ilość znaków, lub stron. Standardową miarą tekstu jest znormalizowany maszynopis, czyli 1800 znaków ze spacją.

Praca Maszynistka
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?