Lista stanowisk - Maszynistka

Maszynistka

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Maszynistka, to osoba zajmująca się zawodowym przepisywaniem tekstów o różnej treści i przeznaczeniu. Niegdyś maszynistka korzystała z maszyny do pisania i stąd właśnie nazwa stanowiska; obecnie usługa przepisywania tekstów jest przeważnie realizowana zdalnie i za pośrednictwem komputera. Osoba zatrudniona w tym charakterze otrzymuje rękopis lub maszynopis danego tekstu, którym może być książka, praca naukowa, artykuł prasowy, felieton, sprawozdanie, dokument służbowy i wiele innych form pisemnych, i przepisuje go w formie cyfrowej, jednocześnie dodając ewentualne akapity, odstępy, numerację stron i inne elementy formatowania, jeśli klient wyrazi takie życzenie. Osoba przepisująca teksty nie może ingerować w ich treść, a nanoszenie ewentualnych poprawek może odbywać się wyłącznie w ścisłej konsultacji i porozumieniu ze zleceniodawcą. Maszynistka nie ma także prawa do kopiowania lub publikowania otrzymanych tekstów; podobne działania są niezgodne z prawem i zagrożone postępowaniem cywilnym.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi współpracą przy przepisywaniu tekstów nie stawia się zazwyczaj oficjalnych wymogów kwalifikacyjnych. W przypadku pracy na zlecenie, w charakterze wolnego strzelca jedynym wymogiem jest wykonanie zlecenia w ustalonym wcześniej terminie. Istnieją jednak uwarunkowania i cechy, które określające dobrą maszynistkę. Przede wszystkim liczy się w tym przypadku umiejętność obsługi komputera i szybkiego pisania na jego klawiaturze, która definiuje wydajność pracy. Co najmniej średnie wykształcenie i ogólna wiedza z zakresu różnych dziedzin pozwoli zrozumieć przepisywane materiały, co z pewnością przyspieszy ich przepisywanie i nanoszenie ewentualnych poprawek. W pracy na zlecenie najważniejsza jest terminowość i rzetelność w wypełnianiu postanowień zawartej umowy.


WARUNKI PRACY

Narzędziem pracy maszynistki jest komputer wyposażony w edytor tekstu i, w przypadku pracy zdalnej, dostęp do internetu. Miejscem pracy maszynistki pracującej w charakterze wolnego strzelca może być dowolna przestrzeń, w której dysponuje ona komputerem.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Najpopularniejszą formą zatrudnienia w charakterze maszynistki jest obecnie praca na zlecenie, jako wolny strzelec.


ZAROBKI

Zarobki są w tym przypadku rozliczane w oparciu o tak zwaną wierszówkę, czyli daną ilość znaków, lub stron. Standardową miarą tekstu jest znormalizowany maszynopis, czyli 1800 znaków ze spacją.

Praca Maszynistka
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.