– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - ESG Manager
ESG Manager
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Manager ESG (Environmental, Social, Governance) to specjalista zajmujący się wdrażaniem w przedsiębiorstwie strategii zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności w biznesie (CSR) i ładu korporacyjnego. Osoba na tym stanowisku odpowiada za integrację kryteriów ESG z działalnością firmy, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym. Kierownik ESG ma za zadanie wyszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, tworzenie strategii ich implementacji, raportowanie ESG (dokonanej analizy postępów, zagrożeń, wydatków, korzyści), a także zarządzanie ryzykiem gospodarczym związanym z aspektami środowiskowymi, społecznymi i dotyczącym ładu korporacyjnego. Istotną kwestią działalności tego pracownika jest szukanie źródeł finansowania dla praktyk proekologicznych, wspierających ESG i zrównoważonego rozwoju. Menedżer ESG pracuje również nad wzmocnieniem relacji z inwestorami, klientami, organizacjami i innymi interesariuszami. Może także organizować i prowadzić szkolenia i inicjatywy dla pracowników. ESG manager odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa nowoczesnego i dbającego o środowisko. Do pozostałych obowiązków należy także zarządzanie pracownikami, nadzorowanie rekrutacji, uczestniczenie w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych.
WYMAGANIA
Od kandydatów na stanowisko menedżera ds. ESG wymaga się zwykle ukończenia studiów wyższych, na kierunkach związanych z ochroną środowiska, energetyką, prawem, zarządzaniem. Czasami wymagane jest także ukończenie studiów podyplomowych lub specjalistycznych kursów z zarządzania ESG. Pracodawcy preferują osoby z doświadczeniem na pokrewnym stanowisku, w zakresie wdrażania strategii ESG, a także w pracy w danej branży. Żeby objąć tę posadę, niezbędna jest znajomości aktualnych regulacji i standardów (np. CSRD, ESRS, taksonomia UE), umiejętność zarządzania projektami oraz dobrze rozwinięte zdolności analityczne. Nie można także zapominać, że jednym z częstych wymogów jest biegła znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, w tym angielskiego biznesowego i prawniczego. Duży atut stanowią także kompetencje miękkie charakterystyczne dla lidera, a więc umiejętność zarządzania, motywowania i rozliczania z efektów pracy, organizacji pracy własnej i podwładnych, nawiązywania i podtrzymywania relacji z partnerami korporacyjnymi lub instytucjonalnymi oraz prowadzenia negocjacji. Szuka się osób chętnych do poszerzania wiedzy i umiejętności, odpornych na stres i zmotywowanych.
WARUNKI PRACY
Praca menedżera ds. ESG odbywa się głównie przy biurku, przed monitorem komputera. Od pracownika wymaga się jednak także gotowości do odbywania podróży służbowych, związanych chociażby z uczestnictwem w konferencjach i wydarzeniach branżowych, szkoleniach oraz spotkaniach z partnerami biznesowymi i innymi podmiotami. Stanowisko to można określić jako dynamiczne. Stały rozwój nowych technologii, zmiany m.in. w poszczególnych branżach, a także w prawie unijnym i polskim sprawiają, że manager musi być niezwykle elastyczny, nieustannie aktualizować wiedzę i dostosowywać rozwiązania do bieżących okoliczności technologiczno-prawnych. Istotnym aspektem dokształcania się jest monitorowanie trendów rynkowych i oczekiwań społecznych dotyczących zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Co więcej, manager ESG często pracuje pod presją czasu, zwłaszcza w czasie przygotowywania dokumentów dotyczących pozyskania finansowania, tworzenia raportów oraz podczas realizacji projektów strategicznych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Menedżerowie ds. ESG mogą zostać zatrudnieni w różnorodnych podmiotach, od rodzimych i międzynarodowych korporacji, przez firmy konsultingowe, po organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną i społecznej odpowiedzialności biznesu, a także pod pewną presją regulacyjną wynikającą chociażby ze standardów unijnych lub dobrych praktyk branżowych, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ESG w firmach działających w praktycznie każdej dziedzinie. Oferty pracy szczególnie często pojawiają się w branżach bankowej, ubezpieczeniowej, energetycznej czy w przemyśle produkcyjnym.
ZAROBKI
Zarobki menedżera ds. ESG zależą między innymi od wielkości oraz lokalizacji firmy, w jakiej pracuje, a także poziomu doświadczenia i specjalizacji samego pracownika. W dużych, międzynarodowych korporacjach menedżerowie ds. ESG mogą spodziewać się bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń, odzwierciedlających zaawansowanie wymaganych na tym stanowisku umiejętności, a także wysoki poziom odpowiedzialności pracownika. Często stosuje się też premie za realizację celów i różne dodatki np. bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje, dofinansowanie do kursów języków obcych, pakiety socjalne i sportowe.
Praca ESG ManagerNajnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?