Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Lista stanowisk - ESG Manager
ESG Manager
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Manager ESG (Environmental, Social, Governance) to specjalista zajmujący się wdrażaniem w przedsiębiorstwie strategii zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności w biznesie (CSR) i ładu korporacyjnego. Osoba na tym stanowisku odpowiada za integrację kryteriów ESG z działalnością firmy, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i strategicznym. Kierownik ESG ma za zadanie wyszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, tworzenie strategii ich implementacji, raportowanie ESG (dokonanej analizy postępów, zagrożeń, wydatków, korzyści), a także zarządzanie ryzykiem gospodarczym związanym z aspektami środowiskowymi, społecznymi i dotyczącym ładu korporacyjnego. Istotną kwestią działalności tego pracownika jest szukanie źródeł finansowania dla praktyk proekologicznych, wspierających ESG i zrównoważonego rozwoju. Menedżer ESG pracuje również nad wzmocnieniem relacji z inwestorami, klientami, organizacjami i innymi interesariuszami. Może także organizować i prowadzić szkolenia i inicjatywy dla pracowników. ESG manager odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa nowoczesnego i dbającego o środowisko. Do pozostałych obowiązków należy także zarządzanie pracownikami, nadzorowanie rekrutacji, uczestniczenie w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych.
WYMAGANIA
Od kandydatów na stanowisko menedżera ds. ESG wymaga się zwykle ukończenia studiów wyższych, na kierunkach związanych z ochroną środowiska, energetyką, prawem, zarządzaniem. Czasami wymagane jest także ukończenie studiów podyplomowych lub specjalistycznych kursów z zarządzania ESG. Pracodawcy preferują osoby z doświadczeniem na pokrewnym stanowisku, w zakresie wdrażania strategii ESG, a także w pracy w danej branży. Żeby objąć tę posadę, niezbędna jest znajomości aktualnych regulacji i standardów (np. CSRD, ESRS, taksonomia UE), umiejętność zarządzania projektami oraz dobrze rozwinięte zdolności analityczne. Nie można także zapominać, że jednym z częstych wymogów jest biegła znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie, w tym angielskiego biznesowego i prawniczego. Duży atut stanowią także kompetencje miękkie charakterystyczne dla lidera, a więc umiejętność zarządzania, motywowania i rozliczania z efektów pracy, organizacji pracy własnej i podwładnych, nawiązywania i podtrzymywania relacji z partnerami korporacyjnymi lub instytucjonalnymi oraz prowadzenia negocjacji. Szuka się osób chętnych do poszerzania wiedzy i umiejętności, odpornych na stres i zmotywowanych.
WARUNKI PRACY
Praca menedżera ds. ESG odbywa się głównie przy biurku, przed monitorem komputera. Od pracownika wymaga się jednak także gotowości do odbywania podróży służbowych, związanych chociażby z uczestnictwem w konferencjach i wydarzeniach branżowych, szkoleniach oraz spotkaniach z partnerami biznesowymi i innymi podmiotami. Stanowisko to można określić jako dynamiczne. Stały rozwój nowych technologii, zmiany m.in. w poszczególnych branżach, a także w prawie unijnym i polskim sprawiają, że manager musi być niezwykle elastyczny, nieustannie aktualizować wiedzę i dostosowywać rozwiązania do bieżących okoliczności technologiczno-prawnych. Istotnym aspektem dokształcania się jest monitorowanie trendów rynkowych i oczekiwań społecznych dotyczących zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. Co więcej, manager ESG często pracuje pod presją czasu, zwłaszcza w czasie przygotowywania dokumentów dotyczących pozyskania finansowania, tworzenia raportów oraz podczas realizacji projektów strategicznych.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Menedżerowie ds. ESG mogą zostać zatrudnieni w różnorodnych podmiotach, od rodzimych i międzynarodowych korporacji, przez firmy konsultingowe, po organizacje pozarządowe i instytucje publiczne. Wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną i społecznej odpowiedzialności biznesu, a także pod pewną presją regulacyjną wynikającą chociażby ze standardów unijnych lub dobrych praktyk branżowych, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ESG w firmach działających w praktycznie każdej dziedzinie. Oferty pracy szczególnie często pojawiają się w branżach bankowej, ubezpieczeniowej, energetycznej czy w przemyśle produkcyjnym.
ZAROBKI
Zarobki menedżera ds. ESG zależą między innymi od wielkości oraz lokalizacji firmy, w jakiej pracuje, a także poziomu doświadczenia i specjalizacji samego pracownika. W dużych, międzynarodowych korporacjach menedżerowie ds. ESG mogą spodziewać się bardzo atrakcyjnych wynagrodzeń, odzwierciedlających zaawansowanie wymaganych na tym stanowisku umiejętności, a także wysoki poziom odpowiedzialności pracownika. Często stosuje się też premie za realizację celów i różne dodatki np. bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje, dofinansowanie do kursów języków obcych, pakiety socjalne i sportowe.
Praca ESG ManagerNajnowsze artykuły
Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?