Czy budownicto jest kierunkiem, który ma przyszłość? – Kilka lat temu niedobór mieszkań kształtował się na poziomie ponad 1,5 miliona i nadal jest bardzo wysoki. Zapotrzebowanie w budownictwie będzie więc zawsze. W Polsce jest ono szczególnie duże. Nie ma więc obaw, że pracy w budownictwie zabraknie – wyjaśnia w rozmowie z Praca.pl dr inż. Stanisław Karczmarczyk.
Najnowsze artykuły - Budownictwo
Branża dynamicznie się rozwija! Czekają tysiące wolnych miejsc pracy, a firmy szukają i pracowników z różnego rodzaju uprawnieniami, i osób gotowych do przyuczeniu się do zawodu. Poznaj realia pracy na budowie, kwestie bezpieczeństwa, wyzwania i spodziewane zarobki na poszczególnych stanowiskach.

Kodeks inżyniera budownictwa

Wybieramy przyszłego pracodawcę!
Kluczem do sukcesu jest „pracodawca z wyboru”, firma, która dla kandydata jest tzw. opcją nr 1. Bez wahania podjąłby w niej pracę, bo oferowane warunki, atmosfera, płaca i wyzwania stawiają tę firmę w bardzo jasnym świetle. O pracy w budownictwie opowiadają Krzysztof Gembiec, Dyrektor Dywizji Budownictwo i Aleksandra Kossowska, specjalistka ds. komunikacji wewnętrznej i PR z Würth Polska.

Możliwości kariery w Polsce
Po kilku latach zatrzymania rozwoju budownictwa znów zaczęła się w Polsce budowlana hossa. Takiej ilości inwestycji na rynku mieszkaniowym deweloperzy nie odnotowali od lat. Na jakie stanowiska obecnie poszukują kandydatów firmy budowlane? Czego oczekują pracodawcy i jak przygotować się do pracy w budowlance? Na pytania odpowiada Bożena Czekajska, menedżer HR w firmie STRABAG.

Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe
Osób z wykształceniem budowlanym inżynierskim brakuje w Polsce od lat. Kto jest najpilniej poszukiwany? – Firma Clockwork Bemanning koncentruje się na rekrutowaniu specjalistów takich jak cieśle konstrukcyjni, cieśle szalunkowim zbrojarze, monterzy wentylacji, blacharze, dekarze i elektrycy, monterzy – wylicza Anna Paulina Pustkowska, specjalistka ds. rekrutacji w Clockwork Bemanning AS.

Budownictwo i nieruchomości
Koniunktura w branży budowlanej jest zmienna niczym tegoroczna pogoda w Polsce. Latem inwestycje wyhamowały, a od jesieni firmy zaczęły zapowiadać redukcje etatów. Czy większe szanse czekają poza Polską? Anna P. Pustkowska zajmująca się rekrutacją budowlańców do pracy w Norwegii radzi, co trzeba umieć i na co być gotowym, chcąc pracować jako cieśla czy monter za granicą.

Perspektywy pracy w budownictwie
Jakie perspektywy zatrudnienia szacuje się na najbliższe lata w budownictwie? – Miejsce inwestycji drogowych w Polsce zajmują inwestycje z sektora prywatnego (biurowce, centra handlowe). Sektor publiczny natomiast zogniskował swe wydatki na spalarnie śmieci, projekty hydrotechniczne, energetyczne i kolejowe – wyjaśnia Joanna Kowalczyk, Technical Group Leader, Cpl Jobs.

Paradoks branży - jednoczesne hamowanie i przyśpieszanie
Jak rozwija się sektor budownictwa, jeśli chodzi o pracę? – Perspektywy przyszłego roku są dobre. Obecnie zaczyna się dużo nowych inwestycji, a te, które się już toczą, będą oddawane w przyszłym roku do użytku. Może to zaowocować potrzebami również po stronie property managementu – tłumaczy Oskar Kasiński, Head oF Construction & Property Poland, CPL Jobs.
Polecane oferty
-
Koordynator / Koordynatorka Transakcji - Dział Reprezentacji Najemcy
Colliers Poland sp. z o.o. Kraków, ul. Pawia 18a praca stacjonarnaspecjalista junior / mid / senior umowa o pracę pełny etat -
Project Manager (fit-out) Dział Define
Colliers Poland sp. z o.o. Poznań, ul. Roosevelta 22 praca stacjonarnakierownik/koordynator / menedżer umowa o pracę pełny etat -
Pracownik ogólnobudowlany
Colliers Poland sp. z o.o. Warszawa, ul. Pańska 97 praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa zlecenie pełny etat -
Asystent / Asystentka w Dziale Wynajmu Powierzchni Handlowych
Colliers Poland sp. z o.o. Warszawa, ul. Pańska 97 praca hybrydowa / stacjonarnaasystent pełny etat
Najnowsze artykuły

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu
– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?
– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki
– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?
Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?
Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.

Praca po archeologii – perspektywy, zarobki
Wielu wyobraża sobie, że praca archeologa podobna jest do przygód Indiany Jonesa lub odkrywania sekretów egipskich mumii. A jak wygląda rzeczywista ścieżka kariery absolwenta studiów archeologicznych? Praca w zawodzie archeologa może oznaczać dalekie wyprawy i udział w wykopaliskach, ale też pracę w archiwum z tonami dokumentów czy prowadzenie badań w laboratorium.