Na jakie stanowiska obecnie poszukują kandydatów firmy budowlane? Czego oczekują pracodawcy i jak przygotować się do pracy w budowlance? Na pytania Praca.pl odpowiada Bożena Czekajska, menedżer HR w firmie STRABAG.
Kogo potrzebuje budownictwo?
Przede wszystkim robotników wykwalifikowanych i inżynierów. O tych pierwszych trudno, bo drenują ich rynki zachodnie. Coraz więcej specjalistów przybywa jednak do nas zza wschodniej granicy, co nieco ratuje inwestorów. Co do kariery inżynierów – zdania są podzielone. Z jednej strony nadal brakuje inżynierów projektu, inspektorów nadzoru, projektantów czy kierowników budowy, z drugiej – wielu absolwentów nie może znaleźć satysfakcjonującej pracy. Dlaczego? Pracodawcy skarżą się na słabe przygotowanie inżynierów – absolwentów – i brak doświadczenia praktycznego. To właśnie wydaje się być kluczem do kariery.
3 przyszłościowe zawody w budownictwie
-
Kosztorysant
To osoba odpowiedzialna za wykonywanie analiz finansowych i rozliczeń kosztów inwestycji budowlanych. Opisuje nie tylko zakres robót, ale również nakład i czas pracy, koszt wykorzystanych materiałów itd. Tworzy prognozy i wykonuje korekty budżetów. Jest to zawód wpisany dość niedawno na listę. Kosztorysant musi znać technologię robót oraz mieć wiedzę ekonomiczno-finansową. Do zawodu przygotowują kursy (np. prowadzone przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych).
-
Specjalista ds. automatyki i BMS
Coraz częściej budynki wyposaża się w inteligentne systemy do zarządzania energią, klimatyzacją, ogrzewaniem. Systemy te muszą zostać zaprojektowane i wdrożone, a później ktoś musi umieć się nimi posługiwać. Osoby, które znają się na systemach BMS – programowaniu sterowników, wdrażaniu systemów, konserwacji, naprawie – są coraz częściej poszukiwane na rynku pracy.
-
Inżynier ds. prefabrykatów
Prefabrykowane elementy budowlane to przyszłość budownictwa, która pozwala na szybką i niezależną od warunków pogodowych realizację inwestycji. Do projektowania prefabrykatów i nadzorowania ich produkcji potrzebni są inżynierowie materiałoznawcy oraz budowlańcy z umiejętnościami projektowania i planowania. Zatrudnienie znajdują przede wszystkim w firmach produkcyjnych oraz biurach architektonicznych.
O to, jakie są obecnie popularne stanowiska w branży budowlanej, na które poszukuje się kandydatów, zapytaliśmy Bożenę Czekajską, menedżera HR w firmie STRABAG.
Na jakie stanowiska w STRABAG rekrutacja jest najtrudniejsza z powodu małej liczby kandydatów?
Bożena Czekajska, STRABAG: Myślę, że firmy budowlane kojarzone są z różnymi sektorami branży budowlanej i niewielu absolwentów kierunków ekonomicznych zdaje sobie sprawę, że firmy takie jak nasza mogą być ciekawą propozycją dla absolwentów szkół ekonomicznych. Tymczasem STRABAG daje możliwości rozwoju również finansistom. Każdy oddział i dyrekcja zarządzane są m.in. przez dyrektorów ds. finansowych.
Wszystkie budowy zatrudniają specjalistów, którzy między innymi czuwają nad budżetami. Dlatego poszukujemy kandydatów na stanowiska specjalistów ds. finansowych. Mało aplikacji wpływa także na stanowiska np. inżynierów ds. instalacji sanitarnych czy elektrycznych. Obecnie w związku z rozwojem infrastruktury kolejowej i inwestycjami w tym sektorze poszukujemy specjalistów właśnie branżowych. Szczególnie na wyższych stanowiskach, związanych z zarządzaniem dużymi kontraktami.
Jakie są najpopularniejsze i najczęściej obsadzane stanowiska w STRABAG?
Stwarzamy możliwości, by nasi pracownicy się rozwijali i zdobywali uprawnienia, dlatego najwięcej kandydatów poszukujemy na stanowiska inżynierów, ale pojawiają się również oferty dla kierowników robót czy kierowników budowy. Rozpoczął się kolejny boom budowlany w Polsce. Na osoby o takich specjalizacjach zapotrzebowanie jest prawie stale.