Praca.pl Poradniki Budownictwo
Możliwości kariery w Polsce

Możliwości kariery w Polsce

 
Możliwości kariery w Polsce

Na jakie stanowiska obecnie poszukują kandydatów firmy budowlane? Czego oczekują pracodawcy i jak przygotować się do pracy w budowlance? Na pytania Praca.pl odpowiada Bożena Czekajska, menedżer HR w firmie STRABAG.

 

Spis treści

Kogo potrzebuje budownictwo?

 

Przede wszystkim robotników wykwalifikowanych i inżynierów. O tych pierwszych trudno, bo drenują ich rynki zachodnie. Coraz więcej specjalistów przybywa jednak do nas zza wschodniej granicy, co nieco ratuje inwestorów. Co do kariery inżynierów – zdania są podzielone. Z jednej strony nadal brakuje inżynierów projektu, inspektorów nadzoru, projektantów czy kierowników budowy, z drugiej – wielu absolwentów nie może znaleźć satysfakcjonującej pracy. Dlaczego? Pracodawcy skarżą się na słabe przygotowanie inżynierów – absolwentów – i brak doświadczenia praktycznego. To właśnie wydaje się być kluczem do kariery.


3 przyszłościowe zawody w budownictwie

 

  • Kosztorysant

 

To osoba odpowiedzialna za wykonywanie analiz finansowych i rozliczeń kosztów inwestycji budowlanych. Opisuje nie tylko zakres robót, ale również nakład i czas pracy, koszt wykorzystanych materiałów itd. Tworzy prognozy i wykonuje korekty budżetów. Jest to zawód wpisany dość niedawno na listę. Kosztorysant musi znać technologię robót oraz mieć wiedzę ekonomiczno-finansową. Do zawodu przygotowują kursy (np. prowadzone przez Stowarzyszenie Kosztorysantów Budowlanych).

  • Specjalista ds. automatyki i BMS

 

Coraz częściej budynki wyposaża się w inteligentne systemy do zarządzania energią, klimatyzacją, ogrzewaniem. Systemy te muszą zostać zaprojektowane i wdrożone, a później ktoś musi umieć się nimi posługiwać. Osoby, które znają się na systemach BMS – programowaniu sterowników, wdrażaniu systemów, konserwacji, naprawie – są coraz częściej poszukiwane na rynku pracy.

  • Inżynier ds. prefabrykatów

 

Prefabrykowane elementy budowlane to przyszłość budownictwa, która pozwala na szybką i niezależną od warunków pogodowych realizację inwestycji. Do projektowania prefabrykatów i nadzorowania ich produkcji potrzebni są inżynierowie materiałoznawcy oraz budowlańcy z umiejętnościami projektowania i planowania. Zatrudnienie znajdują przede wszystkim w firmach produkcyjnych oraz biurach architektonicznych.

O to, jakie są obecnie popularne stanowiska w branży budowlanej, na które poszukuje się kandydatów, zapytaliśmy Bożenę Czekajską, menedżera HR w firmie STRABAG.

 

Na jakie stanowiska w STRABAG rekrutacja jest najtrudniejsza z powodu małej liczby kandydatów?

 

Bożena Czekajska, STRABAG: Myślę, że firmy budowlane kojarzone są z różnymi sektorami branży budowlanej i niewielu absolwentów kierunków ekonomicznych zdaje sobie sprawę, że firmy takie jak nasza mogą być ciekawą propozycją dla absolwentów szkół ekonomicznych. Tymczasem STRABAG daje możliwości rozwoju również finansistom. Każdy oddział i dyrekcja zarządzane są m.in. przez dyrektorów ds. finansowych.

 

Wszystkie budowy zatrudniają specjalistów, którzy między innymi czuwają nad budżetami. Dlatego poszukujemy kandydatów na stanowiska specjalistów ds. finansowych. Mało aplikacji wpływa także na stanowiska np. inżynierów ds. instalacji sanitarnych czy elektrycznych. Obecnie w związku z rozwojem infrastruktury kolejowej i inwestycjami w tym sektorze poszukujemy specjalistów właśnie branżowych. Szczególnie na wyższych stanowiskach, związanych z zarządzaniem dużymi kontraktami.


Jakie są najpopularniejsze i najczęściej obsadzane stanowiska w STRABAG?

 

Stwarzamy możliwości, by nasi pracownicy się rozwijali i zdobywali uprawnienia, dlatego najwięcej kandydatów poszukujemy na stanowiska inżynierów, ale pojawiają się również oferty dla kierowników robót czy kierowników budowy. Rozpoczął się kolejny boom budowlany w Polsce. Na osoby o takich specjalizacjach zapotrzebowanie jest prawie stale.

Więcej artykułów "Budownictwo"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.