Praca.pl Poradniki Budownictwo
Wybieramy przyszłego pracodawcę!

Wybieramy przyszłego pracodawcę!

 
Wybieramy przyszłego pracodawcę!

Co zatem jest ważne i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy?


Kluczowe jest bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia.


To ważna podstawa, zwłaszcza w kontekście kryzysów gospodarczych, które pojawiały się na przełomie ostatnich lat. Ważne, byśmy pod skrzydłami swego pracodawcy czuli się w takich niepewnych czasach bezpiecznie. Możemy to zweryfikować na podstawie opinii byłych pracowników dotyczących m.in. regularności wypłacanych wynagrodzeń.


Duże znaczenie ma też siedziba firmy i jej lokalizacja.

 

Nikt nie chce połowy życia spędzać w korkach i na dojazdach do pracy i z powrotem.


Ważne jest ustalenie warunków zatrudnienia i wynagrodzenia już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Jeśli nasze oczekiwania są zgodne z ofertą, a pozostałe warunki zostały spełnione, szanse na pełne zadowolenie z przyszłej pracy szybują w górę. Nie warto liczyć na to, że warunki zatrudnienia po jakimś czasie ulegną cudownej przemianie i pracodawca spełni wszystkie nasze oczekiwania. To prosta droga do frustracji i niezadowolenia.


Określenie własnych oczekiwań względem przyszłego pracodawcy.

 

Czy zależy nam na dynamicznym rozwoju w międzynarodowym środowisku? Zdobywaniu doświadczenia zawodowego za granicą, na projektach u klienta? Zarówno odpowiedzi na własne pytania, jak i inspiracji do tworzenia nowych należy szukać u źródła. Bywa, że pracodawcy wystawiają się na targach pracy, wielu z nich ma na swoich stronach listę pytań  i odpowiedzi, warto dotrzeć do pracowników potencjalnego pracodawcy i zasięgnąć ich opinii.


Praca… a co z życiem prywatnym?

 

Wyzwania, ciekawe projekty, szybkie tempo – to wszystko ma swój niekwestionowany urok, ale trzeba pamiętać, że poza pracą jest też życie prywatne, które powinno być  w 100% oddzielone od zawodowego i tu też należałoby się upewnić, w jakim stopniu pracodawca respektuje potrzebę work-life balance.


Kim jest na rynku pracy absolwent kierunków związanych z budownictwem i co na niego czeka?


Przede wszystkim zderzenie z twardą rzeczywistością na budowie – wprawdzie w pierwszym momencie może być to lekki szok, jednak, jak się szybko okazuje, jest to najlepsza i najszybsza konfrontacja wiedzy teoretycznej z praktyczną. Jakąkolwiek ścieżkę rozwoju wybrałby absolwent, zawsze w którymś momencie trafi na budowę. Międzynarodowe koncerny dają możliwość współpracy z klientem – i jego kompleksowej obsługi, np. poprzez kontenery z produktami stawiane na budowach. To nie tylko zaopatrzenie, ale i fachowe doradztwo, dlatego firmy poszukują pracowników z wykształceniem kierunkowym.

 

Należy uważnie zapoznać się z ofertą produktów i usług przyszłego pracodawcy, bo szerokość tego wachlarza ma ogromny wpływ na zróżnicowanie klientów, a to z kolei daje możliwość zdobycia bogatszego doświadczenia. Udręką branży budowlanej z punktu widzenia pracownika jest forma zatrudnienia.

 

Warto przed podpisaniem umowy upewnić się, czy wynagrodzenie i zdobyte doświadczenie będą właściwie udokumentowane, a forma zatrudnienia korzystna. Tyczy się to oczywiście głównie firm budowlanych. Międzynarodowe korporacje oferują zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, a także zapewniają wszystkie niezbędne narzędzia pracy
 w zależności od stanowiska.

Krzysztof Gembiec, Dyrektor Dywizji Budownictwo, Würth Polska
Aleksandra Kossowska, Specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i PR, Würth Polska

Więcej artykułów "Budownictwo"
Praca ZUH "MEGA-POL" Daniel Podsiedlik

Polecane oferty

  • ZUH "MEGA-POL" Daniel Podsiedlik
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twój zakres obowiązków Kierowanie i koordynowanie prac na budowie w zakresie robót wyburzeniowych i ziemnych, Kontrola jakości i harmonogramu realizowanych robót pod kątem zgodności z kontraktem, specyfikacją techniczną i dokumentacją projektową, Planowanie oraz weryfikacja wykonanej...
  • ZUH "MEGA-POL" Daniel Podsiedlik
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twój zakres obowiązków Nadzorowanie i koordynacja prac brygad własnych i podwykonawców - roboty wyburzeniowe i ziemne, Kontrola jakości i harmonogramu realizowanych robót pod kątem zgodności z kontraktem, specyfikacją techniczną i dokumentacją projektową, Planowanie oraz weryfikacja...
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    ZUH "MEGA-POL" Daniel Podsiedlik   Częstochowa, ul. Jasnogórska 26    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 dni
    Zakres obowiązków: Prowadzenie pełnej księgowości zgodnie z polityką rachunkowości oraz obowiązującymi przepisami, Nadzór i zarządzanie działem finansowo-księgowym, pracą młodszej księgowej, kadr i rozliczeniami. Nadzór nad prawidłowym obiegiem dokumentów księgowych, Kontrola...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?