Praca.pl Poradniki Budownictwo
Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

 
Budowlaniec i inżynier – zawody deficytowe

Osób z wykształceniem budowlanym inżynierskim brakuje w Polsce od lat. Z jednej strony jest to efekt mniejszego zainteresowania tym kierunkiem studiów w poprzedniej dekadzie, z drugiej – sporą emigracją fachowców, m.in. do Norwegii. – Firma Clockwork Bemanning koncentruje się na rekrutowaniu specjalistów takich jak cieśle konstrukcyjni, cieśle szalunkowi, zbrojarze, monterzy wentylacji, blacharze, dekarze i elektrycy, monterzy – wylicza Anna Paulina Pustkowska, specjalistka ds. rekrutacji w Clockwork Bemanning AS.

 

Spis treści

Inżynier budownictwa – popularny kierunek studiów

 

Od 2007 roku systematycznie rośnie zainteresowanie absolwentów liceów studiowaniem budownictwa, a w latach 2011/2012 był to kierunek studiów, o który ubiegało się najwięcej kandydatów. Niektóre uczelnie (np. AGH) wprowadziły budownictwo również jako kierunek zamawiany. Mimo dużego zapotrzebowania na pracowników część inżynierów budownictwa boryka się z problemem znalezienia pracy. Powód? Brak praktycznego doświadczenia, znajomości języków obcych (koniecznej przy zagranicznych inwestycjach) i wybór nieodpowiednich specjalizacji.

 

Kogo brakuje na rynku pracy?


W obszarze robotników wykwalifikowanych najwięcej ofert kierowanych jest do: specjalistów wodno-kanalizacyjnych, monterów instalacji sanitarnych, hydraulików, elektryków, malarzy, operatorów maszyn (koparki, spycharki), monterów konstrukcji stalowych. Osoby z doświadczeniem w branży budowlanej, które chcą zmienić ścieżkę kariery, mogą też liczyć na oferty z firm zajmujących się sprzedażą materiałów i urządzeń budowlanych – poszukują one osób mających praktyczne doświadczenie w branży, by móc efektywniej obsługiwać klientów.

Do osób z wykształceniem wyższym inżynierskim kierowane są oferty kierownika robót branżowych i wykończeniowych, kierowników budowy, planistów, projektantów, kierowników robót elektrycznych. W budżetówce poszukiwani są również inspektorzy nadzoru budowlanego z uprawnieniami budowlanymi.


Niedobór talentów za granicą

 

Nie tylko Polska boryka się z problemem braku fachowców w obszarze budownictwa. Z raportu ManpowerGroup Niedobór talentów 2014 wynika, że wykwalifikowany pracownik fizyczny to najbardziej poszukiwany pracownik na świecie! Na drugim miejscu znalazł się inżynier (choć, co prawda, niekoniecznie budownictwa).

 

Anna Paulina Pustkowska, rekruterka z Clockwork Bemanning AS, wyjaśnia:

 

– Rynek budowlany w Norwegii od wielu już lat rozwija się w zawrotnym tempie, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na pracowników i specjalistów z Polski jest nieustannie duże. Jest to spowodowane tym, iż młodzi Norwegowie uważają, że ta praca nie daje prestiżu i oznacza niski status społeczny. Nie bardzo zatem garną się do prac fizycznych. Norweskie Centralne Biuro Statystyczne prognozuje, że do 2035 roku ma w Norwegii brakować aż 90 000 fachowców! – głównie w obszarze prac fizycznych (pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani), a zatem szansa, żeby zacząć pracę w Norwegii, jest ogromna.


Jacy specjaliści są głównie poszukiwani za granicami kraju?

 

Z analiz ogłoszeń rekrutacyjnych serwisu Praca.pl wynika, że w Niemczech poszukiwani są hydraulicy, dekarze, elektrycy i tapeciarze. W Szwajcarii szansę na pracę mają posadzkarze i monterzy instalacji sanitarnych. We Francji malarze, w Danii murarze i hydraulicy, w Belgii tynkarze. Dużym rynkiem pracy dla polskich fachowców jest Norwegia:

 

– Firma Clockwork Bemanning koncentruje się na rekrutowaniu specjalistów takich jak cieśle konstrukcyjni, cieśle szalunkowi – zbrojarze, monterzy wentylacji, blacharze, dekarze i elektrycy, monterzy. Jeśli chodzi o te zawody, to cały czas szukamy nowych pracowników, którzy mogą zasilić i wspomóc naszych klientów – wylicza Anna Paulina Pustkowska.


Idealny pracownik mający szanse na rozwój i dobre zarobki za granicą?

 

Clockwork Bemanning AS zdradza, kto ma najlepsze perspektywy na pracę:

 

– Jesteśmy zainteresowani specjalistami, którzy oprócz doświadczenia znają dobrze język angielski lub norweski i mają doświadczenie z zagranicy. Chętnie zatrudniamy u nas pracowników młodych, z wyższym wykształceniem inżynierskim, kilkuletnim doświadczeniem, którym możemy pomóc w rozpoczęciu kariery w Norwegii. Nasi klienci to duże i średnie firmy budowlane istniejące na rynku norweskim od lat. Często kiedy pracownik sprawdza się jako specjalista, może liczyć na bezpośrednią ofertę pracy u norweskiego pracodawcy – wyjaśnia Anna Paulina Pustkowska.

Więcej artykułów "Budownictwo"
Praca MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.

Polecane oferty

  • Laborant

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Babica    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie badań laboratoryjnych w laboratorium i w terenie; pobieranie próbek w terenie, pomoc w prowadzeniu dokumentacji laboratoryjnej oraz archiwizacja wyników badań, kontrolowanie stanu technicznego powierzonego sprzętu i aparatury laboratoryjnej, opracowywanie wyników...
  • Specjalista ds. Przygotowania Produkcji

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Częstochowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Opis stanowiska analizowanie dokumentacji technicznej związanej z procedurą wyboru dostawców i podwykonawców, przygotowywanie planu zakupu, tworzenie zapytań ofertowych; analiza porównawcza ofert, prowadzenie negocjacji techniczno-finansowych z potencjalnymi dostawcami i wykonawcami,...
  • Kierownik Robót - branża sanitarna

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Krosno    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Zakres obowiązków: Organizacja i nadzór nad realizacją robót sanitarnych zgodnie z dokumentacją techniczną. Koordynacja prac podwykonawców i dostawców, kontrola harmonogramu dostaw. Weryfikacja projektów oraz wdrażanie optymalnych rozwiązań technicznych. Kontrola kosztów, analiza ofert...
  • Kierownik Robót Sanitarnych

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Krosno    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    5 dni
    Opis stanowiska nadzór nad procesem realizacji w zakresie robót sanitarnych w oparciu o wymagania kontraktu, dokumentację techniczną, harmonogramy, nadzorowanie i koordynowanie robót prowadzonych przez podwykonawców, rozwiązywanie problemów technicznych na budowie, przygotowywanie...
  • Technik Laboratorium Budowlanego

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Babica    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  pełny etat
    6 dni
    Twój zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych i pobieranie próbek w terenie. Opracowywanie i archiwizowanie wyników badań. Kontrola sprzętu laboratoryjnego i dbałość o jego sprawność. Dokumentowanie wyników oraz prowadzenie terminarzy badań.
  • Specjalista ds. Zakupów Technicznych w Branży Budowlanej

    MOSTOSTAL WARSZAWA S.A.   Częstochowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 dni
    Opis stanowiska: Analiza dokumentacji technicznej oraz planowanie zakupów; Tworzenie zapytań ofertowych i analiza ofert od dostawców; Prowadzenie negocjacji z dostawcami i wykonawcami; Przygotowanie umów i aktualizacja listy kontaktów branżowych; Koordynacja rozliczeń z dostawcami i podwykonawcami;

Najnowsze artykuły

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w marcu 2025 r. wg GUS

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego i liczby bezrobotnych. Z zestawienia wynika, że stopa bezrobocia w marcu br. zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego miesiąca. To dobra wiadomość świadcząca o dużej stabilności polskiego rynku pracy. Wciąż widać jednak znaczne różnice na poziomie lokalnym. Gdzie bezrobocie jest najwyższe?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Pierwsza umowa o pracę – ważny moment w życiu każdego pracownika

Wraz z podpisaniem umowy o pracę w świetle prawa stajesz się pracownikiem: zaczynasz być chroniony prawem pracy oraz masz wynikające z niego obowiązki. Pamiętaj: nieznajomość prawa szkodzi! Zanim podpiszesz pierwszą umowę o pracę, sprawdź, co powinno znaleźć się w dokumencie, na co zwrócić uwagę, co może alarmować oraz jakie punkty dokumentu warto przedyskutować z pierwszym pracodawcą.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379