Dlaczego Polacy zmieniają pracę?
Pracę zmieniamy coraz częściej. Według badań Randstad „Monitor Rynku Pracy” w ostatnim półroczu pracę zmieniło aż 27% zatrudnionych. Główne powody zmiany to chęć wyższych zarobków, lepsze warunki pracy, chęć awansu czy rozwoju zawodowego. Statystycznie, zmieniamy pracę częściej niż pracownicy zachodnich krajów Europy. Często jednak robimy to nieudolnie i bez przygotowania. W efekcie wpadamy z deszczu pod rynnę.
Kiedy warto zmienić pracę?
Kiedy nie mamy już możliwości rozwoju. Jednocześnie mamy pewność, że faktycznie wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, jakie mógłby nam dać obecny pracodawca – zgłosiliśmy chęć udziału w szkoleniach, aplikowaliśmy na wyższe stanowiska, rozmawialiśmy z menedżerem o tym, że chcemy bardziej odpowiedzialnych i wymagających zadań.
Kiedy nie mamy szans na podwyżkę bądź nasza płaca nie jest rynkowa, ale jednocześnie wiemy, że nie możemy liczyć na podwyżkę w obecnej pracy, bo szef nam odmówił. Błędem jest zwalnianie się, kiedy nawet nie wiemy, czy na wyższą pensję mamy szansę czy nie.
Kiedy zabija nas stres w pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że poziom odczuwanego stresu w dużej mierze zależy od naszej osobowości. Mówiąc wprost, niektórzy stresują się mniej a inni bardziej. Jeśli należysz do tej drugiej grupy w nowej pracy też będziesz się stresować. Zanim się zatem zwolnisz, spróbuj najpierw zapanować nad stresem w obecnej pracy i popracować nad jego redukcją.
Kiedy praca, którą wykonujemy, po prostu nas nie satysfakcjonuje. Nie dostrzegamy sensu w naszych codziennych obowiązkach, mamy poczucie braku celowości, tkwienia w impasie. Taką sytuację warto zmienić, ale by zrobić to dobrze, trzeba najpierw obrać jakiś konkretny kierunek. Zastanowić się, jakie są nasze cele zawodowe
i co chcemy robić. Zmiana pracy tylko po to, by coś zmienić, to zachowanie skoczka – szybko staniemy
w obliczu identycznej sytuacji związanej z brakiem satysfakcji.
Co przemyśleć przed podjęciem decyzji o zmianie pracy?
Co naprawdę w obecnej pracy nam przeszkadza? Czy jest to tylko płaca, warunki pracy, atmosfera, brak poczucia sensu wykonywanych zadań a może szef? Uświadomienie sobie tego, co nas demotywuje, jest podstawą do tego, by przy wyborze kolejnej firmy nie popełnić błędu. Jakie warunki pracy najbardziej nam odpowiadają? Godziny pracy, długość dojazdu do domu, standard biura, tryb pracy, forma umowy – innymi słowy, co jest dla nas plusem, na co możemy się zgodzić, a co ewidentnie nas demotywuje? Z jakimi zadaniami mamy trudności, a jakie dają nam satysfakcję? Co lubimy robić, a czego robić nie chcemy? W czym pragniemy się rozwijać i jakie kompetencje zdobywać? Gdzie chcemy dojść za kilka lat i do jakiego środowiska musimy trafić, by było to możliwe?
Pod względem zmiany pracy pracowników można podzielić na 4 typy. Którym jesteś?
Świerszcze – skaczą z pracy do pracy, zdobywając coraz to nowe doświadczenia. Często nie wiedzą, czego szukają i jakie są ich cele zawodowe. Zmiana pracy najczęściej wynika z nudy, rozczarowania firmą lub obowiązkami. Oczekują, że to firma dopasuje się do nich.
Krowy – dużo muczą, narzekają, ale stoją w miejscu i pozwalają się doić. To te osoby, które choć przebąkują o zmianie pracy, latami tkwią w jednym miejscu i nie podejmują żadnych decyzji o zmianie.
Krokodyle – to cierpliwe osobniki. Zamiast aktywnie się angażować, czekają, aż okazja sama do nich przypłynie. Metoda dobra i dająca niezłe możliwości, ale tylko w sytuacji, kiedy jezioro pełne jest dobrych ofert, a krokodyl uzbrojony jest po zęby.
Koty – pozornie cierpliwe i łagodne, myślą strategicznie i wykorzystują każdą okazję do polowania. Nie łaszą się na byle zabawki, ale tłustej myszce nie pozwolą przejść koło nosa.
Zmiana pracy - „za” i „przeciw”
Polecane oferty
-
Inżynier Budowy – Przygotowanie Prefabrykacji
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski praca stacjonarnaspecjalista mid / senior umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. dziś wygasaspecjalista (mid) / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. dziś wygasaspecjalista junior / mid / senior / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. dziś wygasaspecjalista junior / mid / senior / ekspert umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. dziś wygasaspecjalista mid / senior / junior / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat rekrutacja online
-
Asystent / Asystentka Projektanta Konstrukcji Budowlanych
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20 praca stacjonarnamłodszy specjalista (junior) / asystent umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?