Dlaczego Polacy zmieniają pracę?
Pracę zmieniamy coraz częściej. Według badań Randstad „Monitor Rynku Pracy” w ostatnim półroczu pracę zmieniło aż 27% zatrudnionych. Główne powody zmiany to chęć wyższych zarobków, lepsze warunki pracy, chęć awansu czy rozwoju zawodowego. Statystycznie, zmieniamy pracę częściej niż pracownicy zachodnich krajów Europy. Często jednak robimy to nieudolnie i bez przygotowania. W efekcie wpadamy z deszczu pod rynnę.
Kiedy warto zmienić pracę?
Kiedy nie mamy już możliwości rozwoju. Jednocześnie mamy pewność, że faktycznie wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, jakie mógłby nam dać obecny pracodawca – zgłosiliśmy chęć udziału w szkoleniach, aplikowaliśmy na wyższe stanowiska, rozmawialiśmy z menedżerem o tym, że chcemy bardziej odpowiedzialnych i wymagających zadań.
Kiedy nie mamy szans na podwyżkę bądź nasza płaca nie jest rynkowa, ale jednocześnie wiemy, że nie możemy liczyć na podwyżkę w obecnej pracy, bo szef nam odmówił. Błędem jest zwalnianie się, kiedy nawet nie wiemy, czy na wyższą pensję mamy szansę czy nie.
Kiedy zabija nas stres w pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że poziom odczuwanego stresu w dużej mierze zależy od naszej osobowości. Mówiąc wprost, niektórzy stresują się mniej a inni bardziej. Jeśli należysz do tej drugiej grupy w nowej pracy też będziesz się stresować. Zanim się zatem zwolnisz, spróbuj najpierw zapanować nad stresem w obecnej pracy i popracować nad jego redukcją.
Kiedy praca, którą wykonujemy, po prostu nas nie satysfakcjonuje. Nie dostrzegamy sensu w naszych codziennych obowiązkach, mamy poczucie braku celowości, tkwienia w impasie. Taką sytuację warto zmienić, ale by zrobić to dobrze, trzeba najpierw obrać jakiś konkretny kierunek. Zastanowić się, jakie są nasze cele zawodowe
i co chcemy robić. Zmiana pracy tylko po to, by coś zmienić, to zachowanie skoczka – szybko staniemy
w obliczu identycznej sytuacji związanej z brakiem satysfakcji.
Co przemyśleć przed podjęciem decyzji o zmianie pracy?
Co naprawdę w obecnej pracy nam przeszkadza? Czy jest to tylko płaca, warunki pracy, atmosfera, brak poczucia sensu wykonywanych zadań a może szef? Uświadomienie sobie tego, co nas demotywuje, jest podstawą do tego, by przy wyborze kolejnej firmy nie popełnić błędu. Jakie warunki pracy najbardziej nam odpowiadają? Godziny pracy, długość dojazdu do domu, standard biura, tryb pracy, forma umowy – innymi słowy, co jest dla nas plusem, na co możemy się zgodzić, a co ewidentnie nas demotywuje? Z jakimi zadaniami mamy trudności, a jakie dają nam satysfakcję? Co lubimy robić, a czego robić nie chcemy? W czym pragniemy się rozwijać i jakie kompetencje zdobywać? Gdzie chcemy dojść za kilka lat i do jakiego środowiska musimy trafić, by było to możliwe?
Pod względem zmiany pracy pracowników można podzielić na 4 typy. Którym jesteś?
Świerszcze – skaczą z pracy do pracy, zdobywając coraz to nowe doświadczenia. Często nie wiedzą, czego szukają i jakie są ich cele zawodowe. Zmiana pracy najczęściej wynika z nudy, rozczarowania firmą lub obowiązkami. Oczekują, że to firma dopasuje się do nich.
Krowy – dużo muczą, narzekają, ale stoją w miejscu i pozwalają się doić. To te osoby, które choć przebąkują o zmianie pracy, latami tkwią w jednym miejscu i nie podejmują żadnych decyzji o zmianie.
Krokodyle – to cierpliwe osobniki. Zamiast aktywnie się angażować, czekają, aż okazja sama do nich przypłynie. Metoda dobra i dająca niezłe możliwości, ale tylko w sytuacji, kiedy jezioro pełne jest dobrych ofert, a krokodyl uzbrojony jest po zęby.
Koty – pozornie cierpliwe i łagodne, myślą strategicznie i wykorzystują każdą okazję do polowania. Nie łaszą się na byle zabawki, ale tłustej myszce nie pozwolą przejść koło nosa.
Zmiana pracy - „za” i „przeciw”
Polecane oferty
-
Mobilny Ekspert Majątkowy
GRUPA PZU Jelenia Góra praca mobilnaspecjalista mid / junior / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód
GRUPA PZU Lublin praca hybrydowaspecjalista mid / junior / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych
GRUPA PZU Bydgoszcz praca stacjonarnamenedżer / kierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Specjalista ds. Obsługi Logistycznej
Schenker sp z o.o. Teresin, (gmina), Masovia praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora
Sanapol Personal GmbH Niemcypracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Operator linii rozkroju
ManpowerGroup Dąbrowa Górnicza praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?