Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Zmiana pracy - „za” i „przeciw”

Zmiana pracy - „za” i „przeciw”

 
Zmiana pracy - „za” i „przeciw”

Dlaczego Polacy zmieniają pracę?
Pracę zmieniamy coraz częściej. Według badań Randstad „Monitor Rynku Pracy” w ostatnim półroczu pracę zmieniło aż 27% zatrudnionych. Główne powody zmiany to chęć wyższych zarobków, lepsze warunki pracy, chęć awansu czy rozwoju zawodowego. Statystycznie, zmieniamy pracę częściej niż pracownicy zachodnich krajów Europy. Często jednak robimy to nieudolnie i bez przygotowania. W efekcie wpadamy z deszczu pod rynnę.

Kiedy warto zmienić pracę?

Kiedy nie mamy już możliwości rozwoju.
Jednocześnie mamy pewność, że faktycznie wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, jakie mógłby nam dać obecny pracodawca – zgłosiliśmy chęć udziału w szkoleniach, aplikowaliśmy na wyższe stanowiska, rozmawialiśmy z menedżerem o tym, że chcemy bardziej odpowiedzialnych i wymagających zadań.

Kiedy nie mamy szans na podwyżkę bądź nasza płaca nie jest rynkowa,
ale jednocześnie wiemy, że nie możemy liczyć na podwyżkę w obecnej pracy, bo szef nam odmówił. Błędem jest zwalnianie się, kiedy nawet nie wiemy, czy na wyższą pensję mamy szansę czy nie.

Kiedy zabija nas stres w pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że poziom odczuwanego stresu w dużej mierze zależy od naszej osobowości. Mówiąc wprost, niektórzy stresują się mniej a inni bardziej. Jeśli należysz do tej drugiej grupy w nowej pracy też będziesz się stresować. Zanim się zatem zwolnisz, spróbuj najpierw zapanować nad stresem w obecnej pracy i popracować nad jego redukcją.

Kiedy praca, którą wykonujemy, po prostu nas nie satysfakcjonuje. Nie dostrzegamy sensu w naszych codziennych obowiązkach, mamy poczucie braku celowości, tkwienia w impasie. Taką sytuację warto zmienić, ale by zrobić to dobrze, trzeba najpierw obrać jakiś konkretny kierunek. Zastanowić się, jakie są nasze cele zawodowe
 i co chcemy robić. Zmiana pracy tylko po to, by coś zmienić, to zachowanie skoczka – szybko staniemy
 w obliczu identycznej sytuacji związanej z brakiem satysfakcji.

Co przemyśleć przed podjęciem decyzji o zmianie pracy?

Co naprawdę w obecnej pracy nam przeszkadza? Czy jest to tylko płaca, warunki pracy, atmosfera, brak poczucia sensu wykonywanych zadań a może szef? Uświadomienie sobie tego, co nas demotywuje, jest podstawą do tego, by przy wyborze kolejnej firmy nie popełnić błędu. Jakie warunki pracy najbardziej nam odpowiadają? Godziny pracy, długość dojazdu do domu, standard biura, tryb pracy, forma umowy – innymi słowy, co jest dla nas plusem, na co możemy się zgodzić, a co ewidentnie nas demotywuje? Z jakimi zadaniami mamy trudności, a jakie dają nam satysfakcję? Co lubimy robić, a czego robić nie chcemy? W czym pragniemy się rozwijać i jakie kompetencje zdobywać? Gdzie chcemy dojść za kilka lat i do jakiego środowiska musimy trafić, by było to możliwe?

Pod względem zmiany pracy pracowników można podzielić na 4 typy. Którym jesteś?
Świerszcze – skaczą z pracy do pracy, zdobywając coraz to nowe doświadczenia. Często nie wiedzą, czego szukają i jakie są ich cele zawodowe. Zmiana pracy najczęściej wynika z nudy, rozczarowania firmą lub obowiązkami. Oczekują, że to firma dopasuje się do nich.
Krowy – dużo muczą, narzekają, ale stoją w miejscu i pozwalają się doić. To te osoby, które choć przebąkują o zmianie pracy, latami tkwią w jednym miejscu i nie podejmują żadnych decyzji o zmianie.
Krokodyle – to cierpliwe osobniki. Zamiast aktywnie się angażować, czekają, aż okazja sama do nich przypłynie. Metoda dobra i dająca niezłe możliwości, ale tylko w sytuacji, kiedy jezioro pełne jest dobrych ofert, a krokodyl uzbrojony jest po zęby.
Koty – pozornie cierpliwe i łagodne, myślą strategicznie i wykorzystują każdą okazję do polowania. Nie łaszą się na byle zabawki, ale tłustej myszce nie pozwolą przejść koło nosa.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Pracowik produkcji / Stolarz

    HEBAN Sp. z o.o.   Majdan    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Obowiązki: Prace stolarskie polegające na obsłudze maszyn; Uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej Obróbka formatek płyt meblowych; Pakowanie gotowych wyrobów; Dbanie o porządek na stanowisku pracy;
  • Przedstawiciel handlowy

    HEBAN Sp. z o.o.   Wola Rębkowska    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów na terenie woj. mazowieckiego i lubelskiego, budowanie długoterminowych relacji z klientami, negocjowanie warunków umów handlowych z klientami, organizowanie sieci sprzedaży, monitorowanie rynku, kontrolowanie spływu należności od klientów,...
  • Operator maszyn stolarskich

    HEBAN Sp. z o.o.   Majdan    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: Obsługa maszyn stolarskich. Kontrola jakości produktu. Prowadzenie dokumentacji produkcyjnej. Realizacja zleceń produkcyjnych. Prace magazynowe w ramach obróbki formatek płyt meblowych, pakowanie gotowych wyrobów. Dbanie o porządek na stanowisku pracy.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?