Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Straciłeś pracę - co dalej?

Straciłeś pracę - co dalej?

 
Straciłeś pracę - co dalej?

Polak w pracy zmian nie lubi
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Praca.pl, przy zmianie pracy najwięcej obaw budzą nowe obowiązki oraz zmieniające się środowisko zawodowe. 37 proc. pracowników obawia się, że nie poradzi sobie z nowymi zadaniami, a 34 proc. martwi się, że atmosfera w nowym miejscu pracy nie będzie wystarczająco dobra. Prawie co czwarty Polak niepokoi się, że zaburzone zostanie jego poczucie stabilizacji w życiu, a 6 proc. respondentów ma obawy, że nie będzie się umiało dogadać z nowym szefem.

Z pewnością najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Przymusowa zmiana pracy zmusza osoby do wychodzenia ze swojej strefy komfortu, redefiniowania swoich celów i szukania nowych możliwości rozwoju. Utrata pracy nie jest sytuacją, na którą pracownicy czekają z utęsknieniem, jednak pozwala im pochylić się nad swym dotychczasowym życiem i przeanalizować swoją ścieżkę kariery. A dla niektórych z nich zmiana to najlepsze, co się im może w życiu przydarzyć.

Nie jesteś ofiarą
Ilu pracowników, tyle powodów do zwolnień. Ważne jednak, żeby po utracie pracy wyciągnąć wnioski ze swojego postępowania i nie przyjąć roli ofiary. Jeżeli znalazłeś się więc w tej niecodziennej sytuacji – bądź czujny. Okoliczności mogą nie sprzyjać zachowaniu spokoju i rozsądku – w końcu jako pracownik tracisz swoje dotychczasowe status quo. Ponadto wiadomość o Twoich zawodowych zmianach może rozejść się z prędkością błyskawicy i nieść ze sobą trudne pytania ze strony najbliższego otoczenia.

Nie możesz się jednak poddać negatywnym odczuciom – lepiej stawić im czoła. Bo choć życie rozumiemy wstecz, a przeżywamy w przód, sztuką jest zatrzymanie się na chwili obecnej i zaakceptowanie rzeczywistości – takiej, jaka jest. Masz teraz doskonałą okazję, aby zacząć wszystko od nowa. Dlatego zanim zaczniesz aktywne poszukiwanie pracy, poświęć trochę czasu sobie i wycisz negatywne emocje. Jeżeli Twoja praca należała do wyczerpujących i stresujących – pozwól sobie ma krótki odpoczynek. Spędź czas z najbliższymi, porozmawiaj z nimi o nowej sytuacji i nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji.

Dopełnij formalności i nie pal za sobą mostów
Jeżeli otrzymałeś wypowiedzenie, przeglądnij uważnie warunki rozwiązania umowy, które zaproponował Ci pracodawca. W razie wątpliwości poradź się prawnika lub sprawdź, czy któryś z Twoich znajomych nie zna się przypadkiem na prawie pracy. Może się bowiem okazać, że okoliczności będą sprzyjać wynegocjowaniu lepszych warunków – np. większej odprawy lub zmodyfikowaniu informacji, które znajdują się w uzasadnieniu Twojego zwolnienia z pracy.

Jeżeli rozstajesz się z pracodawcą w zgodzie, nie bój się go poprosić o referencje. Im wcześniej to zrobisz, tym większa szansa, że uda Ci się je zdobyć. Niezależnie jednak od przyczyn, z powodu których żegnasz się z obecną firmą, postaraj się zachować do końca profesjonalizm i klasę. Twoje zachowanie będzie miało wpływ nie tylko na aktualne działania pracodawcy. Ono wpłynie na jego ewentualne przyszłe propozycje współpracy oraz na Twoją reputację wśród pozostałych pracowników. Dobry kontakt z nimi może Ci ułatwić szybsze znalezienie nowej firmy i zaowocować kolejnymi rekomendacjami. Dlatego pamiętaj: Twoim priorytetem powinna być minimalizacja strat i pozostawienie po sobie jak najlepszego wrażenia.

Przygotuj zaplecze do swoich działań
Gdy emocje już opadną, czas wziąć się w garść i zrobić porządne rozeznanie na rynku pracy. Zastanów się więc nad tym, czego chcesz od życia i pracy oraz w jaki sposób możesz to osiągnąć. Następnie skonfrontuj swoją wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności z aktualnymi oczekiwaniami pracodawców. Weź pod uwagę także swoje możliwości finansowe. Jeżeli okaże się, że potrzebujesz się przekwalifikować lub odświeżyć bądź poszerzyć swoją wiedzę w jakiejś dziedzinie, rozważ udział w dodatkowych kursach lub szkoleniach i innych aktywnościach, które pomogą Ci w osiągnięciu zamierzonego celu. Nie marnuj czasu spędzonego bez pracy – przerwy w CV dużo łatwiej obronić, gdy robi się coś bardziej wartościowego niż tylko przeglądanie nowych ogłoszeń o pracę.

Zadbaj także o kwestie czysto formalne – zarejestruj się w urzędzie pracy i skorzystaj z prawa do ubezpieczenia oraz ewentualnego zasiłku. Czym prędzej zaktualizuj swoje CV oraz informacje, które zamieszczasz w najpopularniejszych portalach rekrutacyjnych, jak np. Praca.pl, oraz w serwisach społecznościowych dla profesjonalistów. Przygotuj dokumenty, które mogą Ci się przydać w procesie rekrutacji – dyplomy, certyfikaty, świadectwa pracy oraz referencje od osób, które mogą Cię polecić. Pamiętaj, że wielu pracodawców przed zaproszeniem kandydata na rozmowę kwalifikacyjną sprawdza, co na jego temat można przeczytać w Google. Zobacz więc, co wyszukiwarka mówi o Tobie i przeanalizuj wpisy z trzech ostatnich stron wyszukiwania. Jeżeli znajdziesz jakieś informacje, które mogą stać się plamą na Twoim wizerunku, postaraj się doprowadzić do ich usunięcia.



Bądź aktywny i pomocny
Zmobilizuj się do systematycznego poszukiwania pracy. Stwórz szczegółowy plan swojego „roboczego” dnia i określ czas, jaki powinieneś poświęcić na przeglądanie nowych ogłoszeń, wysyłanie aplikacji, czytanie informacji branżowych czy nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z siecią Twoich kontaktów zawodowych. Szukaj również okazji do osobistych spotkań oraz do publicznego wypowiadania się w kwestiach, na których się dobrze znasz – warto, abyś został zapamiętany jako specjalista w swojej dziedzinie. W tym celu korzystaj śmiało z możliwości, jakie daje Ci sieć – zaglądaj na branżowe blogi eksperckie oraz czytaj i komentuj (na Facebooku, Twitterze czy LinkedIn) wpisy osób istotnych w Twojej branży.

Zrób coś dla siebie
Bycie osobą bezrobotną jest – obok śmierci kogoś bliskiego i rozwodu – jedną z najbardziej stresogennych sytuacji w życiu. A w najgorszym przypadku może się ona nawet skończyć depresją. To ważne więc, abyś w tym szczególnym czasie poświęcił sporo uwagi nie tylko poszukiwaniu nowego pracodawcy, ale również swojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

Dlatego znajdź czas na relaks, spotkania ze znajomymi i hobby, na które od dawna nie miałeś czasu. Nieważne, czy malujesz, szyjesz, piszesz czy sklejasz modele – pielęgnowanie swoich pasji poprawia samopoczucie i zwiększa satysfakcję z życia, jakie prowadzisz. Pamiętaj jednak, że równie ważna jest aktywność fizyczna! Brak ruchu działa niekorzystnie na kręgosłup i prowadzi do zmniejszenia elastyczności mięśni pleców, szyi czy barków. Dlatego zadaj sobie pytanie, jaka forma aktywności sprawia Ci największą frajdę i wybierz taki rodzaj sportu, który pasuje do Ciebie najlepiej.

Aby radzić sobie z codziennym stresem powodowanym przez brak pracy, stosuj też techniki relaksu i regeneracji. Praktykuj ćwiczenia oddechowe, słuchaj ulubionej muzyki, medytuj i zadbaj o zdrowy sen.
I choć czasem może Ci brakować siły i motywacji, staraj się nie poddawać! Jeżeli będziesz wierzyć w siebie i nie stracisz kontaktu z innymi ludźmi – na pewno prędzej czy później nowa praca się znajdzie.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kosztorysant budowlany

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiadać będzie za sporządzanie kosztorysów i przygotowanie ofert.
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?