1. Brak wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach
Czy jesteś kreatywny? Energiczny? Dobrze się komunikujesz? Na takie pytania 99% ludzi odpowie „tak”. Brak wiedzy o tym, w czym możemy być dobrzy, co lubimy robić, a co – mimo tego, że nas interesuje – kompletnie nam nie wychodzi, powoduje, że wybieramy zawód, w którym nie jesteśmy w stanie się zrealizować, który do nas nie pasuje i którego wymagania stają się obciążeniem.
2. Opieranie się na stereotypach dotyczących pracy
„Nie będę pracować w sprzedaży, bo to akwizycja”, „Własny biznes wymaga ogromnych inwestycji”, „W tej branży pracę można dostać tylko po znajomości” – stereotypy i uprzedzenia powodują, że odrzucamy te obszary, w których moglibyśmy świetnie się sprawdzić.
3. Zgoda na to, by ktoś inny podjął za nas decyzję
„Poszedłem na prawo, bo w mojej rodzinie wszyscy są prawnikami”, „Doradzili mi informatykę” – warto słuchać opinii innych, ale koniecznie trzeba słuchać również siebie. To przecież Twoje życie, w którym powinieneś spełniać swoje oczekiwania i ambicje, a nie oczekiwania wszystkich ludzi dookoła.
4. Jednostronny wybór kariery
„Interesuję się historią, zatem będę archeologiem”, „Pójdę na informatykę, bo po tym jest praca” – jednostronne kryterium oparte o zainteresowania czy prognozowane zarobki to prosta droga do frustracji. Wybrana ścieżka może być przecież niezgodna z naszym potencjałem, rynkiem pracy czy fizycznymi możliwościami.
5. Brak wiedzy o realiach pracy
Kolejny błąd to opieranie się na opiniach i wyobrażeniach o danym zawodzie. Szukanie Świętego Graala w postaci pracy marzeń i przekonanie, że jeśli się kocha to, co się lubi, to każdy dzień w pracy będzie pasmem szczęśliwości. Tymczasem nawet osoby lubiące swoją pracę przyznają się do gorszych i trudniejszych dni. Aby wiedzieć, jak wygląda dany zawód, najlepiej sprawdzić go w praktyce – np. poprzez praktyki.
Na co zwracać uwagę przy planowaniu kariery?
Jim Collins proponuje jasny sposób wyboru kariery. Tam, gdzie okręgi się przecinają, znajdziesz klucz do swojej udanej kariery zawodowej:
Wykorzystaj te narzędzia:
Pomoc Biur Karier
Większość uczelnianych Biur Karier posiada programy wspierające studentów w podejmowaniu decyzji zawodowych. Są to najczęściej spotkania diagnozujące mocne strony i potencjał kandydata oraz szkolenia i sesje coachingowe.
Praktyki i staże
Okres studiów to świetny czas na to, by zbierać doświadczenia. I to nie tylko po to, by wpisać je w CV, ale również po to, by sprawdzić, w jakich pracach czujemy się najlepiej. Dlatego nie warto ograniczać się do jednego kierunku, ale wybierać praktyki tak, by były jak najbardziej różnorodne. Spróbować tego, jak smakuje praca w korporacji i w małej firmie. W biurze i w terenie. W zespole i samodzielnie. Jedynie realne doświadczenie może dać nam faktyczny obraz tego, jak od środka wygląda konkretna praca.
Zewnętrzni doradcy / literatura
Coraz większa świadomość społeczna tego, jak ważna do szczęśliwego życia jest satysfakjonująca kariera, sprawiła, że na rynku pracy pojawiły się zarówno osoby wspierające rozwój kariery, jak i spora ilość literatury, która mówi o tym, jak rozpoznać i uwolnić swój potencjał. Coaching bardziej przyda się osobie posiadającej doświadczenie zawodowe.