Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
O świadomym planowaniu kariery

O świadomym planowaniu kariery

 
O świadomym planowaniu kariery

1. Brak wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach
Czy jesteś kreatywny? Energiczny? Dobrze się komunikujesz? Na takie pytania 99% ludzi odpowie „tak”. Brak wiedzy o tym, w czym możemy być dobrzy, co lubimy robić, a co – mimo tego, że nas interesuje – kompletnie nam nie wychodzi, powoduje, że wybieramy zawód, w którym nie jesteśmy w stanie się zrealizować, który do nas nie pasuje i którego wymagania stają się obciążeniem.

2. Opieranie się na stereotypach dotyczących pracy
„Nie będę pracować w sprzedaży, bo to akwizycja”, „Własny biznes wymaga ogromnych inwestycji”, „W tej branży pracę można dostać tylko po znajomości” – stereotypy i uprzedzenia powodują, że odrzucamy te obszary, w których moglibyśmy świetnie się sprawdzić.

3. Zgoda na to, by ktoś inny podjął za nas decyzję
„Poszedłem na prawo, bo w mojej rodzinie wszyscy są prawnikami”, „Doradzili mi informatykę” – warto słuchać opinii innych, ale koniecznie trzeba słuchać również siebie. To przecież Twoje życie, w którym powinieneś spełniać swoje oczekiwania i ambicje, a nie oczekiwania wszystkich ludzi dookoła.

4. Jednostronny wybór kariery
„Interesuję się historią, zatem będę archeologiem”, „Pójdę na informatykę, bo po tym jest praca” – jednostronne kryterium oparte o zainteresowania czy prognozowane zarobki to prosta droga do frustracji. Wybrana ścieżka może być przecież niezgodna z naszym potencjałem, rynkiem pracy czy fizycznymi możliwościami.

5. Brak wiedzy o realiach pracy
Kolejny błąd to opieranie się na opiniach i wyobrażeniach o danym zawodzie. Szukanie Świętego Graala w postaci pracy marzeń i przekonanie, że jeśli się kocha to, co się lubi, to każdy dzień w pracy będzie pasmem szczęśliwości. Tymczasem nawet osoby lubiące swoją pracę przyznają się do gorszych i trudniejszych dni. Aby wiedzieć, jak wygląda dany zawód, najlepiej sprawdzić go w praktyce – np. poprzez praktyki.

Na co zwracać uwagę przy planowaniu kariery?
Jim Collins proponuje jasny sposób wyboru kariery. Tam, gdzie okręgi się przecinają, znajdziesz klucz do swojej udanej kariery zawodowej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Wykorzystaj te narzędzia:

Pomoc Biur Karier
Większość uczelnianych Biur Karier posiada programy wspierające studentów w podejmowaniu decyzji zawodowych. Są to najczęściej spotkania diagnozujące mocne strony i potencjał kandydata oraz szkolenia i sesje coachingowe.

Praktyki i staże
Okres studiów to świetny czas na to, by zbierać doświadczenia. I to nie tylko po to, by wpisać je w CV, ale również po to, by sprawdzić, w jakich pracach czujemy się najlepiej. Dlatego nie warto ograniczać się do jednego kierunku, ale wybierać praktyki tak, by były jak najbardziej różnorodne. Spróbować tego, jak smakuje praca w korporacji i w małej firmie. W biurze i w terenie. W zespole i samodzielnie. Jedynie realne doświadczenie może dać nam faktyczny obraz tego, jak od środka wygląda konkretna praca.

Zewnętrzni doradcy / literatura
Coraz większa świadomość społeczna tego, jak ważna do szczęśliwego życia jest satysfakjonująca kariera, sprawiła, że na rynku pracy pojawiły się zarówno osoby wspierające rozwój kariery, jak i spora ilość literatury, która mówi o tym, jak rozpoznać i uwolnić swój potencjał. Coaching bardziej przyda się osobie posiadającej doświadczenie zawodowe.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Pracowik produkcji / Stolarz

    HEBAN Sp. z o.o.   Majdan    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Obowiązki: Prace stolarskie polegające na obsłudze maszyn; Uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej Obróbka formatek płyt meblowych; Pakowanie gotowych wyrobów; Dbanie o porządek na stanowisku pracy;
  • Przedstawiciel handlowy

    HEBAN Sp. z o.o.   Wola Rębkowska    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów na terenie woj. mazowieckiego i lubelskiego, budowanie długoterminowych relacji z klientami, negocjowanie warunków umów handlowych z klientami, organizowanie sieci sprzedaży, monitorowanie rynku, kontrolowanie spływu należności od klientów,...
  • Operator maszyn stolarskich

    HEBAN Sp. z o.o.   Majdan    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: Obsługa maszyn stolarskich. Kontrola jakości produktu. Prowadzenie dokumentacji produkcyjnej. Realizacja zleceń produkcyjnych. Prace magazynowe w ramach obróbki formatek płyt meblowych, pakowanie gotowych wyrobów. Dbanie o porządek na stanowisku pracy.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?