Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
O świadomym planowaniu kariery

O świadomym planowaniu kariery

 
O świadomym planowaniu kariery

1. Brak wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach
Czy jesteś kreatywny? Energiczny? Dobrze się komunikujesz? Na takie pytania 99% ludzi odpowie „tak”. Brak wiedzy o tym, w czym możemy być dobrzy, co lubimy robić, a co – mimo tego, że nas interesuje – kompletnie nam nie wychodzi, powoduje, że wybieramy zawód, w którym nie jesteśmy w stanie się zrealizować, który do nas nie pasuje i którego wymagania stają się obciążeniem.

2. Opieranie się na stereotypach dotyczących pracy
„Nie będę pracować w sprzedaży, bo to akwizycja”, „Własny biznes wymaga ogromnych inwestycji”, „W tej branży pracę można dostać tylko po znajomości” – stereotypy i uprzedzenia powodują, że odrzucamy te obszary, w których moglibyśmy świetnie się sprawdzić.

3. Zgoda na to, by ktoś inny podjął za nas decyzję
„Poszedłem na prawo, bo w mojej rodzinie wszyscy są prawnikami”, „Doradzili mi informatykę” – warto słuchać opinii innych, ale koniecznie trzeba słuchać również siebie. To przecież Twoje życie, w którym powinieneś spełniać swoje oczekiwania i ambicje, a nie oczekiwania wszystkich ludzi dookoła.

4. Jednostronny wybór kariery
„Interesuję się historią, zatem będę archeologiem”, „Pójdę na informatykę, bo po tym jest praca” – jednostronne kryterium oparte o zainteresowania czy prognozowane zarobki to prosta droga do frustracji. Wybrana ścieżka może być przecież niezgodna z naszym potencjałem, rynkiem pracy czy fizycznymi możliwościami.

5. Brak wiedzy o realiach pracy
Kolejny błąd to opieranie się na opiniach i wyobrażeniach o danym zawodzie. Szukanie Świętego Graala w postaci pracy marzeń i przekonanie, że jeśli się kocha to, co się lubi, to każdy dzień w pracy będzie pasmem szczęśliwości. Tymczasem nawet osoby lubiące swoją pracę przyznają się do gorszych i trudniejszych dni. Aby wiedzieć, jak wygląda dany zawód, najlepiej sprawdzić go w praktyce – np. poprzez praktyki.

Na co zwracać uwagę przy planowaniu kariery?
Jim Collins proponuje jasny sposób wyboru kariery. Tam, gdzie okręgi się przecinają, znajdziesz klucz do swojej udanej kariery zawodowej:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Wykorzystaj te narzędzia:

Pomoc Biur Karier
Większość uczelnianych Biur Karier posiada programy wspierające studentów w podejmowaniu decyzji zawodowych. Są to najczęściej spotkania diagnozujące mocne strony i potencjał kandydata oraz szkolenia i sesje coachingowe.

Praktyki i staże
Okres studiów to świetny czas na to, by zbierać doświadczenia. I to nie tylko po to, by wpisać je w CV, ale również po to, by sprawdzić, w jakich pracach czujemy się najlepiej. Dlatego nie warto ograniczać się do jednego kierunku, ale wybierać praktyki tak, by były jak najbardziej różnorodne. Spróbować tego, jak smakuje praca w korporacji i w małej firmie. W biurze i w terenie. W zespole i samodzielnie. Jedynie realne doświadczenie może dać nam faktyczny obraz tego, jak od środka wygląda konkretna praca.

Zewnętrzni doradcy / literatura
Coraz większa świadomość społeczna tego, jak ważna do szczęśliwego życia jest satysfakjonująca kariera, sprawiła, że na rynku pracy pojawiły się zarówno osoby wspierające rozwój kariery, jak i spora ilość literatury, która mówi o tym, jak rozpoznać i uwolnić swój potencjał. Coaching bardziej przyda się osobie posiadającej doświadczenie zawodowe.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Mobilny Ekspert Majątkowy

    GRUPA PZU   Jelenia Góra    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Wykonywanie oględziny uszkodzonych zabudowań i upraw wraz ze sporządzeniem opisu szkody i dokumentacji fotograficznej; Ustalanie wielkości szkody oraz wyliczenie jej wartości; Podejmowanie działań zmierzających do optymalizacji kosztów likwidacji szkody; Przestrzeganie standardów i...
  • Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód

    GRUPA PZU   Lublin    praca hybrydowa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Ustalanie wysokości oraz rozliczanie szkód majątkowych; Weryfikacja kosztorysów i faktur; Uzgadnianie kosztów oraz prowadzenie negocjacji ugodowych z poszkodowanymi; Przestrzeganie standardów i procedur w zakresie likwidacji szkód majątkowych oraz jakości obsługi klienta;
  • Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Zarządzanie zespołem, planowanie, koordynowanie pracy Mobilnych Ekspertów Majątkowych; Współdziałanie z innymi obszarami i pionami oraz podmiotami zewnętrznymi m.in. poprzez udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych z klientami, negocjacje umów ubezpieczeniowych, negocjacje...
  • Młodsza specjalistka / Młodszy specjalista ds. budowania relacji i wsparcia klienta​ (placówka partnerska)

    mBank S.A.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    w tej roli będziesz odpowiadać za: sprzedaż produktów bankowych (m.in. konta, kredyty, depozyty, inwestycje) pozyskiwanie nowych klientów; promowanie zdalnych kanałów dystrybucji; realizowanie ilościowych oraz jakościowych celów sprzedażowych; budowanie pozytywnego wizerunku mBanku;
  • Specjalista ds. Obsługi Logistycznej

    Schenker sp z o.o.   Teresin, (gmina), Masovia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Zakres zadań: Odpowiadanie za zgodność i wiarygodność wykonywanych ruchów/ przesunieć w systemie WMS poprzez rejestracje poprawnie danych w systemie magazynowym; Przygotowywanie dokumentów transportowych zgodnie z przepisami transportowymi oraz procedurami operacyjnymi; Rejestracja danych...
  • Specjalista / Specjalistka IT z j. niemieckim

    Nowy Styl   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitoring zgłoszeń i obsługa incydentów IT; udział w projektach prowadzonych przez Departament Informatyki; praca w systemie ticketowym; zapewnienie prawidłowej i bezawaryjnej pracy infrastruktury IT; zdalne i lokalne wsparcie użytkowników z zakresu oprogramowania...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.