Jak wynika z badania „Polacy a rozwój”, które przeprowadziła firma Benefit Systems SA, aż 43% Polaków nie podjęło w ciągu ostatniego roku żadnych aktywności na rzecz rozwoju umiejętności potrzebnych w pracy zawodowej.
A przecież podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie nowych umiejętności jest niezbędne, żeby sobie poradzić na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Z jakich narzędzi warto korzystać i w jakich inicjatywach brać udział, gdy są chęci, a nie ma budżetu?
Po pierwsze: możesz się szkolić online.
Zmiany są dużo łatwiejsze, gdy wiesz, dokąd zmierzasz. Dlatego przymiarkę do scenariusza rozwoju osobistego zacznij od refleksji nad tym, co jest dla Ciebie ważne, co Ci dobrze wychodzi i co Cię pasjonuje. Zdefiniuj obszary, które wymagają wzmocnienia i nowej wiedzy. Gdzie możesz jej szukać? Np. na www.edx.org i www.Coursera.org – platformach z kursami online prowadzonymi przez kadrę z najlepszych uniwersytetów na świecie. Albo na Ted.com – portalu pełnym inspirujących wystąpień i „idei wartych rozpowszechniania”. Nieważne, jaka dziedzina wpadnie Ci do głowy – jeśli masz dostęp do internetu, niezbędną wiedzę masz pod ręką.
Po drugie: możesz to robić na Facebooku.
Jeśli spędzasz sporo czasu na FB, czerp wiedzę z fanpage’a grup z darmowymi szkoleniami i poradami dla kandydatów. Poniżej lista kilku przydatnych stron, które pomogą Ci być na bieżąco:
DarmoweSzkolenia.com: www.facebook.com/DarmoweSzkolenia
Darmowe szkolenia: www.goo.gl/viGYwZ
Darmowe szkolenia, warsztaty, konferencje, webinary: www.goo.gl/JeKLss
Bezpłatne szkolenia: www.goo.gl/3FxzWg
Szukam fajnej pracy: www.goo.gl/y3wbC3
101 genialnych CV, które musisz zobaczyć: www.facebook.com/101CV,
Codziennie pewna siebie: www.goo.gl/qmXN67
Praca.pl: www.facebook.com/portalpraca
Po trzecie: możesz to robić na smartfonie.
Przeraża Cię udział w interview, a nie możesz sobie pozwolić na symulację z profesjonalnym doradcą kariery? Zainstaluj polską aplikację Virtual Recruiter, która pomaga w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej na dowolnie wybrane przez Ciebie stanowisko. Znajdziesz w niej ponad 4 500 pytań, które kandydat może usłyszeć podczas spotkania z rekruterem. Możesz też nagrać wirtualną rozmowę i wysłać ją komuś innemu do oceny. Ćwicz, jak chcesz i kiedy chcesz.
Po czwarte: sprawdź harmonogram branżowych wydarzeń w Twoim mieście.
Polskie aglomeracje przeżywają właśnie boom na bezpłatne wydarzenia branżowe. Czwartkowe Spotkania Social Media, Geek Girls Carrots, EBMASTERS, CSR Krk, Komu Komunikacja, Mission ToRun, BeCom!, WordUp Silesia – wartościowe inicjatywy dotyczące IT, komunikacji, marketingu, employer brandingu etc. – można tak wymieniać w nieskończoność. Dlatego jeśli chcesz posłuchać ciekawych prelekcji i masz czas na spędzanie wieczorów poza domem, sprawdź harmonogram wydarzeń w swoim mieście na portalach typu crossweb.pl czy evenea.pl. Dostęp do wartościowej wiedzy i nawiązywanie kontaktów w interesującej Cię branży jeszcze nigdy nie były tak proste jak dziś!
Po piąte: na targach też szkolą i doradzają.
Targi Praca.pl, targi na Twojej uczelni – przez cały rok masz mnóstwo okazji, żeby nie tylko poznać ciekawych pracodawców, ale także wziąć udział w bezpłatnych wykładach czy szkoleniach, które tym wydarzeniom towarzyszą. To również dobry moment na skorzystanie z pomocy doradców kariery, którzy ocenią Twoje CV i podpowiedzą, jaką ścieżkę rozwoju wybrać. Pamiętaj też, że wielu pracodawców prowadzi na własną rękę dodatkowe szkolenia dla kandydatów. Wykorzystaj więc ich obecność na targach i dowiedz się, czy przypadkiem nie szykują niebawem specjalnej inicjatywy w branży, która Cię interesuje.
Powodzenia!
5 prostych sposobów na bezkosztowy rozwój osobisty
Polecane oferty
-
Specjalista ds. Technicznej Obsługi Szkód
GRUPA PZU Lublin praca hybrydowaspecjalista mid / junior / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Mobilny Ekspert Majątkowy
GRUPA PZU Jelenia Góra praca mobilnaspecjalista mid / junior / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych
GRUPA PZU Bydgoszcz praca stacjonarnamenedżer / kierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat rekrutacja online -
Specjalista ds. Obsługi Logistycznej
Schenker sp z o.o. Teresin, (gmina), Masovia praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Technik w Dziale Nadzoru Spawalniczego
Baltic Towers Gdańsk praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat -
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?