Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
1, 2, 3... rekruter patrzy

1, 2, 3... rekruter patrzy

 
1, 2, 3... rekruter patrzy

Nie znajdziesz pracy

To, co wpisujemy w nasze CV, rekruterzy sprawdzają w mediach społecznościowych. Jeśli nie mają konta na danym portalu, zobaczą wszystko to, co jest udostępnione publicznie. Podobnie będzie, kiedy nie będą nas mieli w znajomych.
Jeśli wśród tych treści znajdą nieodpowiednie zdjęcia z ostatniej imprezy, wulgarne fotki, posty, w których obrażamy jakieś grupy społeczne albo cokolwiek innego, co może zaniepokoić rekrutera, możecie już się pożegnać ze swoją szansą na pracę.
Rozwiązaniem byłoby oczywiście, że tego typu treści publikujemy tylko dla znajomych. Często, nawet jeśli w momencie pierwszego sprawdzenia nie wyjdzie rekruterowi nic negatywnego, to wystarczy, że na okresie próbnym doda nas do znajomych, a trochę nie wypada nie przyjąć, i automatycznie wszystkie treści udostępnione dla znajomych zostaną wyświetlone.

Nie sprzedasz

To, co publikujesz na swoich kontach, wpływa na Twój wizerunek jako potencjalnego partnera biznesowego czy sprzedawcy. Osoba, która będzie chciała z Tobą współpracować, prawdopodobnie zajrzy, by zobaczyć, jakim typem człowieka jesteś. Wiarygodność budujemy głównie w mediach społecznościowych, ponieważ to, co publikujemy, zostaje tam na zawsze.

Nawet jeśli wydaje nam się, że o 17:00 czy 18:00 kończymy pracę – w internecie tak to nie działa. W dowolnym momencie, w którym mamy wpisane na swoich profilach (nawet innym niż używasz na co dzień), gdzie pracujesz, można się do tej informacji odnieść. Jeśli na przykład opublikujesz kontrowersyjny komentarz, mogę zapewnić, że lada moment pracodawca otrzyma wiadomości od zaniepokojonych internautów z pytaniem, czy Twoje stanowisko reprezentuje stanowisko całej firmy albo czy firma zgadza się z tym, co napisałeś.

Przykładem może być pewna pani, która publikowała na różnych grupach dla matek swoje opinie – zazwyczaj nieprzychylne. Administratorzy jednej z grup postanowili sprawdzić kto to. Okazało się, że komentująca pani jest pracownicą piekarni, która reklamowała się, że jest jak otwarta na matki z dziećmi. Została zwolniona, bo krytykowała w internecie, wierząc w swoją anonimowość (mimo, że na co dzień była miła). Pamiętajcie – w sieci nie ma też anonimowości.

W sieci łatwo nas zaszufladkować na podstawie tego, co piszemy. Uważajcie na to. I oczywiście nie wrzucajcie do sieci nagości ani innych nieodpowiednich treści.

Jak uniknąć problemów przez to, co publikujemy

1. Zawsze przeprowadź test babci. Jeśli to, co chcesz opublikować, Twoja babcia by zaakceptowała, to jest duża szansa, że możesz wrzucić to do sieci. Jeśli Twoja babcia jest zbyt postępowa, możesz zastosować test billboarda – jeśli jesteś w stanie to, co chcesz opublikować w poście, wrzucić na billboard ze swoim imieniem nazwiskiem i zdjęciem i powiesić przed pracą – publikuj.

2. Zawsze zastanów się, czy na pewno daną treść chcesz publikować dla wszystkich. Fakt, że dany post jest publiczny, oznacza, że nie tylko mogą go zobaczyć wszyscy, którzy nawet nie mają konta na danym portalu społecznościowym, ale taka treść może zostać również zaindeksowana przez wyszukiwarkę. Nic tak naprawdę nie jest do końca prywatne w sieci.

3. Nie zapominaj, że bardzo wiele treści jest również indeksowanych przez monitoring internetu (typu Unamo, Sentione czy Brand24). Tego typu narzędzia robią kopię tego, co publikujesz. To oznacza, że nawet jeśli postanowisz coś za chwilę usunąć, zostanie to w bazie. Indeksowane są głównie treści publiczne z fanpage.

4. Pamiętaj o netykiecie. Nie przeklinaj. Nie zachowuj się wulgarnie. Nie atakuj innych użytkowników. Nie obrażaj ich. Jeśli cokolwiek publikujesz zastanów się, czy nie naruszasz czyichś praw autorskich, czyjegoś prawa do wizerunku. Internet to przestrzeń wspólna – pamiętajmy, by szanować innych użytkowników i ich prawa.

5. Dbaj o dane osobowe. Nie tylko o dane typu adres korespondencyjny czy numer konta, które są dość wrażliwe, ale należą do nich różne inne dane, których nie warto publikować. Nie podawaj nigdzie swoich haseł, adresu email, numeru PESEL, identyfikatorów klientów. Do danych wrażliwych należą też związane ze stanem zdrowia. Nie chwal się swoimi schorzeniami, ani nie publikuj zdjęć wysypek, uczuleń czy innych chorób, a już absolutnie nie próbuj tego robić w przypadku innych osób.

6. Zanim cokolwiek opublikujesz, zastanów się. Zawsze powtarzam, że lepiej opublikować coś 5 minut później, niż sprzątać po tym 5 dni.

7. Świadomie kontroluj to, jakie dane i gdzie wyświetlają się na Twój temat. Pan dyrektor jednej z firm, który tak jak większość z nas trenował przy pomocy Endomondo, trenował w domu. Ponieważ miał włączonego GPS-a i publiczny profil, nie było problemu, bym mogła zobaczyć, gdzie mieszka. Przy pomocy mapy Google mogłam dokładnie obejrzeć jego dom z zewnątrz.

8. Klikamy w różne linki. Uczulam, byście uważali na to, w co klikacie w mailach czy w mediach społecznościowych. Bardzo łatwo zarazić sobie komputer albo zdradzić komuś dane dostępowe do naszych profili. O ile jeszcze przysłowiowy „karny k***s” nie wygląda zbyt profesjonalnie, o tyle, jeśli jesteście administratorem jakiejkolwiek strony, jeśli jakaś osoba lub aplikacja mają dostęp do Waszego konta, mają również dostęp do profilu firmowego.

9. Pamiętaj, że Twój profil służy dla Twojej frajdy, ale tak naprawdę to, co robisz, jest oceniane przez innych ludzi i może mieć wpływ na to, jak inni będą Cię postrzegać, co będę o Tobie myśleć w pracy lub czy ktoś będzie chciał z Tobą współpracować.

10. Jeśli wydaje Ci się, że łatwo cokolwiek skasować, to pozbądź się tego wrażenia.

11. Jeśli mogę Ci doradzić coś bardziej osobistego, staraj się też publikować rzeczy bardziej pozytywne niż negatywne. Nie o to chodzi, żeby udawać radosnego, ale z doświadczenia wiem, że ludzie źle odbierają pesymistów i osoby z depresją. Ludzie nie lubią ludzi z problemami.

12. Każdy stara się publikować w sieci coś, dzięki czemu będzie wypadał jeszcze lepiej. Nie próbuj stworzyć wizerunku kompletnie nieprzystającego do rzeczywistości. Staraj się więc być szczery i autentyczny. Możesz częściej chwalić się sukcesami, nie swoimi porażkami, chociaż z doświadczenia wiem, że „dobra porażka” nie psuje wizerunku, a wręcz potrafi bardzo pomóc.

13. Nie pisz wyłącznie o pracy, ponieważ będzie to wyglądało sztucznie. Warto pokazać się również po pracy. Aktywności sportowe, wolontariat, hobby lub życie codzienne, jak wypad ze znajomymi do kina czy knajpy.

14. To nie dotyczy tylko ostatnich kilku postów. Może się okazać, że ktoś dotrze do któregoś z naszych postów sprzed paru lat. Czy jesteś przekonany, że nie ma w nich nic kompromitującego czy kontrowersyjnego?

Pamiętaj, że wszystko co publikujesz, wpływa na Twój wizerunek (a często także wizerunek Twojego pracodawcy). Zdrowy rozsądek pomoże Ci uniknąć problemów, a potem zostaje tylko chwalenie się, jaki jesteś fajny :)
Pisz o swoich sukcesach – małych i dużych (ale nie przechwalaj się), dziel się wartościowymi treściami, pomagaj innym ludziom i bądź otwarty na innych – w końcu social media to rozmowa. W ten sposób możesz zbudować silną markę w social mediach. Tu nie ma żadnych magicznych sposobów – trzeba być sobą, bo to wystarczy, żeby podbić świat. Uśmiechnij się i opublikuj coś ciekawego. Powodzenia!

Monika Czaplicka
szefowa agencji social media Wobuzz

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zarządzanie zespołem, planowanie, koordynowanie pracy Mobilnych Ekspertów Majątkowych; Współdziałanie z innymi obszarami i pionami oraz podmiotami zewnętrznymi m.in. poprzez udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych z klientami, negocjacje umów ubezpieczeniowych, negocjacje...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie i dokumentowanie badań urządzeń technicznych podlegających dozorowi UDT. Inspekcja urządzeń ciśnieniowych i/lub urządzeń transportu bliskiego. Sprawdzanie kwalifikacji osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Wykonywanie...
  • Kontroler Jakości Konstrukcji Stalowych Spawanych

    Baltic Towers   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Przeprowadzanie kontroli materiałów wejściowych (głównie blach stalowych); Przeprowadzanie kontroli jakości wież stalowych na ich wszystkich etapach procesu produkcji; Przygotowywanie raportów z przeprowadzonych kontroli; Podejmowanie decyzji o dopuszczeniu lub niedopuszczeniu kontrolowanych...
  • Młodsza specjalistka / Młodszy specjalista ds. budowania relacji i wsparcia klienta​ (placówka partnerska)

    mBank S.A.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    w tej roli będziesz odpowiadać za: sprzedaż produktów bankowych (m.in. konta, kredyty, depozyty, inwestycje) pozyskiwanie nowych klientów; promowanie zdalnych kanałów dystrybucji; realizowanie ilościowych oraz jakościowych celów sprzedażowych; budowanie pozytywnego wizerunku mBanku;
  • Inżynier ds. hydrauliki siłowej - doradca techniczny

    ECOL Sp. z o.o.   Rybnik    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę
    4 godz.
    Dołączając do naszego zespołu będziesz wsparciem Kierownika Projektu w pracach na terenach zakładów przemysłowych naszych kontrahentów w kraju i zagranicą (min. w Czechach, Słowacji, Austrii oraz Niemczech) takich jak: opracowanie kalkulacji, technologii oraz koncepcji wykonania usług w...
  • Specjalista ds. Obsługi Logistycznej

    Schenker sp z o.o.   Teresin, (gmina), Masovia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres zadań: Odpowiadanie za zgodność i wiarygodność wykonywanych ruchów/ przesunieć w systemie WMS poprzez rejestracje poprawnie danych w systemie magazynowym; Przygotowywanie dokumentów transportowych zgodnie z przepisami transportowymi oraz procedurami operacyjnymi; Rejestracja danych...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.