Praca.pl Poradniki Temat dnia
Zawód: weterynarz

Zawód: weterynarz

 
Zawód: weterynarz

- Iskra boża przy wykonywaniu zawodów medycznych musi być nieco większa niż w innych - mówi Krzysztof Czogała, lekarz weterynarii z ponad 30-letnim stażem z katowickiej kliniki weterynaryjnej "Lecznica Brynów".

Praca.pl - Dobry lekarz weterynarii - co się kryje pod tym pojęciem?
Krzysztof Czogała - Musimy zacząć od wykształcenia, ale ono jedynie jest podstawą - lekarz weterynarii jest po studiach jak noworodek.

Praca.pl - Ile trwają studia weterynaryjne?
Krzysztof Czogała - Dokładnie 11 semestrów. Można je skończyć w czterech szkołach wyższych kraju -w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i Olsztynie. Tyle, że później trzeba sobie zaplanować specjalizację, np. z chirurgii małych zwierząt czy chorób psów i kotów. Ja mimo, że studia skończyłem ponad 30 lat temu, właśnie się specjalizuję.

Praca.pl - Czy studia weterynaryjne są trudne?
Krzysztof Czogała - Kiedyś mówiono, że prócz medycyny - najtrudniejsze, choć są też opinie, że z racji dużej ilości gatunków to weterynaria jest cięższa.

Praca.pl - Czy do tej pracy potrzebne są specjalne predyspozycje?
Krzysztof Czogała - Jasne i to jakie! O tym, że trzeba lubić zwierzęta nie będę wspominał. Uważam, że lekarz weterynarii powinien również mieć swoich własnych pupili - ja mam dwa psy, kruka i kanarka. No i trzeba być dobrym psychologiem.

Praca.pl - Dlaczego?
Krzysztof Czogała - Zwierzę gości u nas jako pacjent i jemu możemy pomóc medycznie, ale ważny jest także człowiek, który do nas przychodzi ze swoim pupilem. On często także wymaga leczenia - myślę tutaj o umiejętnym naprowadzeniu go na właściwy sposób postępowania ze zwierzęciem. Czasem aż żal patrzeć jak ludzie traktują swoje czworonogi, a potem dziwią się, że nasza pomoc nie zawsze daje oczekiwane skutki. Każdy świeżo upieczony lekarz weterynarii musi umieć wpłynąć na posiadacza psa, kota, konia czy krowy, by ten zaczął dobrze zajmować się swoim podopiecznym. Dopiero taka współpraca może dać spodziewany efekt.

Praca.pl - Dużo takich dobrych lekarzy weterynarii można w Polsce spotkać?
Krzysztof Czogała - Jeszcze tak. Rynek w Polsce jest nimi nawet dosyć nasycony, ale z drugiej strony, młodzi coraz częściej wyjeżdżają zagranicę.

Praca.pl - Czy w takim razie czeka nas tutaj taka sama sytuacja, jak z lekarzami w szpitalach?
Krzysztof Czogała - Na zachodzie Europy nasz status zarówno społeczny, jak i materialny jest dużo większy niż w Polsce. Nic więc dziwnego, że od studentów słyszę coraz częściej, że z całego roku studiów w kraju zostaje ich najwyżej kilkunastu. Jeszcze nie jest źle, ale trudno powiedzieć co przyniesie przyszłość.

 

 

01.10.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    5 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.