Dobry ochroniarz to nie ktoś nadmiernie ambitny z zacięciem filmowego Rambo, który "wymierza sprawiedliwość" - mówi Arkadiusz Andała, szef jednego z największych biur detektywistycznych ochrony osób i mienia w południowej Polsce. Zapytaliśmy go, co jest ważne, by zostać dobrym ochroniarzem.
Praca.pl - Co jest najważniejsze u kandydata, którego przyjmuje Pan do pracy na stanowisko ochroniarza?
Arkadiusz Andała - Najważniejsza jest licencja. Ustawa o ochronie osób i mienia nakłada konkretne wymagania, dla wszystkich, którzy się o nią ubiegają. Bez licencji, chociaż pierwszego stopnia, nie ma mowy o pracy ochroniarza.
Praca.pl -Jakie warunki musi spełniać kandydat ubiegający się o licencję?
Arkadiusz Andała - Musi być obywatelem polskim, mieć ukończone 21 lat i przynajmniej szkołę podstawową. Do tego mieć pełną zdolność do czynności prawnych, uregulowany stosunek do służby wojskowej i być niekarany.
Praca.pl - Jak długo trwa taki kurs?
Arkadiusz Andała - Około trzech miesięcy. Kończy się egzaminem, głównie teoretycznym, ale do pełni szczęścia, czyli uzyskania licencji będzie jeszcze potrzebna pozytywna opinia dzielnicowego oraz lekarza, który ocenia predyspozycje psychiczne i fizyczne kandydata.
Praca.pl - No to licencję mamy w kieszeni - co jeszcze będzie potrzebne, żeby znaleźć zatrudnienie w Pana firmie?
Arkadiusz Andała - Sama licencja niczego jeszcze nie przesądza. To jest trochę tak, jak z prawem jazdy. Nawet jeśli zda się egzamin, to nie znaczy, że jest się dobrym kierowcą. Ważne jest doświadczenie, które zdobywa się w codziennej pracy. O tym, że ktoś jest dobry można mówić dopiero po kilkunastu miesiącach służby pod okiem doświadczonego kolegi - dlatego ja najpierw zatrudniam na próbę i uważnie się przyglądam nowym chłopakom.
Praca.pl - Co z obsługą broni czy np. sztukami walki?
Arkadiusz Andała - Częściowo tych umiejętności można nauczyć się na kursach, ale dobrze jest cały czas się w nich szkolić. Zaznaczę tu jednak, że nie są one najważniejsze. Dobry ochroniarz, to nie ktoś nadmiernie ambitny z zacięciem filmowego Rambo, który "wymierza sprawiedliwość". Trzeba myśleć, a nie tylko mieć siłę w rękach.
Praca.pl - Co jest najtrudniejsze w tej pracy?
Arkadiusz Andała - Instynkt, opanowanie i podzielna uwaga. Z jednej strony trzeba być skupionym na tym co się dzieje na zewnątrz, a z drugiej mieć oko na sprawy wewnętrzne. Przestępca, to dzisiaj nie tylko włamujący się bandzior w kominiarce, ale także z pozoru uczciwy pracownik w tzw. białych rękawiczkach.
16.10.2007